خدمات VPN امنیت و حریم خصوصی آنلاین را برای ما فراهم کنید. اما اینترنت مکانی پیچیده است ، بسیاری از خدمات و فناوری ها با هم کار می کنند تا دسترسی بی وقفه ای را که انتظار داریم به ما ارائه دهند. در نتیجه ، روشهای زیادی وجود دارد که ممکن است اشتباه شود, راههایی که امنیت یا حریم خصوصی ما را به خطر بیندازد.

یکی از این راهها از طریق آنچه به عنوان a شناخته می شود است نشت DNS و اگر در انتخاب VPN که در برابر آن محافظت می کند دقیق نیستید ، DNS شما نشت می کند. در این مقاله ما قصد داریم کمی به علف های هرز برویم و آنچه را که باید درباره نشت DNS بدانید با جزئیات توضیح می دهیم.

نشت های DNSنشت های DNS

. در این مقاله ما بحث خواهیم کرد:

  • نشت DNS چیست و چرا باید مراقبت کنید
  • چگونه می توان فهمید که آیا شما نشت DNS دارید
  • علل شایع نشت DNS و راه حل های آنها

همانطور که می خواهید ببینید ، روشهای مختلفی برای بروز چنین نشتی وجود دارد ، اما همچنین می توانید برای جلوگیری از آنها اقدامات لازم را انجام دهید یا در صورت بروز آنها را برطرف کنید.

بیایید شروع کنیم.

نشت DNS چیست و چرا باید مراقبت کنید

برای درک DNS Leaks ، باید بدانید DNS چیست و چگونه کار می کند. اگر قبلاً در این باره می دانید ، خیال خود را راحت تر کنید و از این کار بگذرید. در غیر اینصورت ، این درس 2 دقیقه ای شما در بخشی از اینترنت است که اکثر مردم حتی نمی دانند وجود دارد.

DNS چیست?

DNS مخفف کلمه مخفف است سیستم نام دامنه. این پیوند حیاتی بین اسامی قابل خواندن توسط انسان برای وب سایت ها و اسامی است که رایانه ها برای آن سایت ها استفاده می کنند. وب سایت ها با آدرس IP آنها مشخص می شوند.

اکثر آدرسهای IP هنگام نوشتن چیزی شبیه به این هستند: 72.21.215.90

این چهار عدد از 0 تا 255 متغیر است. در مجموع آنها اتصال فردی به اینترنت را شناسایی می کنند ، مانند دستگاه جداگانه ، شبکه یا وب سایت مورد علاقه شما.

موارد فوق نشان دهنده سیستم قدیمی آدرس IP است که به IPv4 معروف است. از آنجا که آدرسهای IPv4 موجود در جهان رو به اتمام است ، اینترنت به آرامی به سیستم جدیدتری یعنی IPv6 منتقل می شود. در IPv6 ، آدرس هنگام نوشتن چیزی شبیه به این است: FE70: CE00: 0000: 0CDD: 1238: 0000: 211F: 618B

DNS چیست و چگونه کار می کند - منبع: ShutterStock.comDNS چیست و چگونه کار می کند – منبع: ShutterStock.com

تصور کنید اگر برای دسترسی به وب سایت های مورد علاقه خود مجبور هستید آدرس هایی مانند این را به جای آدرس هایی مانند Blokt.com یا Gab.ai? کل اینترنت را فلج می کند. به همین دلیل آنها DNS را اختراع کردند. DNS اسامی قابل خواندن توسط انسان را ترجمه می کند ما استفاده می کنیم به آدرسهای قابل خواندن رایانه وارد شوید که شبیه آن هیولاهای بالا هستند.

بنابراین نشت DNS چیست?

آ DNS Leak وقتی رخ می دهد که درخواست های شما به یک سرور DNS برای افراد خارجی قابل مشاهده باشد.

استفاده از سرویس DNS خطرناک است زیرا اطلاعات زیادی در مورد فعالیت های آنلاین شما به شما می دهد. اگر از شما محافظت نشود ، هر کسی که سرور DNS را تماشا می کند (ذکر افرادی که سرویس را اجرا می کنند) قادر به دیدن نام و آدرس IP هر وب سایتی است که بازدید می کنید. اگرچه این به کسی نمی گوید که شما چه کاری انجام داده اید در حالی که به وب سایت متصل هستید ، این اطلاعات همچنان می تواند برای افراد خارجی بسیار ارزشمند باشد و چیزی که نمی خواهید به اشتراک بگذارید.

نشت DNS چیست؟نشت DNS چیست?

این واقعیت که شما مرتباً در مورد یک بیماری صعب العلاج به وب سایت مراجعه می کنید ، می تواند برای شرکت بیمه شما بسیار ارزشمند باشد. این واقعیت که شما در حال مطالعه مراقبت های دوران بارداری هستید ، می تواند برای والدین یا شوهرتان که در خارج از کشور مستقر است کاملا شوکه کننده باشد. و این که شما منظم هستید و در بعضی از مناطق آنلاین بحث می کنید ، در صورت زندگی در کشورهای سرکوبگر به معنای واقعی کلمه تهدید کننده زندگی خواهد بود.

در یک جهان کامل ، شما سرویس VPN نه تنها از ارتباطات اینترنتی بلکه از فعالیت های DNS شما نیز محافظت می کند. اما از آنجا که این یک جهان کامل نیست ، ما DNS Leaks داریم. اگر در حال بارگیری تورنت یا انجام کار خصوصی هستید ، هرگز نمی خواهید این اتفاق بیفتد.

اکنون که دانستید اینها چیست و چه مقدار از مشکلات آنها می تواند باشد ، بگذارید دستگاه خود را بررسی کنیم و ببینیم آیا VPN شما در حال حاضر اطلاعات DNS را فاش می کند یا خیر.

چگونه می توان فهمید که آیا شما نشت DNS دارید

چندین وب سایت وجود دارد که ادعا می کنند به شما کمک می کنند تا ببینید آیا DNS Leak دارید. موردی که ما دوست داریم از آن استفاده کنیم IPleak.net نام دارد. استفاده از آن سریع و آسان است. این سایت قادر است به دنبال نشت های IPv4 و IPv6 باشد, و همچنین چندین مشکل مرتبط دیگر.

چگونه می توان فهمید که آیا شما نشت DNS داریدچگونه می توان فهمید که آیا شما نشت DNS دارید

برای اینکه نحوه کار این سایت را به شما نشان دهیم ، ما شما را در روند اجرای آزمایشات خود با استفاده از یکی از رایانه های آزمایشگاه خود راهنمایی خواهیم کرد. دستگاه تست یک است لینوکس دسک تاپ در حال اجرا است ExpressVPN, ولی مراحل برای هر رایانه و هر VPN یکسان است.

با استفاده از IPleak.net

استفاده از IPleak.net در مورد است به همین راحتی که می شود. این مراحل را دنبال کنید:

  • اگر از قبل فعال نباشد, VPN خود را روشن کنید. مفید خواهد بود که بدانید سرور VPN که استفاده می کنید در کجا واقع شده است.
  • مرور در https://ipleak.net/.
  • نتایج را مرور کنید که ظاهر می شوند شما باید چیزی مانند تصویر زیر را ببینید:

با استفاده از IPleak.netبا استفاده از IPleak.net

تجزیه و تحلیل نتایج نیز بسیار ساده است. به هر کادری که روی صفحه ظاهر می شود با یک آدرس IP نگاه کنید. هیچ یک از آدرس های IP که می بینید نباید به آدرس واقعی شما مرتبط باشد. اگر آنها باشند ، شما نشتی دارید.

در این مثال ، بیشتر آدرس ها در فلوریدا هستند ، که این محل سرور VPN است که من استفاده می کنم. به هر دلیلی ، یکی از آدرس ها در میشیگان است.

این تعجب آور است ، اما من می دانم از آن زمان هیچ جای نگرانی نیست مکان واقعی من در آمریکای شمالی جایی نیست.

اگر هرگز مطمئن نیستید که آیا یک آدرس IP که می بینید مشکلی است یا خیر, سعی کنید VPN خود را خاموش کنید سپس این صفحه را بارگیری کنید تا ببینید آیا آدرس ها با هم مطابقت دارند.

چند بار باید از نظر نشت تست کنید

اگر آزمایش شما نشتی DNS را نشان نمی دهد ، وضعیت خوبی دارید. برای یک لحظه. اما اینکه امروز شما نشتی ندارید 100٪ تضمین نمی کند که فردا آن را نخواهید داشت. بنابراین چند بار باید دستگاه های خود را از نظر نشت آزمایش کنید?

چند بار باید از نظر نشت تست کنید - منبع: ShutterStock.comچند بار باید از نظر نشت تست کنید – منبع: ShutterStock.com

ما در این مورد یک جواب متناسب نداریم. برای ما منطقی است که هر زمان سیستم عامل ، مرورگر وب یا VPN خود را به روز کنید ، این آزمایشات را دوباره انجام دهیم. همچنین هر زمان که می خواهید کاری را انجام دهید که دوست دارید خصوصی آن را حفظ کنید.

علل شایع نشت DNS و راه حل های آنها

حالا که همه مقدمات را از دست ما خارج شده است ، بیایید به موارد زیر نگاه کنیم علل شایع نشت DNS و چگونگی وصل کردن آنها. مشکلاتی که در مورد آنها صحبت خواهیم کرد عبارتند از:

  • غلط تنظیمات شبکه DNS
  • انتقال IPv6 چالش ها و مسائل
  • پروکسی شفاف DNS تغییر مسیر می دهد
  • اسم هوشمند چند هوم وضوح

دلایل شایع نشت DNSدلایل شایع نشت DNS

تنظیمات شبکه DNS نادرست است

هر زمان دستگاه خود را به ISP یا شبکه متصل می کنید, دستگاه باید به دنبال اتصال به سرورهای DNS باشد و به طور کلی اینترنت. اینکه آیا این یک مشکل است یا خیر به VPN استفاده می کنید بستگی دارد.

VPN شما DNS خود را ارائه نمی دهد

دستگاه ها به طور معمول پیکربندی می شوند تا از شبکه محلی یا ISP بخواهند از چه سرویس DNS استفاده کنند. این سرویس از طریق یک اتصال رمزگذاری نشده به آن سرویس متصل می شود و هر کسی که این سرویس را ارائه دهد ، هر اطلاعاتی را که می تواند در مورد فعالیت های شما داشته باشد ، ثبت خواهد کرد. این واضح است که خوب نیست.

DNS - منبع: ShutterStock.comDNS – منبع: ShutterStock.com

شما اینجا دو گزینه دارید. اولین مورد این است که تنظیمات شبکه را در دستگاه خود تغییر دهید تا به آن بگویید همیشه از DNS شخص ثالثی که مشخص کرده اید استفاده کند. معمولاً می توانید سیستم عامل را روی دستگاه خود پیکربندی کنید تا به خدماتی مانند آن اشاره کند DNSWatch یا دوباره DNS را علامت بزنید که محافظت از حریم خصوصی بهتری نسبت به ISP شما فراهم می کند.

جزئیات مربوط به نحوه انجام این کار از سیستم عامل به سیستم عامل دیگر متفاوت است.

گزینه دوم شما این است که به یک سرویس VPN مانند بروید ExpressVPN یا NordVPN که سرویس رمزگذاری شده DNS خود را ارائه می دهد.

VPN شما خدمات DNS خود را ارائه می دهد

اگر VPN سرورهای DNS خود را ارائه می دهد ، حال شما خوب است. در اکثر موارد ، VPN درخواست های DNS را رمزگذاری کرده و آنها را از طریق تونل رمزگذاری شده خود به سرورهای DNS خصوصی خود ارسال می کند. این امکان مشاهده هر کسی در شبکه محلی یا ISP شما را از بین می برد.

اگر VPN سرویس DNS خود را ارائه دهد ، شما ایمن هستیداگر VPN سرویس DNS خود را ارائه دهد ، ایمن هستید

آخرین موردی که باید در هر دو حالت ثبت نام کنید

که گفت ، آن است همیشه برای تأیید پرداخت می کند چیزهایی مثل این. برخی از ISP ها به فناوری به نام a متوسل می شوند پروکسی شفاف DNS در واقع درخواست های DNS شما را ربوده و آنها را از طریق DNS ISP مجبور کنید. در بخش بعدی ، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه این ترفند ناپسند را تشخیص داده و از آن دور بزنید.

هدایت های پراکسی شفاف DNS

اگر ایده استفاده از هر DNS را که ISP شما در حال حاضر استفاده می کنید دوست ندارید و VPN خود را ارائه نمی دهد ، گزینه هایی دارید. معمولاً می توانید تنظیمات دستگاه های خود را تغییر دهید تا به آنها بگویید به جای سرویس ISP که شما می خواهد از آن استفاده کنید ، از یک سرویس DNS خاص استفاده کنید.

سرویس هایی مانند DNSWatch بدون ثبت فعالیت شما یا سانسور سایت هایی که می توانید بازدید کنید ، یک DNS محرمانه ایجاد می کنند. ISP ها این را دوست ندارند.

مشکل

برای جلوگیری از استفاده از DNS مورد نظر شما ، برخی از ISP ها با استفاده از هدایت هدایت Transparent DNS Proxy شما را مجبور به استفاده از سرورهای DNS خود می کنند. این به آنها سود می بخشد زیرا آنها می توانند اطلاعاتی را درباره سایتهایی که بازدید می کنید جمع آوری کنند. اطلاعات مربوط به کاری که کاربران بصورت آنلاین انجام می دهند ، خصوصاً در ایالات متحده آمریکا ، در هر کجا ، بسیار ارزشمند است شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی می توانند به طور قانونی اطلاعات مربوط به فعالیت های آنلاین شما را به هر کسی که پول نقد کافی به دست می دهد بفروشند.

شفاف پروکسی DNS توضیح داده شده استشفاف پروکسی DNS توضیح داده شده است

Transparent DNS Proxy برای هر درخواست DNS که به پورت TCP / UDP 53 می رود و بدون اطلاع شما (به طور شفاف) آنها را به سرورهای DNS خود ISP هدایت می کند ، تماشا می کند. خیلی دزدکی است. آنها اساساً هستند تحمیل نشت DNS به شما تا بتوانند اطلاعات شما را بگیرند.

چگونه تشخیص دهیم ISP شما DNS را هدایت می کند یا خیر

آزمایش سریع پروکسی DNS شفافآزمایش سریع پروکسی DNS شفاف

هیچ راهی آسان برای تشخیص اینکه آیا درخواست های DNS شما هدایت می شوند وجود ندارد. یکی از راه های به دست آوردن یک نشانه خوب پینگ یک دامنه موجود نیست (techforyou2.com یکی از این دامنه های موجود نیست).

اگر DNS شما هدایت نمی شود ، شما باید یک پیام خطا مشاهده کند چیزی شبیه به این است: “ping: میزبان ناشناخته techforyou2.com”.

اگر پیام خطایی دریافت نکردید, درخواست های DNS شما احتمالاً هدایت می شوند توسط پروکسی DNS شفاف. برای اینکه این کار را خودتان امتحان کنید ، از این بازدید کنید wiki چگونه صفحه این دستورالعمل در مورد نحوه پینگ با استفاده از سیستم عامل های مختلف است.

راه حل

چند راه برای حمله به این مشکل وجود دارد. یکی از آنها ساده انتخاب سرویس VPN است که سرورهای DNS رمزگذاری شده خود را ارائه می دهد. با رمزنگاری جستجوهای DNS و نگهداری آنها در داخل تونل VPN ، VPN دیدن مجدد پروکسی DNS شفاف را برای آنها غیرممکن می کند..

راه حل نشت پروکسی شفاف DNSراه حل نشت پروکسی شفاف DNS

اگر VPN شما از سرویس گیرنده OpenVPN استفاده می کند می توانید گزینه block-derveyî-dns را در پرونده پیکربندی OpenVPN تنظیم کنید. برای دیدن این صفحه دستورالعمل ها.

مشکلات انتقال IPv6

همانطور که قبلا ذکر کردیم ، دنیای اینترنت در حال انتقال آهسته از IPv4 به IPv6 است. سالهاست که در حال انجام است و اگر همیشه باشد تکمیل آن احتمالاً سالها بیشتر طول خواهد کشید.

تلاش لازم برای تبدیل همه موارد متصل به اینترنت برای استفاده از IPv6 بسیار زیاد و بسیار پرهزینه است. این ارتقا برای سازندگان اینترنت اشیا عالی خواهد بود (اینترنت اشیا) دستگاه ها و ادامه افزودن کاربران به اینترنت را آسان تر می کند ، اما در آنجا وجود دارد هیچ مزیتی برای مصرف کنندگان ندارد که باید برای همه کار پرداخت کند.

مشکل

اکثر سرویس های VPN از IPv6 پشتیبانی نمی کنند. آنها نمی توانند آن را از نظر اقتصادی توجیه کنند و هیچ گونه فشاری از سوی مشتریان آنها برای سرمایه گذاری وجود ندارد.

مشکل انتقالمشکل انتقال

اما بسیاری از وب سایت ها و سرویس های اینترنت از هر دو IPv4 و IPv6 پشتیبانی می کنند. شایعات حاکی از آن است که حتی برخی مکان ها در اینترنت وجود دارد که فقط از IPv6 استفاده می کنند. بنابراین سوال این است VPN شما در صورت نیاز به اتصال به سایتی با آدرس IPv6 چه کاری انجام می دهد?

راه حل

برخی از VPN ها به سادگی درخواست های DNS را به خارج از تونل به DNS ISP یا هر DNS موجود که از IPv6 پشتیبانی می کند ارسال می کنند.. IPVanish است یکی از VPN هایی که از این روش استفاده می کنند. اگرچه این مسئله مشکل بدست آوردن اطلاعات DNS مورد نیاز شما را برطرف می کند ، اما همچنین یک نشت DNS است.

راه حلراه حل

سایر سرویس های VPN به سادگی هرگونه درخواست IPv6 را مسدود می کنند. این رویکرد هر دو است NordVPN و ExpressVPN استفاده کنید ، همراه با بسیاری از موارد دیگر بهترین خدمات VPN. این امر باعث جلوگیری از نشت DNS می شود و این باعث می شود شما نتوانید اطلاعات DNS را برای سایت های خاصی بدست آورید.

راه حل نهایی برای این مشکل استفاده از VPN است که پشتیبانی کامل IPv6 و سرورهای DNS خود را فراهم می کند..

Microsoft Teredo

در اینجا یکی دیگر از مشکلات ناشی از انتقال آهسته از IPv4 به IPv6 است. فناوری Microsoft’s Teredo به گونه ای طراحی شده است که در صورت عدم پشتیبانی از آدرس IPv6 امکان استفاده از آدرس IPv6 را فراهم می کند. این فناوری با کپسوله سازی ترافیک IPv6 در داخل بسته های IPv4 کار می کند. این بسته ها ترافیک IPv6 را بین دستگاه شما و عقب حمل می کنند رله های Teredo, گره هایی که به سرویس های IPv6 متصل می شوند.

پذیرش IPv6 توسط کشورپذیرش IPv6 توسط کشور

Teredo به معنای رفع موقت عدم پشتیبانی جهانی IPv6 است. با توجه به میزان پیشرفت با IPv4 -> انتقال IPv6 احتمالاً Teredo برای مدت طولانی وجود خواهد داشت. مطابق با این گزارش جامعه اینترنتی 2018, 49 کشور در جهان بیش از 5٪ از ترافیک اینترنت خود را با IPv6 دارند. همانطور که در تصویربرداری زیر نشان داده شده است ، یک راه طولانی وجود دارد.

مشکل

Teredo در نسخه های اخیر Microsoft Windows تعبیه شده است. مانند سرویس VPN شما ، Teredo یک فن آوری تونل زنی است که احتمال درگیری را ایجاد می کند. شایعات حاکی از آن است که تونل Teredo می تواند جایگزین تونل VPN شما شود ، به طور موثر حریم خصوصی و امنیتی را که VPN شما فراهم می کند سلب می کند. گرچه ما این مشکل را تجربه نکرده ایم ، اما موافقت می کنیم که Teredo می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

Microsoft Teredo DNS Traffic HijackingMicrosoft Teredo DNS Traffic Hijacking

اگر VPN شما از IPv6 پشتیبانی نکند و ترافیک IPv6 را مسدود نکند ، هرگونه درخواست IPv6 DNS که دستگاه شما انجام می دهد ، به سیستم Teredo کشیده می شود. مانند هر پیام دیگری بین دستگاه شما و سایت IPv6 که با آن صحبت می کنید. که هر کاری که انجام می دهید در معرض هرکسی که رله های Teredo را اجرا می کند بگذارید.

راه حل

راه حل ساده است. Teredo را خاموش کنید!

وضوح نام هوشمند چند هوم

وضوح نام هوشمند چند هوم یک فناوری است که مایکروسافت با ویندوز 8 به ویندوز اضافه کرده است. ایده این است که با ارسال درخواست های DNS به هر DNS موجود ، عملکرد اینترنت را بهبود ببخشید سرورها به جای سروری که انتخاب می کنید.

مشکل

مشکل این است که انفجار درخواست های DNS شما در هر مکان ، هر پرس و جو را به یک نشت DNS تبدیل می کند. این “ویژگی” سعی می کند درخواست های DNS را به DNS ISP شما و سایر سرورهای DNS که می تواند ببیند ارسال کند ، حتی اگر سرویس VPN شما به صورت ایمن درخواست ها را از طریق تونل VPN به سرورهای DNS ایمن ارسال می کند. این موضوع انواع مسائل امنیتی را معرفی می کند ، حتی باعث می شود US-CERT ، بخشی از وزارت امنیت داخلی برای انتشار بولتن در مورد خطرات.

وضوح تصویر نام چند خانه هوشمند DNS Leak Conceptوضوح تصویر نام چند خانه هوشمند DNS Leak Concept

این در ویندوز 8 سردرد بود ، اما حداقل می توانید آن را خاموش کنید. این در Windows 10 به سردرد بزرگتری تبدیل شد. در ویندوز 8 درخواست های DNS شما به هر سرور DNS که سیستم می توانست ببیند ارسال می شد ، اما فقط در صورت عدم پاسخگویی اولیه از سرویس های جایگزین استفاده می شد. در ویندوز 10 ، سیستم از اولین پاسخی که دریافت می کند استفاده می کند. یعنی شما کنترلی ندارید که از کدام سرویس DNS استفاده می کنید.

مایکروسافت با افزودن به این لذت ، قابلیت خاموش کردن Smart Name-Homed Resolution Name را در Windows 10 Home Edition از بین برد. میلیون ها کاربر با آن نسخه از ویندوز با این گیر انداخته اند مشکل عمده امنیتی.

راه حل

متأسفانه ، فقط راه حل های جزئی برای این مشکل وجود دارد. اولین کاری که باید انجام شود این است VPN را با DNS Leak Protection نصب کنید (NordVPN به عنوان مثال) اگر قبلاً آن را ندارید. روشن کردن این ویژگی VPN معمولاً Smart Multi-Homed Resolution Name را در ویندوز 8 غیرفعال می کند و ممکن است برای ویندوز 10 نیز کار کند..

راه حل - منبع: ShutterStock.comراه حل – منبع: ShutterStock.com

اگر از تغییر نمی ترسید رجیستری ویندوز تنظیمات ، دستورالعملهای موجود بصورت آنلاین وجود دارد که قطعنامه Smart Multi-Homed Name را برای ویندوز 8 و ویندوز 10 غیر فعال می کند. توجه داشته باشید که این دستورالعمل ها برای Windows 10 Home کار نمی کند کاربران. در عوض ، یک راه حل جزئی وجود دارد. می توانید دستورالعمل ها را پیدا کنید اینجا.

نتیجه

نشت DNS یک خطر نسبتاً ناشناخته برای کاربران VPN است. در حالی که بهترین VPN ها اقداماتی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که درخواست های DNS شما به افرادی که از این اطلاعات استفاده می کنند ، نشت نمی کند ، حتی آنها از این مشکل در امان نیستند.

نتیجهنتیجه

همانطور که این مقاله نشان می دهد, به راحتی می توانید اکثر این مشکلات را پیدا کرده و برطرف کنید (یا حداقل آنها را برطرف کنید) اگر از ایجاد برخی تغییرات در سیستم عامل های دستگاه های خود مشکلی ندارید. کاربران مایکروسافت ویندوز 10 بیشترین مشکلات را خواهند داشت ، به لطف برخی تغییرات مایکروسافت که قرار است تجربه مرور شما را بهبود ببخشند اما ناخواسته نشت هایی را معرفی می کنند.

اگر ترجیح می دهید در روده وسایل خود خراب نشوید ، ساده ترین راه برای مقابله با اکثر این مشکلات تغییر VPN مانند Nordvpn ، Surfshark ، Expressvpn یا یکی دیگر از VPN های دارای بهترین رتبه است. با تهیه سرورهای DNS رمزنگاری شده خود و مسدود کردن ارتباطات IPv6 به آسانی این دو رهبر صنعت از بیشتر این مسائل برای شما مراقبت می کنند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me