Čím se živí datel černý
Obývá souvislé listnaté, jehličnaté i smí- šené porosty, v nichž jsou zastoupeny sta- ré stromy s dostatečnou tloušťkou kmene k tesání dutin, a také stromy i mrtvé dřevo s dřevokaznými mravenci a brouky, kteří tvoří základ jeho potravy. Životu v lese se datel dokonale přizpůsobil.
Archiv
Co dělá datel
Datel zvládne spořádat i dřevokazné houby. Ne vždycky je ale takovým lékařem, na které jsme zvyklí – někdy totiž hledá brouky i ve spadlých mrtvých stromech. Datel poklepe na dřevo, zjistí, kde se potrava ukrývá a pomocí zobáku a dlouhého jazyku ji potom ze stromu doslova vydoluje.
Archiv
Co je to datel
Datel je český název pro 22 rodů ptáků z čeledi datlovitých. Z nich 21 je možné nalézt ve všech třech rodech podčeledi Picinae a jeden druh (datel antilský, Nesoctites micromegas) tvoří samostatnou podčeleď Nesoctitinae, sesterskou k Picinae. V Česku žije datel černý.
Kde hnízdí datel černý
Datel černý hnízdí na celém území ČR, ale přednost dává souvislejším a rozsáhlejším lesním celkům jak v horách, tak v nížinách. Nejhojnější je ve smíšených a jehličnatých lesích, ale řídce dokáže hnízdit i v lesích lužních.
Archiv
Jak dlouho se dožívá datel
Datel není přelétavý
Dožívají se přitom úctyhodného věku až přes 25 let. Zajímavostí je přizpůsobení datlů jejich hlavní potravě, kterou tvoří nejrůznější hmyz žijící ve dřevě, především ale mravenci.
Proč Neodlétá datel
STÁLÍ ptáci nikam neodlétají. Většinou jsou vázány na člověka, zůstávají v jeho nejbližším okolí. Patří mezi ně vrabec, hrdlička, straka, sýkorka nebo koroptev. Po vyhnízdění se nová mláďata stěhují maximálně o několik kilometrů od svého rodného hnízda, aby získali své vlastní teritorium.
Kdo loví datla
Z dravých ptáků patří k predátorům datlů černých jestřáb lesní, káně lesní, puštík bělavý, krahujec obecný nebo výr velký.
Jak přezimuje datel
Všichni naši datli jsou ptáci stálí, nejsou tažní a přezimují u nás, maximálně se v zimě toulají po širším okolí při shánění potravy.
Jak hnízdí datel
Hnízdí ve stromových dutinách, které si sám tesá. Samice klade nejčastěji 3–5 vajec, inkubují oba partneři. Mláďata opouští hnízdo ve stáří 24–28 dnů, pohnízdní rozptyl nastává za další 1–2 měsíce.
Kdy hnízdí datel
Tok začíná již v polovině února a provází ho časté bubnování a zvučné volání. Hnízdí 1× ročně od dubna do srpna, s případnými náhradními snůškami. Samice snáší 3–5 vajec o rozměrech 34 × 25 mm.
Jak má datel Dlouhy jazyk
U většiny ptáků končí jazyk u kořene zobáku. Kdežto datel může vypláznout až 25 centimetrů dlouhý jazyk!