Co to je za slovní druh kam
Neohebné slovní druhy
Řadíme mezi ně: příslovce, předložky, spojky, částice a citoslovce. 6. Příslovce popisují okolnosti dějů nebo míru vlastností. Ptáme se na ně KDY (včera), KDE (tady), KAM (domů), JAK (zeleně).
Archiv
Na jaký je to slovní druh
Předložky Spojují se se jmény z, od, bez(e), o, na, nad, pod, pro, ve 8. Spojky Spojují slova nebo věty a, i, protože, ale, aby, že…
Jak jaký je to slovní druh
6. Příslovce – vyjadřují bližší okolnosti dějů. Odpovídají na otázky kde, kam, kdy, jak (např.
Kdy příslovce
Druhy příslovcí
druh příslovce | ptáme se otázkami | příklady |
---|---|---|
místa | Kde Odkud Kudy Kam | doma, nahoru, dolů, kam, tudy, tam |
času | Kdy Odkdy Dokdy | večer, ráno, včera, vloni, stále, občas |
způsobu | Jak | vesele, hezky, pomalu, pešky, takto |
míry | Jakou měrou | velmi, moc, málo, kolik, zcela, úplně |
Co je za slovní druh mimo
příslovceEditovat
Prošel bez zájmu mimo.
Co je za slovní druh svým
zájmeno svůj skloňujeme podle vzoru mladý, takže se psaním í/ý můžeme řídit právě podle tohoto vzoru (sví jako mladí, ale svými jako mladými).
Jak poznat spojky
Spojky patří mezi neohebné slovní druhy, to znamená, že se nedají skloňovat ani časovat, zkrátka spojky nemění svůj tvar. ☝️Spojky označujeme jako neplnovýznamový slovní druh = samotné spojky nenesou význam.
Jaký je slovní druh o tom
Tato dvojice nám může bezpochyby zamotat hlavu. V prvním případě se jedná o předložku „po“ a ukazovací zájmeno „tom“ jako dva samostatné výrazy, v druhém případě je výraz psán dohromady a zastupuje slovní druh příslovcí.
Jak děti naučit slovní druhy
Zkuste co nejvíce určovat slovní druhy, najděte si nějaká cvičení, zkoušejte si slovní druhy určovat i ve větách z novin či knížky. Svoje řešení si můžete kontrolovat podle slovníku (třeba Slovník spisovné češtiny uvádí u jednotlivých slov i slovní druhy a příkladová spojení).
Co to je citoslovce
Citoslovce (interjekce) jsou neohebným slovním druhem, který vyjadřuje nálady a pocity, vůli mluvčího, označuje hlasy a zvuky. Obyčejně nemá žádnou gramatickou souvislost se zbytkem věty. Citoslovce mohou sloužit také na vyplnění prázdných částí věty.
Jak se pozna příslovce
Příslovce jsou neohebný slovní druh, který vyjadřuje bližší okolnosti dějů a míru vlastností. Ve větách má nejčastěji funkci příslovečného určení. Příklady příslovcí: brzy, rychle, nahoru, velmi, francouzsky, dopoledne, mdlo, krátce. Rozlišujeme několik druhů příslovcí: místa, času, způsobu, příčiny a míry.
Co je to za slovní druh kromě
příslovceEditovat
Střílím na všechny kromě na tebe.
Co je za slovní druh večer
podstatné jméno: Dnešní večer je teplý. příslovce: Přijď k nám večer.
Co je za slovní druh blízko
příslovceEditovat
Nevím, kde bydlí, ale musíme už být blízko.
Jaký je slovní druh slovo tolik
U slova tolik uvádí SSČ platnost číslovky neurčité (už tolik neprší; stálo to tolik práce; po tolika letech) a číslovky zájmenné (ještě jednou tolik; jen tolik vím; neměl už tolik síly).
Jak dělíme spojky
Spojky na základě funkce (úkolu) dělíme na souřadicí a podřadicí. Spojky podřadicí připojují věty vedlejší k jiné větě (aby, až, než, jakmile, protože, poněvadž, přestože, ač, že, když, kdyby aj.). Spojky souřadicí (a, i, ani, nebo, anebo, či, ale, však, avšak, neboť ad.)
Co patří mezi spojky
Mezi nejčastější spojky patří: a, aby, ačkoli, ale, anebo, ani, avšak, či, i, jelikož, kdyby, když, nebo, proto, protože, přestože, že. Spojky patří mezi neohebné slovní druhy, nemění totiž svůj tvar, neohýbají se.
Jaký druh zájmena je toho
Zájmena ukazovací slouží k označení něčeho nebo ukázání na něco (např. TOHLE auto, TA židle). Příklady: ten, tento, tenhle, onen, takový, týž, tentýž, sám.
Jaký druh zájmena je onoho
Zájmena osobní zastupují jména osob/zvířat (např. já, on, vy) nebo názvy věcí (např. ono).
Jak se učit slovní druhy
Zkuste co nejvíce určovat slovní druhy, najděte si nějaká cvičení, zkoušejte si slovní druhy určovat i ve větách z novin či knížky. Svoje řešení si můžete kontrolovat podle slovníku (třeba Slovník spisovné češtiny uvádí u jednotlivých slov i slovní druhy a příkladová spojení).
Co je mezi slovní druh
Předložky dělíme na vlastní a nevlastní. Vlastní předložky nemohou být jiným slovním druhem (k, u, při). Nevlastní předložky vznikly z jiných slovních druhů, proto mohou být i jiným slovním druhem (kolem, mezi, místo, vedle, skrz).
Co je za slovní druh hej
citoslovceEditovat
Hej, vy tam! – Hej, vy tam!
Co je za slovní druh Zdalipak
částiceEditovat
Zdalipak ses křečku nezranil o vlečku, zdalipak tě něco nebolí
Co je za slovní druh dnes
Příslovečné určení času – vyjadřuje čas, ve kterém probíhá děj. Odpovídá na otázky kdy, dokdy, odkdy apod. ráno, večer, dnes, zítra, teď.
Co je to částice
Částice (partikule) je neohebný slovní druh, který signalizuje vztah mluvčího k výpovědi, vyjadřuje modalitu věty nebo zvýrazňuje větný člen. Zpravidla uvozuje větu, to znamená, že stojí na jejím začátku, ale může stát i uvnitř věty. Některé částice mají platnost věty, např. Ano.