بیت کوین, اولین ارز رمزنگاری شده ، در ابتدا مفهوم سازی شد و به عنوان شکل پول نقد دیجیتال. این هدف قرار بود به عنوان روشی برای انجام تعاملات سریع و ناشناس بصورت آنلاین مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال ، اخیراً, فناوری بلاکچین, فن آوری اساسی ارزهای رمزنگاری شده ، به تبدیل شده است در خدمت اهداف مختلفی هستیم با استفاده از عمومی دفترهای توزیع شده برای ذخیره داده ها.

اساساً ، تفاوت بین بلاکچین و پایگاه داده این است که بلاکچین در شبکه شبکه رایانه وجود دارد, در حالی که یک پایگاه داده در یک سرور متمرکز واحد وجود دارد. با وجود پایگاه های داده متمرکز در وب ، کاربران از طریق شبکه سرویس دهنده-سرور به یکدیگر متصل می شوند. این بدان معنی است که کسانی که از طرف سرپرست سیستم اجازه تغییر پایگاه داده را دارند ، ممکن است این کار را انجام دهند.

درعوض ، در پایگاه های داده مبتنی بر بلاکچین ، هر شرکت کننده شبکه – یا ‘گره‘- مسئول است نگهداری و اضافه كردن ورودی های جدید به یک پایگاه داده که در یک دفتر مشترک ذخیره شده است. وقتی یک گره تغییر را پیشنهاد می کند ، همه گره های موجود در شبکه باید به reach برسنداجماع، وفاق,که بعداً برای اجرای این تغییرات بحث خواهیم کرد.

این است تفاوت اساسی بین یک پایگاه داده سنتی و یک پایگاه داده توزیع شده مبتنی بر بلاکچین – اما چه؟ عوامل دیگر این دو روش ذخیره داده را تعریف کنید?

پایگاه داده های سنتی در مقابل Blockchains – کدام یک بهترین است?

آسان نیست که بگوییم کدام روش ذخیره داده است …بهترین,زیرا هر کاربر نیازهای خاص خود را خواهد داشت. هر روش ذخیره سازی داده مجموعه خاص خود را دارد مزایای و محدودیت ها, که اکنون آنها را کشف خواهیم کرد.

تغییرناپذیری

اطلاعاتی که در بلاکچین ذخیره شده است قابل ویرایش نیست, فقط به اضافه شد. برای ویرایش اطلاعات ذخیره شده در زنجیره بلوک ، توافق در سطح شبکه لازم است. به عبارت دیگر ، هر گره در شبکه نیاز دارد تصویب تغییر. از آنجا که معمولاً صدها یا حتی هزاران گره در یک شبکه بلاکچین مشخص وجود دارد ، انجام چنین تغییری در واقع غیرممکن است. یک پایگاه داده معمولاً فقط به اجازه مدیران آن یا یک نرم افزار خاص برای ویرایش یا حذف اطلاعات.

تغییرناپذیری

در حالی که یک پایگاه داده اغلب فقط اطلاعات جدیدتر را در خود نگه می دارد, یک بلاکچین تمام اطلاعات را در خود نگه می دارد که هرگز به آن اضافه شد بنابراین ، یک بلاکچین برای نگهداری اطلاعاتی که به آن نیاز دارند ، مناسب تر است ماندگاری, مانند گواهی ازدواج ، تولد و مرگ و انواع دیگر سوابق حقوقی. یک پایگاه داده برای نگهداری اطلاعاتی که مناسب است بهتر است قابل تغییر است, مانند سوابق تحقیقاتی که ممکن است برای حفظ دقت و جلوگیری از سردرگمی نیاز به به روزرسانی داشته باشند.

امنیت و دسترسی

از آنجا که شبکه های مبتنی بر بلاکچین غیرمتمرکز هستند ، داده ها در برابر هک شدن غیرقابل نفوذ هستند. هنگامی که گروه بزرگی از داده ها در یک سرور مرکزی ذخیره می شوند ، هکری که به سرور دسترسی پیدا می کند می تواند داده های زیادی را به طور هم زمان جمع آوری کند. این می تواند داشته باشد عواقب فاجعه بار.

بلاکچین برای هک غیرقابل نفوذ است

به عنوان مثال ، اگر الف سرور بانک هک شده است, هزاران مشتری ممکن است قربانی شود سرقت و کلاهبرداری در هویت. اگر سرور در غیر این صورت از بین رفته است ، داده ها با آن از بین می روند. در نتیجه این ، موسساتی که استفاده می کنند سرورهای متمرکز برای محافظت از مقادیر زیادی از داده های با ارزش ممکن است رقم عظیمی را صرف ایمن نگه داشتن آنها کنید.

در یک شبکه مبتنی بر بلاکچین, بیش از نیمی از گره ها باید باشد در معرض خطر برای دسترسی به داده های رمزگذاری شده که کاربران را در موقعیت های آسیب پذیر قرار می دهد. به این میگن 51٪ حمله. در این سناریو ، هکرها قادر به این کار هستند کنترل اکثر شبکه های بلاکچین را در دست بگیرید و از طریق اجماع اکثریت تغییرات را در اختیار خود ایجاد کنید.

51٪ حمله

شناخته شده است که این حملات بر روی زنجیره های بلوکی رخ می دهد که یا اغلب استفاده نمی شوند یا فقط چند عملگر گره وجود دارد. برای راه اندازی 51٪ حمله می کند در یک بلاک چین بزرگ مانند بیت کوین به منابع مالی و محاسباتی جدی نیاز دارند, و برای اکثر هکرها فراتر از قلمرو ممکن است.

در بیشتر موارد ، ما می توانیم بلاکچین ها را در نظر بگیریم …تغییرناپذیر. اساساً ، هیچ راهی آسان برای دستیابی و تغییر داده ها بدون دستیابی به اتفاق نظر از شبکه گسترده وجود ندارد.

الزامات محاسباتی

از آنجا که بلاکچین ها دفترچه های توزیع شده ای هستند ، رمزگذاری اطلاعات روی آنها به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد.

بسیاری از شبکه های مبتنی بر بلاکچین ، مانند بیت کوین ، اینگونه نیستند مجاز؛ آنها نیستند “با خواندن کنترل می شود“(هرکسی می تواند آنها را بخواند) یا”با نوشتن کنترل می شود”(هر کسی می تواند یک بلاک جدید ایجاد کند). با این حال ، بلاکچین ها مجاز است, به این معنی که فقط کسانی که اجازه دسترسی دارند می توانند آنها را بخوانند یا بلوک های جدید ایجاد کنند.

الزامات محاسباتی

در هر صورت, پنهان کردن داده ها در زنجیره بلوک نیاز به رمزگذاری سنگین دارد, که به نوبه خود ، به مقدار زیادی از قدرت محاسباتی نیاز دارد. بنابراین ، اگر لازم است اطلاعات به صورت خصوصی حفظ شود ، بهتر است داده ها در یک پایگاه داده آفلاین ذخیره شوند.

اجماع، وفاق

پردازش تراکنش در بلاکچین به تأیید کل شبکه نیاز دارد. بنابراین ، ذخیره اطلاعات در یک بلاکچین ممکن است طول بکشد بسیار طولانی از یک پایگاه داده متمرکز و بلاکچین استفاده کنید سازش در سرعت در مقایسه با یک پایگاه داده سنتی این به این دلیل است که در حالی که اطلاعات به طور مساوی بین شرکت کنندگان شبکه توزیع می شود ، قدرت محاسباتی چنین نیست.

آهسته یا سریع?

بنابراین ، چقدر سریع یا کند تغییر در یک پایگاه داده مبتنی بر بلاکچین اتفاق می افتد کاملاً است بر اساس ازدحام شبکه. اگر در آن روز تعداد معاملات یا درخواست های غیرمعمول زیاد در بلاکچین وجود داشته باشد ، این کار به طول می انجامد بسیار طولانی برای پایگاه داده برای به روزرسانی و رسیدن به اتفاق نظر در همه گره های شبکه. برعکس ، با پایگاه های داده متمرکز ، کاربران تغییرات خود را در یک مرجع متمرکز یا سرور بارگذاری می کنند ، و آنها ذخیره می شوند آنی.

به عنوان مثال ، شبکه مبتنی بر بلاکچین Bitcoin اخیراً علت a چند فتنه در انجمن بیت کوین. این به این دلیل است که بلاکچین به مرور زمان به قدری بزرگ شده است که معاملات انجام می شود تا یک ساعت کامل کردن چندین ایده در مورد چگونگی حل این مسئله وجود داشته است. تا کنون ، هر یک از آنها داشته است حاصل شد در ایجاد ارز رمزنگاری شده جدید و از نظر بهبود سرعت معامله در شبکه موجود بیت کوین زیاد نیست.

باید به خاطر داشته باشید که بلاکچین های دیگر قادر به پردازش تغییرات هستند سریعتر, اگرچه تعداد کمی از آنچه را که به عنوان شناخته می شود شکستندمقیاس پذیری‘هنوز – توانایی شبکه در پردازش تعداد زیادی درخواست.

مقیاس پذیریمقیاس پذیری

بنابراین ، اگر داده ها باید سریع و کارآمد ذخیره شوند ، a پایگاه داده متمرکز شاید گزینه بهتر. دست کم برای یک لحظه. ممکن است روزی زنجیره بلوکی به اندازه کافی قدرتمند باشد که بتواند مشکل را برطرف کند.

پیمایش در دنیای پایگاه داده های Blockchain

برای کاربران سازمانی و مشاغل ، پایگاه داده های متمرکز احتمالاً هنوز هم موجود نیستند روش ذخیره سازی داده انتخابی, با توجه به اینکه از طریق دفتر عمومی قابل دسترسی نیستند و یک مرجع مرکزی می تواند دسترسی را کنترل کند.

در آینده ، ممکن است شاهد حرکت بزرگی به سمت حرکت باشیم دفترهای مجاز – بلاکچین هایی که در داخل سازمان اجرا می شوند و برای استفاده عمومی یا مشاهده رایگان نیستند. دفترهای مجاز مجوز را ارائه می دهند همان مزایای امنیتی از توزیع داده ها بین چندین شرکت کننده در شبکه اما از دسترسی غیرمجاز به داده ها جلوگیری کنید.

پایگاه داده بلاکچین – منبع: Shutterstock.com

بلاکچین هنوز در حال کار است مراحل اولیه, و در مورد پتانسیل پیشرفت تکنولوژی و همچنین پتانسیل ارزهای رمزپایه برای ایجاد بازده چشم نواز سرمایه گذاران.

با این حال ، دانستن اینکه کدام ارزهای رمزپایه مقصد موفقیت هستند ، نیاز به درک فنی کافی برای دانستن اینکه کدام سکه ها هستند “راه رفتن“و نه فقط”صحبت کردن.”

آیا شما با استفاده از بلاکچین به عنوان روش ذخیره اطلاعات ، تجربه ای داشته اید؟ لطفاً ، نظر دهید – ما دوست داریم از شما بشنویم!

منابع

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me