جنگ های پروتکل VPN در دنیای Blockchain

جولر مونگرو ، شریک زندگی VC ، در شکل گیری خود مقاله در مورد مقدار جذب شده توسط پروتکل ها ، توضیح داد که لایه های داده اشتراکی در شبکه های غیرمتمرکز و توکن دسترسی محدود رمزنگاری (به عنوان مثال ارزهای رمزپایه) پروتکل های بلاکچین را با ارزش و قابل دسترسی برای همه می کند.

گسترش زنجیره های بلوکی منجر به هجوم این پروتکل های “چربی” شده است که ارزش بیشتری نسبت به لایه های نرم تر نرم در برابر لایه های نازک در پشته های اینترنتی سنتی مانند TCP / IP دارند. در نتیجه ، راه حل های غیرمتمرکز پروتکل که به دنبال حل مشکلات مختلف هستند ، مورد توجه قرار گرفته اند.

برخی از این مشکلات عبارتند از معایب ارتباطات سنتی در اینترنت ، کنترل متمرکز بر دسترسی به وب و نظارت گسترده. VPN های مبتنی بر بلاکچین (شبکه های خصوصی مجازی) یک راه حل برای این مشکل هستند. دو شرکت بزرگ که در حال تولید محصولات در این فضا هستند Orchid و Tachyon Protocol هستند. با آنها خدمات VPN در این ماه زندگی می کنیم ، بیایید مقایسه کنیم که هر دو چطور با هم مطابقت دارند.

وب در مقابل وب 3.0 (منبع)

مقدمه ای بر ارکیده و تاکیون

ارکیده در حال ساخت یک پروتکل اینترنت منبع باز در بالای پشته اینترنت است تا به شما امکان دسترسی ناشناس به وب را برای دور زدن وضعیت نظارت.

این کار را با تشویق کاربران برای به اشتراک گذاشتن پهنای باند با دیگران در یک محیط بازار انجام می دهد. این ترافیک را می شکند و آن را از طریق شبکه گره های توزیع شده Orchid هدایت می کند. نوعی جایگزین غیرمتمرکز برای TOR (روتر پیاز). Orchid در سال 2017 راه اندازی شده است و تاکنون 48 میلیون دلار از سرمایه گذاران خراش مانند Sequoia ، DFJ ، Andreessen Horowitz ، Polychain Capital ، Box Group ، Blockchain Capital و غیره جمع آوری کرده است..

پروتکل Tachyon در حال ایجاد یک پشته جایگزین برای بر هم زدن پروتکل های ارتباطی سنتی از طریق اینترنت برای از بین بردن اشکالات TCP / IP است. این همکاری بین X-VPN و V Systems است. X-VPN ارائه دهنده خدمات VPN مشهور است که توسط 50 میلیون نفر + در سراسر جهان استفاده می شود. V Systems یک پروژه ابری پایگاه داده بلاکچین است که از یک سازوکار اجماعی Supernode-Proof-of-Stake برای امنیت استفاده می کند. Tachyon سالها تجربه و تحقیق توسط سانی کینگ (مخترع سازوکار اجماع Proof-of-Stake) ، Peerchemist (رهبر پروژه Peercoin و رئیس بنیاد Peercoin) و الکس یانگ سرمایه گذار FinTech را به بار آورد. بعداً درباره همکاران و اعضای تیم اطلاعات بیشتری کسب کنید.

با تمرکز بر VPN ، هر دو سیستم عامل بر روی بلاکچین های عمومی ساخته شده اند (اتریوم و سیستم های V) گره های موجود در هر شبکه قبل از ارائه ترافیک به کاربران ، باید رمزها را برای تأیید در معرض خطر قرار دهند. در عوض ، آنها از طریق قراردادهای هوشمند پرداخت های رمزنگاری شده (در رمزهای مربوطه) را دریافت می کنند. با این حال ، تفاوت های عمده ای بین این دو پروژه وجود دارد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.

پروتکل ارکیده و تاچیون

Orchid Protocol در بالای پروتکل های اینترنتی سنتی کار می کند و با استفاده از بلاکچین یک لایه حفظ حریم خصوصی ایجاد می کند. این کار با استفاده از WebRTC منبع باز برای انتقال انجام می شود تا مبهم سازی داده ها و چند هاپ اولیه برای کاهش احتمال سرقت داده ها انجام شود. گرفتگی داده باعث می شود ترافیک ارکیده مانند ترافیک اینترنتی عادی و بدون شناسه برای تشخیص استفاده از ارکیده به نظر برسد.

با این حال ، این امر منجر به احتمال بدتر شدن کیفیت انتقال داده های منتقل شده می شود. در حالت عادی دیده شده است که گرفتگی داده ها تأثیرات سوئی بر امنیت شبکه و شناسایی دیوار آتش می گذارد. به همین ترتیب ، چند هاپ ، در حالی که گره های اصلی را پنهان می کند ، فعالیت جداگانه گره را در یک شبکه P2P مخفی نمی کند. در نتیجه ، گره های منبع را می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل ترافیک ردیابی کرد. برای ذخیره سازی و مسیریابی ، Orchid به ترتیب از IPFS و Ethereum’s DHT استفاده می کند.

پروتکل Orchid به عنوان یک لایه در بالای پشته اینترنت عادی عمل می کند

در مقایسه ، روش پروتکل Tachyon این بوده است که خود پروتکل های اصلی انتقال را مختل کند ، در نتیجه یک راه حل جامع تر ارائه دهد. این در حال بازسازی مدل TCP / IP با استفاده از تکرارهای خاص فناوری های ثابت شده P2P – DHT ، بلاکچین ، UDP و رمزگذاری است..

برخلاف WebRTC ، از Booster UDP خود برای بهبود نرخ موفقیت اتصال شبکه و کیفیت انتقال استفاده می کند. پروتکل امنیتی Tachyon برای رمزگذاری از پایان به پایان و تقلید از پروتکل طراحی شده است. با توجه به چند هاپ ، آنالیز Tachyon کمک می کند تا انتقال چند رله برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض اطلاعات پس از حمله به یک گره واحد. Tachyon همچنین از DHT مخصوص خود برای مسیریابی استفاده می کند.

پروتکل Tachyon فن آوری های توزیع شده را جایگزین پروتکل های سنتی اینترنت می کند

Orchid بر روی Ethereum ساخته شده است که یک اکوسیستم بالغ است و هزاران dApp و سیستم عامل بر روی آن ساخته شده است. با این حال ، در وضعیت فعلی خود ، زنجیره Ethereum از نظر TPS (معاملات در هر ثانیه) محدود است و از این رو منجر به گلوگاه عملکرد در زمان پرترافیک می شود.

در نامه سفید Orchid Protocol ذکر شده است که اگر تنها به اتریوم اعتماد کند ، شبکه فقط تا 7 میلیون کاربر امکان پذیر خواهد بود. در مقایسه ، V Systems ، زنجیره بلوکی که Tachyon بر اساس آن بنا شده است ، TPS بسیار بالاتری دارد و از این رو می تواند از نظر نظری یک میلیارد کاربر را پشتیبانی کند. با این حال ، این یک اکوسیستم کوچکتر در مقایسه با Ethereum است و نسبتاً جدیدتر است.

برای تأیید ، پروتکل Orchid از یک طرح توزین سهام برای گره هایی با زمان ذخیره به عنوان پارامتر قابل تنظیم استفاده می کند. دوره اولیه ذخیره سازی 30 روز تعیین شده است ، که برای امنیت شبکه خوب است اما مانع ورود مشارکت کاربر را افزایش می دهد ، زیرا آنها نیاز به تحمل هزینه فرصت بیشتر از ریسک بالاتر نوسانات قیمت دارند. برای حل این مسئله ، Orchid به گره های با سهام بیشتر / طولانی تر اجازه می دهد تا بازدید بیشتری داشته باشند.

با این حال ، خطر اثر متیو را تهدید می کند: “ثروتمندان ثروتمندتر می شوند ، فقیر فقیرتر می شوند.” در پروتکل Tachyon ، مقادیر staking و دوره staking هر دو از پارامترهای قابل تنظیم هستند ، بنابراین اجازه می دهد پارامترهای بیشتری در صورت حمله در مراحل اولیه دستکاری شوند. زمان اولیه ذخیره سازی در Tachyon 7 روز تعیین شده است. به منظور جبران هزینه های فرصتهای کاربران ، سیستم پاداش ثابت سهام را به شرکت کنندگان ارائه می دهد.

اعضای تیم اصلی پروتکل Orchid عبارتند از:

  • مدیر عامل دکتر استیون “هفت” واترهاوس که RPX Corp را تاسیس کرد و در Fortress ، Pantera Capital و Sun Microsystems یک رهبر پروژه بود. استیون با ارتباطات کلیدی در فضای سرمایه گذاری VC ، تجربه گسترده ای در صنعت بلاکچین دارد.
  • بنیانگذاران برایان جی فاکس که اولین کارمند بنیاد نرم افزار آزاد بود و نویسنده پوسته GNU Bash است. برایان یک تجربه غنی در توسعه جامعه منبع باز دارد.
  • بنیانگذاران جی فریمن که نرم افزار محبوب Cydia را توسعه داده است.
  • بنیانگذاران گوستاو سیمونسون, که به راه اندازی Ethereum کمک کرد و یکی از شخصیت های برجسته امنیت بلاکچین است.

افراد کلیدی تاکیون عبارتند از:

  • عضو موسس پادشاه آفتابی که مکانیزم اجماع Proof of Stake را ابداع کرد و بنیانگذار پروژه بلاکچین V Systems است. سانی یک قهرمان قهرمان فرقه در است ارز رمزنگاری شده فضایی که برای حفظ ناشناس ماندن خود در فضای عمومی ظاهر نادر است.
  • عضو موسس Peerchemist که یک رهبر پروژه در Peercoin است. او به عنوان یک توسعه دهنده رمزگذاری OG ، در جامعه توسعه دهنده بسیار مورد توجه است و از نفوذ شبکه توسعه دهنده جهانی برخوردار است.
  • عضو موسس الکس یانگ که یک سرمایه گذار و کارآفرین فین تک با بیش از 14 سال تجربه در امور بانکی و مالی از جمله Nomura به عنوان مدیر اجرایی و UBS به عنوان VP است. او همچنین یکی از بنیانگذاران Beam Capital است.

اولین “حضور عمومی” سانی کینگ در رویداد پایتخت توسط CoinMarketCap (منبع)

برای انجام تسویه حساب ، Orchid از پرداخت های نانو استفاده می کند که این نیز یکی از نقاط اصلی تمرکز آن است. پرداخت های نانو امکان تعداد زیادی معامله کوچک با هزینه معاملات کم را فراهم می کند. با این حال ، پرداخت های نانو کاملاً قابل پیگیری نیستند و همانطور که قبلاً ذکر شد ، می توان ترافیک گره های فردی را برای شناسایی گره های منبع ردیابی کرد.

در مقایسه ، Tachyon یک کانال پرداخت اصلی اصلی دارد. علاوه بر اجازه تعداد زیادی معاملات کوچک ، هزینه های معامله در زنجیره جانبی صفر است. پرداخت ها با استفاده از این روش زنجیره ای ناشناس هستند زیرا از استخرهای پرداخت استفاده می کنند. اما پیچیدگی اجرای آن زیاد است.

با تجزیه و تحلیل طولانی مدت هر دو پروژه ، مطمئناً موافقان و مخالفان هر دو سیستم عامل وجود دارد. با این حال ، یک مزیت عمده Tachyon نسبت به Orchid این است که توسط مارک های معتبری مانند X-VPN و V Systems پشتیبانی می شود ، که توسط میلیون ها کاربر مورد آزمایش قرار گرفته اند. به عنوان جنگ پروتکل های VPN داغ می شود ، جالب است که ببینید این دو سیستم عامل چگونه رشد می کنند و با گذشت زمان بر بخش و یکدیگر تأثیر می گذارند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map