Co jí Kakariki?

Jak si ochočit Kakariki

Kakariki se ochočuje jako jakýkoli jiný papoušek. Nejlepší je najít si víc stránek a víc článků o ochočení papoušků vše přečíst a zkoušet. Hlavní u ochočování je trpělivost a každý den si najít dostatek času na věnování se papouškovi.

Jak dlouho se doziva Kakariki

Kakariki rudočelý se dožívá 8-12ti let.

Jak velkou budku pro Kakariki

V hnízdní době zavěšujeme kakarikům do klecí větší budky, v ideálním případě s rozměrem dna 20 x 20 – 25 cm a výškou 25 – 50 cm. Protože příliš neničí dřevo, budka může být i z překližky. Vletový otvor se doporučuje s průměrem 6 – 7 cm. Na dně jsou vysoustružené kotlinky a dno pokrýváme vyšší vrstvou hoblin.
Archiv

Jak dlouho sedí Kakariki na vejcích

Na řadu přichází snášení vajec, samice snese mezi 6 – 9 bílími vejci. Na nich sedí 20dní. Zasedá od 2 – 3 sneseného vejce a snáší je obden. Mladí opouštějí hnízdo po 6 týdnech.

Jak se pozná pohlaví u Kakariki

Nejlépe to jde asi poznat na velikosti zobáku a na celkové velikosti těla, samec je větší a má větší zobák. Samec má asi 28cm a samice asi 25cm.

Jak vybavit klec pro Kakariki

Jak vybavit správně klec Na dno se doporučují dřevěné štěpky, které můžou zabránit v poletování peříček. Samozřejmostí jsou misky na krmné směsi, ptačí písek – grit, ovoce a zeleninu a taky napáječka. Součástí výbavy by měly být větve nebo dřevěná bidýlka různých průměrů.

Jak se pozná samec Kakariki

Samice váží kolem 70 g, délka jejího těla se pohybuje mezi 21–26 cm, rozpětí křídel je 32–38 cm. Barva opeření samce i samice je totožná, avšak tělo samců je o něco větší a jejich zobák delší, což lze vidět hlavně v momentě, kdy jsou samec a samice vedle sebe.

Odkud pochází Kakariki

Kakariki (Cyanoramphus) je rod papoušků původem z Nového Zélandu a jiných ostrovů jižního Pacifiku.

Co dát na dno klece

Je důležité, aby dno klece nebo voliéry pokrývala z důvodu nebezpečí infekce vrstva např. bukových štěpek, mořského nebo říčního písku. Při čištění dna klecí nebo voliér se vždy jednoduše nahradí znečištěná vrstva vrstvou čistou. Druh pokrytí vrstvy dna klecí a voliér záleží na velikosti a druhu papouška.

Kdy Hnizdi Kakariki

Hnízdí nejčastěji mezi říjnem a prosincem v dutinách vzrostlých stromů. Samice klade kolem 5–6 vajec a sedí na nich 18–20 dní. Během inkubace je krmena samcem, oba partneři se pak podílí na krmení ptáčat, která vylétají z hnízd ve věku 5–7 týdnů.

Co mají rádi Kakariki

Krmení: Kakariki rudočelý má rád vše, co ostatní papoušci.

Ze speciálních směsí pro papoušky se vyhýbejme těm s tučnými semínky, jako jsou konopná anebo slunečnicová. Naopak se pro ně hodí oves, proso, pšenice nebo čirok. Z ovoce si pochutnají na jablkách, kiwi, mandarinkách i pomerančích. Mají rádi také mrkev.

Co by měla mít andulka v kleci

Při výběru bidýlek a větviček do klece dbejte na to, aby měli různé průměry. Též by neměla v ubikaci chybět koupelna nebo mělká miska s vodou – andulky se totiž velmi rády koupou. Dále závěsná nerezová miska na krmení a napáječka. Vaše andulky se také neobejdou bez kamene na obrušování zobáku a sépiové kosti.

Jaké ovoce a zeleninu může andulka

banán, okurku, salát, meruňky, rybíz, jablko, mrkev, salát nebo hrozny. Pozor si ale u ovoce i zeleniny dejte na pecičky a jadérka, také se vyhněte fazolím, rebarboře, nedávejte jim ani stonky z rajčat nebo houby.

Co mají andulky nejraději

Nejraději mají stébla čerstvé trávy, mladé pampeliškové listy, pochutnají si také na listech bezu nebo ptačince. Přednost dávejte vždy těm místům, která nejsou příliš frekventovaná silničním provozem a kde se zeleň neošetřuje postřiky.

Co mají andulky nejradši

Z ovocných plodů andulkám chutnají jahody, dužniny pomerančů, oloupaná jablíčka, hrozny, rajčata, hrušky nebo višně… Všechny tyto druhy ovoce jsou pro andulky vhodné. Můžete jim také dát ostružiny, meruňky, ananas, banán, kiwi a mango.

Jak se pozná stáří andulky

Stáří andulky poznáte podle ozobí a podle kroužku na duhovce. Ozobí je u mladého zvířete světle zbarvené. Kruh duhovky je sotva viditelný nebo zcela chybí, proto se oko jeví téměř černé. U dospělých andulek je však kroužek duhovky zřetelně viditelný.

Co znamená kdyz se andulka nafukuje

Jednou z nejčastějších příčin nachlazení může být například špatné umístění klece pro andulky v průvanu. Nemocná andulka se v tomto případě přesune do teplejšího prostředí, opatrně se ji pokusíme zahřívat a navštívíme veterináře.

Co může andulka za zeleninu

Ovoce: grapefruit, citron, švestky, rebarbora. Zelenina: zelí, syrové a zelené brambory, zelené fazole.

Jak naučit mluvit andulku

Andulka se musí při výuce soustředit jen na vás, proto s ní cvičte pouze v době, kdy v místností není nikdo jiný kromě vás. Doporučujeme také zakrýt tři strany klece dekou či jinou textilií. Začněte jen jedním slovem, ideálně jejím jménem. Až ho bude umět vyslovovat dokonale a bude si ho pamatovat, můžete přidat další.

Jak udělat budku pro andulky

Rozměry hnízdící budky pro andulky by měly být zhruba 15x15x20 cm s vletovým otvorem okolo 5 cm. Budka pro andulky by měla mít otevírací střechu, abyste mohli průběžně pozorovat mladé, a také aby bylo možné po odchovu mláďat budku snadno vyčistit.

Jak poznat že je andulka spokojená

Jak se pozná, že je andulka spokojená Spokojená andulka dobře jí, zpívá a pořád se něčím zabývá. Přebírá si peří nebo si hraje s hračkami.

Jak dlouho si zvyka andulka

Jak andulku ochočit Andulka vlnkovaná si na nové prostředí i lidi nejsnáze zvyká ve stáří pěti týdnů. Nejprve se vzájemně poznávejte skrz klec, přibližujte se pomalu, vystříhejte se prudkých pohybů i hlučnosti.

Jak mluví andulky

Jak už jsme zmínili výše, andulky „pouze“ imitují zvuky, které slyší často a které považují za vaši řeč. Naučí se tedy slova, fráze nebo například i zvuk telefonu nebo přijíždějící sanitky. K tomu ale dojde pouze v případě, že nechováte příliš mnoho andulek (ty mají už své hejno a svou řeč, vás tedy nepotřebují).

Jak velkou klec má mít andulka

Rozměry klece pro jednu andulku se uvádějí minimálně 50 x 30 x 50 cm (šířka x hloubka x výška). Při výběru klece byste měli zvážit, zda andulce umožníte volný pohyb po bytě. Pokud ne, klec by měla být prostornější.

Kdy dát Andulkam budku

Hnízdění andulek začíná od března

Hnízdní doba začíná zhruba od března. Pro vás to znamená, že od února byste měli začít s přípravami. Bez hnízdní budky se andulka jen těžko rozmnoží.