سکه های بیت کوین در مقابل حریم خصوصی: تفاوت را بدانید

ظهور بیت کوین ثابت شده است که یک نقطه عطف مهم است زیرا نشان داده است که ارز دیجیتال قابل مصرف نظیر به نظیر امکان پذیر است. با این وجود ، علی رغم موفقیت های چشمگیری که بیت کوین در نه سال حیات خود کسب کرده است ، یک زمینه وجود دارد که در آن ضعیف است: حریم خصوصی.

این ضعف آشکار بیت کوین باعث توسعه سایر ارزهای رمزپایه شده است که از ویژگی های خصوصی بسیار بیشتری برخوردار هستند و اطمینان حاصل می کند که کاربران و اطلاعات معاملاتی آنها کاملاً خصوصی و ناشناس باقی می مانند..

جعل هویت و قابلیت نامگذاری بیت کوین

اغلب تصور می شود که بیت کوین یک ارز رمزپایه خصوصی و غیرقابل ردیابی است. با این حال ، این یک تصور غلط رایج است. هویت کاربر در بلاکچین تا حدودی پنهان است ، زیرا نام های کاربری با آدرس های عمومی جایگزین می شوند. با این حال ، این محافظت بیش از خصوصی بودن مستعار است.

اگر فردی بتواند آدرس Bitcoin را به شخصی پیوند دهد ، می توان جریان وجوهی را که به آن آدرس وارد و خارج می شوند ردیابی کرد و به طور موثر عادات معاملاتی آن شخص را تعیین کرد. همچنین می توان احزاب دیگری را که ممکن است با همان آدرس معامله کنند شناسایی کند.

این ویژگی محرمانه ضعیف بیت کوین همچنین منجر به موضوعات مربوط به قابلیت انعطاف پذیری می شود. Fungibility کالا یا کالایی را توصیف می کند که واحدهای منفرد آن قابل تعویض هستند. به عنوان مثال ، دلار آمریكا قابل معامله است زیرا یك دلار آمریكا همان دلار آمریكا است.

مجموعه ارزهای رمزپایه با هم منبع: Shutterstock.comانبوهی از ارزهای رمزپایه با هم. منبع: Shutterstock.com

این سهولت قابل تعویض ، مکانی است که با توجه به ویژگی های ضعیف حریم خصوصی ، از بیت کوین فرار می کند. به عنوان مثال ، اگر مشخص شود که یک آدرس عمومی بیت کوین فعالیت غیرقانونی انجام می دهد ، ممکن است بیت کوین موجود در آن آدرس از دید سایر کاربران در شبکه “آلوده” شود.

بازرگانان و افراد دیگر ممکن است آن Bitcoins را نپذیرند زیرا ممکن است تمایلی به تأمین بودجه فعالیت های غیرقانونی آدرس نداشته باشند. در این حالت ، بیت کوین های موجود در این آدرس قابل اغماض نیستند زیرا مبادله آنها با واحد معادل دیگری دشوارتر می شود. بیت کوین.

ویژگی های قوی حریم خصوصی این مشکل را برطرف می کند ، زیرا اگر فردی نتواند منشا و جریان وجوه موجود در بلاکچین را تشخیص دهد ، بنابراین ، هیچ اطلاعی از تاریخچه آن ندارند. در این حالت ، بازرگانان و افراد دیگر به احتمال زیاد آن را در فعالیت های معاملاتی خود می پذیرند.

سکه های حریم خصوصی

پروژه های زیادی وجود دارد که در حال توسعه سکه های حریم خصوصی هستند ، از جمله مهمترین آنها Monero ، Zcash و Dash است.

سکه نقره ای نقره ای در پس زمینه نمودار. Shutterstock.comسکه نقره ای نقره ای در پس زمینه نمودار. Shutterstock.com

  • مونرو. این یک ارز رمزنگاری شده ویژه حریم خصوصی است که در سال 2014 راه اندازی شده است. Monero با به کارگیری سه فناوری متمایز ، حریم خصوصی بیشتری را برای کاربران در معاملات بلاکچین خود ایجاد می کند:
  1. امضاهای حلقه ای. امضاهای حلقه مونرو از حریم خصوصی کاربر در قسمت ورودی معامله محافظت کنید. این کار را با ادغام گروهی از امضا کنندگان احتمالی برای تولید امضای دیجیتالی متمایز انجام می دهد که توانایی تأیید معامله را دارد. این امر برای شخص ثالث تشخیص اینکه چه کسی دقیقاً مجاز به انجام معامله در بلاکچین است ، برای شخص ثالث بسیار دشوار است.
  2. معاملات محرمانه زنگ (RingCT). Monero RingCT با پنهان کردن ارزش وجوهی که در بلاکچین معامله می شوند ، کار می کند. این کار را با استفاده از یک مدرک رمزنگاری انجام می دهد که نشان می دهد ورودی یک معامله برابر با خروجی آن است ، همه بدون نیاز به نشان دادن ارزش واقعی معامله.
  3. آدرسهای خفا این ویژگی حریم خصوصی بیشتری را به آدرس های کاربر در بلاک چین Monero اضافه می کند. آدرسهای خفا فرستنده را ملزم به ایجاد آدرسهای یک بار برای هر معامله از طرف گیرنده می کند. بنابراین ، پیوند هرگونه معامله با آدرس واقعی گیرنده برای شخص ثالث دشوار است.

مفهوم فیزیکی سکه Zcash در پس زمینه نمودار. منبع: Shutterstock.comمفهوم فیزیکی سکه Zcash در پس زمینه نمودار. منبع: Shutterstock.com

  • Zcash و zk-SNARK ها. این ارز دیجیتال حریم خصوصی دیگر است که توسط Zooko Wilcox تاسیس شد. ویژگی اصلی حریم خصوصی Zcash رمزنگاری جدید دانش صفر آن است که با نام zk-SNARK شناخته می شود و مخفف “استدلال دانش غیر تعاملی دانش صفر دانش.”zk-SNARKs با رمزگذاری داده های معاملاتی ذخیره شده در زنجیره بلوک عمل می کند. بنابراین ، می تواند صحت این داده های معاملاتی را بدون نیاز به فاش کردن داده ها تأیید کند. ویژگی حریم خصوصی Zcash اختیاری است که به کاربران این امکان را می دهد که از آن استفاده کنند یا از آن خارج شوند.

مفهوم فیزیکی سکه داش در پس زمینه نمودار. منبع: Shutterstock.comمفهوم فیزیکی سکه داش در پس زمینه نمودار. منبع: Shutterstock.com

  • خط تیره. این ارز دیجیتال دیگری است که در جهت ارائه قابلیت حفظ حریم خصوصی برای معامله کاربران در بلاکچین آنها است. Dash این کار را با استفاده از عملکرد PrivateSend خود انجام می دهد ، که یک ویژگی غیرمتمرکز مخلوط کردن سکه در شبکه است. عملکرد PrivateSend با مخلوط کردن وجوه کاربر با دیگران در شبکه کار می کند ، این امر تعیین شخص از طریق وجوه را برای شخص ثالث دشوار می کند..

نتیجه

اگرچه ثابت شده است که بیت کوین غالب ترین ارز رمزپایه طی چند سال اخیر است ، اما نتوانسته است پاسخگوی نیازهای همه کاربران خود باشد. و در دوره ای که حریم خصوصی به موضوعی مهم در جامعه تبدیل می شود ، به نظر می رسد که برخی افراد از ارزهای رمزپایه مانند Monero ، Zcash و Dash طرفداری می کنند ، که اثبات می شود در محافظت از حریم خصوصی کاربران موثرتر هستند.

همچنین این احتمال وجود دارد که ما شاهد باشیم پروژه های غیرمحرمانه متمرکز برای تقویت ناشناس بودن کاربر ، ویژگی های حفظ حریم خصوصی را به ارزهای رمزپایه خود اضافه می کنند. پروژه هایی مانند Litecoin و Ethereum ابراز تمایل کرده اند که به همراه IOTA و معماری درهم و برهم آنها ویژگی های حفظ حریم خصوصی را به بلاک چین های خود اضافه کنند..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map