هر ساله افراد بیشتری به ارزهای رمزپایه علاقه مند می شوند. در حالی که برخی از آنها به دلیل منحصر به فرد بودن آن ، یعنی تمرکززدایی و ناشناس ماندن ، درگیر فناوری های بلاکچین هستند ، برخی دیگر (کسانی که اکثریت را تشکیل می دهند) به دنبال فرصتی سریع هستند. هنوز هم ، در حالی که به دنبال یک راه آسان برای ایجاد سود رمزنگاری هستید ، بسیاری از مردان شرط بندی ترجیح می دهند که پول از دست بدهند تا سود خود را بدست آورند. واقعیت این است که فقط تعداد کمی از فن آوری کافی برخوردار هستند که می توانند از ارزهای رمزپایه سود مطمئنی کسب کنند. از این رو ، مردم صنعت رمزنگاری را مانند صنعت قمار می دانند. با این حال ، این سخنی گمراه کننده است. روش هایی برای کسب سود رمزنگاری وجود دارد که از خطر از دست دادن تمام پس انداز خود جلوگیری می کند.

گزینه ای که معمولاً به عنوان منبع درآمد در نظر گرفته می شود ، استخراج ارزهای رمزپایه است. با این حال ، در مورد بیت کوین و سایر altcoins های مبتنی بر الگوریتم Proof-or-Work (PoW) ، استخراج فردی از نظر اقتصادی عملاً بی فایده است.

به همین دلیل ، بسیاری از کاربران با استفاده از الگوریتم Proof-of-Stake (PoS) به اصطلاح staking – استخراج ارز رمزنگاری شده روی می آورند. این گزینه به معنی درآمد منفعلانه بدون هزینه خرید تجهیزات گران قیمت و برق است.

ویژگی های اثبات سهام

برای درک کامل این که شما باید چه ویژگیهایی را تجربه کنید ، باید از ویژگیهای سازوکار اجماع PoS آگاهی داشته باشید. ماهیت اصلی آن ایجاد بلوک های جدید با گزینه ای ویژه برای توزیع جوایز به ماینرها است. مبلغ پاداش به تعداد سکه های کیف پول کاربر بستگی دارد.

مثالی را در نظر بگیرید: 2٪ کل سکه های صادر شده در اختیار مری است. در این حالت ، وی به 2٪ پاداش دریافت شده در صورت یافتن بلوک جدید تعلق می گیرد. این یک توصیف بسیار خشن است ، اما اصل کلی الگوریتم PoS را نشان می دهد.

جمله دیگری که اغلب طرفداران استیکینگ از آن استفاده می کنند این است که تشکیل بلاک در ارزهای رمزپایه با استفاده از الگوریتم PoS به طور تصادفی اتفاق می افتد. این ویژگی متمایز و تفاوت اساسی دیگر با الگوریتم PoW است ، جایی که ماینرها از تجهیزات برای انتخاب بلوک جدید از تنها عدد واقعی (nonce) استفاده می کنند. هرچه میزان هش دستگاه قدرتمندتر باشد ، بهره وری استخراج ارز رمزنگاری شده بالاتر است و بنابراین ، جوایز استخراج کننده بالاتر است.

بنابراین ، سهام می تواند یک روش راحت و کم هزینه برای کسب سود رمزنگاری در نظر گرفته شود. طرفداران این الگوریتم همچنین اظهار داشتند که PoS به ویژه از نظر 51٪ آسیب پذیری در برابر حملات ، سطح امنیتی بالاتری را فراهم می کند. این امر به این دلیل است که شرکت کنندگان شبکه PoS باید با یکدیگر رقابت کرده و مقدار مشخصی سکه را در کیف پول خود نگهداری کنند. با این حال ، می توان با این گفته استدلال کرد. تا به امروز ، یافتن محافظت مطمئن تر از آنچه توسط شبکه بیت کوین ارائه می شود ، واقعاً دشوار است.

PoW-Proof-of-Work برابر Proof-of-Stake PoSمقایسه الگوریتم های PoW و PoS. تصویری از Cointelegraph.

بنابراین ، کدام ارزهای رمزپایه از الگوریتم PoS استفاده می کنند؟ در حقیقت ، امروز صدها مورد از آنها در بازار وجود دارد. در این مقاله ، محبوب ترین و معتبرترین دارایی هایی را که از الگوریتم Proof-of-Stake استفاده می کنند ، در نظر خواهیم گرفت.

NEO

پروژه NEO که با نام Ethereum چینی نیز شناخته می شود ، امکان ذخیره سازی را به کاربران خود ارائه می دهد. الگوریتم مورد استفاده ، تحمل گسل بیزانسی تفویض شده است.

NEO با غیرقابل تقسیم شدن با سایر ارزهای رمزپایه تفاوت دارد. به عبارت دیگر ، 1 NEO را نمی توان به قطعات تقسیم کرد. مدل “سوخت” همچنین به صورت توکن GAS استفاده می شود – وقتی بلوک بعدی پیدا شد ، 7 GAS به طور خودکار بین دارندگان NEO توزیع می شود.

عملکرد فعلی حدود 2.3٪ در سال برآورد می شود. NEO 3.0 در اواخر آوریل راه اندازی شد تا به منظور بهبود عملکرد شبکه و مقیاس پذیری طراحی شود.

[add-changelly-widget from = btc to = neo]

Vechain

پروژه VeChain دارای دو نوع سکه است – VET یا رمزهای اصلی VeChain و توکن THOR Power. در عملکردهایشان ، آنها مشابه NEO و GAS ذکر شده هستند. دارندگان VET ، همانطور که دارندگان NEO GAS دریافت می کنند ، در نتیجه انباشته شدن ، توکن های THOR را دریافت می کنند.

آخرین نسل VeChain Thor قصد دارد به یک بستر برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز در سطح شرکت تبدیل شود. تمام نیروهای توسعه دهندگان VeChain برای تحت فشار قرار دادن Ethereum در وهله دوم قرار دارند. حداقل مواردی برای انباشته شدن وجود ندارد و حتی برخی صرافی ها از تولید THOR برای VET های ذخیره شده در کیف پول خود پشتیبانی می کنند.

سودآوری انباشته نسبتاً کم است – حدود 1.68٪ ، اگرچه برای 1،000،000 VET می توان صاحب کل ابزارهای مختلف شد.

[add-changelly-widget from = btc to = vet]

امواج

ارز رمزنگاری شده WAVES مبتنی بر مفهوم ایجاد یک الگوریتم اجماع با قابلیت پشتیبانی از صد معامله در ثانیه است که آن را برای برنامه های بازار انبوه مناسب می کند.

WAVES از الگوریتم Lease Proof-of-Stake (LPoS) استفاده می کند که نسخه پیشرفته Proof-of-Stake است. در سیستم Proof-of-Stake معمول ، هر گره ای که حاوی مقدار مشخصی ارز رمزپایه باشد ، حق افزودن بلوک بعدی به بلاکچین را دارد ، اما در سیستم WAVES LPoS ، کاربران می توانند موجودی خود را برای گره های کامل اجاره کنند. با LPoS ، کاربر این امکان را خواهد داشت که WAVES را از کیف پول به پیمانکاران مختلفی که می توانند درصدی را به عنوان پاداش پرداخت کنند ، اجاره کند..

WAVES قیمت فعلی 1.18 دلار است (اطلاعات تا تاریخ 20/8/2019). برای شرکت در فرآیند استخراج ، کاربر باید حداقل 1000 نشانه در نظر بگیرد. عملکرد سالانه WAVES حدود 7.5٪ است.

[add-changelly-widget from = btc to = waves]

خط تیره

اگرچه رمز ارز DASH مبتنی بر الگوریتم Proof-of-Stake نیست ، اما به اصطلاح مازندرود سیستمی که به مالکان امکان دریافت سود سهام را می دهد. برای این کار ، کاربران باید یک کیف دستی با 1000 سکه در کیف پول خود داشته باشند. از این لحاظ ، کاملاً شبیه سکه های کلاسیک PoS است.

سود سالانه حدود 7.5-8.4٪ است که بسیار زیاد است. با این حال ، با قیمت فعلی DASH در حدود 95 دلار (داده های 20/8/2019) ، قیمت انتشار 95000 دلار ممکن است برای کاربران متوسط ​​بسیار زیاد باشد.

[add-changelly-widget from = btc to = dash]

تصویب شده (DCR)

ادعا می شود مدیریت غیرمتمرکز با استفاده از موتور ترکیبی PoW / PoS اولویت اصلی آن است که طبق گفته سازندگان پروژه ، امکان استخراج متمرکز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

کاربران می توانند با خرید “بلیط” درآمد منفعلانه را برای رای گیری در مورد مسائل اصلی در مورد مدیریت شبکه Decred دریافت کنند. با در دست داشتن تعداد مشخصی سکه در کیف پول خود ، کاربران با مشارکت خود بخشی از پاداش استخراج بلوک 30٪ را دریافت می کنند..

بازده سالانه فعلی با حداقل نیاز ذخیره 5 DCR بیش از 10٪ تخمین زده شده است.

[add-changelly-widget from = btc to = dcr]

تزوس

Tezos در سپتامبر 2018 راه اندازی شد ، از الگوریتم Liquid Proof of Stake استفاده می کند و به عنوان پروتکل شبکه برای سیستم های قرارداد هوشمند ایمن و با آزمایش زمان قرار دارد..

برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنج Tezos ، باید حداقل 10000 XTZ را “مسدود” کنید. با این حال ، اکوسیستم همچنین امکان تفویض اختیار را فراهم می کند که عملاً به این معنی است که هر تعداد سکه کاربر می تواند به یک معدنکار (نانوا) سپرده شود.

عملکرد سالانه فعلی حدود 7٪ تخمین زده شده است.

[add-changelly-widget from = btc to = xtz]

خطر

پروژه Lisk امکان ایجاد و اجرای برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می کند. با این حال ، توسعه مبتنی بر JavaScript است ، که پایگاه کاربر بالقوه را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

الگوریتم واگذار شده PoS کمی نسبت به Proof-of-Stake کلاسیک پایین است. کاربران با نشانه های LSK خود به نمایندگان رای می دهند. بلوک ها توسط 101 نماینده با حداکثر تعداد آرا ایجاد می شوند. نمایندگان منتخب همه پاداش ها را برای انباشته شدن دریافت می کنند و همچنین می توانند سودهایی را با کاربرانی که از آنها پشتیبانی می کنند به اشتراک بگذارند. اگرچه محدودیت فنی در مورد میزان LSK مورد نیاز برای رای گیری وجود ندارد ، اما هزینه هر رای 4 LSK است. بنابراین ، توصیه می شود فقط کاربرانی که کیف پول 200 LSK (ترجیحاً بیش از 500 LSK) در انتخابات شرکت کنند – این سهم هزینه ها را به حداقل می رساند و درآمد خوبی کسب می کند. در حال حاضر ، هزینه یک رمز LSK حدود 1.22 دلار است.

از آنجا که سهم کسرها توسط خود نماینده تعیین می شود ، می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد: از 25/6 تا 100 درصد. با توجه به پیچیدگی فرآیند اختصاص داده شده PoS ، توصیه می کنیم ابتدا خود را با مستندات مربوطه.

[add-changelly-widget from = btc to = lsk]

کشتی

ویژگی بارز پروژه The Ark این است که تیم توسعه دهنده Ark را به عنوان یک ارز رمزپایه جهانی و جامع قرار نمی دهد. Ark به دنبال ترکیب زنجیره های مختلف با فناوری SmartBridge است. این به عنوان یک قرارداد هوشمند کار می کند که می تواند بر روی بلاکچین های مختلف با پروتکل های کاملاً متفاوت اجرا شود ، به عنوان مثال در بلاکچین های بیت کوین و اتریوم.

Ark نیز با الگوریتم اختصاصی PoS از نوع Lisk که در بالا ذکر شد ، با آنالوگهای خود متفاوت است. بنابراین ، کاربران مستقیماً در انباشت شرکت نمی کنند. سکه های آنها امکان انتخاب 51 نماینده را دارد که سپس پاداش ها را با کاربرانی که از آنها حمایت کرده اند تقسیم می کنند.

در حالی که متوسط ​​سهم کسورات ARK حدود 10٪ است ، برخی از نمایندگان تا 90-100٪ پرداخت می کنند. به عبارت دیگر ، تقریباً همه سود سهام برای رأی دهندگان به رأی دهندگان تعلق می گیرد و بسته به تعداد آرا توزیع می شود. علاوه بر این ، هر کیف پول می تواند فقط به یک نماینده رای دهد. این کار برای جلوگیری از تمرکز احتمالی سیستم انتخابات انجام می شود.

[add-changelly-widget from = btc to = ark]

کیهان (ATOM)

Cosmos یک پروژه ارز رمزنگاری شده است که برای اطمینان از سازگاری بلاکچین های مختلف – در درجه اول Ethereum و Bitcoin طراحی شده است. کار این پروژه طی سه سال گذشته انجام شده است.

راه اندازی Cosmos Hub ، اولین سری بلاکچین Proof-of-Stake که در آینده به بخشی از اکوسیستم Cosmos تبدیل خواهد شد ، در مارس 2019 انجام شد.

اعتبارسنجان شبکه شخصی Cosmos برای ذخیره امنیت بلاکچین با ذخیره رمزهای خود ، رمزهای اضافی ATOM دریافت می کنند. عملکرد سالانه فعلی بیش از 12 درصد تخمین زده شده است.

Zcoin

Zcoin (XZC) یک ارز رمزنگاری شده است که جهت آن افزایش حریم خصوصی کاربر است. در پایان سال 2018 ، الگوریتمی به نام Merkle Tree Proof (MTP) در نتیجه سخت افزار شبکه Zcoin فعال شد.

ایده الگوریتم در متعادل سازی توانایی کاربران با قدرت محاسبات بزرگ و ماینرهای خانگی نهفته است. به عبارت دیگر ، همانطور که وب سایت پروژه می گوید ، این استخراج برای افراد است.

سکه Zcoin (XZC) شرایط مطلوب ذخیره سازی 17٪ در سال را فراهم می کند.

خطرات موجود

بسیاری از ارزهای رمزپایه محدودیتی در تعداد سکه های کیف پول خود ندارند. در چنین مواردی ، کاربران مجبور می شوند که با تقسیم بعدی درآمد ، جمع شوند. از این رو ، خطر تمرکز وجود دارد – تمرکز عمده سکه ها در دست بازیکنان بزرگ. این امر خصوصاً در مورد ارزهای رمزپایه جوانی که اخیراً ظاهر شده اند و قیمت کمی دارند ، صادق است.

همچنین ، خطر کاهش گردش ارزهای رمزپایه وجود دارد. از آنجا که کاربران به دنبال کسب حداکثر سود هستند ، سعی می کنند تا زمانی که ممکن است سکه را در حساب خود نگه دارند.

آینده Staking

این یک سوال نسبتاً جالب توجه است ، به ویژه با توجه به برنامه های Ethereum – دومین ارز رمزنگاری شده بزرگ با بزرگ کردن – برای کنار گذاشتن PoW و تغییر حالت PoS. دنیای ارزهای رمزپایه با ماجراجویی خاصی مشخص می شود و سهام تا حد زیادی در این تعریف قرار می گیرد. فقط زمان نشان می دهد که قویترین و مداوم ترین پیروز می شوند یا نه.

درباره Changelly