Co je za slovní druh místo
Místo je předložka, a proto se pojí se skutečným 2. pádem podst. jména nebo zájmena; říká se »místo krále, místo mne, místo toho« atd. Také se jako u jiných předložek říká »místo něho, místo ní, místo nich«, ne »místo jeho«.
Co je uprostřed Za slovní druh
předložkaEditovat
Uprostřed divadelního představení se mi udělalo špatně.
Jaký je slovní druh pomoci
Pomocí, kolem, během
To jsou předložky, které vznikly ze slov původně patřících k jiným slovním druhům. Nejčastěji vzniknou ustrnutím podstatných jmen v nějakém pádu (následkem, mezi, pomocí), spojením předložky a podstatného jména (z důvodu, na rozdíl od) nebo z příslovcí (kolem, uprostřed, mimo).
Archiv
Co je za slovní druh Proč
Příslovce příčiny odpovídají na otázky proč, z jaké příčiny, za jakým účelem – hlady, smíchy, vzteky, bezdůvodně, náhodou, schválně; nač, proto, jen tak atd. ZÁJMENNÁ PŘÍSLOVCE ❖ Zastupují přímé pojmenování (tam místo přesného určení místa).
Archiv
Jak se pozna příslovce
Příslovce jsou neohebný slovní druh, který vyjadřuje bližší okolnosti dějů a míru vlastností. Ve větách má nejčastěji funkci příslovečného určení. Příklady příslovcí: brzy, rychle, nahoru, velmi, francouzsky, dopoledne, mdlo, krátce. Rozlišujeme několik druhů příslovcí: místa, času, způsobu, příčiny a míry.
Co je za slovní druh dolů
Příslovce Odpovídají na otázky kde, kam, kdy, jak Např. vpravo, vlevo, vzhůru, dolů, večer, pomalu, rychle…
Co je za slovní druh večer
podstatné jméno: Dnešní večer je teplý. příslovce: Přijď k nám večer.
Co je za slovní druh blízko
příslovceEditovat
Nevím, kde bydlí, ale musíme už být blízko.
Co je to za slovní druh kromě
příslovceEditovat
Střílím na všechny kromě na tebe.
Jaký slovní druh je Kudy
Zájmenná příslovce:
tázací – kde, kam, kudy, vztažná – jak, proč, neurčitá – někde, někam, někdy, záporná – nikde, nikam, nikdy.
Co je za slovní druh dnes
Příslovečné určení času – vyjadřuje čas, ve kterém probíhá děj. Odpovídá na otázky kdy, dokdy, odkdy apod. ráno, večer, dnes, zítra, teď.
Co to je citoslovce
Citoslovce (interjekce) jsou neohebným slovním druhem, který vyjadřuje nálady a pocity, vůli mluvčího, označuje hlasy a zvuky. Obyčejně nemá žádnou gramatickou souvislost se zbytkem věty. Citoslovce mohou sloužit také na vyplnění prázdných částí věty.
Co za slovní druh je že
Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že…
Jaký slovní druh je lež
podstatné jménoEditovat
“ Obvinili mě ze lži. A nakonec ho ujezovití do spaní a řekne mu: "I kdež, vždyť je to lež, že něco chceš – lehni a lež!"
Co je za slovní druh rychle
Příslovce jsou neohebný slovní druh, který vyjadřuje bližší okolnosti dějů a míru vlastností. Ve větách má nejčastěji funkci příslovečného určení. Příklady příslovcí: brzy, rychle, nahoru, velmi, francouzsky, dopoledne, mdlo, krátce.
Co je za slovní druh sebe
zájmenoEditovat
Podívej se na sebe do zrcadla!
Co je to částice
Částice (partikule) je neohebný slovní druh, který signalizuje vztah mluvčího k výpovědi, vyjadřuje modalitu věty nebo zvýrazňuje větný člen. Zpravidla uvozuje větu, to znamená, že stojí na jejím začátku, ale může stát i uvnitř věty. Některé částice mají platnost věty, např. Ano.
Co je to za slovní druh totiž
Spojky (z lat.
Co je to za slovní druh hodně
Příslovečné určení míry – vyjadřuje míru, ve které děj probíhá. Odpovídá na otázky jak mnoho, jak málo apod. málo, hodně, velmi, úplně.
Co je za slovní druh dost
Mezi příslovce míry (inten[73]zity) řadí výrazy částečně, dost, hodně, málo, nadobro, neobyčejně, příliš, trochu, úplně, velmi, značně, mezi příslovce zřetele např. výraz celkově.
Co je to spojka
Spojky jsou neohebný, neplnovýznamový slovní druh, který spojuje větné členy nebo věty. Spojka souřadicí spojují dva větné členy nebo dvě věty v poměru souřadném. Příklady souřadicích poměrů a spojek: slučovací poměr: a, i, nebo, či.
Co je to za slovní druh pomalu
Druhy příslovcí
druh příslovce | ptáme se otázkami | příklady |
---|---|---|
času | Kdy Odkdy Dokdy | večer, ráno, včera, vloni, stále, občas |
způsobu | Jak | vesele, hezky, pomalu, pešky, takto |
míry | Jakou měrou | velmi, moc, málo, kolik, zcela, úplně |
příčiny | Proč | navzdory, proto, úmyslně |
Co je to příslovce
Příslovce jsou neohebný slovní druh, který vyjadřuje bližší okolnosti dějů a míru vlastností. Ve větách má nejčastěji funkci příslovečného určení. Příklady příslovcí: brzy, rychle, nahoru, velmi, francouzsky, dopoledne, mdlo, krátce. Rozlišujeme několik druhů příslovcí: místa, času, způsobu, příčiny a míry.
Co je za slovní druh hej
citoslovceEditovat
Hej, vy tam! – Hej, vy tam!
Co je za slovní druh tím
Výraz za tím je spojení předložky a zájmena. Výrazům, které můžeme psát dohromady i zvlášť, říkáme příslovečné spřežky.