Kdy musí být požární hlídka
Zákon o požární ochraně ukládá podnikatelům zřídit preventivní požární hlídku, jestliže jsou provozovateli činností se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím. Tato povinnost se však neuplatňuje bezvýhradně.
Jak často se školí požární hlídky
Z vyhlášky o požární prevenci tedy plynou následující pravidla pro školení zaměstnanců: školení vedoucích zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 3 roky. školení řadových zaměstnanců se provádí vždy při nástupu do zaměstnání a pak 1x za 2 roky.
Co je požární nebezpečí
Za činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím se považuje: výskyt oxidujících, hořlavých, vysoce hořlavých a extrémně hořlavých látek v množství větším než 1000 kg (pevných) nebo 250 l (kapalných) v jednom prostoru.
Kdo musí vést požární knihu
Požární knihu může vést odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO), požární technik, preventista požární ochrany, ale také právnická či podnikající fyzická osoba nebo přímo zaměstnanec, který byl prokazatelně seznámen se způsobem vedení požární knihy a byl k tomuto úkolu zmocněn statutárním orgánem nebo odpovědným …
Jak často se musí provádět preventivní požární prohlídka pracoviště objektu je li zařazen do kategorie činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí
Preventivní požární prohlídky se provádí ve všech objektech a zařízeních, kde jsou provozovány činnosti s vysokým požárním nebezpečím (1x za 3 měsíce), činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím (1x za 6 měsíců) a při činnostech bez zvýšeného požárního nebezpečí v provozech s nejméně 3 zaměstnanci (1x za 12 měsíců).
Co dělá preventista po
Požární preventista je fyzická osoba, které absolvovala kurz odborné přípravy preventivních požárních hlídek. Zpravidla se jedná zároveň i o člena takové hlídky. Mezi jeho hlavní povinnosti patří dohled nad dodržováním požárně bezpečnostních předpisů a uskutečnění prvních zásahů při vypuknutí požáru.
Kdo odpovídá za odstranění závad na pracovišti z hlediska požární ochrany
Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.
Jak dlouho trvá školení BOZP
Školení BOZP a PO trvá přibližně 2.5 hodiny. Školení řidičů by bylo možné stihnout přibližně za 15 minut, ale protože se v jeho nepovinné části zabýváme také dopravními přestupky, má tendenci se protahovat přibližně na hodinu. Obecně platí, že čím méně lidí je na školení, tím delší bývá.
Kde se zřizují požární hlídky
Ze zákona o požární ochraně se zřizují: a) v prostorách s nejméně třemi zaměstnanci, ve kterých se provozují činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím, b) v případech, kdy tak stanoví nařízení kraje nebo obecně závazná vyhláška obce (např. při větších společenských akcích).
Co se zapisuje do požární knihy
Do požární knihy se evidují zejména pravidelná školení zaměstnanců v oblasti požární ochrany, záznamy o pravidelných požárních kontrolách, protokoly o pravidelném servisu požární techniky, průběh protipožárních a evakuačních cvičení a další důležité události včetně vzniklých požárů, a to i těch, které byly zvládnuty …
Kdo vede dokumentaci požární ochrany
Zpravidla zpracovává a vede dokumentaci PO odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany, pokud není stanoveno jinak. Součástí dokumentace je vždy uvedení místo a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.
Kdo odpovídá za požární ochranu na pracovišti
Za požární ochranu na pracovišti zodpovídá každý zaměstnavatel nebo podnikatel a to bez ohledu na druh činnosti, kterou vykonává. V případě výkonu práce v pronajatých prostorách je za PO odpovědný zaměstnavatel.
Kdo může školit požární hlídky
Školení zaměstnanců mohou provádět osoby odborně způsobilé, požární technici, vedoucí zaměstnanci a preventisté při činnostech se zvýšeným požárním nebezpečím. U činností s vysokým požárním nebezpečím nemůže školení provádět preventista.
Kdo zodpovídá za plnění povinnosti na úseku Po u právnické osoby
(2) Právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností na úseku požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.
Co patří do BOZP
BOZP je souhrnem všech opatření ze strany zaměstnavatele, která mají za cíl zamezit vzniku ohrožení či poškození zdraví nebo ztrátám na životech pracovníků. Opatření mohou mít povahu technologickou, technickou, právní, organizační či administrativní. Soubor těchto opatření je obecně nazýván prevence rizik.
Proč BOZP
Každý zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví v rámci výkonu práce. K tomu mimo jiné slouží vhodná organizace BOZP a přijímání opatření k předcházení rizik možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců při práci.
Kdo může zpracovávat dokumentaci požární ochrany
Dokumentaci požární ochrany mohou zpracovávat pouze osoby s odbornou způsobilostí na úseku požární ochrany dle § 11 odst. 1 a 2 zákona o požární ochraně 2) (odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany).
Jak se plní kouř v místnosti při požáru
Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek.
Kdo nese odpovědnost za BOZP
Za zajišťování BOZP odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Péče o BOZP je rovnocennou a nedílnou součástí jejich pracovních povinností (§ 101 zákoníku práce).
Kdo může dělat školení BOZP
Žádný právní předpis nestanovuje, kdo je oprávněn školit a vzdělávat v oblasti BOZP. Vzhledem k tomu, že základem školení je především seznámení zaměstnanců s konkrétními riziky na pracovišti a ochrannými opatřeními proti jejich působení, je logicky tím nejpovolanějším osoba Technik BOZP a PO.
Kdo je Bezpečák
Zaměstnavateli při zajišťování úkolů prevence rizik pomáhá osoba odborně způsobilá v prevenci rizik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Této osobě se říká bezpečnostní technik, lidově též "bezpečák", nebo přesněji “OZO” (odborně způsobilá osoba).
Jak často se dělá BOZP
Školení BOZP je zaměstnavatel povinen zajistit
Tip: Ačkoliv žádný zákon neudává povinnost provádět školení BOZP v pravidelných termínech, obecně se doporučuje ho provádět minimálně 1x za 2 roky.
Co patří mezi základní požární dokumentaci
Dokumentaci PO tvoří:Dokumentace o začlenění do kategorie činností podle požárního nebezpečíPosouzení požárního nebezpečíStanovení organizace zabezpečení PO.Požární řád.Požárně poplachová směrnice.Požární evakuační plán.Dokumentace zdolávání požárůŘád ohlašovny požáru.
Jak se chovat při požáru
Pokuste se (pokud je to reálné) dostupnými prostředky (hydrant, hasicí přístroje) požár uhasit. Pokud požár uhasit nelze, pomocí tlačítkového hlásiče požáru nebo telefonu volejte tísňovou linku 150 nebo 112. Při předávání tísňové informace se snažte být trpěliví, dbejte pokynů operátora.
Jak uhasit požár
Hašení zahájíme namířením proudu hasiva na střed hořícího předmětu a pokračujeme dále tak, aby byl hořící předmět rovnoměrně pokrýván hasební směsí, doporučujeme hasivo aplikovat přerušovaně v několika sekundových dávkách. Hořící stěny hasíme odspodu směrem nahoru.