IoT uređaji koji međusobno komuniciraju unutar P2P mreže mogu mjeriti onečišćenje vode koja se koristi za piće i kupanje. Kombinacija senzora, tehnologije temeljene na blockchainu i IoT može pojednostaviti prikupljanje relevantnih podataka o sastavu vode u rijeci ili moru.

Kakvu vodu pijemo

Površinske vode iz slatkovodnih izvora čine više od 60 posto vode isporučene u američke domove. Ali značajan bazen te vode je u opasnosti. Gotovo polovica rijeka i više od jedne trećine jezera u SAD-u jesu zagađeno i neprikladan za piće, plivanje, pa čak i ribolov. Kontaminanti poput kemikalija, hranjivih sastojaka i teških metala pogoršavaju kvalitetu vode i čine je otrovnom za ljude.

Državama i općinama treba omogućiti brza, točna i jeftina mjerenja kvalitete vode. Problem je u tome što postojeće sustave za praćenje kakvoće vode nabavljaju i nadziru države i općine. Istraživanje koje provode ova tijela uglavnom je skupo i neučinkovito zbog male brzine prikupljanja i obrade podataka. Međutim, od stvarne je važnosti za gradske stanovnike biti svjesni kakvu vodu piju.

Podaci nisu dostupni

U novije vrijeme posebno su IoT uređaji i bespilotni letjelice bespomoćno priskočili u pomoć ekolozima i komunalnim službama. Iako trenutni sustavi pate od centralizirane pohrane podataka i zbog nedostupnosti za stanovnike.

Znanstvenik koji stoji iza projekta nazvanog „Dron na Volgi“ smislio je rješenje koje omogućuje ne samo mjerenje kakvoće površinskih voda već i stvaranje decentraliziranog tržišta podataka dostupnih svim zainteresiranim stranama.

Projekt je implementiran u Rusiji (rezervoar Kuybyshev, najveći rezervoar vode u Euroaziji, smješten na rijeci Volgi), gdje 70% pitke vode dolazi s površine. Budući da do 60% ove vode ne udovoljava sanitarnim standardima, a više od 10 milijuna Rusa trenutno nema pristup kvalitetnoj vodi koja se može koristiti za piće, onečišćenje ostaje glavni problem u zemlji.

Projekt koristi Libelium’s senzori za vodu u kombinaciji s mrežom Robonomics platforma kreirali programeri specijalizirani za pametne gradove i projekte 4.0. Solarni i baterijski vodeni trut može mjeriti temperaturu vode, pH, otopljeni kisik, vodljivost vode, ione NH4 + i NO3. Upravljač vrši mjerenja tijekom putovanja preko rezervoara, šaljući te podatke na računalo putem USB-a. Računalo je odgovorno za slanje podataka u sustav putem protokola na Ethereumu preko 4G radi objavljivanja podataka i povezivanja određenim sporazumom u obliku pametnog ugovora.

Kombinirajući blockchain, robotiku i IoT, platforma omogućuje autonomnim dronovima da međusobno komuniciraju i nude svoje usluge kupcima. Omogućuje ljudima i strojevima da pregovaraju i postižu “pametne sporazume” bez centralizirane razmjene.

“Izgrađena na vrhu Ethereuma, mreža omogućava autonomnim robotima da međusobno komuniciraju i nude svoje usluge kupcima,”

Kaže Alisher Khassanov, industrijski inženjer tima koji stoji iza platforme.

Dron nudi svoje usluge putem web aplikacije koja omogućava bilo kojem korisniku da zahtijeva uslugu. Misija obično generira parametre kao što su položaj drona, kretanje, brzina, izmjereni parametri kakvoće vode i drugi sekundarni zahtjevi.

Algoritam interakcije između kupca (čovjeka), dobavljača (drona) i također među IoT uređajima izgleda kako slijedi:

  • IoT uređaj objavljuje ponudu svojih usluga, uključujući cijenu i predviđeno vrijeme izvršenja;
  • korisnik objavljuje zahtjev za uslugu;
  • ponuda i zahtjev odgovaraju uz pomoć takozvanih svjetionika;
  • svjetionik šalje transakciju, stvarajući tako robotsku odgovornost;
  • robot izvršava zadatak;
  • mreža promatrača provjerava je li usluga izvršena;
  • ako je usluga izvršena, svjetionik šalje transakciju mreži Ethereum;
  • ugovor o odgovornosti je ispunjen, a sve obveze sudionika su ispunjene.

Čemu služi blockchain?

Mreža omogućuje izravnu komunikaciju robota s robotom i robota s čovjekom stvaranjem tržišta ugovora o odgovornosti robota na bloku Ethereum. Ti ugovori kombiniraju ekonomske i tehničke dijelove u jednu transakciju. Jednom zabilježeni podaci postaju nepromjenjivi i ne mogu se mijenjati. Decentralizirana tehnologija omogućuje stvaranje distribuirane P2P mreže s mehanizmom zaštite podataka. Pametni ugovori omogućuju prijenos naredbi između agenata, pisanje bilo koje prilagođene logike, a zatim spremanje podataka u javni blockchain, tako da mu svi dionici mogu pristupiti pomoću kriptografskih identifikatora.

Dodatni pružatelji usluga podataka izvor su informacija koje podržavaju sustav i tvrtkama koje mjere zagađenje vode daju moć da kupe potrebne informacije, omogućujući siguran rad na određenom području. To zauzvrat omogućuje tržištu s ekonomskim poticajima tvrtke da daju podatke poput vremena, topografije i procjene rizika.

Sigurnost i valjanost rezultata

Programeri platforme uspjeli su riješiti vitalni problem relevantan za IoT uređaje i tvornice robotike – uklanjanje uskog grla predstavljenog jedinstvenom IoT platformom koja prima podatke s uređaja, a ova centralizacija podataka dovodi ih u opasnost od krađe ili gubitka. Svi se podaci prikupljaju i njima se može trgovati na decentraliziranom tržištu, umjesto da ih posjeduje i koristi isključivo IoT platforma. Uređaji su u mogućnosti izravno komunicirati jedni s drugima i s vanjskim svijetom, što znači da su rizici kvara predstavljeni jednom točkom svedeni na minimum.

Kombinirajući robotiku, blockchain i IoT, ovaj projekt može poslužiti kao osnova za kontinuirani sustav praćenja kakvoće vode, bez potrebe za ljudskom interakcijom. Matrica podataka koja dolazi iz bespilotnih letjelica mogla bi hraniti AI sustave za lako i brzo otkrivanje izvora onečišćenja.