حمله 51٪ بدترین کابوس در بین شبکه های غیرمتمرکز و شرکت کنندگان آن است. در حالی که صنعت بلاکچین قصد دارد مفاهیمی از شفافیت و اعتماد را به ارمغان بیاورد ، هنوز هم برخی از خطرات حمله و گرفتن قدرت به زور وجود دارد. حمله 51 درصدی چیست؟ برای جلوگیری از آن چه باید کرد؟ ما قصد داریم مفهوم موضوع را توضیح دهیم و موارد واقعی 51٪ حملات را بررسی کنیم.

51٪ حمله چیست?

برای درک کامل حمله 51٪ ، در اینجا مبانی رمزنگاری مختصر پروتکل های اجماع آورده شده است. در سال 2009 ، خالق اولین ارز رمزنگاری شده ، Satoshi Nakamoto ، الگوریتم اثبات کار (PoW) را در مقاله سفید بیت کوین خود معرفی کرد. طبق این سند ، همه شرکت کنندگان شبکه (گره ها) برای افزودن بلوک های جدید به بلاکچین ، باید کارهای الگوریتمی را با استفاده از قدرت هش کردن سخت افزار حل کنند..

هنگامی که یک ماینر یا گروهی از ماینرهای متحد (یک کارتل یا استخر استخراج) بیش از 50٪ قدرت هش کردن بر روی شبکه را داشته باشند ، می توانند شبکه را کنترل کنند. کنترل شبکه به این معنی است که بازیگران بد قادر خواهند بود سکه های خود را دو برابر هزینه کنند و همچنین تصمیم بگیرند که چه تراکنشی را پردازش کنند و به بلاکچین اضافه کنند..

با این حال ، یک ماینر که 51٪ یا بیشتر از قدرت هش شبکه را به دست می آورد ، نمی تواند معاملات قبلی را معکوس کند ، وجوه را از حساب ها ضبط کند یا سکه های جدید ایجاد کند.

برای شروع حمله 51 درصدی به شبکه که بر اساس سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) ساخته شده است ، یک شرکت کننده در شبکه باید بیش از 51٪ ارز رمزنگاری شده را بدست آورد..

51٪ موارد حمله در Crypto History

حمله 51٪ یک اتفاق نادر است. صنعت بلاکچین طی ده سال از عمر خود حملات مختلفی را تجربه کرده است. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است یک حمله 51٪ به طور عمدی ترتیب داده شود تا بازیگران بد از شبکه حذف شوند.

شماره 1 Bitcoin Gold (BTG)

آرم btg

سال 2020 با حمله 51 درصدی به بلاکچین Bitcoin Gold آغاز شده است. این دومین حمله در دو سال گذشته بود که باعث نگرانی برخی از ماینرها در مورد آسیب پذیری های شبکه شد.

در پایان ژانویه 2020 ، بلاکچین Bitcoin Gold دو حمله 51٪ را تجربه کرد. اولین مورد در 23 ژانویه و با حذف 14 بلوک از شبکه انجام شد. کمی بعد ، 13 بلوک جدید به بلاکچین اضافه شد در حالی که شرکت کنندگان در شبکه می توانستند ببینند 1900 سکه BTG دو برابر شده است.

در 24 ژانویه ، حمله دیگری اتفاق افتاد ، و این بار معدنچیان مخرب 15 بلوک دیگر را برداشته و 16 مورد را اضافه کردند. در آخرین حمله ، 5،267 BTG دو برابر هزینه شد. نتیجه حملات همانطور که بود – تقریباً 72000 دلار دو برابر هزینه شده و به سرقت رفته است.

بایننس بلافاصله پس از حمله مورد نیاز برای برداشت BTG را به 20 تأیید افزایش داد. اولین حمله 51 درصدی در ترکیب هزینه های مضاعف در شبکه Bitcoin Gold در سال 2018 اتفاق افتاد و منجر به 18 میلیون دلار دارایی های سرقت شده شد. در آن زمان صرافی رمزنگاری Bittrex باید سکه BTG را از لیست خارج کند.

شماره 2 اتریوم کلاسیک (و غیره)

آرم و غیره

بلاکچین واقعی Ethereum در ابتدای سال 2019 مورد حمله مخرب 51٪ قرار گرفت. هکرها می توانند سکه های ETC به ارزش 1.1 میلیون دلار را بدزدند. تحلیلگران یک استخر استخراج مشکوک خصوصی پیدا کردند که می تواند قدرت هشینگ آن را تا 3،263 GH / s افزایش دهد. اندکی پس از آن ، به سرعت 300 گیگاهرتز در ثانیه بازگشت. حمله ده ساعت بعد تکرار شد. بر اساس CoinNess گزارش ، استخر استخراج اسب تیره تقریباً 63٪ از نرخ هش شبکه ETC را کنترل می کند.

برای جلوگیری از برداشت وجوه سرقت شده ، بزرگترین صرافی رمزنگاری ایالات متحده ، Coinbase ، تمام معاملات ETC را به حالت تعلیق درآورد.

شماره 3 Bitcoin Cash (BCH)

آرم bch

وضعیت حمله سازمان یافته 51 درصدی به عمد یک سال پیش در شبکه Bitcoin Cash رخ داده است.

در ماه مه سال 2019 ، دو استخر استخراج عظیم BTC.top و BTC.com برای جلوگیری از ضبط سکه هایی که متعلق به او نبود ، یک معدنچی ناشناخته 51٪ حمله کردند. به گفته یکی از علاقه مندان به بیت کوین ، گای سوان مجموعه ای از توییت ها, یک معدنچی ناشناخته سعی کرد تعدادی سکه را که برای “هر کسی می تواند آدرس صرف کند” ارسال کرده است.

“از زمان تقسیم اصلی در سال 2017 ، تعداد قابل توجهی سکه به طور تصادفی به آدرسهای” هر کسی می تواند هزینه کند “ارسال شده است (به دلیل سازگاری [معامله] با علامت های سیگنال ، اما هیچ #SegWit در #BCH وجود ندارد) ، یا احتمالاً آنها ارسال شده اند دوباره از # بیت کوین به شبکه # BCH پخش شد ، “توضیح داد.

BTC.top و BTC.com حمله 51٪ را آغاز کردند و مسئله را به روشی سریع حل کردند. با این حال ، چنین استراتژی نگران کننده عدم تمرکز BCH بود و نشان داد که چه کاری می تواند با قدرت هش بیش از حد در دست دو نهاد انجام شود.

نحوه جلوگیری از حمله 51٪

بلاکچین های غول پیکر مانند بیت کوین حمله 51 درصدی را اغلب تجربه نمی کنند زیرا سبقت گرفتن از مقدار زیادی از قدرت هش کردن شبکه BTC تقریباً غیرممکن است.

حمله 51٪ کاملاً گران است. برای استخدام بیش از 50 درصد میزان هش شبکه ، یک استخراج کننده مخرب مجبور است مقدار زیادی سخت افزار قدرتمند را بدست آورد که به مقدار زیادی انرژی الکتریکی نیاز دارد.

یک گروه متحد از ماینرهای مخرب می توانند برای داشتن بیش از 50 درصد از توان شبکه ، حمله را ترتیب دهند. در این مورد ، منطقی است که از ایجاد استخرهای استخراج غول پیکر که قدرت محاسباتی زیادی از بسیاری از کارگران معدن را متمرکز می کند ، جلوگیری شود..

یک اشکال کوچک در به روزرسانی اخیر می تواند منافذی برای هکرها ایجاد کند که محیط مناسبی را برای رویدادهای با هزینه مضاعف ایجاد می کند. بنابراین ، توسعه دهندگان شبکه باید قبل از انتشار نهایی ، کد را با دقت مرور کنند.

خط پایین

خطر حمله 51٪ به هر شبکه غیرمتمرکز وجود دارد. با این وجود برای ترتیب چنین تهاجمی ، باید تلاش و بودجه زیادی صرف کنید تا کنترل بلاکچین را در دست بگیرید. پروتکل ها در حال ارتقا هستند ، مشکل استخراج بلاک چین های خاص نیز به طور مداوم در حال افزایش است. ما ، در Changelly ، امیدواریم که حمله 51٪ هرگز نگران شما و وجوه شما نباشد.

درباره Changelly

Changelly یک ارز رمزنگاری فوری امن است که بیش از 150 رمز ارز در دسترس دارد تا با بهترین نرخ بازار مبادله و خریداری شود. این پلتفرم و برنامه تلفن همراه آن که از سال 2015 فعالیت می کند ، ماهانه بیش از یک میلیون بازدید کننده را به خود جلب می کند که همه از مبادلات سریع و ساده ، هزینه های شفاف پایین و پشتیبانی زنده 24 ساعته برخوردار هستند..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me