Co dělat když mě uštkne zmije
„Příznakem po zmijím kousnutí jsou zpočátku dvě malé ranky, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně.
Archiv
Co dělat po uštknutí hadem
Omezte zbytečný pohyb – končetinu znehybněte a šetrně chlaďte. Ránu nerozřezávejte, nevysávejte ani nezaškrcujte. Nepodávejte alkohol ani kofeinové nápoje, které zrychlují krevní oběh! Vždy vyhledejte lékařskou pomoc, u dětí volejte raději zdravotnickou záchrannou službu (tísňová linka 155).
Archiv
Jak se můžeme chránit před uštknutím zmijí
Zmije obecná uštkne pouze v případě, že je překvapena. Prevencí je při chůzi v terénu dupat , vyhýbat se místům, kde víte, že se zmije vyskytují a nechodit zbytečně mimo cesty. Zmije totiž vnímá otřesy půdy.
Co proti Zmijím
Pokud jde o zmiji, většinou stačí uklidit binec kolem domu a na zahradě a udržovat nízký trávník.
Jak chytit užovku
Užovka tě kousne jen v jednom případě a to je v okamžiku, kdy ji poprve a nešikovně chytíš. Nesmíš ji chytat za ocas, třeba jako zmiji, protože narozdíl od ní se dokáže okamžitě vytáhnout k ruce a může kousnout. Takže hned napoprve chytat jedině za hlavou.
Kdo žere zmije
V Evropě je známý svým postojem vůči zmijím hmyzožravý ježek západní (Erinaceus europaeus), který tyto jedovaté hady s oblibou loví a žere. Příležitostně však loví hady mnoho druhů zvířat, hlavně lasicovité šelmy, ale i lišky, vlci, či medvědi. Na hada často zaútočí i druhy, které se jinak masem neživí.
Jak chytit zmijí
Chytit zmiji je podle mínění někdejšího lesníka záležitostí rutiny. „Chytnete opatrně zmiji za ocas a zvednete. Zmije vám neudělá nic, když si stoupnete opatrně za její hlavičku, prstem přitom roztáhnete její tělo, jak je stočená," popisoval Podlas.
Jak zabiji Uzovka
Nejraději se užovky hladké zdržují v sušším prostředí, při okraji lesa, v polním remízku nebo na kamenité stráni, kde se také mohou vyskytovat i zmije. Tento druh se snadno identifikuje podle dvou žlutých, černě olemovaných půlměsíčků za hlavou.
Jak vypadá kousnutí od hada
V místě uštknutí se obvykle objeví otok, který je bolestivý a postupem času dochází ke vzniku hematomu a změnám barvy kůže podle jeho aktuálního stádia. Celé projevy se obvykle stupňují až do maximálního stavu v rozmezí 48-72 hodin od samotného kousnutí. Obvykle se pak začne situace zlepšovat po třech až čtyřech dnech.
Jak vypadá malá zmije
Všimněte si, že zmije obecná je poměrně malý had. Měří většinou kolem 50 cm, nikdy ne více než metr. Vyjma zcela černých jedinců, kteří se vyskytují jen v horských oblastech, má na hřbetě tmavou „klikatou čáru“. Má štěrbinovitou zorničku a nad okem lištu z vystouplých štítků, která jí dodává zamračený výraz.
Jaké délky dorůstá užovka
Samci měří nejčastěji 50 až 85 cm, samice 60 až 150 cm. Největší exempláře dosahují délky 180 cm, dle některých zdrojů i 200 cm, ale dlouzí více než 110 cm jsou tito hadi jen velmi zřídka.
Jak se zbavit užovky
Kolem plotu použijte materiály, které hadům ztěžují klouzání, jako jsou listy cesmíny, šišky, vaječné skořápky a štěrk. Můžete také zvážit výsadbu rostlin, které odpuzují hady. Mezi takové patří například měsíček, citronová tráva a pelyněk. Krůty, prasata a kočky vám také pomůžou v boji proti hadům.
Čím se liší zmije od užovky
Lidé si stále pletou zmiji obecnou s užovkou hladkou, které jsou si podobné svým zbarvením. „Zcela bezpečně poznáme užovku, že má v oku kulatou zorničku, kdežto zmije má svislou,“ říká Daniel Koleška z Katedry zoologie a rybářství České zemědělské univerzity.
Jaké délky dorůstá zmije
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Biotop | travnaté území, listnatý a smíšený les (osluněná, vlhká místa chladnějších oblastí) |
Potrava | obratlovci (drobní obratlovci, hlavně hlodavci) |
Rozměry | délka 40−60 cm, hmotnost 50−100 g. |
Rozmnožování | je živorodá, březost trvá 3−4 měsíců, rodí v průměru 7 (někdy až 12) mláďat |
Co s užovkou na zahradě
Mnohdy stačí hromada kamení a dřeva v koutě, kterou nepřemisťujeme. Ideální jsou také suché zídky sestavené z kamenů bez malty a osázené skalničkami. Některé skuliny mezi kameny můžeme nechat schválně volné. Užovky potřebují i dostatek hustých keřů, pod nimiž se v parném létě rovněž schovávají.
Co kdyz mě kousne užovka
Například užovka hladká (Coronella austriaca) je poměrně útočná. Zastihneme-li ji v přírodě, často se proti člověku postaví, vztyčí přední část těla a hlasitě syčí. Není jedovatá, takže pokud nás kousne, stačí ránu ošetřit, vydesinfikovat, aby se nezanítila.
Jak zabiji užovka
Nejraději se užovky hladké zdržují v sušším prostředí, při okraji lesa, v polním remízku nebo na kamenité stráni, kde se také mohou vyskytovat i zmije. Tento druh se snadno identifikuje podle dvou žlutých, černě olemovaných půlměsíčků za hlavou.
Jak moc je jedovatá zmije
Její jed je smrtelný v dávce 15 miligramů. Každý jedinec má však maximálně 10 miligramů a při kousnutí navíc uvolní pouze třetinu jedových zásob. Ideálním prostředím pro výskyt zmije jsou slunná, ale vlhká místa. V ČR žije zejména v horských oblastech.
Jak si Ochocit hada
Žádný had se nedá ochočit !!!
Lze ho jen přivyknout na braní do ruky, ale je potřeba si uvědomit, že zvlášť v počátku, znamená každé vyndávání mláděte z terária pro něj určitý stres. Časem si mládě přivykne a můžeme ho opatrně brát do ruky i častěji.
Jak vypadá zmije a užovka
Jediným spolehlivým rozlišovacím znakem zmije je spojitý černý klikatý pruh, který mají všechny zmije. Pruh vede po hřbetu těla. Zatímco užovky mají na zádech jen skvrnky. Někdy se nám může zdát, že skvrnky na těle užovek při pohybu vytvoří jakýsi slitý pruh.
Kdy se páří užovky
Páří se po zimování, většinou v dubnu. Je obvykle uváděna jako živorodá, někdy jako vejcoživorodá. Březost trvá 3 až 4 měsíce, poté samice rodí mláďata 12 až 20 cm dlouhá. Nejdelší hadí novorozenci bývají však až 27 centimetrů dlouzí.
Jak dlouho vydrží užovka pod vodou
Hada lze obyčejně zastihnout u potoků, v oblibě má však spíše klidné vody. Je skvělý plavec a dovede se dobře potápět. Pod vodní hladinou vydrží až půl hodiny, aniž by se nadechl. S vodou je tak spjatý, že se v ní i svléká.
Co jí zmije obecná
Třída | Plazi (Reptilia) |
---|---|
Biotop | travnaté území, listnatý a smíšený les (osluněná, vlhká místa chladnějších oblastí) |
Potrava | obratlovci (drobní obratlovci, hlavně hlodavci) |
Rozměry | délka 40−60 cm, hmotnost 50−100 g. |
Rozmnožování | je živorodá, březost trvá 3−4 měsíců, rodí v průměru 7 (někdy až 12) mláďat |
Jak se pozná pohlaví u hada
Samice mají ocas kratší (měřeno od kloaky-řitní otvor) a u kloaky je silnější než u samce. Naopak u samců lze nahmatat za kloakou oba hemipenisy. Tato metoda k určování pohlaví by měla být prováděna buď zkušeným teraristou nebo alespoň za jeho asistence.
Jak zkrotit hada
Jemně mu rukou několikrát přejedu od hlavy přes záda až na ocas. Tohle dělám jen v případě, když si jsem jistý, že had nespí, abych ho tím naopak nestresoval. Hady už má naučené tak, že na hlazení v podstatě nereagují, nevadí jim dotyk, nebojí se, ví, že se nebude nic dít.