Co to je zkratka KTS
kandidát tajné spolupráce – zkratka používaná v seznamech StB. katedra tělesné výchovy a sportu. zkratka používaná v logu společnosti Kroměřížské technické služby, s.r.o. kts – knots, plurál značky kt pro knot = uzel, jednotka rychlosti lodí či letadel.
Co je to Ground Speed
Traťová rychlost ( GS – ground speed ) je rychlost letadla vůči zemi. Klasickým rychloměrem jí nelze změřit, můžeme jí vypočítat pokud známe TAS a směr a rychlost větru pomocí navigačního trojúhelníku rychlostí.
Proč musí být při startu letadla okénko bez rolety
Proč musí být letadlové okénko bez rolety Je vyžadováno, aby každé letadlo bylo připraveno být evakuováno za 90 sekund nebo méně. Znamená to, že posádka letadla má jen 90 sekund na to, aby nasměrovala cestující k nouzovým východům.
Co je Ground Speed KTS
Traťová rychlost ( GS – ground speed ) je rychlost letadla vůči zemi.
Co se stane kdyz se v letadle rozbije okno
"Prasklé sklo v kokpitu nebo vysazený motor nejsou pro pilota dopravního letadla žádný problém. Dokonce ani ztráta jedné větve hydrauliky, generátoru či určitá závada v systému vysouvání vztlakových klapek nejsou nijak složité závady," říká zkušený kapitán dopravních letadel, s nímž redakce článek konzultovala.
Jak dlouho se tankuje letadlo
Jak dlouho trvá natankování soukromého letadla Jak byste čekali, neexistuje žádná odpověď na dobu potřebnou k natankování soukromého letadla. Obecným pravidlem je počítat s přestávkou na 30 až 60 minut.
Jakou rychlosti jede letadlo
Pro piloty je rozhodující rychlost vůči větru, která se může od rychlosti vůči zemi lišit i o desítky kilometrů v hodině. Boeing 737 se zpravidla odlepuje od země v rychlosti okolo 250 km/h, u velkého „jumba“ 747 to může být i přes tři sta. Přistávací rychlosti bývají o něco nižší, obvykle zhruba 230-260 km/h.
Proč se tleská v letadle
Mnozí si myslí, že tleskat je morální povinnost. Něco jako spropitné Není to dané ze zákona, ale je to zvyk. Prostě se to tak dělá, tak to budeme dělat taky. Mnozí tleskají, aby ze sebe dostali stres Lidi jsou pozemšťané a ve vzduchu se cítí všelijak.
Proč se zhasínají světla v letadle
Proč se při startu a při přistání zhasíná osvětlení v letadle I tady je důvodem bezpečnost, resp. prevence. Při nouzové situaci by totiž mohlo světlo zhasnout a lidským očím chvíli trvá, než si v takovém případě přivyknou na světelné podmínky.
Jak často se mění kola u letadla
V praxi to znamená, že běžně kolo u letadla vydrží zhruba 400 přistání, teď se musí měnit už po 200.
Jak daleko je vidět z letadla
Z letadla, letícího v běžné cestovní výšce 11 km, uvidíte horizont, který je od vás vzdálen 374,5 km. Plocha zemského povrchu, který vidí pozorovatel, se samozřejmě nemůže zvětšovat donekonečna, ale jen do doby, kdy je od horizontu k horizontu vidět celá planeta.
Jakou rychlostí jede letadlo
Pro piloty je rozhodující rychlost vůči větru, která se může od rychlosti vůči zemi lišit i o desítky kilometrů v hodině. Boeing 737 se zpravidla odlepuje od země v rychlosti okolo 250 km/h, u velkého „jumba“ 747 to může být i přes tři sta. Přistávací rychlosti bývají o něco nižší, obvykle zhruba 230-260 km/h.
Proč bliká letadlo
Blikají červeným světlem. Účelem je upozornit ostatní na přítomnost letadla ve vzduchu a zabránit tak srážce letadel. Jsou vidět z větší dálky než poziční světla a na rozdíl od světel na zemi nebo hvězd blikají. Maják se zapíná před nahazováním motorů.
Jak často se kontroluji letadla
Mechanici musí letadlo prohlédnout každých 24 hodin a před každým odletem se do kontroly pustí i sám kapitán. Právě on totiž odpovídá za bezpečí cestujících.
Co se stane kdyz se nestihne letadlo
✈ Když to uletí
Pokud by další letadlo letělo až za dlouho, aerolinka se o vás na své náklady postará. Dostanete jídlo a pití, většinou v podobě poukázek do letištních restaurací, v případě delšího čekání i hotelový pokoj včetně taxíku k hotelu a pak zase zpátky z něj.
Na co si dát pozor na letišti
Na několik věcí je třeba myslet ještě před cestou na letiště. Kromě naprostých základů, tedy data a času odletu, jsou důležité také informace o počtu zavazadel včetně jejich rozměrů a váhových limitů, které se mohou u každé společnosti lišit. Za jejich překročení budete muset na letišti uhradit poplatky.
Co když Zmeškám let
Pokud dojde ke zmeškání letu, pak jako první vyhledejte zaměstnance vámi zvolené letecké společnosti. Případně ji zkuste zkontaktovat telefonicky. Společně se pak domluvíte na dalším postupu. Letecké společnosti vám mohou nabídnout jiný let, a když budete mít štěstí, bude na vaši původní letenku.
Co dělat když Zmeskam let
Co dělat, pokud zmeškáte let Zachovejte klid, aerolinky jsou na takové situace připravenyNeztrácejte nervy a hledejte řešeníZkuste to řešit s leteckou společnostíZkontrolujte si cestovní pojištěníNezapomeňte na zavazadla.Kontaktujte svůj hotel v cílové destinaci.Letenka vám u velkých společností nepropadne.
Co se nesmí vzít na palubu letadla
Věci, co nesmí do letadla v EU
Do kabinové tašky nesmějí ani paralyzéry, slzné plyny a pepřové spreje nebo repelenty. Do kabiny dále nepatří holící břitvy a jiné ostré předměty, vrtáky a další dělnické nářadí, baseballové pálky a podobné tupé věci, které by vás při zásahu zranily.
Co se stane když nenastoupím do letadla
Využití jen zpátečního letu
I v tomto případě platí, že vynecháním jedné cesty nenávratně ztrácíte nárok na cesty následující. Velmi často se tento případ uplatňuje v rámci cest napříč Evropou a letenek zakoupených u nízkonákladových aerolinií. V tomto případě zrušení zpátečního letu neplatí.
Kam dát nabíječku v letadle
Na palubu si s sebou vezměte všechny hodnotné a křehké předměty jako šperky, fotoaparát, elektronická zařízení (mobilní telefon, notebook), nabíječky a adaptéry. Tyto předměty budete muset spolu s balíčkem tekutin při kontrole vybalit. Proto je mějte zabalené a připravené úplně nahoře.
Kam s léky v letadle
Léky lze přepravovat pouze v příručním zavazadle. Přeprava v odbaveném zavazadle je zakázána. Tekuté léky musí být přepravovány v lahvičkách do 100 ml umístěných v uzavíratelném průhledném sáčku do objemu max. 1 l na osobu.
Co nesmí být v kufru do letadla
kyseliny, žíraviny, hořlaviny, žhavící zapalovače, toxické, infekční nebo radioaktivní látky, obranné a paralyzující spreje a jiné dráždivé látky, spreje, tlakové nádoby (kromě lékařských a kosmetických potřeb), plyny.
Co se bere jako tekutina do letadla
Na palubu letadla si s sebou můžete vzít: tekutiny v balení o maximálním objemu 100 mililitrů. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním objemu 1 litr na osobu. Léky, kapky nebo jiné tekutiny nezbytné pro léčební účely.
Jak je to s leky do letadla
Všechny léky (které jsou nezbytné během cesty) můžete přepravovat bez omezení objemu a množství balení, vždy je však nutné je nahlásit pracovníkům bezpečnostní kontroly.