Jak se ukládá jaderný odpad
Radioaktivní odpad se většinou ukládá do podzemních přípovrchových nebo hlubinných úložišť. Některé státy v minulosti také shazovaly nukleární odpad do moře, zejména do Atlantského oceánu.
Co se dělá s jaderným odpadem
Hlubinné úložiště je typem úložiště radioaktivního odpadu; tj. je určeno k trvalému, časově neomezenému umístění radioaktivního odpadu bez úmyslu jej vyjmout. Sklad radioaktivního odpadu nebo vyhořelého jaderného paliva je určen k dočasnému, časově omezenému, umístění těchto materiálů s úmyslem jej znovu vyjmout.
Jak se zbavit jaderného odpadu
Pro tyto odpady se plánuje do roku 2065 vybudovat hlubinné úložiště. Vyhořelé jaderné palivo se do této doby nejprve dochlazuje ve speciálních bazénech poblíž reaktoru, odkud se poté na několik desetiletí uskladní do tzv. meziskladů v prostorách elektráren.
Archiv
Jak dlouho se rozkládá jaderný odpad
Rozdělení jaderného odpadu
Nízkoaktivní jaderný odpad tvoří zbytky z radioaktivních provozů. Řadíme sem nářadí a ochranné oděvy nebo obaly, které přišly do kontaktu s radioaktivním materiálem, ale mají relativně krátký poločas rozpadu – zhruba 30 let.
Co je Súrao
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vznikla 1. 6. 1997 jako státní organizace zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO).
Jak je zajištěna bezpečnost jaderné elektrárny Dukovany
Základním principem bezpečnosti jaderné elektrárny je zajištění neporušenosti ochranných bariér, které brání úniku radioaktivních látek, obsažených v jaderném palivu v reaktoru, do okolního životní- ho prostředí.
Kde se ukládá vyhořelé palivo
V současnosti se vyhořelé jaderné palivo skladuje v tzv. meziskladech přímo u jaderných elektráren. V JE Temelín je jeden, v JE Dukovany jsou dva. Jedná se o kryté haly, kam se palivo ukládá ve speciálních dvojstěnných kontejnerech CASTOR.
Co to je radioaktivní odpad
Radioaktivní odpady vznikají i mimo energetiku, v nejrůznějších oblastech průmyslu, medicíny, výzkumu, v zemědělství, potravinářství, geologii, ekologii, vodohospodářství i v archeologii, zkrátka všude tam, kde se používají radionuklidy a ionizující záření. Jedná se většinou o nízkoaktivní a středně aktivní odpady.
Jak vypadá jaderné palivo
Palivové články, jež se vyjímají z reaktoru, vypadají analogicky jako kazety s čerstvým palivem. Jsou čisté a nepoškozené. Významný je ale rozdíl v radioaktivitě látek, které obsahují. Během provozu roste z téměř nuly postupně tak, jak narůstá množství produktů štěpení v jaderném palivu.
Jak dlouho vydrží palivo v jaderné elektrárně
Od momentu výroby palivového souboru se každá další zastávka jaderného paliva prodlužuje. Po dovezení do elektrárny pobývá ve skladu čerstvého paliva přibližně rok. Následuje čtyřletá etapa, kdy je palivo vloženo do reaktoru a probíhají v něm jaderné reakce (vyrábějí teplo, přičemž se mění jeho složení).
V jaké fázi se nachází příprava výstavby hlubinného úložiště radioaktivního odpadu
Ve fázi záměru je i výstavba hlubinného úložiště vysokoaktivních odpadů na území ČR. Všechny činnosti spojené s přípravou tohoto úložiště, s jeho výstavbou, uváděním do provozu, provozem a jeho budoucím uza vřením jsou plně v kompetenci Správy úložišť radioaktivního odpadu ČR.
Co je větší Dukovany nebo Temelín
V Česku mámě dvě jaderné elektrárny, které se ve světovém žebříčku pohybují v sedmé až osmé desítce. O něco výkonnější je Temelín, jehož dva reaktory jsou schopny produkovat výkon až 2110 MW, zatímco Dukovany se čtyřmi reaktory mohou dosahovat až 2040 MW.
Co by se stalo kdyby vybuchla jaderná elektrárna Dukovany
„Výbuch elektrárny totiž ohrozí deset tisíc lidských životů, desítky kilometrů čtverečních zamoří radioaktivní látky, krizový štáb i vláda budou v pohotovosti a vesnice postižené fiktivním radioaktivním mrakem čeká evakuace,“ doplnil Štěpán. K nehodě v elektrárně dojde podle plánu třicet minut po půlnoci.
Co je SÚRAO
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vznikla 1. 6. 1997 jako státní organizace zřízená Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO).
Co to je jaderné palivo
Jaderné palivo je palivo, z něhož se energie uvolňuje prostřednictvím jaderných reakcí a to buďto rozpadem (štěpením) nebo fúzí. V současnosti se prakticky využívá pouze štěpná jaderná paliva jako uran nebo plutonium. Do budoucna se počítá i s thoriem, kterého zemská kůra obsahuje výrazně více.
Jak často se mění jaderné palivo
Výměna paliva probíhá při zastaveném reaktoru zpravidla jednou za 1 až 1,5 roku.
Odkud je jaderné palivo
Těžba celosvětově
V roce 2021 činila celosvětová těžba uranu asi 48 000 tun za rok, přičemž největší podíl těžby vykazovaly tři země: Kazachstán (45 % podíl světové těžby), Namibie (12 %) a. Kanada (10 %).
Kdo vlastni jadernou elektrarnu
Jaderná elektrárna Temelín | |
---|---|
Náklady na výstavbu | 98 mld. Kč |
Vlastník | ČEZ |
Jaderná elektrárna | |
Reaktory v provozu | 2 × 1086 MWe |
Kdo má nejvice jaderných elektráren
Nejvíce jaderných zdrojů stojí v USA (93), ve Francii (56), Číně (55), Rusku (37), Japonsku (33), Jižní Koreji (25), Indii (22), Kanadě (19), Ukrajině (15) a Velké Británii (9). V zemích EU se většinou používají tlakovodní reaktory PWR (65 %), co do četnosti jsou na druhém místě varné reaktory BWR (22 %).
Jak daleko dosáhne jaderný výbuch
Výbuch kufříkové jaderné bomby na zemi nebo v nějaké výškové budově (ohnivá koule se dotkne země) vyvrhne do vzduchu a okolí 0,5 kilogramů vysoce radioaktivního materiálu smíchaného se zeminou. Hřib během pěti minut vystoupá do výšky 4,8 km a dosáhne průměru 3,2 km.
Jaký dosah mají jaderné zbraně
Předpokládá se, že střely s dlouhým doletem Taepodong I, testované v roce 1998, mají dosah až 2000 kilometrů. Severní Korea nepovolila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii inspekci ve svých zařízení a v říjnu 2002 odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Co se deje v jaderném reaktoru
V jaderném reaktoru dochází k řízené štěpné reakci v palivu – jádra izotopu 92U235 zasažená pomalými neutrony se rozpadají na jádra lehčích prvků (odštěpky, fragmenty) a současně se při každém štěpení uvolní 2 – 3 rychlé neutrony. Fragmenty se vzájemně odpuzují a velkou rychlostí se od sebe rozlétají.
Co je palivem v jaderné elektrárně
Zjednodušeně můžeme říci, že jaderná elektrárna je tepelná elektrárna a od klasické tepelné elektrárny se liší v podstatě jen zdrojem tepla potřebného ke vzniku páry. Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru.
Jak dlouho vydrží uran
Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.
Co pohani jadernou elektrárnu
Jaderné elektrárny používají jaderné palivo obohacené do pěti procent. Z jaderného paliva se uvolňuje energie prostřednictvím jaderných reakcí. V současnosti jaderné elektrárny využívají jako jaderné palivo uran nebo plutonium a do budoucna se počítá s thoriem.