Американски конгресен блокчейн

Конгресът на Съвместния икономически комитет на Съединените американски щати, издаден миналия март на 2018 г. Съвместен икономически доклад. В своята глава 9, „Изграждане на сигурно бъдеще по една блокчейн“, документът разказва за появата на технологията и за стратосферното, четирицифрено поскъпване на стойността, четирите най-големи криптовалути по отношение на пазарната капитализация (Bitcoin, Ether, Ripple и Litecoin) претърпя.

Уводна част

Докладът подчертава икономическите ползи от борбата с киберпрестъпността и по-доброто осигуряване на мрежи, инфраструктури и данни за потребителите, като същевременно предлага Blockchain Technology като най-подходящата за задачата. Blockchain е оценен като „не само почти неуязвим за кибератаки“, но и „революционизира начина, по който светът извършва търговия и споделя информация“.

2017, Годината на криптовалутите

Докладът изброява появата на криптовалути като едно от най-значимите икономически събития през 2017 г. Всъщност той напомня, че Биткойн е втората най-гугълна дума през 2017 г. и че е направил няколко заглавия като глобална тема за новини. Установено е, че нарастването на обема на търсене съответства на скока на цените, където повечето дигитални активи скачат значително, особено през последното тримесечие на 2017 г. Докладът подчертава как страхотните резултати на криптовалутите са намалили все още солидния растеж на фондовия пазар и сравнява шумът около криптовалутите, до вълнението, обградило интернет в началото на 90-те години.

Определяне на криптовалута и технология Blockchain

Докладът накратко обяснява Blockchain като технология, в основата на която стоят цифровите валути като Bitcoin. За разлика от конвенционалната архитектура на централно записване и съхранение за данни или сетълмент на транзакции, Blockchain създава хиляди идентични книги в компютри и сървъри по целия свят, както е споменато в този раздел. Обяснението продължава, за да дешифрира идеята зад алгоритъма Proof-of-Work без разрешение, неговия модел за стимули и конкурентно възнаграждение за миньорите. Останалата част от раздела изброява основните разлики и случаи на използване както на Bitcoin, така и на Ethereum Blockchains, съответните им суми за възнаграждения на блокове и времената на създаване, както и целта на всеки проект.

Действителните валути ли са цифровите валути?   

Този раздел идентифицира основната функция, която реалната валута трябва да служи, а именно средство за размяна, разчетна единица и запас от стойност. Заключението е, че към този момент видни икономисти и финансови експерти не вярват, че криптовалутите отговарят на стандартното определение за пари. Като цитира Bitcoin като пример, докладът изброява причините за такова твърдение, като изключителната волатилност на криптовалутите, технически и икономически ограничения, ограничена мащабируемост по дизайн и значително ниско време за обработка на транзакции в сравнение със съществуващите и добре позиционирани играчи на пазара като Visa или MasterCard. Докладът припомня, че Ethereum е имал проблеми, свързани с мащабируемостта, подобни на тези на Bitcoin, преди да се подложи на структурирано надграждане в края на 2017 г., което значително подобри времето за обработка.

Първоначални предложения за монети

Този раздел обсъжда новия пазар, създаден около стартиращи компании, базирани на Blockchain, наречен Initial Coin Offerings, ICO. Той го определя като средство за набиране на капитал чрез издаване на жетони, които да се използват в замяна на услуги или стоки, предлагани от дадена компания. Като пример документът продължи да обяснява, че токенът ще бъде обменен на равнопоставена основа, без да се прибягва до външни платежни системи като PayPal или Visa за обработка на транзакции. Концепцията за изграждане и прилагане на интелигентен договор също е обяснена в раздела. ICO се хвалят като запазване на собствения капитал, по-евтино от първоначалните публични предложения и предлагащи предимството на набирането на средства за първоначално надграждане за бъдещо надграждане и поддръжка, чрез такси за транзакции, благодарност и дарения. Последната част на този раздел описва експлозията на капитал, която лети на пазара на ICO през 2017 г., като за кратко се позовава на скандалния DAO хак. Той стига до заключението, че както при повечето стартиращи проекти, повечето базирани на Blockchain предприятия ще се провалят и че тези, които ще оцелеят, „могат да трансформират начина, по който интернет и технологиите работят за десетилетия напред“.

Блокчейн иновации

Докладът намеква, че много правителства и големи корпорации тестват Blockchain за различни случаи на употреба извън финансовия слой. Като пример за приложението в сферата на здравеопазването, докладът твърди, че Blockchain може да осигури сигурен начин за цифрово съхранение на медицинските записи. В доклада се споменават и съвместните усилия между доставчиците на здравни услуги и регулаторните органи в САЩ с цел разработване на стандарти за криптиране, които да защитят американските частни медицински досиета. Други приложения като веригата за доставки и управлението на електрическата мрежа бяха обсъдени и считани за революционни.

Нарастващи болки и злоупотреби

Докладът посочва, че въпреки че досега нито един блокчейн не е бил хакнат успешно, рискът от кражба постоянно съществува и е по-свързан с достъпа до тези цифрови портфейли. Беше предизвикан дебатът на борсата на Mt.Gox, където докладът подчертава, че потребителите винаги трябва да помнят, че се доверяват на сигурността на борсите, „по начин, подобен на вложителите в ранните банки“.

Беше обхванато използването на биткойн за придобиване на забранени вещества и незаконни услуги. Докладът припомня например онлайн пазара на копринения път, където незаконни транзакции са се случвали месеци преди спирането му. Докладът разследва „загрижеността за балоните“ и „ирационалното изобилие“, които може да са извели цените на цифровите валути в определен момент. Делото Long Island Iced Tea, където компанията подвеждащо променя името си на Long Blockchain Corporation, само за да види скока на цените на акциите му, беше обсъдено като анекдот, който трябва да предупреди инвеститорите от схеми за грабване на пари и измамни маневри.

Регулаторният въпрос

В този раздел докладът прави разлика между регулирането на ценните книжа, законите за прехвърляне на пари, дефиницията на данъчното облагане и възможните бъдещи регулаторни действия, за да се изгради структурирана и прозрачна регулаторна рамка, която може да ограничи злоупотребите и да помогне на проектите, базирани на Blockchain, да просперират.

Докладът предполага, че повечето ICO е трябвало да попаднат под дефиницията на ценните книжа, както твърди Комисията за ценни книжа и борси, SEC, въз основа на теста на Howey. Докладите сочат, че след инцидента с DAO, SEC е обещала да продължи да прилага повече мерки срещу нови символи както за издаване на ценни книжа, така и за измами.

Различните сценарии за данъчно облагане на печалбите от инвестиции в криптовалути, дефинирани от IRS, бяха обсъдени и сравнени с правилата за данъчно облагане в чуждестранна валута. Докладът заключава, че трябва да последва повече разяснения относно начина, по който цифровите активи трябва да се разглеждат от закона, за да се отговори по-добре на объркването сред данъкоплатците. По отношение на предаването на криптовалута, докладът обяснява, че като глобални, криптовалутите и жетоните могат да заобикалят държавните разпоредби и режимите на лицензиране и че трябва да се извърши строг анализ на разходите и ползите, за да се изработи подходяща политика.

Докладът заключава, че за да процъфтяват криптовалутите и Blockchain, трябва да се намерят гъвкави, съвместни и иновативни решения, за да се избегнат ограничителни разпоредби, които могат да навредят на тази нововъзникваща технология и да й попречат „да постигне пълния си потенциал“.