Co je sekundární péče
Sekundární péče zahrnuje péči odborného charakteru, ke které se je pacient zpravidla odeslán z je pacient zpravidla odeslán z péče primární.
Archiv
Co je zdravotní péče
Zdravotní péčí se rozumí prevence, ošetřování a zvládání chorob a ochrana duševního a fyzického zdraví využitím služeb zdravotního, ošetřujícího a pomocného personálu.
Co je to stacionární péče
stacionární péče – zdravotní péče poskytovaná pacientům, jejichž zdravotní stav vyžaduje opakované denní poskytování ambulantní péče.
Co je to akutní péče
Akutní péče je druh zdravotní péče, kdy je pacient léčen pro naléhavé onemocnění či zranění, obvykle krátkodobě, přičemž jejím účelem je odvrácení vážného zhoršení zdravotního stavu nebo snížení rizika vážného zhoršení zdravotního stavu (§ 5 odst. 1 písm. b) zákona č.
Co je to nezbytná péče
Za nezbytnou zdravotní péči se považuje péče, jejíž poskytnutí je nezbytné z lékařského hlediska (onemocnění, úraz). Péče musí být poskytována tak, aby se pacient nemusel vracet do země pojištění dříve, než zamýšlel. Nejde o péči, za níž pacient cíleně vycestoval.
Co je to ambulantní péče
Ambulantní péče je zdravotní péčí, při níž není nutná hospitalizace nebo přijetí pacienta na lůžko do zdravotnického zařízení, které poskytuje jednodenní péči, a je poskytována lékaři primární péče nebo odbornými specialisty.
Na co má pacient právo
Pacient má právo znát jméno lékaře a dalších zdravotnických pracovníků, kteří ho ošetřují. Má právo žádat soukromí a služby přiměřené možnostem ústavu, jakož i možnost denně se stýkat se členy své rodiny či s přáteli. Omezení takovéhoto způsobu (tzv. kontinuálních) návštěv může být provedeno pouze ze závažných důvodů.
Co je to zdraví 21
Deklarace byla přijata, aby zdůraznila a podpořila program WHO Zdraví pro všechny ve 21. století (ZDRAVÍ 21). Jeho hlavními cíli je ochrana a rozvoj zdraví lidí po celý jejich život a snížení výskytu nemocí i úrazů a omezení strádání, které lidem přinášejí.
Co to je následná péče
Cílem následné péče je minimalizovat závislost na péči druhé osoby, zvýšit soběstačnost pacienta a také zajistit odpovídající prostředí a péči o pacienta. K tomu slouží síť pečovatelských, ošetřovatelských a rehabilitačních center.
Kdo má narok na zdravotní péčí
Domácí péče je službou, na níž má nárok každý občan České republiky, pakliže získá odporučení od svého lékaře a má zdravotní pojištění, z něhož se domácí péči hradí v plné výši. Ošetřovatel dochází až třikrát denně na jednu hodinu. Pro výkon domácí péče však může nemocný potřebovat speciální vybavení.
Kdy může lékař odmítnout pacienta
Nemocnice může odmítnout péči pouze z důvodů, popsaných v § 48 zákona 372/2011 Sb. Nikdy není možno odmítnout pacienta, který potřebuje neodkladnou péči, nebo rodičku, u které začal porod. Ostatní pacienty je možno odmítnout pouze z kapacitních či provozních důvodů, které musí nemocnice prokázat.
Co dělat po propuštění z nemocnice
Po propuštění
Propouštěcí zprávu zasílá nemocnice praktickému lékaři, u kterého je pacient registrován, nebo je předána pacientovi do rukou. Pacient by měl do tří dnů po svém propuštění ohlásil svému lékaři návrat z nemocnice, aby byla zajištěna plynulost léčby.
Co je to zdraví 2030
Strategický rámec Zdraví 2030 soustřeďuje specifické cíle Strategického rámce Česká republika 2030 do tří strategických cílů: 1) Ochrana a zlepšení zdraví obyvatel, 2) Optimalizace zdravotnického systému, 3) Podpora vědy a výzkumu.
Co je to determinant zdraví
Projekt Determinanty zdraví jsou faktory, které ovlivňují zdravotní stav a určit zdraví diferenciály popř nerovností v oblasti zdraví. Je jich mnoho a jsou rozmanité a zahrnují například přírodní, biologické faktory (např. Věk, pohlaví a etnický původ); chování a životní styl (např.
Jak dlouho může být člověk v LDN
Délka pobytu na lůžku LDN je Metodickým pokynem Ministerstva zdravotnictví ČR doporučena na dobu 3 měsíců, kdy během této doby má být pacient zdravotnickým personálem stabilizován natolik, aby se buď mohl vrátit do svého domácího prostředí, nebo je s pacientem projednána možnost přesídlení do sociálního zařízení – …
Co je dlouhodobá lůžková péče
dlouhodobá lůžková péče, která je poskytována pacientovi, jehož zdravotní stav nelze léčebnou péčí podstatně zlepšit a bez soustavného poskytování ošetřovatelské péče se zhoršuje; v rámci této lůžkové péče může být poskytována též intenzivní ošetřovatelská péče pacientům s poruchou základních životních funkcí.
Kdo platí domácí péči
Pojišťovna hradí domácí zdravotní péči podle úhradové vyhlášky a seznamu zdravotních výkonů. Jednotlivé zdravotní výkony v něm mívají stanovené omezení frekvence, např. 3x za den, a to musí lékař respektovat. Jen v odůvodněných případech (u pacientů v terminálním stavu) může lékař rozhodnout o zrušení tohoto omezení.
Kdo poskytuje domácí zdravotní péči
Domácí péči na dobu neomezenou předepisuje praktický lékař. Pokud domácí péči lékař předepíše, je péče plně hrazena zdravotní pojišťovnou a poskytují ji většinou všeobecné sestry.
Na co má pacient nárok
Pacient má stále nárok na bezplatnou hospitalizaci a jakoukoliv léčbu adekvátní jeho stavu. Pacient má právo získat kopii nebo výpis ze své zdravotní dokumentace a dalších materiálů, které souvisejí s jeho zdravotním stavem.
Co se stane když odejdu z nemocnice
Odchod z nemocnice
Nemocnice doporučuje, aby při ukončení hospitalizace pacientovi pomohli blízcí a zajistili pohodlný odvoz. Na sanitku má pacient nárok pouze v tom případě, kdy na základě jeho zdravotního stavu tento způsob dopravy do místa bydliště nemocného indikuje lékař.
Co je to prevence zdraví
Prevence (z lat. praevenire, předcházet) je soubor opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, v případě zdravotní prevence, nemocem např. zhoubným nádorům, nemocem srdce a cév, šíření infekcí nebo jiným katastrofám.
Co je následná lůžková péče
Následná lůžková péče je zdravotní péče, která je poskytována pacientům, u nichž byla stanovena základní diagnóza, došlo ke stabilizaci jejich zdravotního stavu či zvládnutí náhlé nemoci nebo náhlého zhoršení chronické nemoci, a jejichž zdravotní stav vyžaduje dokončení diagnostického programu, doléčení nebo poskytnutí …
Kdo plati pobyt v LDN
Pobyt v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) platí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na základě smlouvy s daným zařízením a jen ze zdravotních důvodů.
Co je to oddělení následné péče
Většinou jde o pacienty po ortopedických, chirurgických zákrocích, pacienty po akutních interních onemocnění. Poskytuje se zde komplexní ošetřovatelská a rehabilitační péče, s nácvikem soběstačnosti v denních činnostech.
Kdo může indikovat domácí péči
V současnosti může domácí péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění indikovat pouze ošetřující lékař po hospitalizaci pacienta (bez omezení odbornosti) nebo registrující praktický lékař.