Co delat se Zuzenou předkožkou?

Jak uvolnit Zuzenou předkožku

Konzervativní léčbou, kterou vám může lékař nabídnout, je promazávání předkožky kortikoidní mastí (např. Dexamethazon mast nebo Triamcinolon krém). K uvolnění a roztažení zúžené předkožky dojde zhruba u osmdesáti procent léčených chlapů, přičemž ovšem po vysazení kortikosteroidů může dojít k návratu fimózy.
Archiv

Co na uvolnění předkožky

Slepení řešíme deglutinací, zúžení cirkumcizí (obřízkou). Deglutinaci předkožky provádíme ambulantně v lokální anestezii. Během zákroku jemnou sondou rozvolňujeme slepení a zároveň s tím přetahujeme předkožku směrem ke kořeni penisu. Po uvolnění aplikujeme na žalud a vnitřní list předkožky antibiotickou mast.

Co delat s předkožkou

Co dělat: Pokud je kompletní konglutinace předkožky, penis omývejte jen zvenku teplou vodou, nejlépe pod proudem. Je potřeba si uvědomit, že neporušená předkožka poskytuje přirozenou ochranu a dítě by mělo být první, kdo předkožku stáhne.
Archiv

Jak poznat zúženou předkožku

Časté projevy zánětu předkožky a žaludu:pálení penisu (pálení žaludu nebo pálení předkožky)svědění předkožky a žaludu.zarudnutí a podráždění předkožky a žaludu.zúžení předkožky (fimóza)otok a bolest žaludu.problémy při močenízapáchající výtok.
Archiv

Kdy by se měla uvolnit předkožka

Primární fimóza

U většiny chlapců přirozená (fyziologická) fimóza zmizí mezi třetím a pátým rokem života, a nejpozději v pubertě vymizí u 99 % dospívajících. Ve vzácných případech se slepená předkožka do konce puberty neuvolní, nebo se uvolní jen částečně.

Jak vypadá smegma

Smegma je bělavý mazový sekret, který se hromadí pod předkožkou. Při špatné hygieně penisu může smegma působit dráždivě a způsobovat záněty, konkrétně balanopostitidu.

Kdy se má uvolnit předkožka

K tomu dochází naprosto běžně mezi druhým a šestým rokem života. Asi ve věku dvou let by se předkožka měla začít přirozeně oddělovat od žaludu. U 90 procent chlapců jde předkožku snadno přetáhnout již ve třetím roce. Do sedmnácti let věku nelze přetáhnout předkožku jen jednomu procentu chlapců.

Jak se pozná obřízka

BXO je většinou důvod k obřízce

Pro onemocnění je typické bělošedé zbarvení kůže, někdy uváděné jako „porcelánově bílé“ a zkušený chirurg jej odhalí pouhým pohledem. V případě podezření je vhodný histologický posudek. Po operaci pak nezbytný pro potvrzení diagnózy a vyloučení jiných patologických stavů.

Jak si přetáhnout předkožku

Parafimóza je akutní stav!

Lékař se pokusí předkožku přetáhnout ručně, obvykle po aplikaci lokální anestezie (jen ve zcela výjimečných případech v celkové anestezii). V některých případech je možné předkožku přetáhnout zpět až poté, co lékař při malém chirurgickém zákroku „škrtící“ část předkožky jemně nařízne.

Jak si zkrátit předkožku

Většinou se provádí částečná obřízka, zkrácení předkožky o její úzkou část. Žalud zůstává z větší části překryt zbylou předkožkou.

Jak přetáhnout předkožku

Někteří odborníci doporučují přetahovat předkožku při koupání. Není to však pravidlem. Předkožkový vak se lehce odlupuje, po přetažení je tedy vhodné omýt žalud vlažnou vodou. Důležité však je přetahovat opravdu jemně, nikdy ne silou, aby nedošlo k natržení předkožky.

Proč přetahovat předkožku

Předkožka má svou důležitou ochrannou roli – chrání povrch žaludu před mechanickým poškozením a před dráždivým účinkem moči. Předkožkový list má několik vrstev, které postupně vyzrávají a rozlepují se, takže k uvolňování přirozeného slepení dochází až kolem 2-3 roku života chlapečka.

Jak si stáhnout předkožku

Při fimóze (zúžení předkožky) nelze předkožku přetáhnout dozadu přes žalud penisu. V dětství je to ve většině případů zcela normální, není zapotřebí žádné léčby [1]. Léčba je nutná pouze v případě, že chlapci způsobuje zúžená předkožka zdravotní potíže, jako jsou problémy s močením či záněty [2].

Jak vypadá obřízka u žen

Podle Světové zdravotnické organizace existuje několik typů tohoto zákroku, který se provádí obvykle nožem, žiletkou či nůžkami. Při prvním typu je částečně nebo zcela odstraněn poštěváček, při druhém kromě klitorisu také malé (a občas i velké) stydké pysky. U třetího typu se zúží i poševní otvor.

Jak správně přetáhnout předkožku

Někteří odborníci doporučují přetahovat předkožku při koupání. Není to však pravidlem. Předkožkový vak se lehce odlupuje, po přetažení je tedy vhodné omýt žalud vlažnou vodou. Důležité však je přetahovat opravdu jemně, nikdy ne silou, aby nedošlo k natržení předkožky.

Co na bolest po obřízce

Můžete pociťovat dyskomfort, resp. i lehkou bolestivost po několik dnů od operace – můžete použít běžné léky proti bolesti. Na ránu se aplikuje mast, aby se zabránilo přilepení k prádlu – doporučuje se nosit lehké prádlo po 2-3 dny. Samotné močení by nemělo být operací ovlivněno.

Jak často přetahovat předkožku

Je zbytečné do 3 let předkožku zkoušet přetahovat. Stačí občas sledovat, jak chlapeček močí a jestli je proud moči přiměřený. Předčasné pokusy o násilné přetahování způsobují bolest a mohou vést ke komplikacím. Násilné přetažení předkožky může způsobit její zaseknutí za hranou žaludu.

Jak umýt chlapečka

Jak to tedy je „Již u miminek je vhodné opatrně předkožku při mytí stahovat, kam až lze, ale ne silou. Předkožka se od žaludu uvolňuje pomalu, často i v průběhu řady let, jak se mezi ní a žaludem hromadí smegma,“ vysvětluje lékař s tím, že mytí je pro tuto činnost ideální situace.

Proč se provádí obřízka

Mužskou obřízkou se označuje chirurgický zákrok circumcize, při němž je operativně odstraněna předkožka. V Česku ji muži či chlapci podstupují nejčastěji ze zdravotních důvodů, dále pro náboženské přesvědčení a malé procento z estetických či sexuálních důvodů.

Jak funguje ženská obřízka

Ženská obřízka označuje postupy, které zahrnují částečné nebo úplné odstranění vnějších ženských pohlavních orgánů nebo jejich jiné poškození z jiných než lékařských důvodů. Obvykle se provádí v nehygienických podmínkách a bez anestezie. Ženská obřízka je mezinárodně uznána jako porušení lidských práv.

Čím mazat po obřízce

Pokud pokožka i svědí, aplikovala bych raději Canesten krém a omývala Jarishovým roztokem. Pokud nesvědí pokožka, volila bych jako první variantu Bepanthen Sensiderm mast, která velmi dobře zklidňuje a regeneruje pokožku i sliznice.

Jak se starat o Pipinku

Pokud i nekoupete děťátko každý den, očistěte miminku alespoň zadeček a genitálie pod tekoucí vodou. Zabráníte tak opruzeninám a případným infekcím. Zpočátku vaše dítě žádnou kosmetiku kromě olejíčků po koupání nepotřebuje. Postačí vám čistá teplá voda.

Jak se starat o miminko kluk

Malého kojence není nutné koupat denně, důkladná koupel postačí 1x – 2x týdně. Po vykoupání, má-li děťátko sušší kůži, promažeme kožní záhyby, zejména kolem zápěstí a kotníků dětským olejem. Zadeček ošetříme mastí nebo pastou, stejně jako po každém přebalování, aby se vazká smolka nelepila na kůži.

Jak se chovat po obřízce

Stehy používané u obřízky jsou vstřebávací, takže není nutné jejich vytažení. Pokud po 18 dnech stehy samy nevypadnou, doporučujeme jejich odstranění. Kancelářská práce je možná 3 den po obřízce, plná fyzická zátěž a pohlavní život jsou možné po 4 týdnech od operace.

Jak se provadi zenska Obrizka

Obřízka se provádí v 28 afrických státech. Většinou se při ní odstraňuje klitoris nebo jeho část a vnější ženský genitál, stydké pysky. Vstup do pohlavních cest je potom téměř zcela zašit.