مجموعه ای از نظرات رفت و برگشت بین تیم در حال توسعه سازگار سازوکار اجماع جدید EOS ، DPOS BFT و بنیانگذار Ethereum ، ویتالیک بوترین در EOSIO GitHub. ادعای تیم توسعه دهندگان EOS مبنی بر اینکه رویکرد آنها در ترکیب DPOS و BFT منجر به وجود دو بلوک نهایی مختلف در هر زمان نخواهد شد ، توسط دو گره متفاوت (معروف به خارج شدن از اجماع) توسط Vitalik زیر سوال رفت. او به وضوح نگرانی های خود را در مورد ایمنی الگوریتم ارائه شده توسط EOS برطرف كرد و به آنها توصیه كرد “فقط از الگوریتم موجود در Casper FFG استفاده كنند.”

اجماع چیست?

پروتکل اجماع Blockchain. منبع: shutterstock.comپروتکل اجماع Blockchain. منبع: shutterstock.com

ماهیت ذاتاً ضد خطای توزیع شده Ledger Technology DLT باعث شده است که یکی از مهمترین پیشرفتهای تکنولوژیکی هنگام تقسیم و پردازش غیرمتمرکز داده ها در دهه گذشته باشد. در حقیقت ، هنگامی که یک معامله در شبکه پخش می شود ، باید “توافقی” درباره تغییر ناپذیری آن بین اکثر گره های شبکه حاصل شود ، به طوری که می توان آن را به مجموعه رمزگذاری شده بسته تراکنش های تشکیل دهنده یک بلوک اضافه کرد. این فرآیند معمولاً به عنوان اجماع شناخته می شود. با این حال ، وجود گره های مخرب شبکه که ممکن است داده ها را تغییر دهند ، یک مشکل اساسی است که ممکن است بر قابلیت اطمینان کلی سیستم تأثیر بگذارد. همانطور که گفته شد ، یک سازوکار اجماع باید تحمل خطا داشته باشد ، اما فقط تا حدی.

مشکل دو ژنرال و تحمل گسل بیزانس

بیایید سناریوی ساده زیر را در نظر بگیریم: دو ژنرال به یک دشمن مشترک حمله می کنند.

در حالی که ژنرال 1 رهبر است و ژنرال 2 پیرو آن است ، هر دو ژنرال باید تلاش های خود را هماهنگ کرده و همزمان حملات خود را آغاز کنند تا دشمن را شکست دهند.

جنرال 1 باید با ارسال پیام رسان ، زمان دقیق حمله را با جنرال 2 در میان بگذارد. احتمال گرفتار شدن پیام رسان توسط دشمن وجود دارد و پیام هرگز از آن عبور نمی کند. حتی اگر پیام رسان پیام خود را تحویل دهد ، جنرال 2 مجبور است با ارسال مجدد یک پیام رسان ، با تکرار همان سناریو ، دریافت (ACK) را دریافت کند. این مسئله را از نقطه نظر الگوریتمی به یک حلقه بی نهایت ACK گسترش می دهد ، جایی که نمی توان به توافق رسید. این دو ژنرال مسئله اولین بار در سال 1975 منتشر شد غیرقابل حل بودن ثابت شد.

اکنون اگر الگوی دو ژنرال به بیش از دو متحد (ستوان فرمانده) که برای شکست یک دشمن مشترک تلاش می کنند گسترش یابد ، مشکل ژنرال های بیزانس. برای رسیدن به اجماع ، فرمانده و همه ستوانها باید در مورد یک تصمیم به توافق برسند و همزمان آن را اجرا کنند. این موضوع در کاغذ روان جایی که لمپورت ، شوستاک و پیز از نظر ریاضی ثابت می کنند که تا زمانی که 2/3 از بازیگران تنظیم کننده صداقت داشته باشند ، می توان با خیال راحت به اجماع رسید.

الگوریتم های مشتق از تحمل گسل بیزانس ، طبقه شکست را که متعلق به مسئله کلیات بیزانس است تحمل کنید. آنها قبلاً در طرحهای نیروگاههای هسته ای ، سیستمهای موتور هواپیما ، سیستمهای مهندسی هوافضا و غیره به کار گرفته شده اند. همه اینها به یک اصل ساده خلاصه می شود: تا زمانی که تعداد کل گره های مخرب یا “خائنان” در الگوی فرماندهان-ستوانها ، از یک سوم نمایندگان کل گره فراتر نرود ، می توان به توافق رسید..

DPOS 3.0 BFT و دو مسئله بلوک نهایی

دفاتر ثبت نام متمرکز از نظر معماری توسط یک مرجع مرکزی کنترل نمی شوند. یک راه حل برای جلوگیری از هک کردن بازیگران شبکه بد در این فرآیند ، در قلب ارزش پیشنهادی این فناوری است. الگوریتم های اجماع مختلف از زمان راه اندازی الگوریتم اثبات کار Bitcoin’s Hashcash مورد مطالعه و اجرا قرار گرفته اند. جدیدترین PoW / PoS Casper FFG ترکیبی که اخیراً توسط Ethereum ، HashGraph و Tendermint منتشر شده است ، به دنبال یک راه حل احتمالی برای مسئله ژنرال های بیزانس است که در بالا توضیح داده شده است. در مقاله خود درباره نسخه DPOS 3.0 ، تیم توسعه دهندگان EOS ادعا می کنند که ارتباط بین بلاکچین (IBC) را معرفی می کنند تا به یک زنجیره اجازه دهد به طور موثر به زنجیره دیگری ثابت کند که یک معامله نهایی شده است و غیرقابل بازگشت بوده است بلوک بعدی باید از همان نقطه شروع شود یا از همان نقطه. هنگامی که قطعیت رخ داد ، نباید تغییر صورت گیرد. در حقیقت ، ایده اصلی این به روزرسانی اخیر این است که یک اعتبار سنج گره فاش کند آیا قبلاً یک بلوک جایگزین را تأیید کرده است ، بنابراین برای اطمینان از اینکه تولید کنندگان بلوک غیر بیزانسی نمی توانند در زمان های مختلف بلوک های چنگال های مختلف تولید کنند. با این حال ، ویتالیک استدلال کرد که داشتن دو بلوک نهایی به طور همزمان از یک سر ساخته شده است ، هنوز هم می تواند در حالی که به 2/3 تحمل بیزانس رسیده است ، رخ دهد.

او در عنوان بحث نمونه ای مثال زد و نتیجه گرفت که:

“دستیابی به ایمنی BFT در یک بلوک بدون حداقل دو پیام از اکثر گره ها که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به آن بلوک مراجعه می کنند ، امکان پذیر نیست.”

او ادعا می کند که انجام این کار با خیال راحت در یک دور “احتمالاً ایمن بودن غیرممکن است”.

پس از چند پیام رد و بدل شده ، دانیل لریمر در پایان گفت:

“پس از گفتگو با بارت و ارهگ به این نتیجه رسیدیم که با یک تغییر کوچک در الگوریتم فعلی ما این […].

  1. [ویتالیک بوترین ، یادداشت سردبیر] درست است که شما به تأیید مجدد نیاز دارید و تلاش ما برای اتصال آن منجر به خرابی موارد لبه می شود “.

نخ از آن زمان بسته شده است ، و یک پست متوسط توسط Larimer روز بعد در تاریخ 15 مه منتشر شد و جزئیات مکانیزم اجماع بهینه شده DPOS BFT را توضیح می دهد.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me