Co je PolyTAN?

Co je 100% polyuretan

Polyuretan (zkratka PU) je polymer hojně využívaný ve stavebnictví, při výrobě nábytku, obuvy a také oblečení a módních doplňků. V textilním průmyslu se používá buď 100% polyuretan nebo textilní materiál potažený vrstvou polyuretanu.

Co to je polyuretan

Materiál, který se vyznačuje skvělou kombinací pružnosti, vysoké oděruvzdornosti a velké pevnosti v natržení. Je spolehlivý i při velkém dynamickém zatížení a je velmi houževnatý. Tento materiál dodáváme buď v plochých deskách, nebo v podobě strojních dílů, a to jak z kompaktního, tak i z mikroporézního PU.

Co se vyrabi z polyuretanu

Polyuretany se dnes využívají především k izolaci budov (cca 30 %), při výrobě nábytku a matrací (cca 20 %), v automobilovém průmyslu (cca 15 %), pro výrobu barev a laků (cca 10 %) a mnoha dalších produktů.

Jak se vyrabi polyuretan

Polyuretany vznikají reakcí vícefunkčních isokyanátů s polyalkoholy. Zjednodušeně řečeno dojde k reakci isokyanátu s alkoholem, tak vznikne uretan, tedy ester kyseliny karbamové, a jeho polymerací dojde ke vzniku řetězce, který je tvořen několika uretany.

Kam patří PUR pěna

Menší počet pytlů můžete vyhodit do směsného odpadu, větší množství pak patří na sběrný dvůr.

Co to je PU kůže

Falešná kůže, imitace kůže, nebo i veganská kůže: všechny názvy znamenají totéž: PU (polyuretan), který má napodobovat kůži. Je to inovativní technologie a materiál, který vypadá a na dotek působí stejně jako kůže. Byl vyvinut na řešení všech problémů PU, které mají tendenci k vločkování a odlupování.

Jak vybrat montážní pěnu

Běžné typy montážních pěn lze aplikovat jen při teplotě nad bodem mrazu. Potřebujete-li v exteriéru vyplnit dutiny nebo namontovat okna a dveře v zimním období, zvolte zimní pěnu, s níž můžete pracovat při teplotě až do -15 °C. V zimní variantě se vyrábí jak nízkoexpanzní, tak vysokoexpanzní montážní pěny.

Co je stříkaná izolace

Stříkaná izolace je tepelná izolace nové generace, která dokonale přilne ke všem materiálům. Po aplikaci stříkané izolační pěny nevznikají žádné netěsnosti a tepelné mosty. Díky izolačním schopnostem stříkané pěny je možné snížit náklady na vytápění až o 50%.

Kam vyhodit pěnu

Kam můžete odevzdat nepoužitou polyuretanovou pěnu Stejně jako ostatní odpady, které nesplňují podmínky pro smíšený odpad, je třeba řádně zbylou polyuretanovou pěnu odvézt do sběrného místa pro selektivní odpad (PSZOK).

Jaký je rozdíl mezi eko kůži a koženkou

Zásadní rozdíl spočívá v tom, že koženka se nejčastěji vyrábí z tkaninového základu, na který se nanáší PVC vrstva. Eko kůži pak tvoří rovněž dvě vrstvy materiálů, ovšem vnější vrstva je polyuretanová, podklad je pak vyrobený z bavlny.

Čím impregnovat umělou kůži

Pro impregnaci syntetické kůže použíjte impregnaci SEAX Water Repellent, nebo impregnaci Sigal Aquastop. Kombinujte se zvláčňujícími přípravky jako je SEAX Eccentric Lotion. Důležité je nechat promáčenou obuv vysychat při pokojové teplotě. Veškeré ošetřující prostředky nanašejte pouze na suchou a čistou obuv.

Jak dlouho vydrží montážní pěna

Zde je vždy u PU pěn upozornění, že pěna není po vytvrzení odolná vůči UV záření. V průběhu roku v jednotlivých ročních obdobích se tato odolnost mění podle intenzity UV záření. Odolnost PU pěn je tedy přímo závislá na době expozice na přímém slunci, uvádí se obvykle od 14 dnů do 3 měsíců.

Jak dlouho tvrdne PUR pěna

Teplotní odolnost vytvrzené pěny od -30°C do +80°C. Přibližně po 10 minutách již nelepí, cca po 25 minutách lze pěnu řezat a cca po 3 hodinách zatížit. K úplnému vytvrzení dojde po 5 až 8 hodinách (všechny údaje vycházejí z teploty +20°C).

Jakou tloušťku stříkané izolace

Záleží na energetické třídě daného domu, ale doporučuje se od 15 do 30 cm. Pokud není dostatečný prostor, tak je vhodné použit tvrdou pěnu s výrazně nižší tloušťkou nástřiku. Základní tloušťka izolace pro součinitel prostupu tepla U=0,23 W/m2*K – měkká pěna 10 cm, tvrdá pěna 6 cm.

Jak na zateplení střechy

Střechu můžeme zateplit tradičním způsobem – vkládáním izolace mezi a pod krokve. Izolace střechy provedená v jedné vrstvě izolace, pouze mezi krokvemi, je z hlediska energeticky úsporného zateplení nedostačující. Je třeba počítat s tím, že prvky v konstrukci střechy, jako např. krokve, jsou výraznými tepelnými mosty.

Kam se hází krabice od mléka

Krabice od nápojů patří do oranžové popelnice

V dnešní době se nápojové kartony používají nejen na mléko, ale například také na džusy, krabicové víno, mošty a další podobné tekutiny. Na jednu běžnou domácnost tím připadá skutečně dost odpadu, který pokud se správně nevytřídí, zbytečně zamořuje naši planetu.

Kam se hází krabice od pizzy

Krabice od pizzy a grilovací marinády

Krabice od pizzy patří do běžné popelnice na směsný odpad. „Je to z toho důvodu, že papír nasákne omastkem a pro další recyklaci není vhodný. Stejně by spotřebitelé měli postupovat i v případě znečistěných polystyrenových obalů na jídla rozvážená z restaurací.

Jak poznám že jsou boty kožené

A jak to tedy poznáme Asi nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je jedná o pravou či umělou kůži je – podívat se na štítek. Pravé kožené výrobky hrdě nosí logo či štítek s touto informací. Pokud naopak najdete výrobek se štítkem „umělá kůže“ je velmi nepravděpodobné, že by se v tomto případě jednalo o kůži pravou.

Z jaké kůže se vyrábí bundy

Pravá kůže nejčastěji pochází z krav, prasat, ovcí a koz. Poté co se dokonale očistí a projde zpracováním (koželužským procesem), který z ní udělá odolný a příjemný materiál, se nazývá useň. Z usní se následně vyrábí finální produkty jako kožené bundy, boty, kabelky, opasky a další.

Jak změkčit umělou kůži

Někdy se stane, že kromě průběžné péče dojde k nutnosti čištění. Postup je stejný, ať už se jedná o koženku a eko kůži v automobilu, na křesle nebo na oblečení. Díky vysoké voděodolnosti lze jednoduše drtivou většinu nečistot setřít hadříkem, houbičkou na nádobí nebo papírovým ubrouskem.

Jak pečovat o eko kůži

Zásadní pravidlo údržby eko kůže je nepoužívat prostředky určené pro pravou kůži, především impregnační přípravky. Tím byste materiál nenávratně poškodili. Eko kůže je náchylná na přímý sluneční svit a vysoké teploty. Proto nábytek z tohoto materiálu raději neumisťujte přímo k topení.

Čím natřít montážní pěnu

Na povrch pěny nebo polystyrenu se většinou ještě nanáší další stěrka, cement nebo stavební lepidlo. Většinou se používají akrylátové (vodouředitelné) emaily, kterými se se povrch finálně upraví. V případě, že je povrch přetažen stavebním lepidlem apod.

Jak dlouho schne PUR pěna

ZiMnÍ pĚnA

Doba vytvrzení při teplotě 0°C je 5 až 7 hodin, při teplotě -10°C je 8 až 10 hodin.

Jakou pěnu na okna

Profesionální rychletuhnoucí, nízkoexpanzní pistolová montážní pěna je vysoce vydatná a montáž oken nebo dveří je s ní velice rychlá a efektivní. Montážní pěna má díky speciální výrobní receptuře vydatnost až 70 L z jednoho litru, díky tomu je její užití ekonomické.

Co to je pěna

Pěna je směs, která je tvořena bublinami plynu v kapalině, nebo v pevné látce. Jedná se o disperzi plynu v jiné látce. Tvoří se probubláváním kapalin plynem nebo šleháním. Není stálá (záleží na stěnách mezi bublinami).