Kdo napsal Knížky o svatokupectví
Jan HusKnížky o svatokupectví / Autor
Jan Hus sepsal systémové kritické dílo Knížky o svatokupectví (1412-1413), kde vyjmenoval všechny druhy a způsoby svatokupectví.
Jak je označováno dílo Knížky o svatokupectví
Návrh této pravopisné reformy se tradičně připisuje právě Janu Husovi – traktát De orthographia bohemica.
Archiv
Čím se proslavil Jan Hus
Hus se mj. proslavil i svým sedmerem, které zní: "Proto, věrný křesťane, hledej pravdu, naslouchej pravdě, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu, opatruj pravdu, braň pravdu až do smrti, neboť pravda tě vysvobodí."
Co obsahuje Husův list přátelům v Čechách
V myslích lidí se až do současnosti nejvíce uchovaly listy: Přátelům v Čechách, Univerzitě pražské. Obrací se zde na Pražany, aby nezapomněli na Betlémskou kapli a dál v ní boží slovo kázali. Nabádá své přátele "aby se milovali, dobrým násilím tlačili nedali a pravdu každému přáli".
Co odsuzoval Hus
Už roku 1402 začal kázat v Betlémské kapli a získal si mnoho příznivců. Na jeho kázání přicházely až tři tisíce lidí. Odsuzoval pokrytectví i obchod s odpustky, a tak už měl i řadu odpůrců – především církevních hodnostářů. Církev v něm viděla protivníka.
Na čem se Jan Hus podílel
Mistr Jan Hus má v našich dějinách neopomenutelné místo. Významný teolog, kazatel a středověký církevní reformátor, jehož učení dalo vzniknout husitskému hnutí a započalo reformu tehdejší církve, byl pro své názory upálen dne 6. července 1415 v německé Kostnici.
Co se stalo v roce 1414
V roce 1414 byl povolán na církevní koncil do Kostnice, kde mu nařídili, aby odvolal své učení. Hus odmítl, a tak byl 6. července 1415 upálen na hranici. V průběhu staletí se Jan Hus stal mocným symbolem samostatné české národní identity.
Kdo zavedl přijímání pod obojí
Kazatel Jakoubek ze Stříbra zavedl přijímání "pod obojí způsobou", při eucharistii tedy přijímal nejen chléb jakožto tělo Ježíšovo, ale i víno z kalicha – jeho krev. Husitům se podle motivu kalicha začalo říkat také "kališníci" nebo podle latinského "sub utraque" ("pod obojí") ještě "utrakvisté".
Jak zemřel Jan Hus
Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Co je to odpustky
Co jsou to odpustky „Odpustek znamená, že se před Bohem odpouštějí časné tresty za hříchy, jejichž vina byla zahlazena; je to odpuštění, které náležitě připravený věřící získává za určitých podmínek za pomoci církve, které jako služebnici vykoupení přísluší rozdělovat a používat poklad zadostiučinění Krista a svatých.
Co je za den 6 července
červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.
Kdo to je heretik
Zatímco ve starověku a středověku byli za heretiky označováni lidé, kteří se nějak odchylovali od hlavních dogmat, tedy trojičního a christologického, v moderně jsou většinou za heretiky označováni ti, kdo nějak přitakávají moderně, dějinnému myšlení, dnes zcela konkrétně, jak řečeno, ti, kdo nepovažují stejnopohlavní …
Co se říká při svatém přijímání
Kněz pozvedne hostii, řekne „Tělo Kristovo“ a odpovídající odpoví: „Amen“. Poté mu kněz položí hostii na rozestřenou dlaň. Přijímající buď hned na místě uchopí hostii prsty pravé ruky (levák prsty levé ruky) a vloží si ji do úst, nebo poodstoupí krok stranou a tam postupuje stejně.
Co je to svaté přijímání
Svaté přijímání (latinsky communio, sdílení společného) je v katolické církvi část mše, při které se požívá (přijímá) posvěcený chléb a víno při slavení eucharistie. Církve vzešlé z protestantské reformace tohoto pojmu užívají pro celý obřad večeře Páně.
Co se stalo v roce 1415
červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Co to je exkomunikace
Exkomunikace (z lat. ex-communicare) znamená vyobcování nebo vyloučení ze svátostného společenství církve, tj. z možnosti přijímat a udělovat svátosti s určitými výjimkami. Je to jeden z nejtěžších trestů používaný církvemi.
Kdy je možné získat plnomocné odpustky
Plnomocné odpustky pro duše v očistci může získat každý pouze jednou denně. Během týdne modliteb za zemřelé, v tzv. dušičkového oktávu, lze získat plnomocné odpustky přivlastnitelné duším v očistci.
Co je za den 28 září
Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti.
Co je Hereticky
Hereze (z řeckého hairesis – výběr, volba) je odchýlení se od oficiální doktríny nebo dokonce její odmítání. Původně se toto slovo používalo k označení filosofických a náboženských skupin v neutrálním významu, v křesťanství však záhy získalo negativní nádech.
Kdo může jít ke svatému přijímání
Jak učí církev, přistoupit ke svatému přijímání může ten, kdo věří v přítomnost Kristovu v eucharistii, smířil se s Bohem ve svátosti smíření a žije podle křesťanských zásad, ke kterým patří u těch, kteří spolu žijí jako manželé, církevně uzavřený sňatek.
Kdy je svaté přijímání
První svaté přijímání je udělováno knězem během mše svaté. Obvykle se udílí při některé velikonoční neděli. V případě, že byste rádi absolvovali se svým dítětem přípravu a dovedli ho k prvnímu svatému přijímání, můžete se domluvit s knězem osobně, nebo telefonicky, více na stránce Kontakt.
Kdy jít ke svatému přijímání
Církevní právo přikazuje věřícím přistupovat k přijímání nejméně jednou ročně, a to v době velikonoční, a nejvýše jednou denně (případně dvakrát denně, pokud je při druhém přijímání věřící přítomen na celé mši).
Jak dlouho trva prvni svate prijimani
II. vatikánský koncil označuje mši svatou jako vrchol a zdroj křesťanského života, tedy jako nejvyšší formu a zdroj "výživy" pro život ve víře. Příprava dětí na první svaté přijímání probíhá v hodinách náboženství. Trvá minimálně 2 roky a přistupují k ní děti zpravidla na konci 3.
Kde zemřel Hus
6. července 1415, Kostnice, NěmeckoJan Hus / Úmrtí
Co to je inkvizice
inkvizice – (z lat. inquisitio = pátrání, vyšetřování) – církevní instituce, jejímž posláním bylo pronásledování herezí, resp. kacířů. Prvotní církev takovou instituci neznala, naopak upustila od tělesných trestů i v té míře, již znal judaismus.