Co je 100% Modal
K výrobě modalu se používá výhradně bukové dřevo a to znamená, že se tento materiál vyrábí z kvalitnější dřevnaté buničiny než běžná viskóza. Díky tomu je pevnější, odolnější a působí luxusnějším dojmem. Modal se běžně používá jako alternativa hedvábí nebo bavlněného žerzeje, ze kterého se vyrábí trička.
Archiv
Jak prát Modal
Jelikož právě v těchto oblastech jsou na prádlo kladeny velmi vysoké požadavky, jsou textilie s modalovým vláknem vhodné právě pro tyto účely. Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C. Nedoporučuje se prádlo žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.
Archiv
Co je Modalový úplet
Modal je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Modalová vlákna mají hladký a jemný povrch, což umožňuje docítit u textilie příjemného hedvábného lesku, zářivých barev a stejnoměrného povrchu.
Co to je viskóza
Viskóza je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji dřevo nebo bavlna, popř. jiná surovina s větším obsahem celulózy. Materiály na bázi regenerované celulózy sice nejsou čistě přírodní, ale lze je považovat za jakousi alternativu k přírodním materiálům.
Proč se srazí oblečení
Proč se oblečení sráží a natahuje I když jste dodrželi všechna známá pravidla, jak prát prádlo, stále může dojít ke sražení, nebo roztažení. Vše je potřeba pečlivě promýšlet již před samotným nákupem. Složení materiálu a forma výroby určují, jak dobře bude oblečení vypadat po nošení a praní.
Co je to tencel
Tencel je obchodní název pro tkaninu obvykle nazývanou jako lyocell – tedy druh viskózy vyráběný z rozdrcených dřevěných vláken, resp. z buničiny, anebo recyklací jiných textilií. Oproti klasické viskóze je lyocellové vlákno odolnější a pevnější.
Co je 100% polyester
Jedná se o syntetické vlákno, které je vyrobeno z lineárních makromolekul. Jako polyesterová vlákna se nejčastěji označují výrobky z polyetylentereftalátu (PET). Polyesterová vlákna jsou lehká, nemačkavá a nepohlcují mnoho vlhkosti. Díky tomu se s oblibou používají například k výrobě funkčního oblečení.
Co to je polyester
Polyester je syntetické vlákno. Vlastnosti: U materiálů z polyesterového vlákna oceníte zejména jejich velmi dobrou odolnost vůči oděru a působení světla a slunečních paprsků. Tyto materiály jsou tak velmi trvanlivé a stálobarevné.
Co se stane kdyz Vyperu pradlo na 90
Pozor na vysoké teploty praní
Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.
Co se stane kdyz se pere na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Co je 100% lyocell
Lyocell je přírodní vlákno nové generace. Jedná se o přelom ve výrobě textilií, nadmíru šetrný k životnímu prostředí. Je to měkký, jemný materiál, na omak velmi příjemný. Vyniká svou prodyšností, lehkostí a je chladivý.
Jak prát Lyocell
PRVNÍ PRANÍ
Před prvním použitím je potřeba povlečení alespoň jednou vyprat na doporučenou teplotu. Praním se odstraní nečistoty z výroby, zbytkové barvy, a povrch povlečení se zjemní. Jedinečné vlastnosti a jemnost vlákna TENCEL™ Lyocell zachováte při praní naruby a bez použití aviváže.
Co je to polyamid
Syntetické elastické vlákno, vyniká vysokou pevností za sucha, odolností proti oděru, vysokou biologickou odolností a odolností vůči chemikáliím. Nízká hmotnost a velký objem. Materiál má sklon ke vzniku statického náboje.
Co ušít z polyesteru
Může mít kulatý průřez, ale také tvarovaný – to se využívá pro různé speciální účely. V obchodech najdete obvykle polyesterové šifony (různé letní tuniky, šaty), úplety (různé vršky, šaty, trička) a silnější tkaniny (kalhoty, kabáty, saka). Často se polyester mísí s jinými vlákny, třeba s vlnou, viskózou, bavlnou.
Co je to elastan
Elastan je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné polyuretanové vlákno. Vlastnosti: Charakteristickým znakem elastanových vláken je jejich vysoká pružnost.
Proč prát na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Jak prát ručníky a utěrky
Ideální teplota pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. To jsou teploty, které stačí na zničení bakterií. Na 90 °C perte ručníky pouze v případě nemoci nebo plísňové infekce. Ručníky perte, pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla.
Proč se prádlo srazí
Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí
Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.
Co je lepsi polyester nebo viskóza
Viskózový žerzej, tedy obyčejný viskózový úplet, je v pětici nejhorších materiálů jediný, který není z polyesteru. Viskóza je fajn: má podobné vlastnosti jako bavlna, dobře se nosí, příjemně chladí, neškrábe. Má však jednu vadu – snadno se na ní dělají žmolky.
Co je to za materiál polyester
Polyester je syntetické vlákno. Vlastnosti: U materiálů z polyesterového vlákna oceníte zejména jejich velmi dobrou odolnost vůči oděru a působení světla a slunečních paprsků. Tyto materiály jsou tak velmi trvanlivé a stálobarevné.
Co je to Lycra
Lycra® je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné značkové polyuretanové vlákno, které je registrované firmou Invista (www.invista.com , www.lycra.com ). Vlastnosti: Charakteristickým znakem vláken Lycra® je jejich vysoká pružnost.
Co se pere na 95 stupňů
Nicméně: jednou za čas perte po dobu 2 – 3 týdnů vhodné prádlo (ručníky, ložní prádlo, utěrky) na teplotu 95°C. Zbavíte pračku usazenin, mastných nánosů, zbytků prášku a špíny obecně. Ale fakt jen občas během roku!
Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90
Pozor na vysoké teploty praní
Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.
Jak často prát ručníky
Ložní prádlo a ručníky jsou živnou půdou pro bakterie všeho druhu. Měli bychom je tedy měnit každý týden. V reálu je ale většina z nás pere méně často, podle průzkumů je každý 20 však pere jen jednou měsíčně.
Jak na Mekke ručníky bez susicky
Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.