Otkako ga je 2008. izumio Satoshi Nakamoto (identitet o kojem se još uvijek raspravlja), Bitcoin je svijet obuzeo, a podržale su ga mnoge poznate osobe i javne osobe. Danas je iskopano više od 17 milijuna bitcoin-a od ukupno 21 milijuna, a ljudi su željni dočepati kriptovalute.

Ne samo da čini da transakcije izgledaju kao šetnja parkom, već je zbog svoje blockchain tehnologije bitcoin također prilično teško hakirati.

Međutim, što se tiče pohrane bitcoina, tu su se u prošlosti i sada potaknuli glavni sigurnosni problemi. Istraživači su otkrili da mnogi bitcoin novčanici imaju potencijalne rupe i slabe točke koje bi profesionalni haker mogao iskoristiti i iskoristiti, čineći pritom znatnu štetu.

To se može dalje povezati s raznim događajima posljednjih godina, kao što je spomenuo izvješće objavio ADVFN, londonska tvrtka za financijske usluge. Inputs.io, usluga bitcoin novčanika hakirana je 2013. godine napadom socijalnog inženjeringa, gdje je ukradeno 4.100 bitcoina koji su u to vrijeme vrijedili 1,2 milijuna dolara.

Nadalje, Mt. Gox, globalni lider u razmjeni bitcoina još 2014. godine, izgubio je oko 850.000 bitcoina u to vrijeme procijenjenih na 450 milijuna dolara. Slučaj još uvijek čeka konačnu odluku suda.

Zašto postoji potreba za Bitcoin sigurnošću?

Jedan bitcoin danas se procjenjuje na 13.520,80 dolara od 3. studenoga 2020., dok je još u prosincu 2017. dosegao vrijednost od 20.000 dolara. Ne može se reći gdje bi se bitcoin vidio u budućnosti. Međutim, nema sumnje da je to zapanjujuća nagrada za svakog iskusnog kibernetičnog kriminalca kao vrijedna imovina. Zbog toga je primjena robusnog sigurnosnog sustava bitcoina nužna. 

Koje su sigurnosne povrede?

Slika cybersecurity slomljeno stakloZasluge za sliku

Stvarni prikaz Bitcoina je u obliku brojnih redaka kodova, dok su bitcoin novčanici u obliku alfanumeričkih nizova. Jednostavno rečeno, bitcoin se može gledati kao računalna datoteka koja se može pohraniti u aplikaciju digitalnog novčanika na računalu ili pametnom telefonu.

Zbog toga postaje manje podložan hakerima čak i sa stvarno nadarenim talentima, jer zaobilaženje blockchain tehnologije i slojeva šifriranja nije nimalo lak podvig. Međutim, kao što je spomenuto u gornjim primjerima, razmjene bitcoina mogu se hakirati, što ih čini jackpotom za cyber kriminalne aktivnosti.

Kao decentralizirana digitalna valuta koja koristi kriptografiju za osiguranje transakcija, sve se transakcije bilježe u blockchain digitalnoj knjizi.

Iako je stalni pregled blockchain sustava i tehnologije otežao hakiranje bitcoina, nema sumnje da vješti hakeri mogu ukrasti bitcoine dobivanjem pristupa digitalnom novčaniku vlasnika bitcoina.

Iz tog razloga mnogi su kritičari istaknuli da bi s rastućom popularnošću kriptovalute među masama budućnost digitalne valute na neodređeno vrijeme bila namještena s problemima prijevare, krađe i hakiranja. Samo nekoliko web lokacija i platformi za trgovanje smatrat će se pouzdanima i vjerojatno niti jedna od njih neće biti 100% sigurna.

Kako funkcionira cyber sigurnost?

Dovedimo ovo u puni krug. Već smo spomenuli da je hakiranje samog bitcoina gotovo nemoguće; međutim, to ne mora nužno značiti da je to sigurno ulaganje. Glavna meta kriminalaca nije sam bitcoin već tamo gdje se on čuva.

Mjesta poput digitalnih novčanika, razmjena kripto valuta i drugih obrazaca za pohranu primarna su meta cyber kriminalaca. Stoga su mjere kibernetičke sigurnosti koje su potrebne da bi se bitcoinima onemogućilo njihovo iskorištavanje od strane zločinačkih namjera osigurati digitalne novčanike, razmjene digitalnih valuta i cjelokupan proces trgovanja koji je uključen u transakcije.

Stoga bi glavni zadatak koji bi trebao biti postaviti tim programera da poboljša sigurnosne značajke digitalnih novčanika gdje vlasnici bitcoina obično drže i pohranjuju svoju kriptovalutu.

Kao drugo, potreban bi bio puno veći fokus kako bi se zaštitile transakcije od infiltriranja, zajedno s boljim i dubljim razumijevanjem samog digitalnog prostora i same tehnologije koju koriste kriptovalute širom svijeta.

U svjetlu ovih podataka, pogledajmo na brzinu neke od najboljih sigurnosnih savjeta koji vam mogu pomoći da osigurate svoje bitcoine.

1. Pokušajte ne koristiti mrežni novčanik

Mrežni novčanici softver su ili web usluge koji vam omogućuju nadzor i pohranu podataka o mrežnoj kupnji, uključujući razne druge detalje poput prijava, adresa za dostavu, lozinki, pa čak i podataka o kreditnoj kartici. To im omogućuje besprijekornu upotrebu za internetsku kupnju i kupnju proizvoda od internetskih prodavača.

Međutim, s porastom njihove popularnosti, stručnjaci za kibernetsku sigurnost upozoravaju da će to neizbježno povećati i lažnu upotrebu platnih mreža i krađu podataka. Evo nekoliko alternativa koje bi mogle pobuditi vaš interes kada su u pitanju bitcoin sigurnosna pitanja.

a. Deterministički novčanik tipa 2

Deterministički novčanik je onaj u kojem sustav izvodi ključeve iz jedne početne točke poznate kao sjeme. U svom najosnovnijem obliku, deterministički novčanik može u pokretu generirati neograničen broj adresa, dok korisnici mogu prikladno stvoriti jednu sigurnosnu kopiju sjemena u formatu čitljivom za ljude.

Međutim, hijerarhijski deterministički novčanik tipa 2 ide korak dalje gdje je sjeme slučajna 128-bitna vrijednost, a sjeme se koristi nakon 100 000 krugova SHA-256 (Secure Hash Algorithm 256-bit), usporavajući napade koji se bave slaba mjesta u korisničkim nizovima izravno.

b. Hardverski novčanik

Hardverski novčanici imaju mogućnost pohrane privatnih ključeva korisnika u siguran hardverski uređaj. Jedna od glavnih prednosti u odnosu na standardne softverske novčanike je ta što su imuni na računalne viruse koji kradu softverske novčanike.

Nadalje, privatni ključevi često se pohranjuju u zaštićeno područje mikrokontrolera i kao takvi se ne mogu prenijeti iz uređaja u obliku otvorenog teksta. Osim toga, budući da je softver otvorenog koda, omogućuje vam provjeru valjanosti cijelog rada uređaja i njegove uspješnosti.

2. Ograničite pristup novčaniku

Možda jedan od najboljih načina da osigurate sigurnost svog novčanika ako ga skinete s mreže i zaštitite u stvarnom svijetu. To će vam omogućiti da ograničite pristup elektroničkim uređajima i smanjite rizik od gubitka dragocjenih podataka u slučaju kvara sustava ili aktivnosti povezane s kibernetičkim kriminalom.

Da biste zaštitili svoju privatnost, budite oprezni prema internetskim uslugama, razmislite o držanju samo male količine bitcoina, a preostali dio sredstava u puno sigurnijem okruženju.

Najvažnije je da je vaš privatni ključ samo za vaše oči, tako da nema smisla dijeliti ga s drugima. Na kraju, možete držati zasebni novčanik ili novčanik za svakodnevne transakcije, a zatim možete upravljati sigurnošću za čitav svoj portfelj.

3. Podijelite vrući i hladni novčanik

Vrući novčanik VS Opis hladnog novčanikaZasluge za sliku

Postoje vrući novčanici, a zatim postoje hladni novčanici, zbog čega biste ih trebali bolje upoznati i moći razlikovati to dvoje. Osnovna razlika između njih dvije je ta što su vrući novčanici povezani s internetom, dok hladni novčanici nisu.

Upravo se zbog toga često smatra da su vrući novčanici najvjerojatnije suočeni sa sigurnosnim problemima i potencijalno hakirani. Stoga je najbolja praksa između vrućih i hladnih novčanika zadržavanje vrućeg novčanika samo za malu količinu njihove kriptografije, dok hladni novčanici pohranjuju preostalu imovinu. Njih dvoje mogu se koristiti zajedno kako bi se olakšali.

Možete prenijeti zbroj svojih bitcoina u vrući novčanik u svrhe trgovanja i transakcija, dok veći dio njihovih bitcoina ostaje na sigurnom u hladnjači.

4. Povećajte sigurnost e-pošte

Logotip e-pošte s bravom koji prikazuje sigurnost e-pošte

Sigurnost e-pošte važna je jer ona izravno postaje dio komunikacije s vlastima i na taj način predstavlja vaš identitet na mreži. Kompromis u sigurnosti vaše e-pošte može dovesti do gomile problema koje nitko nikada ne bi mogao poželjeti u ovom životu.

Prvo i najvažnije, razmislite o upotrebi jakih lozinki s najmanje deset znakova s ​​velikim i malim slovima, brojevima, kao i posebnim znakovima. Osigurajte da vaš SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) uključuje najnoviju verziju TLS (Transport Layer Security), kriptografskog protokola dizajniranog za pružanje sigurnosti komunikacije putem računalne mreže.

Nadalje, držite antivirus instaliran na računalu u dodatne sigurnosne svrhe, kao što su Bitdefender Antivirus, Kaspersky Antivirus i Norton Antivirus, da nabrojimo samo neke. Za osjetljive e-adrese također možete razmotriti upotrebu dodatne enkripcije poput OpenPGP-a i morate biti izuzetno otporni na nepoznate adrese e-pošte i mračne privitke.

Na kraju, neka vaša adresa e-pošte bude što privatnija i apsolutno izbjegavajte korištenje javnog Wi-Fi-ja za pristup osjetljivim informacijama na mreži.

5. Spremite privatne ključeve izvan mreže

Jeste li čuli za izraz “papirnate novčanice”? Oni su izvanmrežni mehanizam za pohranu bitcoina i prvenstveno su bili popularni u ranim godinama bitcoina. No kako je tehnologija napredovala, hardverski novčanici ubrzo su postali najsigurniji oblik za pohranu vaših privatnih ključeva.

Ne samo da su jedna od najboljih mogućnosti izvanmrežne pohrane privatnih ključeva, već vam pružaju i fizički uređaj koji se može koristiti za sigurno spremanje. U stvari, čak i ako haker uspije kontrolirati vaše računalo, on i dalje neće moći ukrasti vaše privatne ključeve ili pristupiti vašim kripto imovinama..

6. Korištenje učinkovitog operativnog sustava

Poznato je da operativni sustavi imaju rupe u sebi i to može ugroziti njihove sigurnosne značajke. To je također razlog zašto nakon što se operativni sustav pusti na tržište, greške pronađene u sustavu mogu se ukloniti ažuriranjima sustava. Za sigurnost bitcoina, Tails OS smatra se jednim od najsigurnijih operativnih sustava, dok ga NSA (Nacionalna sigurnosna agencija) naziva ‘prijetnjom’.

Tails OS nudi korisnicima mogućnost bitcoin novčanika pod nazivom Electrum Bitcoin novčanik. Isto tako, imamo i primjer hongkonške NYNJA Group Ltd. koja u suradnji s proizvođačima pametnih telefona Amgoo radi na virtualnom operacijskom sustavu (VOS) temeljenom na blockchainu..

Koristite Linux

Mnogi zlonamjerni softver i virusi često su stvoreni da Microsoft posebno usmjeri sustave koji rade na sustavu Windows. Stoga će ljudi koji se bave bitcoinima često uzeti u obzir korištenje Linuxa kao svog odabranog OS-a.

Iako je Linux otvoreni izvor, nesumnjivo ga je moguće optimizirati za potrebe rudarenja bitcoina. Međutim, ljudi često ne uspijevaju potkopati činjenicu da je sam Linux daleko sigurniji od ostalih OS-a vani. Uz to, vatrozidom poput GUFW-a i Trezora, hardverskog bitcoin novčanika, možete se virtualno odbraniti od svih kriminalaca koji žele ukrasti vaše bitcoin-ove.

7. Korištenje namjenskog hardvera

Hardverski novčanik trezor USB

S obzirom na to da hardverski novčanici sve više dolaze na svjetsko mjesto, nema sumnje da se ulaganje u namjenski hardver za dodatnu zaštitu vaših bitcoina čini najrazumnijim pristupom. Uzmimo za primjer Trezor.

Ovaj se mali uređaj veličine ključa povezuje s vašim računalnim uređajem putem USB kabela, a istovremeno nudi sigurne značajke hladnjaka, uz pogodnost vrućeg novčanika. Trezor One relativno je jeftiniji u odnosu na Trezor T. Ostali popularni hardverski izbori uključuju Ledger Nano S i Ledger Nano X.

8. Čuvajte sigurnosne kopije novčanika

Uvijek postoje ljudske pogreške i događaju se kvarovi računala. U takvim slučajevima, a sigurnosna kopija vašeg novčanika može vam pomoći da se oporavite čak i nakon krađe uređaja. Nadalje, trebali biste razmisliti o šifriranju mrežnih sigurnosnih kopija jer su vrlo osjetljive i ranjive na krađu.

Dakle, svaka sigurnosna kopija koja je izložena mreži treba biti šifrirana. Štoviše, jedno mjesto za sigurnosnu kopiju također vas može ostaviti na cjedilu ako je ugrožena sigurnost tog određenog mjesta. Stoga je najbolje da sigurnosne kopije čuvate na više lokacija. Na kraju, sigurnosne kopije morate redovito ažurirati.

Fragmentirane sigurnosne kopije

Fragmentacija je još jedna metoda kojom možete pojačati sigurnost. Fragmentacija razgrađuje podatke i podatke pohranjene u različite segmente, koji se mogu pokrenuti zajedno ili podijeliti na disku za pohranu. Stoga bi fragmentiranom disku trebalo više vremena za čitanje i u nedogled usporava brži rad sustava.

Kako biste se zaštitili od napada hakera, fragmentirane sigurnosne kopije podataka mogu vam pomoći u održavanju sigurnosnih kopija osjetljivih podataka pohranjenih na različitim lokacijama. Kasnije ih je moguće sastaviti putem softvera za defragmentaciju kako bi podaci ponovno postali cjeloviti.

9. Osigurajte računalo

Bez sumnje, ako želite da vaše računalo bude sigurno i sigurno, morate redovito ažurirati svoj sustav i sigurnosni softver. Ova su ažuriranja vitalna jer uklanjaju prethodno pronađene nedostatke i rupe u sustavu i čine softver sigurnijim.

Rješavaju se ranjivosti, a istovremeno ažuriranja čine računala učinkovitijima i učinkovitijima u onome što imaju zadatak. Vatrozidi, antivirusni i anti-špijunski softver izuzetno su važni, jer se neprestano bore protiv zlonamjernih pokušaja izvršenih na vašim računalnim uređajima..

I na kraju, korištenje VPN-a također je vrlo poželjno jer vam virtualne privatne mreže omogućuju surfanje putem interneta i zaštitu vaših identiteta dok putujete krajolikom World Wide Weba.  

10. Zaštitite svoj identitet

Zaštitite identitet od krađe i kriminalaca

Kao nositelj bitcoina, najbolje je držati online profil niskog profila jer ne želite riskirati nepotrebnu pažnju onih koji žive očajno i spremni su ugroziti svoj i svoj život. Pokušajte ostati što anonimniji u vezi sa svojim kripto skladištima radi vlastite sigurnosti i dobrobiti.

Osim toga, apsolutno nikada ne biste trebali razgovarati o osobnim i osjetljivim podacima na mreži ili ni s kim drugim što uključuje lozinke, PIN-ove, pa čak i brojeve telefona i adrese e-pošte povezane s osjetljivim i nestabilnim informacijama.

11. Korištenje Escrow usluge

Escrow usluge također rastu u potražnji jer pružaju i kupcu i prodavaču jednaku razinu zaštite tijekom postupka transakcije. Escrow usluga također štiti interes obje strane jer prodavatelj zna da je plaćanje sigurnim escrow uslugom, pa oni šalju proizvod, dok kupac čeka i dovršava uplatu tek kad primi robu.  

12. Dvofaktorska autentifikacija

2FA je samo vrh ledenog brijega; postoje različiti načini za dodavanje više slojeva, a hakerima dodatno otežavaju pristup osjetljivim podacima. Možete im izravno zagorčati dodavanje višestrukih slojeva zaštite pomoću višefaktorske provjere autentičnosti.

Zaključak

Kriptovaluta, posebno bitcoin, u mnogim se zemljama smatra i tretira kao imovina, a istodobno je uskraćuje kao zakonsko sredstvo plaćanja. Ipak, vlasnici bitcoina moraju se osjećati odgovornima za zaštitu svoje digitalne imovine pod svaku cijenu, jer su se cyber kriminalne aktivnosti u posljednje vrijeme sve više pojačavale i tek su počele pokazivati ​​svoje podle boje.