Blockchain tehnologija nudi velike mogućnosti za monetarnu analizu, koje nisu dostupne u tradicionalnim financijama. Suvremeni alati lančane analitike omogućuju nam da saznamo stvarnu ravnotežu snaga između kitova i malih sudionika na tržištu. Također je lako otkriti kako se distribucija imovine među velikim vlasnicima kovanica mijenja uoči značajnih promjena cijena.

Tko su kripto kitovi

Najveći je kit tvorac Bitcoina Satoshi Nakamoto, koji navodno posjeduje milijun kovanica, što je gotovo 6% trenutnog izdanja kriptovaluta. To nema službenih dokaza, što samo dodaje osjećaje i prstohvat neizvjesnosti budućim izgledima industrije.

Postoje stvarne organizacije koje posjeduju veliku količinu digitalnog novca, razne financijske institucije i hedge fondovi, na primjer Pantera Capital ili Bitcoin Investments Trust. Oni ne sudjeluju izravno na tržištu kriptovaluta putem trgovačkih platformi, takve su razmjene prikladne samo za male ulagače.

Postoji nekoliko načina na koje kitovi kontroliraju tržište. Jedna od taktika je ciklus ispiranja i ponavljanja: veliki igrač počinje prodavati veliku količinu digitalnog novca po cijeni nižoj od tržišne. To izaziva paniku, cijena naglo pada, nakon čega inicijator kupuje imovinu po najpovoljnijoj stopi i kao rezultat ostaje u plusu, tada se ciklus može ponoviti.

Ovo je samo jedan od načina utjecaja na tržište digitalnog novca. Mnogo je mišljenja i pretpostavki o tome kako kitovi mogu kontrolirati kripto svijet; mnogi od njih nisu ništa više od teorija.

Zbog relativno male tržišne kapitalizacije od 134 milijarde dolara i nedostatka pravne kontrole, ova je industrija idealna za razne vrste manipulacija. To je ono što još uvijek sprečava pokretanje Bitcoin-ETF-a. Novi financijski instrument bit će pokrenut čim industrija postane zrelija i transparentnija.

Kitovi povezani s nedavnim kolapsom kriptovaluta

U ožujku 2020. tržište kriptovaluta udvostručilo se nakon tržišta dionica i izgubilo 60 milijardi dolara kapitalizacije. Uz pandemiju koronavirusa i paniku na tradicionalnim burzama, među razlozima kolapsa nazivaju se i manipulacije kitovima kriptovaluta, glavnih nositelja Bitcoina..

Kitovi su utjecali na pad tržišta 20. veljače. Tada je u vrlo kratkom vremenu BTC pojeftinio za 500 dolara – s 10.100 na 9.600 dolara. Sljedećih dana tržište je pokušalo povratiti svoju poziciju, ali istovremeno je započeo još jedan kolaps s dionicama.

8. i 9. ožujka kitovi su počeli premještati svoja sredstva na burze. Podaci koje pruža CryptoQuant, tvrtka za analizu blockchaina, pokazuju da je protok sredstava prema velikim mjenjačnicama ili depozitima počeo rasti većom stopom 8. ožujka. Jedan od mogućih razloga je koordinirano djelovanje kitova, koje su inicirale masovnu prodaju imovina.

Distribucija kriptovaluta

Kakva je trenutna situacija s raspodjelom bogatstva među popularnim kovanicama? Analizirali smo članak Natea Maddreyja i Coin Metrics Team-a i spremni smo vam pokazati distribuciju kriptovaluta na tržištu digitalnih kovanica.

Distribucija bitcoina (BTC)

U početku je BTC bio koncentriran među nekoliko pojedinaca, ali s vremenom je bio razasut po milijunima adresa. Udio Bitcoina na velikim adresama (s saldom od najmanje 1/1 ukupne ponude) dosegao je maksimum od 33% u veljači 2011..

U veljači 2020. na takvim je adresama pohranjeno samo 11% ukupne zalihe. Istodobno, postotak prijedloga na malim adresama sa saldom od 1/10 milijuna ili manje neprekidno raste od 2011. godine.

Udio opskrbe velikih adresa smanjio se prije značajnog povećanja cijena – od kraja 2011. do početka 2013. Sličan se postupak dogodio u prosincu 2018., što je vjerojatno bilo uzrokovano preraspodjelom sredstava na Coinbase hladnim novčanicima.

btc distribucijaIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Distribucija ethereuma (ETH)

Za razliku od Bitcoina, početna distribucija Ethereuma (ETH) dogodila se putem crowdsale-a. Isprva je ETH ponuda bila koncentrirana na velike novčanike, ali s vremenom je distribucija postala ujednačena.

Postotak ponude na velikim adresama (najmanje 1/1000 ukupne ponude) dosegao je oko 60% u srpnju 2016. Količina tih adresa značajno se smanjila kada je ICO balon puhao od kraja 2017. do 2018. U veljači 2020. godine, oko 40% ukupne zalihe ETH bilo je pohranjeno na takvim adresama. Udio kovanica na relativno malim adresama (od 1/100.000 ukupne ponude ili manje) neprestano raste od 2016. godine.

distribucija etIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Distribucija Litecoina (LTC)

U 2013. godini Litecoin je zabilježio nekoliko primjetnih padova u broju kovanica koje su držane na velikim adresama (najmanje 1/100000 ukupne ponude). To se dogodilo neposredno prije skoka cijena u prosincu 2013., tijekom 2017. i prije vrhunca u siječnju 2018. Gotovo 46% i dalje je usredotočeno na velike LTC adrese. Bitcoin, kao što je gore spomenuto, ima brojku od 11%.

ltc opskrbaIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Distribucija Bitcoin Cash (BCH) i Bitcoin SV (BSV)

Tijekom hard forka takve mreže nasljeđuju distribuciju ponuda od Bitcoina. Zato bi se vilice u početku mogle činiti relativno ravnomjerno raspoređenim. Međutim, za razliku od Bitcoina, ponuda Bitcoin Casha (BCH) s vremenom je sve više usmjerena na velike adrese.

Kada se Bitcoin Cash odvojio od Bitcoin mreže u kolovozu 2017., približno 14% njegove ponude bilo je na velikim adresama. Na svakom od njih bilo je pohranjeno najmanje 1/100 000 ukupne zalihe kovanica. U veljači 2020. preko 29% BCH-a nalazilo se na velikim adresama.

bch distribucijaIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Udio Bitcoin SV (BSV) na adresama s saldom od najmanje 1 / 100.000 ostao je gotovo nepromijenjen, ako ne uzmete u obzir značajan pad u veljači 2019. i nagli porast u lipnju 2019..

2018. godine, kada se pojavio BSV, oko 26% ukupne ponude novog kovanica pojavilo se na odgovarajućim adresama. U veljači 2020. ta je brojka bila oko 24%.

Ripple (XRP) i Zvjezdana (XLM) distribucija

Ripple (XRP) i Stellar (XLM) mreže su koje se temelje na sustavu računa, iza kojih stoje formalne organizacije koje kontroliraju značajan dio ponude. Oko 85% od ukupnog broja XRP tokena nalazi se na adresama s saldom od najmanje 1 / 100.000.

opskrba xrpIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Otprilike 95% XLM-a pohranjeno je na adresama s saldom od najmanje 1/100000 ukupne ponude. To je uglavnom zbog činjenice da Zaklada za zvjezdani razvoj (SDF) drži više od polovice svih kovanica (29,4 milijarde XLM).

Na jesen je SDF sagorio 50% ukupne XLM ponude, smanjivši ga na 50 milijardi kovanica. Međutim, nakon slanja na adresu za spaljivanje, ti se novčići i dalje prikazuju na blockchainu kao dio ukupne novčane mase.

xlm opskrbaIzvor: Coin Metrics Network Data Pro

Sažetak

Javnost transakcija u Bitcoin blockchainu omogućuje vam praćenje najvećih novčanika. Za mnoge ulagače djelovanje kitova signal je za kupnju ili prodaju. U prva dva mjeseca od početka 2019. povećali su imovinu u kriptovaluti za 576 milijuna dolara, iako su prije toga bili neaktivni već nekoliko godina.

Ukupni saldo od 102 adrese, na kojima se pohranjuje od 10.000 do 100.000 BTC, sada premašuje 2.290.000 BTC. To bi mogao biti pozitivan znak za industriju digitalnog novca, jer igrači ove razine neće uložiti stotine milijuna dolara ako nisu sigurni u izglede za zaradu. Stoga se takvo kretanje sredstava koristi za neke dodatne tržišne analitike i prognoze.

Što se dalje razvija blockchain industrija, što je veća i transparentnija, to će ostati manje prostora za manipulacije i razne teorije zavjere. U samo 10 godina industrija je napravila ogroman korak u razvoju, tako da budućnost kriptovaluta postaje sve očitija.