Co to je hypothalamus
Hypothalamus (původní český název je podhrbolí, slovensky se někdy nazývá podlôžko) je částí mezimozku (diencephalon). Jeho činnost spočívá hlavně ve slaďování jednotlivých vnitřních orgánů do komplexní odpovědi. Například připravuje všechny orgánové soustavy na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž.
Co produkuje Adenohypofýza
Adenohypofýza produkuje růstový hormon somatotropin (podporuje proteosyntézu a výdej glykogenu z jater), prolaktin (stimuluje růst mléčné žlázy a tvorbu mateřského mléka) a tyreotropin (stimuluje sekreci hormonů štítné žlázy tyroxinu a trijodtyroninu).
Jaké hormony se tvoří v hypofýze
Je tvořen žlázovými buňkami, které syntetizují a uvolňují do cirkulace hormony proteinové struktury – adrenokortikotropní hormon (ACTH), tyreotropní hormon (TSH), prolaktin, somatotropní hormon (STH, růstový hormon), endorfiny, folikuly stimulující hormon (FSH) a luteotropní hormon (LH).
Co je to podvěsek mozkový
Hypofýza (podvěsek mozkový, lat. glandula pituitaria) je centrální orgán endokrinního systému. Je uložena za chiasma opticum, v prohlubni kostí klínové zvané turecké sedlo (sella turcica), a to v její nejhlubší části, tedy fossa hypophysialis.
Co je to Thalamus
Thalamus (lat. thalamus) je součástí mezimozku. Jedná se o párovou strukturu přibližně vejčitého tvaru uvnitř mozku, která tvoří většinu bočních stěn třetí mozkové komory, a nachází se těsně nad mozkovým kmenem.
Co je to ACTH
Adrenokortikotropní hormon (ACTH) je hormonem předního laloku hypofýzy (adenohypofýzy), který řídí činnost kůry nadledvin. Kůra nadledviny je tvořena třemi vrstvami – zona glomerulosa, zona fasciculata a zona reticularis. Zona fasciculata a reticularis jsou řízeny ACTH.
Co produkuje oxytocin
Oxytocin je peptidový hormon, který je produkován v hypotalamu a uvolňován v zadním laloku hypofýzy. U savců má hlavní roli při porodu a laktaci, neboť zajišťuje stahy hladkého svalstva dělohy a ejekci mléka.
Co dělá hypofýza
Přední lalok hypofýzy reguluje sekreci a tvorbu hormonu štítné žlázy, nadledvinek, jater, mužských a ženských pohlavních žláz, stejně jako vylučování inzulínu ve slinivce břišní. Zadní lalok hypofýzy, který je také ovlivňován hypotalamem, reguluje a kontroluje tělesnou teplotu.
Co je to FSH hormon
Folikulostimulační hormon je peptid tvořený a secernovaný adenohypofýzou, který stimuluje růst ovariálních folikulů u žen a spermatogenezi u mužů.
Co vylucuje podvěsek mozkový
Přední část hypofýzy produkuje následující hormony:
Prolaktin (PRL) stimuluje po porodu sekreci mléka. V těhotenství připravuje spolu s estrogeny a progesteronem mléčnou žlázu ke kojení. U mužů působí na růst prostaty. Růstový hormon (GH) stimuluje v dětství růst a je významný pro správný vývoj a růst tkání a orgánů.
Kde se produkuje oxytocin
Oxytocin je peptidový hormon vytvářený v hypotalamických jádrech (více v nucleus paraventricularis, méně v nucleus supraopticus). Jádra jsou tvořena těly magnocelulárních neuronů.
Co je thalamus a hypothalamus
Jedná se o dva nejdůležitější orgány ve smyslu přijímání citových záchvěvů z nervového systému (práce Hypothalamu) a jejich bezprostředního přeposílání ke všem ostatním nervovým a žlázovým částem mozku (náplň činnosti Thalamu).
Co řídí střední mozek
Střední mozek(mesencephalon) je část centrální nervové soustavy, zprostředkovávající reflexy a procházejí jím dráhy, které vedou signály z páteřní míchy do mozečku a mozkové kůry, a také vzruchy opačným směrem z mozkové kůry a bazálních ganglií do mozečku, prodloužené a páteřní míchy.
Co je to cushingův syndrom
Cushingův syndrom je onemocnění charakterizované zvýšenou autonomní produkcí kortizolu a jeho zvýšeným působením na tkáně organizmu. Jedná se o onemocnění vzácné, avšak pro své nositele závažné s významně zvýšenou morbiditou a mortalitou. Navíc se jedná o onemocnění s variabilní etiologií.
Jak se jmenuje hormon lásky
Po fenyletylaminu nastupuje do své role hormon oxytocin, kterému se přezdívá i „hormon důvěry a lásky“. K jeho vylučování dochází při dotýkání, hlazení, objímání či sexuálním aktu.
Jak se nazývá hormon lásky
Oxytocin, přezdívaný hormon lásky, nepůsobí jen na savce, ale také na ptáky.
Jak poznám zvýšený prolaktin
Zvýšená hladina prolaktinu v krvi způsobuje u žen poruchy menstruačního cyklu a neplodnost. U mužů je zvýšená hladina prolaktinu v krvi často méně nápadná. Projevuje se poklesem libida a potence a neplodností. Dalším příznakem je tvorba a vylučování mléka mléčnou žlázou mimo období kojení (galaktorea).
Co je to progesteron
Je to steroidní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován též placentou. Dále je tělem vytvářen v malé míře i v kůře nadledvin či u mužů ve varlatech. V období klimakteria produkce progesteronu klesá.
Jaký hormon produkuje štítná žláza
Štítná žláza produkuje velmi důležité hormony. Jedná se především o tyroxin (označovaný T4 protože obsahuje 4 atomy jódu) a trijodtyronin (označovaný T3 protože obsahuje 3 atomy jódu). Tyto dva hormony se vytvářejí ve folikulech štítné žlázy.
Co dělá thalamus
Thalamus: Přenáší smyslové a motorické signály do kůry a podílí se na regulaci vědomí, spánku a bdělosti.
Co produkuje hypothalamus
Hypothalamus je část diencefala obsahující řídící centrum autonomního nervového systému organismu. Sám tvoří hormony, a to: liberiny a statiny, které regulují uvolňování hormonů adenohypofýzy; antidiuretický hormon (z nucleus supraopticus hypothalami) a oxytocin (z nucleus paraventricularis hypothalami).
Jak je tezky mozek
Uvádí se, že mužský mozek oproti ženskému má zhruba o 4 % více buněk a je asi o 100 g těžší. Zato však mají ženy větší tu část mozku, kde se spojují obě hemisféry (tzv. kalózní těleso). Ta je nápomocná při přenosu signálů z jedné hemisféry do druhé, což ženám umožňuje použít při tvorbě jazyka obě hemisféry.
Co způsobuje cushingův syndrom
Cushingův syndrom [kʊʃɪŋg]IPA, známý také jako hyperadrenokorticismus či hyperkorticismus, je endokrinní porucha způsobená vysokou hladinou kortizolu v krvi. Syndrom může být způsoben příjmem glukokortikoidů nebo nádory produkujícími kortizol či adrenokortikotropním hormonem (ACTH).
Co je cushingův syndrom u psa
U psů s Cushingovým syndromem se tvoří nadměrné množství kortizolu. To může poškozovat ostatní orgány a také schopnost samostatné regulace tělesných funkcí. Cushingův syndrom se vyvíjí u psů s nadprodukcí kortizolu, důležitého hormonu, který pomáhá regulovat metabolismus.
Co se uvolňuje při sexu
Endorfiny, které se vylučují při tělesné námaze a kvůli kterým mnozí z nás sportují, se vylučují i při orgasmu. Podobně jako po sportovním výkonu se po akci celý organismus zklidní. Za euforii po milostném aktu mohou navíc hormony lásky, serotonin a dopamin, které se vylučují hypofýzou a dopují mozek.