ارزهای رمزنگاری شده ممکن است ارزهای جدید و محبوب امروزی باشند ، اما شکل دیگری از ارز وجود دارد که بیشتر مردم فکر نمی کنند که ارزش آن بسیار بیشتر است.

این ارز داده های شخصی شماست. فیس بوک به دلیلی 500 میلیارد دلار ارزش دارد. به تازگی ، فیس بوک با این خبر که a شرکت داده های سیاسی موفق شده بود به داده های 50 میلیون کاربر دسترسی پیدا کند از طریق وسایل نقلیه ، و بدون رضایت آنها. شرکت این کار را با استفاده از محبوب انجام داده بود مسابقه شخصیت فیس بوک به عنوان یک اسب تروا برای برداشت داده های کاربران.

سهام فیس بوک در یک روز 4٪ سقوط کرد و 40 میلیارد دلار از ارزش خود پاک کرد. این نشان می دهد که مردم از میزان جمع آوری اطلاعات شخصی خود و سایر مگا سایت ها به طور فزاینده ای ناراحت می شوند. مردم می خواهند داده های خود را کنترل کنند.

شرکت ها همچنین به عنوان سیلوهای داده ای عمل می کنند و اطلاعات را از یکدیگر به منظور حفظ مزیت رقابتی احتکار می کنند. یک مثال مشهور LinkedIn بود که دسترسی ناگهانی به API مفید خود را محدود کرد و باعث پیشرفت یک محیط توسعه دهنده پر رونق شد (بیش از 30،000 برنامه در این API ساخته شده است). LinkedIn ، که بود مایکروسافت به مبلغ 26.2 میلیارد دلار خریداری کرد در پایان سال 2016 ، حتی تلاش کرد و نشد از تجزیه و تحلیل داده های موجود در دسترس عموم از خدمات شخص ثالث جلوگیری کنید.

بنابراین ، مدل فعلی اشتراک گذاری داده متمرکز هم برای کاربران و هم برای شرکت ها مشکل ساز است. کاربران کنترل کاملی بر داده های خود ندارند ، به علاوه شرکت ها داده های یکدیگر را احتکار می کنند.

عدم استفاده از مدل اشتراک داده با استفاده از بلاکچین

بلاکچین راه حل طبیعی برای این رفتار احتکار داده است. سازندگان Dock.io می خواهند جهانی بسازند که در آن کاربران کنترل کاملی بر داده های خود داشته باشند و شرکت ها به جای نگهداری آن در سیلوهای داده ، داده ها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. کاربران دقیقاً اطلاعات موجود را کنترل می کنند ، در حالی که شرکت ها از خودخواهی اطلاعات را احتکار نمی کنند. یک موقعیت برد-برد.

Dock.io که به تازگی ICO خود را در فوریه 2018 به اتمام رسانده است ، یک اکوسیستم ایجاد کرده است که دقیقاً همین کار را می کند. در مدل مورد استفاده اولیه ، این شرکت خود را به عنوان “LinkedIn غیر متمرکز” در نظر می گیرد ، جایی که کاربران می توانند اطلاعاتی مانند سابقه اشتغال ، سوابق تحصیلی و مهارت های مجاز را به اشتراک بگذارند.

چگونه کاربران داده های خود را در Dock.io به اشتراک می گذارند

ایده ساده است: کاربران و شرکت ها / برنامه ها از طریق بستر Dock.io (ساخته شده بر روی Ethereum) به یکدیگر متصل می شوند. کاربران می توانند انتخاب کنند که کدام داده ها را در کدام برنامه بارگذاری می کنند ، هر رابطه کاربر-برنامه در قرارداد هوشمند خود ثبت می شود. این یک تفاوت بزرگ با “سیلوهای داده” فعلی مانند LinkedIn است که در آن کاربران فقط می توانند اطلاعاتی را که با سایر کاربران و برنامه های شخص ثالث به اشتراک گذاشته می شود کنترل کنند در حالی که LinkedIn به اطلاعات آنها دسترسی کامل دارد.

کاربران می توانند داده ها را به صورت رمزگذاری نشده یا رمزگذاری شده به اشتراک بگذارند. داده رمزگذاری نشده یا «داده عمومی» داده ای است که همه افراد در شبکه قادر به دیدن آن هستند. این احتمالاً داده های غیر حساس مانند نام ، تاریخچه تحصیلات و موقعیت مکانی خواهد بود ، اگرچه آنچه که هر کاربر حساس یا غیر حساس می داند متفاوت است. با این وجود ، پس از انتشار عمومی ، این روند قابل واگرد نیست. داده ها برای همیشه در دسترس هستند و به طور عمومی در دسترس هستند.

نوع دوم داده ها رمزگذاری شده یا «داده های خصوصی» است. این حالت پیش فرض است. فقط کاربران می توانند این داده ها را رمزگشایی کنند یا به برنامه ای اجازه رمزگشایی آن را می دهند. این به شما اطمینان می دهد که کاربران کنترل کامل داده های خود را حفظ می کنند.

داده ها خود قالب های متفاوتی دارند ، به گونه ای که شرکت در مقاله سفید خود عنوان کرده است که جامعه قادر خواهد بود قالب های داده را برای خود انتخاب کند. البته ، یک قالب داده خاص فقط پس از یک توده بحرانی خاص می تواند مفید باشد. استاندارد سازی فرمت های داده احتمالاً یک مرحله ضروری و منطقی برای پروتکل Dock.io به هنگام بلوغ است. برای شروع ، Dock.io دارای یک رزومه و قالب داده های سابقه کار خواهد بود.

راه حل Dock.io همان چیزی است که آن را “سیگنال دهی قالب داده” می نامد. در اینجا ، برنامه هایی که دارندگان رمز نیز هستند می توانند قالب های داده مورد قبول خود را علامت گذاری کنند. این سیگنال ها الزام آور نیستند و بنابراین تنها یک راه حل امیدوار کننده است که اجماع قالب داده های نسبی از طریق تعادل بازار طبیعی حاصل می شود.

چند جزئیات فنی

با توجه به اینکه شبکه Ethereum از قبل دارای مشکلات ازدحام است ، هنگامی که تنها چیزی که در بلاک چین ذخیره می شود داده های هش است ، هیچ راهی وجود ندارد که Dock.io بتواند رزومه ها و موارد مشابه را ذخیره کند. راه حل فنی Dock.io برای حل این مشکل با استفاده از IPLD مشخصات ، که برای IPFS برای انجام مبادله داده های آدرس پذیر محتوا ساخته شده است.

IPFS مخفف Interplanetary File System است و یک پروتکل ذخیره سازی نظیر به نظیر منبع باز است. یک شبکه IPFS از مجموعه ای از گره ها تشکیل شده است که هر کدام مجموعه ای از پرونده های هش شده را ذخیره می کنند. وقتی مشتری می خواهد یک فایل خاص را بازیابی کند ، فقط هش مرتبط را از بلاکچین فراخوانی می کند.

مانند یک شبکه تورنت به آن فکر کنید. این ذخیره سازی و آپلود غیرمتمرکز است ، هر فایل دارای یک فایل تورنت خاص (و بسیار کوچکتر) است که در واقع در خود شبکه ذخیره می شود. این همان چیزی است که به Dock.io اجازه می دهد فقط هش های موجود در بلاک چین Ethereum را ذخیره کند. داده ها خود در کاربر ذخیره می شوند. کاربر گره خودش است.

با این حال ، این شرکت همچنین اشاره کرده است که ممکن است در آینده در صورت لزوم از زنجیره بلوک Ethereum خارج شوند و بلاکچین مستقل خود را شروع کنند..

Tokenomics and Incentives – مدل مختلف اشتراک اطلاعات Dock.io

مدل tokenomics Dock.io بسیار منحصر به فرد است. این نوع مدل توکن نیست که اگر شنیدید “ذخیره سازی غیرمتمرکز داده”.

اولاً ، Dock.io فقط می خواهد رمزهای توزیع آن در فیات باشد ، در مقابل ETH یا BTC. دلیل آن تشویق ثبات طولانی مدت قیمت است. با توجه به بی ثباتی حتی ارزهای رمزپایه اصلی ، این یک انتخاب عاقلانه است.

دوم مدل تشویقی آن است که کاربران را از تصویر خارج می کند.

مشوق برنامه ها

در اکوسیستم Dock.io ، برنامه ها از طریق Dock tokens تشویق می شوند تا اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. اگر برنامه A داده ها را ایجاد کند ، اما برنامه B می خواهد از آنها استفاده کند ، برنامه B مجبور است (به طور غیر مستقیم) برنامه A را برای داده های گفته شده پرداخت کند.

با این حال ، جالب این است که این اشتراک داوطلبانه نیست. برنامه A نمی تواند از برنامه B برای پرداخت آن داده جلوگیری کند. فقط کاربر فقط حق تعیین نحوه استفاده از داده های خود را دارد. تا زمانی که کاربر به صراحت از استفاده داده های خود توسط برنامه B جلوگیری کند ، برنامه B می تواند برای دسترسی به این داده ها به برنامه A پرداخت کند. این راه حل Dock.io در برابر احتکار داده است. فقط کاربر تصمیم می گیرد.

مشوق ها برای کاربران

برخلاف انتظارات متعارف ، کاربران عمداً انگیزه ای ندارند که داده های خود را با برنامه های کاربردی برای نشانه های داک به اشتراک بگذارند. این جایی است که دید بالاتر Dock.io ظاهر می شود. مردم باید بدانند که داده های آنها بسیار ارزشمندتر از آن است که فکر می کنند و هر قیمتی که معمولاً برای آنها پرداخت می شود ، همیشه خیلی پایین است. بهترین راه پیش رو این است که مردم به خاطر خودشان داده ها را ارزش گذاری کنند.

یک دلیل عملی تر این است که این شرکت نمی خواهد کاربرانی که می خواهند از طریق اسپم و اطلاعات نادرست سیستم را کلاهبرداری کنند. هنگامی که مردم شروع به بازی سیستم با این روش می کنند ، این یک مسابقه سریع برای رسیدن به پایین می شود که Dock.io می خواهد از آن جلوگیری کند. همچنین ، کارها را برای کاربرانی که مجبور به انجام معاملات خرد و پرداختها نیستند راحت تر نگه می دارد.

بنابراین Dock.io چه چیزی به کاربران ارائه می دهد?

دو کلمه: کنترل و راحتی. کاربران کنترل کامل داده های خود را خواهند داشت ، قادر به تعیین اینکه چه چیزهایی در آنجا وجود دارد و چه کسی به آنها دسترسی دارد. آنها همچنین قادر خواهند بود این کار را به راحتی از یک سیستم عامل مرکزی انجام دهند. با این کار افراد می توانند نمایه های خود را در سراسر وب به روز کنند ، و اطمینان حاصل کنند که افراد مناسب همیشه به دنبال به روزترین داده ها هستند. دیگر نمایه های قدیمی در سراسر وب شناور نیستند که سالهاست آنها را به روز نکرده اید.

مشوق های اکوسیستم و مشارکت

30 درصد از کل 1 میلیارد توکن تأمین برای مشوق های اکوسیستم اختصاص می یابد. این بدان معنی است که این بخش نوعی “استخر پاداش” را تشکیل می دهد که به منظور ارتقا the رشد اکوسیستم Dock.io ، توکن ها را پرداخت می کند. این یک روش عملیاتی استاندارد است و مکانیسم های مشابه را می توان در بیشتر پروژه های بلاکچین یافت.

مکانیزم سوزاندن Token

توکن Dock نیز دارای مکانیزم سوزاندن خواهد بود. یکی از دلایل این امر امنیت ، ایجاد مشکل در حملات هرزنامه و توزیع خدمات انکار خدمات (DDOS) است. مورد دیگر کاهش عرضه Dock tokens با گذشت زمان است که باید از نظر تئوری فشار رو به بالا بر قیمت آن ایجاد کند. این یکی از راه حل هایمشکل سرعتکه تقریباً همه نشانه های برنامه با آن روبرو هستند.

با این حال ، این می تواند مشکلات خاص خود را در زمینه مشوق ها ایجاد کند و ممکن است منجر به حدس و گمان بیش از حد شود. از زمان نوشتن این مقاله ، Dock.io توضیح بیشتری در مورد مکانیزم سوزاندن آن نداده است. به محض ارائه جزئیات بیشتر ، شما می توانید از نحوه عملکرد توکن ، تحلیل دقیق تری انجام دهید.

وضعیت توسعه و نقشه راه Dock.io

قبل از فروش توکن در فوریه 2018 ، Dock.io خود را منتشر کرد برنامه آلفا در ژانویه. از طریق این برنامه ، افراد می توانند از قبل همه اطلاعات شخصی خود را در یک شبکه غیرمتمرکز متمرکز کنند. Dock.io افتخار می کند که تا زمان نوشتن این مقاله ، بیش از 15 میلیون کاربر با سه برنامه شریک دارد: درخواست صندوقدوردست دات کام, و کارمندان هوشمند. دو مورد اخیر مربوط به شغل هستند ، مورد اول یک بستر همکاری منبع باز است.

با این حال ، این رقم ‘15 میلیون نفر احتمالاً شامل کل کاربران برنامه های شریک فوق الذکر است. در جای دیگر وب سایت ، Dock.io اشاره به داشتن 200000 کاربر ثبت شده دارد. این احتمالاً شماره واقعی است که فقط در برنامه Dock.io ثبت نام کرده است.

این شرکت در نقشه راه خود یادآوری کرده است که قصد دارد ادغام مشارکت را در سه ماهه دوم سال 2018 آغاز کند. در سه ماهه چهارم ، این شرکت قصد دارد اکوسیستم را به روی توسعه دهندگان باز کند و به برنامه های کاربردی اجازه دهد داده ها را در ازای توکن های Dock به اشتراک بگذارند..

با این حال ، هیچ چیز پس از آن ذکر نشده است. بر اساس اظهارات شرکت ، احتمالاً توسعه آینده پروتکل با توجه به رأی دارندگان توکن تعیین می شود. این شرکت همچنین به اضافه کردن پروتکل اعتبار و اعتبار ، مانند آنچه در LinkedIn فعلی گفته شده است تایید مهارت ها تابع.

Dock.io’s ICO: 20 میلیون دلار Hardcap بدست آمده است

علی رغم اینکه هدف یک کلاهبرداری گسترده و کلاهبرداری فیشینگ بودند ، این تیم اظهار داشت که آنها موفق به کاهش تلفات جامعه به دلیل کلاهبرداری در 0.7٪ شدند. که بسیار چشمگیر است. همچنین ، Dock.io تنها در طی چند روز از فروش عمومی خود با بیش از 10،500 شرکت کننده منحصر به فرد ، به Hardcap 20 میلیون دلاری خود (از جمله فروش و پیش فروش خصوصی) ضربه زد. 30 درصد از کل توکن 1 میلیاردی فروخته شد. جالب اینجاست که قیمت ICO به دلار و نه ETH نقل شده است.

در مجموع ، این یک فروش موفقیت آمیز برای Dock.io بود و نوید چشم انداز کوتاه مدت آن را می دهد. با این وجود ، بسیاری از افرادی که مایل به فروش توکن بودند موفق به ورود به بازار نشدند. یک دلیل ظاهراً ناشی از “جنگ های گازی” ETH بود که در آن معدن کارانی که معاملات خود را با مقادیر بسیار پایین نقل می کردند ، رد می کردند. همچنین اقلیت کوچکی که کلاهبرداری شد خیلی خوشحال نبودند.

همانطور که در زمان نوشتن این مقاله ، توکن های فروخته شده در طول ICO هنوز منتشر نمی شوند. تیم Dock.io در حال آزمایش مکانیزم رأی گیری خود است تا به جامعه اجازه دهد تا تصمیم بگیرد که قفل Dock قفل شود و آزاد شود.

تیم پشت Dock.io

دو بنیانگذار Dock.io نیک ماکاریو و الینا کادوری هستند. نیک branded.me را تاسیس کرد که از زمان خروج وی Remote.com شده و یکی از برنامه های شریک Dock.io است. الینا یکی از بنیانگذاران Outsource.com بود که به نظر می رسد منسوخ شده است. تیم اصلی آنها همچنین از توسعه دهندگان و مهندسین نرم افزار با پیشینه چشمگیر برخوردار است.

پتانسیل های کوتاه مدت و بلند مدت Dock.io چیست?

چشم اندازهای کوتاه مدت Dock.io در حال حاضر خوب به نظر می رسند. این پروژه علاوه بر فروش موفقیت آمیز توکن ، دارای یک گروه بزرگ تلگرامی با تقریبا 65000 عضو ، تقریبا 18000 عضو فیس بوک و بیش از 33000 دنبال کننده توییتر است. با این حال ، ویرایش فرعی آن (به طرز مشکوکی) خیلی فعال نیست. با این وجود ، به نظر می رسد که Dock.io با تعادل ، حرکت کوتاه مدت خوبی دارد. انتشار توکن ها و به دنبال آن فهرست در یک صرافی بزرگ می تواند کاتالیزور اصلی بعدی این پروژه باشد.

در دراز مدت ، Dock.io دید تحسین برانگیزی در مورد چگونگی اقتصاد داده های شخصی در آینده دارد. در نهایت ، موفقیت آن بستگی به این دارد که تمام شرکای اصلی را در شبکه خود قرار دهد. کاربران هیچگونه انگیزه رمز ، فقط کنترل و سهولت دریافت نمی کنند. از این رو ، اگر Dock.io نتواند شرکتهایی را با پایگاههای کاربری قابل توجه مانند LinkedIn در آن جلب کند ، ممکن است این پروژه هرگز به جرم بحرانی نرسد.

مسئله دیگری که ممکن است بر پتانسیل طولانی مدت Dock.io تأثیر بگذارد ، پرسش از قالب داده است. اگر قالب های داده به سطح معیاری از استاندارد سازی نرسند ، کاربران راحتی کمتری دارند و بنابراین انگیزه کمتری برای استفاده از برنامه دارند.

سرانجام ، مسئله ریسک نظارتی نیز وجود دارد. اتحادیه اروپا دقیقاً مقررات محافظت از اطلاعات شخصی خود را تاکنون وضع کرده است GPDR. به مرور ، ممكن است كشورهای دیگر نیز از این الگو پیروی كنند. و در حالی که Dock.io به ما اطمینان می دهد در پست وبلاگ که کاملاً با اصول GPDR مطابقت دارد ، از نظر قانونی الزام آور نیست. در فضای داده های شخصی ، نمی توان خطر نظارتی را نادیده گرفت.

نظر شما درباره Dock.io چیست؟ آیا این کار به مدل جدیدی برای به اشتراک گذاری داده های شخصی کمک می کند؟ چشم انداز نشانه ها چیست؟ نظرات خود را در نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me