Co je to Plasmodium?

Co je Plasmodia

Plasmodium (česky zimnička) je rod prvoků z kmene výtrusovci (Apicomplexa) a třídy krvinkovky (Haematozoea), jehož někteří zástupci jsou známí především jako původci malárie.

Co způsobuje malárii

Co způsobuje malárii Malárie je horečnaté onemocnění přenášené z člověka na člověka štípnutím od infikované samičky komára rodu Anopheles. Tito komáři obvykle útočí přibližně od soumraku do úsvitu. Poté, co se infekce dostane do lidského těla, cestuje do jater, kde se množí a proniká do červených krvinek.
Archiv

Jak se zbavit malárie

Přenáší se prostřednictvím infikovaných komárů a mezi její projevy patří například horečka, zimnice, bolest kloubů nebo křeče. Ačkoliv existují speciální léky s názvem antimalarika, pomocí kterých je možné malárii léčit, ročně tomuto onemocnění podlehne více než milion nakažených.
Archiv

Kde je malárie

Endemické oblasti výskytu malárie sahají přibližně od 45. stupně severní šířky po 40. stupeň jižní šířky a zahrnují více než 100 zemí, kde žije 40 % světové populace. V ČR se nevyskytuje, avšak onemocnění může být importováno cestovateli z endemických zemí.
Archiv

Jak dlouho trvá malárie

Příznaky malárie

Inkubační doba malárie se pohybuje mezi 6 až 40 dny (v závislosti na původci), nejběžněji mezi 10-15 dny. Zpočátku jsou projevy nespecifické a připomínají běžné chřipkové onemocnění: bolest hlavy, svalů a kloubů celková únava.

Jak se chránit proti malárii

MaláriePřenos. Malárie je parazitární onemocnění přenášené samičkou komára rodu Anopheles.Inkubační doba. Inkubační doba trvá obvykle 1–6 týdnů.Ochrana a prevence. Možnosti prevence zahrnují používání moskytiér, účinných repelentů a insekticidů, léků proti malárii, které předepisuje lékař.

Jak se může člověk ochránit před malárii

Prevence: Vhodnou prevencí je podávání antimalarik, tedy léků proti malárii, pokud plánujeme cestovat do země, kde se malárie vyskytuje.

Jak sehnat antimalarika

Antimalarika kupujte pouze v lékárnách! Antimalarika zakoupené v zahraničí mimo lékárny mohou být nejen nefungující, ale navíc zdraví nebezpečné. V Česku zakoupíte antimalarika pouze na lékařský předpis. Mezi rizikové oblasti patří země subsaharské Afriky, jihovýchodní Asie a severní části Jižní Ameriky.

Kdy brát antimalarika

Preventivně se antimalarikaužívají minimálně jeden týden před cestou do malarické oblasti v případě, že se berou jednou týdně. Léky užívané každý den stačí brát 2 dny před odjezdem. V prevenci se pokračuje po celou dobu pobytu a ještě 4 týdny po návratu. Výjimkou je Malaron, který stačí brát jen 7 dní po návratu.