Kdy se dělá kardioverze
Elektrická kardioverze se běžně používá při léčbě některých typů srdečních arytmií. Mezi ně patří například fibrilace síní, komorová tachyarytmie nebo například kmitání síní (takzvaný flutter síní). Tyto arytmie nejen snižují výkon srdce, ale mohou vést i ke vzniku nebezpečných krevních sraženin.
ArchivPodobné
Jak dlouho trvá kardioverze
Celý zákrok včetně uspání trvá kolem 15-20 minut. Po úplném vzpamatování (cca do 1 hodiny) se pacient po kontrole lékařem či sestrou může najíst a napít.
Jak se léčí srdeční arytmie
Zařaďte koenzym Q10 a rybí tuk – Tyto doplňky mají pozitivní vliv na srdeční rytmus a mohou pomoct zklidnit arytmie. Relaxujte a pracujte se stresem – Najděte si každý den chvíli, kdy dokážete „vypnout“: každému pomůže něco jiného. Může to být poslech hudby, psaní deníku, četba, procházky přírodou…
Jak se zbavit fibrilace síní
Volba vhodného typu léčby je u pacientů s fibrilací síní individuální. Při jejím výběru bere lékař v úvahu aktuální zdravotní stav pacienta (např. přidružené nemoci, věk, příznaky arytmie, užívané léky apod.). Pacient s fibrilací síní může být léčen pomocí medikamentů, katetrizačně nebo chirurgicky.
Jak vzniká srdeční arytmie
„Arytmie vznikají důsledkem odlišného vytváření či vedení elektrických vzruchů v srdci. Existuje velké množství poruch srdečního rytmu, a to jak v plusových hodnotách (zrychlený rytmus), tak v těch mínusových (zpomalený rytmus, případně delší výpadky v srdeční činnosti).
Jak se provádí Kardioverze
Elektrická kardioverze
Obvykle se provádí ambulantně, nevyžaduje se při ní tedy hospitalizace. Před zákrokem uvede anesteziolog pacienta do krátkodobé celkové anestezie, načež mu kardiolog přiloží na hrudník dvě elektrody defibrilátoru potřené vodivým gelem.
Co spouští arytmii
Co pomáhá na srdeční arytmii
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak žít s arytmií
Jak se arytmie projevuje
Mezi hlavní příznaky patří především bušení srdce. Může se přidat pocit tlaku a bolesti na hrudi, závratě, točení hlavy, dušnost nebo nemožnost se dodechnout, někdy i krátká ztráta vědomí.
Jak se pozná srdeční arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Co spouští arytmií
Co pomáhá na srdeční arytmii
Vznik nespočtu druhů arytmií mohou provokovat různé faktory a podněty, které ovlivňují nervový systém člověka. Spouštěčem srdeční arytmie tak může být např. stres, kouření, nadměrné pití alkoholu, kávy, zvýšená fyzická zátěž atp.
Jak poznam že mám arytmie
V řadě dalších případů se arytmie projevuje v podobě záchvatů pravidelného bušení srdce. Tyto záchvatovité formy mají obvykle náhlý začátek i ukončení a jsou pociťovány jako rychlé tepání nebo chvění srdce. Často bývají provázeny pocitem tísně, kratšího dechu, případně slabostí až krátkodobou ztrátou vědomí.
Kdy se Defibriluje
Používá se u maligních srdečních arytmií (fibrilace komor, a hemodynamicky významná (bezpulzová) komorová tachykardie s bezvědomím), jež by bez zásahu nevyhnutelně vedly ke smrti.
Jak uklidnit srdce
Na akutní změnu srdečního rytmu, bolest na hrudi, provázené pocity na omdlení je třeba ihned zavolat rychlou zdravotnickou pomoc (linku 155). Velmi rychlý tep si můžete sami zkusit zpomalit tzv. vagovými manévry – masírováním krkavice, zadržením dechu, zatlačením na stolici, vypitím studeného nápoje.
Co je to flutter síní
Flutter síní je srdeční arytmie, jejímž původem je abnormální šíření srdečního vzruchu srdečními předsíněmi. Dochází při něm k rychlým stahům srdečních předsíní (české pojmenování kmitání síní), obvykle je spojen také s rychlou frekvencí srdečních komor, což se projeví rychlým srdečním pulzem (tachykardií).
Co je to AED
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) je přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny.
Jak se poznají problémy se srdcem
Charakteristickým příznakem je svíravá, palčivá či tlaková bolest lokalizovaná retrosternálně. Může vystřelovat do horních končetin, krku, dolní čelisti, mezi lopatky či do epigastria. Mezi další známky infarktu myokardu patří dušnost, bledost, pocení, úzkost, nauzeu či vomitus.
Jak se pozna fibrilace síní
Subjektivní projevy této arytmie jsou různé. Pacient nemusí mít žádné obtíže, nebo se fibrilace síní projevuje jako bušení srdce vnímané pacientem, bolestmi na hrudi, dušností, únavou nebo závratí. Prvním projevem nemoci však může být cévní mozková příhoda nebo zhoršení srdeční nedostatečnosti.
Kdy se používá AED
Je to přenosné elektronické zařízení, které se používá v naléhavých případech k pomoci někomu, kdo má náhlou srdeční zástavou. Defibrilátor detekuje a analyzuje srdeční aktivitu člověka a v případě potřeby dodá elektrický šok (nazývaný také defibrilace) přes hrudník do srdce. AED pomáhá obnovit normální rytmus srdce.
Co je pojem hands only
"Doporučení tzv. „hands only CPR“ (tedy stlačování hrudníku bez umělého dýchání) platí jen pro určitý typ srdečních zástav a pokud bychom jej důsledně dodržovali, mnozí z pacientů, které se nám podařilo vrátit do života, by nepřežili," vysvětluje ředitel středočeské záchranky Jiří Knor.
Jak se projevuje slabý infarkt
Bolest na hrudi, nevolnost, ale i pocení
Jeho příznaky totiž mohou být velmi slabé, nebo dokonce téměř žádné. Asi nejčastěji si spojíme tuto chorobu s tupou bolestí, kterou nemocní cítí nejčastěji za hrudní kostí. Obvykle popisují pocit jakéhosi stísnění, svírání či poměrně silného tlaku.
Jak poznat kašel od srdce
Kašel. Déletrvající kašel nebo dušnost mohou být příznakem selhávání srdce. Při jeho nedostatečné práci se hromadí tekutina v plicích a způsobuje právě tyto potíže.
Kdo může použít přístroj AED
AED je určen zejména pro školené laiky – nezdravotníky. AED je počítačově řízený, spolehlivý a bezpečný, jeho obsluha je snadná, intuitivní, údržba minimální. Váží 2-3 kg – je lehký a mobilní. Používání AED doporučují postupy pro resuscitaci vydané ERC.
Kde se nachází AED
AED jsou rozmístěny na veřejně přístupných místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou sportoviště, úřady, kancelářské budovy nebo nákupní centra, a na záchranné službě o nich máme přehled. Volající na linku 155 v případě zástavy oběhu na blízký AED vždy upozorníme nebo zalarmujeme správu objektu.
Co je to KPCR
Kardiopulmonální resuscitace se zpravidla provádí při zjištění známek zástavy oběhu – postižený je v bezvědomí a nedýchá normálně. Nedýchá-li postižený normálně, může vykazovat známky hypoxie (nedostatku kyslíku v organismu): rty, ušní boltce, špička nosu a nehtová lůžka jsou namodralé, kůže je voskově bledá.
Kdo vymyslel resuscitaci
Výraznou osobností, která se vyznamenala v oblasti resuscitace a intenzivní medicíny byl lékař Edward Coleman, který vymyslel techniku endotracheální intubace pomocí jícnového okludéru. Colemanova intubace byla důmyslná a prakticky proveditelná a je s podivem, že byla dlouhou dobu zapomenuta.