Co je to keratokonus?

Kdo je keratokonus

Keratokonus je onemocnění oční rohovky, při kterém se rohovka postupně ztenčuje a kuželovitě vyklenuje. Vzhledem k tomu, že zdravá rohovka lidského oka má pravidelný kulovitý tvar, jakákoli změna jejího tvaru a tloušťky má za následek zhoršené vidění.
Archiv

Jak Vylecit rohovku

Chirurgický zákrok a transplantace rohovky

Transplantace rohovky, známá také jako keratoplastika, je dostupná, bezpečná a účinná metoda léčby. I po jejím provedení ale pacienti obvykle potřebují nějaký druh normální korekce zraku.
Archiv

Jak dlouho se leci Poskrabana rohovka

Jedná se o jedno z nejčastějších poškození rohovky a většínou bývá mechanického původu. Mezi typické klinické projevy patří vysoká bolestivost, mhouření, zarudnutí spojivek a otok rohovky. Povrchové eroze se velmi dobře hojí a při správné medikaci se zahojí do 7 dní s minimálním formováním jizvy.

Co je Keratitida

Je zánětlivé onemocnění oční rohovky, které může být vyvoláno podrážděním kontaktní čočkou, intenzivním světlem, nedostatkem vitamínu A, nedostatečným zvlhčením oka, alergií, nebo přímou infekcí mikroorganizmy. U klientů, kteří nosí dlouhodobě kontaktní čočky je riziko keratitidy vysoké.

Co jeto keratokonus

Keratokonus je onemocnění rohovky, při kterém se její obvyklý tvar kulového vrchlíku v určité oblasti kuželovitě vyklene, což poškodí vidění. Progrese onemocnění závisí na věku pacienta a délce trvání. Čím dřívější je začátek, tím rychlejší je vývoj onemocnění. Keratokonus postihuje často obě oči, většinou asymetricky.

Proč se dělá šedý zákal

K šedému zákalu dochází při stárnutí bílkovin obsažených v čočce. Ty se postupně štěpí a žloutnou a snižují tak její schopnost přenášet světlo. S prvním stupněm šedého zákalu se lze vyrovnat nošením brýlí a jasnějším osvětlením. Tento typ onemocnění může postihnout jedno nebo obě oči.

Jak dlouho se hojí oko

Bakteriální zánět oka obvykle odezní cca za týden. Pokud se stav nezlepšuje, pociťujete bolest nebo snížené vidění, navštivte očního lékaře, který předepíše oční antibiotika.

Jak poznat poškozenou rohovku

Jak se defekt rohovky zjistí Kontaktolog do spojivkového vaku jemně nanese fluorescein, což je žlutá látka, která se mrkáním rozprostře na slzný film a ulpí v poškozených místech oka nebo jeho záhybech.

Proč kočce slzí očí

Kočky často trápí výtok z očí.

Pokud je čirý, může jít o projev chřipky, alergie nebo ucpaného slzného kanálku. Pokud je žlutavý či zelenkavý s lepkavou konzistencí, často ukazuje na zánět spojivek nebo problémy s tvorbou slz.

Co dělat když mám něco v oku

Menší cizí tělísko: můžete je zkusit odstranit cípem čistého kapesníku nebo navlhčenou vatovou tyčinkou. V každém případě si však počínejte velmi opatrně. Pokud se nepodaří cizí těleso odstranit, vyhledejte očního lékaře. Vyvarujte se mnutí oka.

Co je to makulární degenerace

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je závažné onemocnění očí, které může vést až k rychlé a závažné poruše zraku. Makulární degenerace postihuje centrální část sítnice oka – tzv. žlutou skvrnu (makulu). Při jejím poškození je pro pacienta obtížné rozlišovat detaily.

Jak vypadá zákal

Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené, jakoby překryté šedým závojem. Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce přestat vidět.

Co je horší šedý nebo zelený zákal

I šedý zákal může způsobit slepotu

Přesto nebo spíš právě proto je šedý zákal nejčastější příčinou slepoty na světě vůbec. Zatímco šedý zákal způsobuje podle odhadů WHO zhruba 40 % případů slepoty na celém světě, zelený zákal je zodpovědný za 15 % nevidomých.

Co dělat když vám něco spadne do oka

Za určitých okolností jsou však nutná další opatření. Menší cizí tělísko: můžete je zkusit odstranit cípem čistého kapesníku nebo navlhčenou vatovou tyčinkou. V každém případě si však počínejte velmi opatrně. Pokud se nepodaří cizí těleso odstranit, vyhledejte očního lékaře.

Jak si vyčistit oko

Oční přípravky neboli oftalmika jsou sterilní přípravky ve formě oční vody, kapek, gelu nebo masti. Oční voda (např. Ophtal®) je určena k výplachu (neboli irigaci) spojivkového vaku za účelem odstranění nečistot, cizího předmětu, zbavení oka hnisu nebo sekretu před aplikací očních kapek apod.

Jak správně čistit kočce očí

Co se čištění očí týče, omezte se v ideálním případě pouze na navlhčený ručník, nejlépe z bavlny. Ten můžete snadno navlhčit v převařené vodě a kočce jemně omýt oči. Je jasné, že nebudete mýt oči jako takové, ale jejich okolí, tedy srst kolem nich, případně oční víčka.

Co muze mít kočka s okem

Zde je šest nejběžnějších poruch oka, s nimiž se můžete u kočky setkat:Zánět spojivek. Zánět spojivek, známý také jako „růžové oko“, se objevuje, když se zanítí sliznice, která lemuje jak vnější část oční bulvy, tak i vnitřní část víčka.Další oční infekce.PodrážděníVředy rohovky.Glaukom.Šedý zákal.

Čím vypláchnout oko babské rady

„Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, který lze pít anebo použít jako obklad či jako kapky k vyplachování očí. Také obklad z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči, a navíc působí protizánětlivě.

Co na Vyplach očí

Sterilní fyziologický roztok NaCl 0,9% je určený k výplachu očí při zasažení nebo poranění cizím předmětem. Roztok můžete také použít pro oplach kůže při poranění (oplach krve, nečistoty rány). Pro domácnosti a pro firmy nabízíme výhodné sady v plastovém obalu s možností zaplombování.

Co to je Makula

Žlutá skvrna (makula, lat. macula lutea, v obecné anatomii obratlovců také area centralis–centrální oblast) je místo na oční sítnici, kde je největší hustota čípků, a tedy i nejostřejší vidění. Obraz, na nějž se člověk dívá zpříma, se promítá právě do tohoto bodu.

Co způsobuje šedý zákal

Pravá příčina vzniku katarakty není známa. Je však jisté, že vznik šedého zákalu uspíší vyšší refrakční (dioptrické) vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka.

Který zákal nejde operovat

Šedý zákal nelze odstranit nijak jinak než operací a neexistuje jiný způsob jeho léčby. „Šedý zákal skutečně nelze vyléčit vitamíny, žádnými léky ani nepomohou silnější brýle. Léčbu kapkami často pacienti zaměňují s jiným očním onemocněním – zeleným zákalem, kde se k léčbě používají kapky na snížení nitroočního tlaku.

Který zákal se dá operovat

Šedý zákal je zkalení oční čočky, zelený zákal (glaukom) je zvýšený oční tlak, který poškozuje oční nerv. Zatímco šedý zákal lze léčit jen operací, zelený zákal se většinou léčí očními kapkami, antiglaukomatiky, či jejich kombinacemi.

Čím propláchnout oko

Oční přípravky neboli oftalmika jsou sterilní přípravky ve formě oční vody, kapek, gelu nebo masti. Oční voda (např. Ophtal®) je určena k výplachu (neboli irigaci) spojivkového vaku za účelem odstranění nečistot, cizího předmětu, zbavení oka hnisu nebo sekretu před aplikací očních kapek apod.

Proč kočka klepe hlavou

Klepe vaše kočka hlavou, škrábe se v okolí ušního boltce, špatně polyká nebo má dechové potíže Zajděte s ní k veterináři – může mít ušní polypy. Ty mohou mít za následek těžké poškození ušního bubínku zvířete.