Mnogi su blockchain projekti ambiciozni, no teško biste pronašli ambiciozniji poput Dfinityja. Cilj Dfinityja je stvoriti inteligentan, decentraliziran oblak, divovsko blockchain računalo koje će podržavati poduzeće IT sustave.

Ovo je izravni izazov tradicionalnim centraliziranim uslugama računalstva u oblaku danas, poput Amazon Web Services. Dfinity će biti isplativiji u odnosu na centralizirane usluge. Iako će računski troškovi biti veći, to će biti više nego uravnoteženo nižim održavanjem sustava i R&D troškovi (troškovi ljudskog kapitala). Dfinity očekuje da uštede budu 80% ili više.

Dfinity predviđa skaliranje ambicioznog projekta čak i dalje od IT sustava poduzeća. Želi koristiti svoju mrežu za decentralizaciju svega, od financija do posredničkih sustava kao što su e-pošta, društvene mreže, pa čak i tražilice.

Kako djeluje Dfinity?

Bilješka: Slijedi pojednostavljeno objašnjenje kako Dfinity djeluje. Za detaljno i temeljito objašnjenje Dfinityja trebali biste se obratiti njegovom objavljeni dokumenti i FAQ. Sama česta pitanja vrlo su prosvjetljujuća i sadrže jednako toliko informacija kao i neke od ICO bijelih tablica.

Da bi napajao svoje decentralizirano svjetsko računalo, Dfinity će se oslanjati na računske i skladišne ​​kapacitete rudara. Da bi rudarili Dfinity tokene, nazvane Dfinities, rudari će morati pokretati instance rudarskog klijentskog softvera. Svaki klijent rudarstva također će morati pružiti malu količinu proračunskih i skladišnih kapaciteta mreži Dfinity.

To osigurava elastičnost modela potražnje i ponude Dfinityja. Kako se potražnja povećava, sve više rudara će htjeti iskopati Dfinities, a time i povećati kapacitet mreže. Isto tako, ako se smanji, kapacitet mreže će se smanjivati ​​kako se rudari sele negdje drugdje. Ovaj elastični model pomaže maksimizirati učinkovitost mreže.

Ovo je dio načina rada mreže Dfinity. Postoje dva jedinstvena aspekta Dfinityja o kojima biste trebali znati, Relej praga i Blockchain živčani sustav.

Prag praga

Dfinity-ov prag releja njegovo je rješenje i za brzinu i za sigurnost. Ovaj sustav koristi tehnike kriptografije za generiranje slučajnosti na zahtjev. Dfinity tvrdi da je gotovo neiskvaren, nemanipulativan i nepredvidljiv. Svaki sudionik mreže proizvest će determinističku funkciju, poznatu kao provjerljiva slučajna funkcija koja pokreće obradu i organizaciju mreže.

Blockchain živčani sustav i neuroni

Blockchain živčani sustav jedinstveni je Dfinityjev protokol upravljanja. Može zamrznuti, odmrznuti i izmijeniti pametne ugovore na mreži, kao i konfigurirati klijentski softver, npr. Tako što će ih nadograditi na najnoviju verziju mrežnog protokola.

Dfinity koristi analogiju AI za opisivanje Blockchain živčanog sustava, ali on sam po sebi nije prava neuronska mreža. Svakako, mreža Dfinity ima “neurone”, ali oni su pod nadzorom čovjeka. Osoba posjeduje svaki neuron i on ima moć glasa proporcionalnu količini Dfiniteta zaključanih u njemu (trebate položiti Dfinitete da biste stvorili neuron).

Vlasnici neurona mogu glasati kako žele ili konfigurirati svoje neurone da slijede obrasce glasanja drugih odabranih neurona. Sve ove radnje poznate su pod nazivom ‘rudarenje mislima’ i vlasnicima neurona zaradit će Dfinities. Ideja je da se vlasnici neurona prirodno stimuliraju da maksimiziraju vrijednost Dfiniteta, te će stoga glasati na način koji pokreće učinkovit rad mreže i masovno usvajanje.

Jedna zanimljiva stvar je da je ovaj sustav glasanja neproziran, što znači da neće biti moguće pratiti koji je neuron bio prekretnica ili katalizator određene odluke (jer se neuroni mogu konfigurirati da prate druge neurone, neki će neuroni biti daleko više utjecajni od ostalih). To čuva anonimnost i sprječava vanjski pritisak na vlasnike neurona. Stoga je Blockchain živčani sustav “crna kutija”, a vlasnici neurona neće znati kako je sustav na kraju donio odluku.

Vlasnici neurona vode se nečim što se naziva Ustavom Dfinity, a koji navodi ciljeve sustava. Tri su primarna cilja:

  • Obrtanje i ublažavanje hakova
  • Zakazivanje odgovarajućih nadogradnji protokola
  • Zamrzavanje zabranjenih vrsta sustava

Treći je cilj donekle subjektivan i mora postojati ravnoteža oko toga koje će vrste poduzeća biti dopuštene na mreži. Međutim, Ustav Dfinity može se izmijeniti prijedlozima podnesenim Blockchain živčanom sustavu. To osigurava da Blockchain živčani sustav ne postane diktator mreže. Dalje, također nikada ništa ne briše; zamrznuti sustav uvijek se može odmrznuti kasnije.

Dfinity protiv Ethereuma

Dfinity izričito navodi da nije konkurent Ethereumu već je proširenje ekosustava Ethereum ili ‘sestrinska mreža’. Međutim, sasvim je očito da se Dfinity smatra superiornim rješenjem za Ethereum, iako tim ponavlja da će se potruditi da zadrže maksimalnu kompatibilnost između Dfinity i Ethereum.

Dfinity tim uvjeren je da će Dfinity mreža biti puno brža od Ethereuma. Izjavili su da će njihovo prosječno vrijeme bloka biti oko 5 sekundi s malom varijancom, s daljnjim vremenom potvrde u prosjeku 7,5 sekundi. Za usporedbu, Ethereumu treba oko 17 sekundi. Što se tiče raspoloživog plina, oni procjenjuju da njihova metoda Threshold Relay znači da će mreža Dfinity imati preko 50 puta više plina u odnosu na Ethereum.

Status i mapa razvoja Dfinityja

Dfinity je svoj putokaz podijelio u tri faze, pod nadimkom Bakar, Cink i Volfram. Trenutno je u fazi bakra, usredotočujući se na usavršavanje svog praga releja i Blockchain živčanog sustava. Međutim, Dfinity do sada nije osigurao vremensku traku koja odgovara svakom koraku.

Tim iza Dfinityja

Projekt Dfinity podržava neprofitna zaklada sa sjedištem u Švicarskoj pod nazivom DFINITY Stiftung. Zbog visoko tehničke prirode projekta, gotovo svo osoblje čine znanstvenici i inženjeri. Iako je ovo dobra stvar, ako Dfinity želi potražiti javna sredstva, trebao bi dodati barem mali marketinški tim.

Dfinity ICO – Bijela lista i ostali detalji koji će se uskoro objaviti

Za razliku od većine blockchain projekata vani, čini se da se Dfinity tim ne žuri s prodajom tokena kako bi prikupio sredstva. Na podreditu Dfinity, član tima izjavio je da će raspored prikupljanja sredstava i upute za sudjelovanje biti objavljeni negdje u veljači 2018..

Jedan od razloga strpljenja Dfinityja u održavanju prodaje tokena je taj što je već dobro financiran. U veljači 2017. imao je početni ICO i prikupio 3,9 milijuna CHF. U to je vrijeme ETH iznosio oko 10 USD, pa uzimajući u obzir njegovu masovnu apresijaciju od tada (čak i faktoring u posljednjem padu) i gledate na iznos vrijedan blizu 200 milijuna USD.

Koji su kratkoročni i dugoročni potencijali Dfiniteta?

Ne znajući nikakve detalje prodaje tokena, teško je reći koliki je kratkoročni potencijal Dfinity tokena. Međutim, ovo je ‘vizionarska’ vrsta projekta s velikim ciljevima da se promijeni trenutni krajolik blokova. U konačnici, uspjeh ili neuspjeh Dfinityja oslanjat će se na njegovu tehnologiju. Ako Dfinity uspije, uspjet će velik, ali ako ne uspije, propast će i velik. Ovo je jedan od onih ICO-a u koji biste trebali ulagati samo ako istinski vjerujete u osnovnu tehnologiju i viziju, a ne zbog bilo kakve hipe ili očekivanja kratkoročne dobiti..

Što mislite o Dfinity? Ima li šanse slijediti svoju ambicioznu viziju izgradnje decentraliziranog svjetskog računala? Javite nam svoje stavove u komentarima ispod.