Co je kardioverter?

Co je implantace ICD

Implantace ICD je výkon spočívající v zavedení jedné nebo více elektrod do srdečních dutin (pravá komora, síň, či větev koronárního sinu) a umístění ICD přístroje do podkožní kapsy v podklíčkové oblasti, nejčastěji vlevo.
Archiv

Kdy se Defibriluje

Používá se u maligních srdečních arytmií (fibrilace komor, a hemodynamicky významná (bezpulzová) komorová tachykardie s bezvědomím), jež by bez zásahu nevyhnutelně vedly ke smrti.

Co to je defibrilátor

Defibrilátor je lékařský přístroj používaný k defibrilaci, tedy zrušení fibrilace srdečních komor při kardiopulmonární resuscitaci. Defibrilátor je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii či fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům.

Jak vypadá defibrilátor

„Nejklasičtějším“ defibrilátorem, který jsme zvyklí vídat ve filmech během nouzových situací, je manuální defibrilátor, který se skládá ze dvou elektrod, které musí být umístěny na pacientově hrudi (jedna vpravo a jedna vlevo od srdce). ) provozovatelem až do doručení výtlaku.

Jak se žije s kardiostimulátorem

Po dobu 4-6 týdnů byste se měli vystříhat zvedání příslušné paže nad úroveň ramene, vyloučit hraní tenisu, golfu a kuželek, plavání, používání vysavače a podobné činnosti. Ve stejném období byste neměli zvedat těžší předměty (nad 5 kg hmotnosti).

Jak vzniká srdeční arytmie

„Arytmie vznikají důsledkem odlišného vytváření či vedení elektrických vzruchů v srdci. Existuje velké množství poruch srdečního rytmu, a to jak v plusových hodnotách (zrychlený rytmus), tak v těch mínusových (zpomalený rytmus, případně delší výpadky v srdeční činnosti).

Co je to flutter síní

Flutter síní je srdeční arytmie, jejímž původem je abnormální šíření srdečního vzruchu srdečními předsíněmi. Dochází při něm k rychlým stahům srdečních předsíní (české pojmenování kmitání síní), obvykle je spojen také s rychlou frekvencí srdečních komor, což se projeví rychlým srdečním pulzem (tachykardií).

Kdo může použít přístroj AED

AED je určen zejména pro školené laiky – nezdravotníky. AED je počítačově řízený, spolehlivý a bezpečný, jeho obsluha je snadná, intuitivní, údržba minimální. Váží 2-3 kg – je lehký a mobilní. Používání AED doporučují postupy pro resuscitaci vydané ERC.

Kdy se používá AED

Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.

Kdy se implantuje defibrilátor

Kardioverter-defibrilátor je indikován v případech, kdy arytmii nelze potlačit léky nebo její zdroj odstranit. Nemocný je tak zajištěn pro případ opakování arytmie. Přístroj jejímu vzniku sice nezabrání, ale dovede ji automaticky zjistit a poskytnout okamžitou léčbu (kardioverze nebo defibrilace) přímo v srdci.

Kdo může použít defibrilátor

Kdo V ideálním případě AED použije osoba zaškolená v první pomoci s použitím AED. Přístroj je však konstruován tak, že jej v krajní nouzi může správně použít i osoba, která umí poskytovat první pomoc a má přibližnou představu o použití AED.

Jak dlouho se žije s kardiostimulátorem

Životnost kardiostimulátoru záleží na typu přístroje a na typu arytmie, kvůli které byl implantován. Stav baterie se kontroluje při každé kontrole v kardiostimulační ambulanci, pomocí programéru. Obecně je životnost baterie kardiostimulátoru několik let.

Co nesmím s kardiostimulátorem

Po dobu 4-6 týdnů byste se měli vystříhat zvedání příslušné paže nad úroveň ramene, vyloučit hraní tenisu, golfu a kuželek, plavání, používání vysavače a podobné činnosti. Ve stejném období byste neměli zvedat těžší předměty (nad 5 kg hmotnosti).

Co spouští arytmii

Nejčastější příčinou je ischemická choroba, mezi další patří vrozené vady srdce, onemocnění srdce a projevují se tak i jiné potíže, např. porucha štítné žlázy nebo nevyhovující hladiny hořčíku či draslíku v krvi.

Jak poznam že mám arytmie

V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.

Jak se zbavit arytmie srdce

Většina srdečních arytmií se dnes dá odstranit katetrizační ablací bez operace. Jde o metodu, která umožňuje trvalé zničení srdeční tkáně vyvolávající poruchu rytmu. Do srdce se zavede z třísla tenká, řiditelná trubička, takzvaný katétr, kterým se provádí ošetření – obvykle "spálením" pomocí radiofrekvenčního proudu.

Co je to Lapavé dýchání Gasping a jak se zachovat

57 LAPAVÉ DÝCHÁNÍ – GASPING

Lapavé dýchání neboli gasping. Projevuje se opakovaným lapáním po dechu otevřenou pusou. Je zaměnitelný s normálním dýcháním. U gaspingu se nezvedá hrudník postiženého a je to příznakem srdeční zástavy.

Jak se dělá resuscitace

Zahajte resuscitaci: 100–120 stlačení hrudníku za minutu, 2× za vteřinu. Masáž srdce se provádí stlačováním v oblasti střední hrudní kosti. Přiložte ruce hranou dlaně na střed hrudníku postiženého, prsty můžete proplést. Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko.

Kdy se zavádí kardiostimulátor

Implantace kardiostimulátoru je základní metoda v léčbě stavů, kdy je tepová frekvence příliš pomalá a hrozí srdeční zástava nebo rozvoj srdečního selhání. Podle charakteru poruchy se implantuje přístroj s jednou, se dvěma či se třemi elektrodami.

Jak dlouho může trvat resuscitace

Kardiopulmonální resuscitaci lze ukončit:

V případě, že došlo k úspěšnému obnovení spontánní- ho oběhu; Pokud základní resuscitace, v trvání déle než 30 minut, či resuscitace rozšířená, trvající nejméně 20 minut, při přetrvávající asystolii nevedla k obnově známek života.

Co to je Asystolie

Asystolie je stav, kdy srdce nevykazuje žádnou elektrickou aktivitu, tedy ani aktivitu mechanickou, která je na elektrické aktivitě závislá. Dochází k srdeční zástavě, zástavě oběhu a není-li stav urgentně a úspěšně řešen, i ke smrti jedince.

Kdy se dává kardiostimulátor

Kardiostimulátor je přístroj, který pomáhá lidem s poruchou srdečního rytmu. Používá se tehdy, když srdce tluče příliš pomalu a nezvládá dostatečně rychle pumpovat krev do celého organismu. Při závažné poruše srdečního rytmu by mohlo dojít i k srdeční zástavě – i toto nebezpečí je možné díky kardiostimulátoru odvrátit.

Jak dlouho trva operace kardiostimulátoru

Závěrem výkonu se napojí na elektrody kardiostimulátor, umístí se v podkoží a rána se zašije vstřebatelnými stehy. Celý výkon trvá přibližně 1/2 až 1 1/2 hodiny (podle toho, zda je implantován přístroj s jednou nebo dvěma elektrodami).

Jak žít s arytmií

Jak se arytmie projevuje

Mezi hlavní příznaky patří především bušení srdce. Může se přidat pocit tlaku a bolesti na hrudi, závratě, točení hlavy, dušnost nebo nemožnost se dodechnout, někdy i krátká ztráta vědomí.

Jak uklidnit arytmie

Jestli vás trápí arytmie, měl by vás vidět lékař. Nicméně toho v souvislosti s arytmiemi pro sebe můžete udělat hodně sami. Zásadní je vyhýbat se stresu, dostatečně odpočívat, posilovat srdeční sval pravidelnou fyzickou aktivitou a zaměřit se na živiny, které podporují dobrý stav srdce.