Co je to inkaso úvěru?

Co je inkaso z účtu

Je svolení k strhnutí platby z vašeho účtu. Vždy si předem určíte limit, frekvenci platby a účet, který si může peníze z vašeho účtu stáhnout.
Archiv

Co je příkaz k inkasu

Příkaz k inkasu, spolu s párovým povolením inkasa, je bezhotovostní platební metoda umožňující příkazci čerpat peníze z jiného bankovního účtu ve prospěch svého účtu. Opakem této platby je žiro – platba odesílaná z účtu příkazce ve prospěch jiného účtu.

Kdy se platí inkaso

Jako inkaso se nejčastěji označují pravidelné platby. Pokud platíte nájem, plyn, elektřinu nebo třeba mobilní tarif, můžete si ho ve svém bankovnictví nastavit inkaso. Každý měsíc (případně čtvrtletí, půlrok nebo jiný interval) vám pak banka automaticky platbu strhne.
Archiv

Jak platit inkaso z účtu

Bezhotovostně z účtu vedeného u některé banky v ČR

Své bance dáte svolení k inkasu SIPO. Ve stanovený den banka zaplatí z Vašeho účtu platbu SIPO, převede ji na účet České pošty, s.p., která platbu zpracuje a jednotlivé platební položky následně převede na účty příjemců.

Jak funguje souhlas s inkasem

Jak funguje inkaso

Klient si ve svém internetovém bankovnictví nastaví souhlas s inkasem na základě údajů od poskytovatele služby(v tomto případě označovaného jako příkazce) s tím, že ohraničí maximální výši částky, kterou si dodavatel může flexibilné strhnout. Banky tuto službu nazývají “svolení k inkasu z účtu”.

Jak zadat svolení k inkasu

Vyberte si účet, ze kterého chcete, aby vám peníze odcházely, a v jeho detailu zvolte možnost “Inkasa / SIPO”. Poté klikněte na tlačítko “Nový souhlas” a následně u Souhlasu s inkasem na tlačítko “Založit”. Souhlas s inkasem založíte jednoduše na pár kliků podobně jako jednorázovou platbu.

Jak funguje inkaso

Inkaso je pokyn k provedení úhrady z účtu plátce, který však nezadává plátce sám. Příkaz k tomuto úkonu dává bance příjemce platby, který je vůči majiteli účtu v postavení věřitele.

Jak zrušit inkaso z účtu

Musíte se dohodnout se všemi příjemci plateb, které na SIPO máte, aby inkaso přerušili. Oni pak dají vědět České poště a ta vyhoví vaší žádosti o celkové zrušení služby. Výpovědní doba je jeden měsíc a začíná běžet další kalendářní měsíc po splnění podmínek (podání žádosti, žádné aktivní platby).

Jak zadat platbu inkasem

Přihlaste se do internetového bankovnictví MojeBanka. V hlavní nabídce (horní liště) zvolte záložku Platby, zobrazí se vám nabídka, kde na pravé straně uvidíte sekci NASTAVIT PLATBY. Klikněte na položku Povolení inkasa, SIPO, Souhlas se SEPA inkasem, která vám otevře jednoduchý formulář pro zadání.

Co delat kdyz neodejde inkaso

Banka při nedostatku peněz na účtu v případě jednorázových nebo trvalých příkazů platbu neprovede a ani pokus neopakuje následující pracovní den. Sdělila to tisková mluvčí Monika Klucová. Pokud nedojde k realizaci žádosti o inkaso, udělá KB ještě jeden pokus o vyinkasování platby v následující pracovní den.

Jak zjistit limit inkasa

Od většiny bank se většinou o nerealizovaném inkasu nedozvíte. Tato informace vám ale utajena nezůstane, najdete ji například v internetovém bankovnictví či na výpisu z účtu.