Co je negativní zpevnění?

V čem spočívá negativní zpevnění

Negativní posílení (zpevnění) – jde o chování, které je posilováno a tím i více opakováno, jako důsledek potřeby vyhnout se nepříjemným podnětům (př. otevření okna v přetopené místnosti).

Co je to podmiňování

podmiňování – jeden ze zákl. psych. procesů, který umožňuje adaptaci organismu na měnící se vnější podmínky a spočívá v opakovaném sdružování nepodmíněného (vrozeného) podnětu (např. pocitu hladu) s podnětem podmíněným, původně indiferentním (např.

Co to je učení vhledem

Učení vhledem

jedinec dojde k náhlému a spontánnímu pochopení v určitém momentu řešení problému a celou situaci vidí v její celistvosti, chápe její logiku a interakce s okolím a dalšími situacemi.

Co je to klasické podmiňování

Obecně lze rozlišovat dva druhy učení podmiňováním: Klasické podmiňování, kde dochází k učení na bázi spojení dvou podnětů, z nichž jeden získává tímto spojením nový význam. Např. určitý zvuk signalizuje telefonní hovor, obrázek určitého jídla navozuje libé pocity apod.
ArchivPodobné

Co je to kognitivní učení

Kognitivní učení probíhá v rámci zpracování informací, poznávání a porozumění různých vztahů i obecnějších pravidel, která za daných podmínek platí. Kognitivní učení je předpokladem rozvoje poznávacích procesů i jejich adekvátního využívání.

Jaké jsou formy učení

Dále rozlišujeme základní a komplexní formy učení. Mezi základní formy řadíme geneticky naprogramované typy učení, klasické podmiňování, operantní podmiňování a mezi komplexní pak učení vhledem, sociální učení a internalizační procesy.

Co je to Habituace

Habituace je nejjednodušším druhem učení a rozumí se jím učení, které je nutné k tomu, abychom ignorovali podnět, který se nám stal známým a který nemá vážné následky – naučíme se např. ignorovat tikot svých hodinek.

Co jsou kognitivní problémy

Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.

Jak zlepšit kognitivní funkce

Existuje mnoho způsobů, jak pomoci udržet dobrou paměť a kognitivní funkce. Pravidelné čtení, každodenní luštění sudoku nebo křížovek v novinách, memorování slov z poezie, hry nebo učení se něčemu novému, to vše může pomoci udržet paměť v dobré kondici.

Jak se lépe učit

9 tipů jak se efektivně učitZjistěte, jak nejlépe vstřebáváte informace.Najděte si klidné a soustředěné místo, kde se vám dobře učíProcvičujte vybavení informací bez pomoci textu.Střídejte čtení a opakování nahlas.Využijte alternativní zábavné zdroje informacíOpakujte si látku v intervalech a střídejte témata.

Co je to Imprint

Vtištění, vtiskování nebo imprinting je proces učení vázaný na časově omezené období v určité fázi vývoje jedince a vedoucí k dlouhodobým a obvykle trvalým a nezvratným změnám chování. Tento pojem se používá v psychologii a etologii.

Co je to senzitizace

Senzitizací nebo senzibilizací se v oblasti návykových nemocí pravidla myslí cílené zhoršení snášenlivosti určité návykové látky důsledku podaného léku nebo i psychologickými prostředky (skrytá senzibilizace, senzitizace ve fantazii, anglicky „covert conditioning“).

Jak poznat poruchu paměti

Symptomy kognitivních poruchztráta paměti (zvláště krátkodobé)postižení úsudku.poruchy orientace v čase a prostoru.problémy s rozhodováním.obtížná komunikace.neadekvátní pláč či smích.

Co ničí mozek

Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.Sladké nápoje.Rafinované sacharidy.Potraviny s vysokým obsahem trans tukůVysoce zpracované potraviny.Aspartam.Alkohol.Ryby s vysokým obsahem rtuti.

Jak si cvičit mozek

Hrajte slovní fotbal, pexeso a další hry vyžadující přemýšlení a pátrání v zákoutích paměti. Skvělým cvičením pro mozek je pravidelná četba. Sáhnout lze nejen po knihách, ale i po novinách, časopisech. A čím složitější texty budete číst, tím víc mozek procvičíte.

Kdy je nejlepší čas se učit

Studie mají tendenci se shodnout, že nejlepší denní čas pro učení je poledne. Vědci se však již neshodnou na tom, co je poledne. Jedním z nejvíce opakovaných odhadů je fakt, že existují dvě optimální doby: od 10:00 do 14:00 a pak od 16:00 do 22:00, s obdobím únavy uprostřed.

Co dělat když se mi nejde učit

Jak se efektivně učitVyužívejte tištěné materiály.Poslouchejte hudbu.Učte se na více místech.Porazte křivku zapomínáníZkoušejte průběžné testy.Dbejte na organizaci.Pokládejte si otázky.Vytvořte si studijní plán.

Co jsou neuropatické bolesti

Co je to neuropatická bolest Neuropatická bolest je specifický typ bolesti postihující 710 % evropské populace. Na rozdíl od běžné bolesti neuropatická bolest nezačíná na nociceptorech. Poškozena jsou buď nervová vlákna, která bolestivé vjemy přenáší, nebo centrální nervový systém (tedy mícha nebo mozek).

Jak začíná demence

Časné příznaky stařecké demence jsou občasné změny osobnosti a lehká ztráta paměti a komunikačních schopností spolu s problémy s logickým uvažováním. Postupná patologie se projevuje zhoršením paměti a počátkem zhoršování kognitivních funkcí.

Kdy zacina demence

Stařeckou demencí trpí až 5 procent lidí, kteří mají více než 65 let. K nejčastějším příčinám této choroby patří Alzheimerova a Parkinsonova nemoc. Kromě toho se může objevit i ischemicko-vaskulární narušení mozku, tedy vaskulární demence. Její příčinou je nedostatečné okysličení mozkové tkáně.

Jak zlepšit myšlení

Je však dobré myslet i na prevenci. Způsobů, jak poznávací procesy zdokonalit, je vícero. Výborným pomocníkem mohou být rozličné mentální hry, křížovky, kvízy, hlavolamy, četba, kreativní činnosti a učení se nových věcí. Mějte ovšem na paměti, že svůj význam má také relaxace, odpočinek a dostatečný spánek.

Co podporuje myšlení

Pro zlepšení koncentrace a paměti je vhodný lecitin, který je důležitým zdrojem cholinu. Cholin přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu a lipidů. Najdeme ho například v sóje, droždí, žloutku, pšeničných klíčcích, ovesných vločkách, masu či rybách.

Kdy nejlépe pracuje mozek

Studie mají tendenci se shodnout, že nejlepší denní čas pro učení je poledne. Vědci se však již neshodnou na tom, co je poledne. Jedním z nejvíce opakovaných odhadů je fakt, že existují dvě optimální doby: od 10:00 do 14:00 a pak od 16:00 do 22:00, s obdobím únavy uprostřed.

Kdy nejlépe funguje mozek

9 – 12 hodin: Mozek má výkonu na rozdávání a nedělá mu sebemenší problém osvojit si novou látku. Ideální tedy je, pokud si do těchto tří hodin rozvrhnete nejtěžší lekce, jejichž naučení vám nebude dělat takový problém jako brzy po probuzení nebo večer těsně před spánkem.

Jak se co nejvíce soustředit

10 tipů, jak se znovu naučit soustředitRozdělte si svůj čas.Odstřihněte se od rušivých vlivůStanovte si hlavní úkoly dne.Zjednodušujte, zužujte.Studijní a pracovní pořádek.Běžte ven.Zvolněte a odpočívejte.Překonejte ten strach.