Monero ، یک سکه حفظ حریم خصوصی و بیست برتر ارز رمزنگاری شده توسط cap cap بازار ، قرار است یکی از دو نسخه برنامه ریزی شده این ماه را داشته باشد. Monero 0.15 برخی از ویژگی های امنیتی و حریم خصوصی جدید ، الگوریتم جدید اثبات کار به نام RandomX و سایر تغییرات را با خود به همراه خواهد آورد..

من صحبت کردم با جاستین ارهنهوفر, سازمان کار گروه Monero Community ، برای روشن کردن به روزرسانی جدید ، RandomX و سایر تحولات رخ داده در Monero.

مصاحبه به شرح زیر بود:

به روزرسانی نرم افزار Monero 0.15 این ماه در دسترس است ، می توانید در این باره به ما بگویید?

Monero 0.15 یکی از به روزرسانی های برنامه ریزی شده Monero است که سالانه دو بار انجام می شود. این شامل ویژگی های جدید حریم خصوصی و امنیتی ، کد تصفیه شده بیشتر و تجربه کاربری GUI بهتر است. اکنون کاربران جدید به صورت غیرمتمرکزتر به شبکه متصل می شوند و گزینه اتصال با یک شبکه ناشناس م effectiveثر (i2p) را دارند. کاربران هم اکنون می توانند به راحتی به گره های Monero که در پشت فایروال ها اجرا می شوند ، مانند اتصالات مدرسه یا آپارتمان ، متصل شوند. این تغییرات به طور قابل توجهی قدرت شبکه مونرو را بهبود می بخشد. بزرگترین تغییر RandomX است ، برداشت جدیدی از مقاومت در برابر ASIC. در حالی که اثربخشی طولانی مدت RandomX هنوز دیده نشده است ، تلاش زیادی برای طراحی ، توسعه ، آزمایش و حسابرسی الگوریتم استخراج جدید انجام شده است. این الگوریتم قوی ترین تلاش تا به امروز برای جلوگیری از تسلط ASIC ها بر شبکه Monero است.

RandomX چیست و چرا در حال اجرا است?

RandomX الگوریتم جدید اثبات کار (PoW) است که برای پردازنده های مرکزی کاربردی بهینه شده است. این ایده بیش از یک سال در دست ساخت است و متکی به اجرای کد تصادفی است که دستکاری آن برای سخت افزار تخصصی دشوار است. RandomX به معنای “ضد ASIC” نیست ، اما امیدوار است که شکاف کارایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد به طوری که سایر عوامل مالی مانع کنترل قابل توجه شبکه می شوند. به عنوان مثال ، دستاوردهای اندک تولید کنندگان ASIC باید با گزینه مالی از دست رفته برای فروش سخت افزارهای عمومی استفاده شده مقایسه شود. در یک بازار بی ثبات ، به ویژه انعطاف پذیری پردازنده ها می درخشد.

انجمن Monero با دقت تمام بهترین راه های پیش رو برای این به روزرسانی را مورد بحث قرار داده است. برای دو مورد از سه به روزرسانی اخیر ، اثبات ترفندهای کار Monero به راحتی توسط تولیدکنندگان ASIC گنجانده شد که فقط در عرض چند ماه بر شبکه تسلط داشتند. RandomX یک تغییر قابل توجه تر نسبت به تغییر در CryptoNight ، الگوریتم پایه فعلی Monero است. جامعه با الگوریتم های RandomX و ASIC-دوستانه به عنوان گزینه هایی برای اتخاذ این به روز رسانی ارائه شده است ، جامعه تصمیم گرفت که RandomX اصول دیرینه Monero را بهتر حفظ کند. امیدوارم این وضعیت برای مدت طولانی باقی بماند.

آیا می توانید درباره پیشرفت Tor و i2p برای ما بگویید?

تور و i2p به کاربران اجازه می دهد فراداده شبکه خود ، مانند آدرس IP خود را از سایر کاربران Monero پنهان کنند. Monero CLI پشتیبانی می کند تور و i2p رابط کاربری گرافیکی از i2p پشتیبانی می کند. GUI اکنون با Tails ، یک سیستم عامل محرمانه متمرکز ، به خوبی کار می کند. در حالی که فراداده شبکه تنها اطلاعاتی نیست که نگران محافظت از آن است ، اکنون کاربران می توانند به راحتی در برابر نظارت در شبکه و دشمنانی که تلاش می کنند آدرس های IP کاربر را با معاملات مرتبط کنند ، دفاع کنند..

چالش های نظارتی مونرو چیست؟ چگونه با اینها برخورد می شود?

Monero یک پروژه غیرمتمرکز در یک منظر نظارتی همیشه در حال تغییر است. این برنامه در بسیاری از مبادلات تنظیم شده توسط ایالات متحده و سایر موارد پشتیبانی می شود مبادلات ارز رمزنگاری شده در خارج از کشور من معتقدم که مونرو بیش از هر چیز با مشکل ادراک روبرو است. مبادلات و خدمات محافظه کار در صورت فقدان منابع برای توجیه تصمیمات انطباق خود ، ممکن است از Monero اجتناب کنند. با این وجود ، من خوش بین هستم که اهمیت حریم خصوصی توسط مردم بهتر از زمانی است که مونرو در سال 2014 راه اندازی شده است ، درک شده است. مونرو همچنین یک پروژه بسیار سالم است و صدها مشارکت کننده می خواهند کارهای خوبی انجام دهند.

چگونه مردم می توانند در مورد آخرین تحولات اکوسیستم مونرو به روز باشند?

کاربران برای کسب اطلاعات در مورد به روزرسانی های شبکه باید حداقل در [Monero-اعلام لیست پستی] (https://lists.getmonero.org/postorius/lists/monero-announce.lists.getmonero.org/) مشترک شوند. فراتر از این ، آنها می توانند ماهانه [Coffee Chats] (https://youtube.com/c/monerocommunityworkgroup) را تماشا کنند یا به هفته نامه [جلسات کارگروه جامعه] (https://reddit.com/r/MoneroCommunity) بپیوندند. توسعه دهندگان می توانند پروژه ها را در GitHub دنبال کنند و به جلسات توسعه دهندگان دو هفته ای در # monero-dev بپیوندند.

نسخه دوم مسترینگ مونرو به زودی ارائه می شود ، می توانید درباره کتاب برای ما بگویید?

تسلط بر مونرو منبعی رایگان و با کمک جامعه است که خوانندگان را با بسیاری از مفاهیم ایده آل و فنی مونرو آشنا می کند. نسخه های چاپی و دیجیتالی را می توانید از https://masteringmonero.com دریافت کنید. نسخه دوم هنوز در مراحل اولیه است.

آنچه ممکن است شاهد باشیم در اکوسیستم مونرو طی 12 ماه آینده اتفاق می افتد?

تا آنجا که به تغییرات عمده پروتکل مربوط می شود ، مراقب ارتقا امضای حلقه باشید. Omniring ، Lelantus و RingCT 3.0 راه های جایگزینی برای بهبود حریم خصوصی و کارآیی Monero ارائه می دهند ، هرچند این روش ها قبل از استفاده در تولید به ارزیابی بیشتری نیاز دارند. از طرف جامعه ، امیدوارم روند تصمیم گیری رسمی تر و در دسترس تازه واردان باشد. صحبت هایی درباره Monero Konferenco بعدی در اروپا وجود دارد و امیدوارم Monero در آگوست سال آینده دوباره دهکده خود را در Defcon داشته باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد نحوه کار Monero و نحوه استفاده از آن ، می توانید به سایت ما نیز مراجعه کنید راهنمای مبتدیان برای مونرو.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me