Co dát pod dřevěnou terasu?

Jaký podklad pod terasu

Příprava podkladu pod terasu

Optimální podklad je pískové, štěrkové nebo kameninové zhutněné lože ve dvou vrstvách, spodní vrstva z hrubšího materiálu např. kamenivo frakce 15 – 20 mm, vrchní vrstva z jemnějšího materiálu pro jednoduší vytvoření rovného povrchu.
ArchivPodobné

Co dát pod terasová prkna

Nedbale připravený podklad

Po celé ploše terasy by měl být stejný, tedy podklad z jednoho materiálu – nejlépe beton nebo štěrk. Stejně tak je důležité mít připravený kvalitní podkladový rošt s podkladovými hranoly. Hranoly i prkna důrazně doporučujeme mít ze stejného materiálu.
Archiv

Jaký zvolit povrch na terasu

Na terasy se používají nejčastěji tvrdé dřeviny s velmi dlouhou životností, odolné vůči povětrnostním vlivům, dřevokazným houbám a hmyzu. Velmi oblíbené jsou exotické dřeviny (padouk, merbau, teak, ipe, cumaru, jaya, garapa), ThermoWood® (tepelně upravená finská borovice) nebo sibiřský modřín.

Jak udělat rošt na terasu

Nosné desky. Doporučujeme používat ze stejného dřeva, jako jsou terasová prkna, avšak lze použít hranoly s podobnou hustotou jako vrchní prkna. Podkladní rošt musí mít rozestup jednotlivých hranolů maximálně 50 cm v případě terasových prken tloušťky 25 a více mm, u 20 – 24 mm tloušťky doporučujeme 40 cm.

Co dát na venkovní terasu

Venkovní podlahy na terasu: 9 tipů na nejlepší materiályDřevěná podlaha na terasu. Dřevěná venkovní podlaha je prostě klasika.WPC desky na terasu.Keramické dlaždice na terasu.Plastová dlažba na terasu.Zámková dlažba na terasu.Umělý trávník na terasu.Betonové dlaždice na terasu.Kámen a beton na terasu.

Jaký štěrk pod dřevěnou terasu

Ideální velikost štěrku je frakce 16/32, zhutnit, posledních 5-10 cm je dobré použít štěrk s frakcí 4/8. Celá plocha se musí důkladně udusat a vyrovnat, aby na ní nosné rošty ležely celou plochou.

Čím natřít terasová prkna

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.

Co si dát na terasu

S těmi na terase určitě nic nezkazíte.Ruj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.

Jak dlouho vydrží dřevěná terasa

Porovnání životnosti terasy a ceny terasových prken

Materiál Životnost Cena
Modřín max. 8 – 12 let od 650 – 750 Kč/m2
Sibiřský Modřín cca 25 let a více od 920 Kč/m2
Tepelně upravená borovice (Thermowood) cca 30 let i více cca od 1150 Kč/m2
Tropické dřeviny 30 – 50 let 1900 – 3800 Kč/m2

Jaké hranoly na terasu

Na trhu jsou k dostání hranoly různých formátů, od menších profilů 25x40mm a 30×40 mm, přes 40×50 mm a 40×60 mm, po větší profily 45×70 mm či větší. Všeobecně lze říci, že větší rozměr hranolu umožňuje lepší provětrání venkovní terasy. Proto je doporučován alespoň profil 40×60 mm.

Jakou podlahu na terase

Vhodnější dřevinou do exteriéru je dub, akát, sibiřský modřín nebo exotické dřeviny jako teak či merbau, které jsou tvrdší, odolnější a mají delší životnost. Ideální volbou do venkovních prostor je dřevěná podlaha na terasu upravená metodou ThermoWood.

Co do květináče na terasu

Rostliny v květináčích Dobrá volbaRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.

Jak velkou terasu udělat

Minimální velikost je 16 m², ideální je, pokud má rozměr 4 × 5 m. Promyslete si, jak velký stůl potřebujete, k tomu si připočtěte místo na pohodlné odsunutí židlí a obsluhu, případně rezervu na květináče apod. Velikost terasy by měla proporčně sedět s velikostí zahrady, přičemž by měla zabírat maximálně její třetinu.

Jak casto natírat terasu

A u měkkých dřevin se doporučuje napouštět dvakrát ročně. Ostatně to platí u každého dřeva, ať už je to tvrdé exotické, tak i měkké. Je to ročně hodinka práce, ale místo aby se terasa rozpadla třeba už po několika letech, vydrží i patnáct,“ říká Radek Kříž ze sítě prodejen Dům barev.

Jak natřít prkna

Dřevo je porézní a bez ochranného nátěru se neobejde. Vždy začínáme mořidlem či napouštědlem a až poté aplikujeme vrchní nátěr. Vhodným napouštědlem je například obyčejná instalatérská fermež, čili lněný olej. Ovšem napouštědlo (mořidlo) vybíráme především podle doporučení výrobce nátěrové hmoty.

Čím natřít dřevěnou terasu

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.

Jaké dřevo na venkovní terasu

Vhodnější dřevinou pro stavbu terasy je trvanlivější modřín, a to zejména modřín sibiřský, který má v porovnání s domácí variantou o něco delší životnost, ale zejména díky hustějším letokruhům vyšší tvarovou stálost.

Jak udělat podlahu na terase

Dřevěná terasová prkna kotvíme do dřevěné konstrukce roštu nerezovými vruty. Hlavičky vrutů jsou v prknech zapuštěné. U tvrdých dřevin je třeba materiál provrtat ještě před pokládkou. Kompozitní materiály se kotví vruty nejčastěji jen na okraji (první prkno) a ostatní prkna se kotví k roštu pomocí klipů.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Co zasadit do venkovního květináče

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Kakost, denivka nebo ořechokřídlec rovněž patří k mrazuvzdorným druhům, které rostou v květináči a kvetou v létě. Rozchodník, hvězdnice vřesovcová a pampová tráva jsou pozdní rostliny, které rozkvétají až na podzim.

Co mít na terase

Na terase můžete pěstovat i zeleninu, skvělá jsou především rajčata, případně okurky. Z ovoce pak můžete zvolit různé citrusy – třeba citron, nebo kumquat, hodí se ale také kiwi, fíky. Ostatně, mít si možnost zobnout něčeho dobrého, je vždycky příjemné.

Jak na terasu u domu

Terasu můžeme založit na betonový základ, betonové patky, nebo patky zatlučené do země. Do nich budeme kotvit konstrukci terasy i její případné zastřešení. Podklad pod celou terasou by měl být mírně svažitý, důkladně utužený a vysypaný štěrkem. Na štěrk pokládáme geotextilii, která zabrání prorůstání trávy.

Čím natřít venkovní dřevěnou podlahu

Dřevěnou terasu doporučujeme natírat výhradně terasovým olejem. Lazury nejsou určené na pochozí plochy. Pokud byste natřeli dřevěnou terasu lazurou nebo barvou, tak se barva na nejvíce namáhaných místech vychodí a následná renovace bude muset být celoplošná.

Jak brousit terasu

Nejprve kotoučovou bruskou zbrousíte povrch terasy až na „zdravé“ dřevo. Okraje terasy začistíte brusným papírem nebo houbičkou. Pokud máte terasu z měkkého dřeva (borovice, smrk), je nezbytné terasu následně pečlivě naimpregnovat právě proti hnilobě, plísni nebo dřevokaznému hmyzu. Impregnace schne asi jeden den.

Čím natřít venkovní dřevo

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva.