Kdo je to opatrovník
Opatrovník je osoba, která má tvořit podporu a pomoc osobě, jejíž zdravotní nebo duševní stav snižuje její schopnosti k zajištění vlastních záležitostí a potřeb. Kdo rozhoduje o ustanovení opatrovníka: o ustanovení opatrovníka rozhoduje okresní soud dle místa bydliště opatrovance.
Archiv
Co může opatrovník
Hlavní úlohou opatrovníka je starat se o naplnění opatrovancových práv a chránit jeho zájmy. Opatrovník také dbá o zdravotní stav opatrovance. Aby mohl tyto úlohy dobře plnit, musí udržovat s opatrovancem vhodným způsobem a v potřebném rozsahu pravidelný kontakt a projevovat o opatrovance skutečný zájem.
Archiv
Kdo nemůže být opatrovníkem
Kdo nemůže být ustanoven opatrovníkem:
není schopna sama právně jednat, osoba, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy opatrovance, provozovatel zařízení, kde opatrovanec pobývá nebo které mu poskytuje služby, osoba závislá na takovém zařízení, tj.
Jak zjistím kdo je opatrovník
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Opatrovníka ustanovuje vždy soud. V místě bydliště nesvéprávné osoby (místní příšlušnost) by soud měl tyto informace mít a Vám je na Vaši žádost poskytnout.
Jaký je rozdíl mezi opatrovníkem a poručníkem
Na rozdíl od opatrovníka, kterému je svěřen výkon jen těch práv a povinností za rodiče, ve kterých hrozí střet zájmů mezi dítětem a rodičem, poručník je přebírá všechny, protože má poručence nejen zastupovat a spravovat jeho majetek, ale také vychovávat a pečovat o jeho vzdělání.
Jak se stát opatrovníkem
Osoba, která se má stát opatrovníkem, s tím musí vyslovit souhlas. Soud nemůže nikoho nutit, aby opatrovnictví vykonával. Jediný, kdo opatrovnictví přijmout musí, je obec (§ 471 odst. 3 OZ).
Jak žádat o opatrovnictví
Návrh se podává na okresní soud dle bydliště posuzované osoby. Návrh může podat rodinný příslušník, případně zdravotní ústav. V návrhu se identifikuje navrhovatel a opatrovanec, u něhož se současně popíší důvody, proč není schopen sám právně jednat a přiloží se patřičný důkaz – např. lékařská zpráva.
Jak dlouho může trvat pěstounská péče
2013 je maximální lhůta trvání pěstounské péče na přechodnou dobu (pod kterou RPP spadá) 1 rok. Zda však bude péče trvat v řádu dnů či měsíců, nelze s určitostí předem říct. Proto je to tak náročná služba.
Jak se zbavit opatrovnictví
Úplně zbavit člověka svéprávnosti dnes není možné. Nový občanský zákoník tuto možnost zrušil a stanoví, že omezit něčí svéprávnost je možné maximálně na tři roky. Pokud je zjevné, že se stav člověka v této době nezlepší, může soud svéprávnost omezit na dobu delší, nejdéle však na pět let.
Jak se stanovuje opatrovník
Soud nařídí jednání a posuzovanému jmenuje opatrovníka. Pokud opatrovanec vyjádřil přání, kdo má být opatrovníkem, soud k prohlášení přihlíží. Pokud nesepsal předběžné prohlášení, soud opatrovníka jmenuje, sleduje při tom nejlepší zájmy opatrovance.
Kdo si může vzít dítě do pěstounské péče
Pěstounem se může stát každý občan České republiky, který má vztah k dětem a dokáže jim být dobrým vychovatelem a průvodcem po celou dobu trvání pěstounské péče. Je to pro dítě rozhodně lepší než ústavní výchova, byť pouze dočasná, která zvyšuje riziko vzniku citové deprivace a dalších problémů.
Jak dlouho trvá vyřízení opatrovnictví
Soudní řízení o zbavení (omezení) svéprávnosti trvá zhruba 12-16 měsíců.
Co se řeší u opatrovnického soudu
Funkce opatrovnického soudu v České republice spočívá v hájení zájmu osob, které o sobě a svém majetku nejsou schopni sami rozhodovat. Každé nesvéprávné osobě je soudem přidělený opatrovník. Ve většině případů se jedná o rodinného příslušníka.
Kdy končí opatrovnictví
Smrtí opatrovance opatrovnictví zaniká. Opatrovník, jehož funkce takto skončí, doručí konečné vyúčtování správy jmění soudu, popřípadě také soudnímu komisaři jmenovanému v řízení o pozůstalosti (ust. § 485 odst. 3 občanského zákoníku).
Jaký je rozdíl mezi Poručenstvím a opatrovnictvím
Na rozdíl od opatrovníka, kterému je svěřen výkon jen těch práv a povinností za rodiče, ve kterých hrozí střet zájmů mezi dítětem a rodičem, poručník je přebírá všechny, protože má poručence nejen zastupovat a spravovat jeho majetek, ale také vychovávat a pečovat o jeho vzdělání.