Co je to robí?

Jak chutna robi

Robi je tepelně upravený polotovar, chutí připomínající maso, které může do určité míry nahradit. Masu se vzhledem i konzistencí velmi podobá. Z hlediska kulinářského i nutričního splňuje požadavky moderní výživy a vzhledem k masu má i výhodnější cenu.
Archiv

Co obsahuje robi

Robi je speciálně připravená směs z pšeničné bílkoviny, červené řepy, vody a koření, která se vyrovná masu. Robi připomíná jatečné maso podílem bílkovin, konzistencí, vzhledem i chutí.
Archiv

Co je Robi řízek

Robi (neboli ROstliná BÍlkovina) patří společně se seitanem a Klasem mezi alternativy masa na bázi obilovin. Je vhodné nejen pro vegetariány a vegany, ale také ty, kteří chtějí ozdravit svůj jídelníček nebo zhubnout. Uvítat jej mohou osoby alergické na sóju, ale naopak není vhodné pro osoby citlivé na lepek.
Archiv

Kde koupit robi

Kde koupit robi maso

Robi maso zaručeně najdete přímo v prodejně značky robi v Újezdě u Brna. Kromě toho ale i v řetězcích Globus (včetně online obchodu) a Albert nebo v prodejnách zdravé výživy.
Archiv

Jak připravit robi maso

Med, kečup, česnek, sojovou omáčku, olej, semínka, oregano a skořici smícháme dohromady a vytvoříme si tak marinádu. Do vzniklé marinády vložíme ROBI maso a na kolečka pokrájenou cibuli. Necháme marinovat cca hodinu nebo dvě. Poté opékáme na nepřilnavé pánvi již bez oleje (olej je v marinádě).

Jak upravit robi maso

Nejčastěji jej koupíte ve formě plátků, které stačí namarinovat. Dají se obalovat, smažit, péct nebo grilovat na přírodno. Pokud potřebujete do těstovin, wok pánví nebo rizot robi nudličky, tak prostě jednoduše plátky pokrájejte na velikost, která vám vyhovuje.

Co je to seitan

Seitan, známý i jako pšeničný lepek, pšeničné maso, zjednodušeně gluten anebo lepek je potravina vyrobená z pšeničného lepku. Vyrábí se vyplavením škrobu z pšeničné mouky tak, že se opakovaně proplachuje větším množstvím vody. Po ukončení tohoto procesu zůstane lepková hmota, kterou lze dále zpracovat různými způsoby.

Jak se vyrábí robi maso

Robi maso se vyrábí ze směsi rostlinných obilných bílkovin, včetně rýžové bílkoviny, pšeničných klíčků a červené řepy. Chutí a konzistencí se velmi podobá masu. Neobsahuje tuk, ani cholesterol, a má také nízký obsah sacharidů.

Jak naložit robi maso

Med, kečup, česnek, sojovou omáčku, olej, semínka, oregano a skořici smícháme dohromady a vytvoříme si tak marinádu. Do vzniklé marinády vložíme ROBI maso a na kolečka pokrájenou cibuli. Necháme marinovat cca hodinu nebo dvě. Poté opékáme na nepřilnavé pánvi již bez oleje (olej je v marinádě).

Jak chutná seitan

Seitan je velmi variabilní, můžete ho připravit podobně jako například tofu či sójové maso. Dá se využít do guláše, špízů, nudličky na „čínu“, smažit, péct, fantazii se meze nekladou. Je třeba ho dostatečně okořenit, je bez chuti. Má houbovitou a šťavnatou konzistenci.

Jak se dělá seitan

Abychom získali seitan, tedy lepek, musíme z těsta vyplavit škrob. Nejlépe je těsto položit na cedník do větší mísy, do které napustíte vodu. Zprvu opatrným pomačkáváním zvolna vyplavujeme škrob a jakmile máme pocit, že je jím voda dostatečně nasycená, vyměníme ji za novou (použitá se dá využít např. na polévku).

Co jíst když nejím maso

Hlavním zdrojem bílkovin (a tedy i náhradou masa) v plnohodnotném rostlinném jídelníčku by však měly být především luštěniny včetně sóji a sójových produktů, jako je tofu či tempeh. Zapomeňte na gumové sójové kostky bez chuti či mdlé tofu. Základem je správné dochucení a příprava.

Co nahradit místo masa

Mezi dnes již zcela dostupné náhražky patří sojové maso, tofu, seitan, klaso, robi maso, tempeh nebo šmakoun. V receptech je můžete nahradit všude tam, kam byste přidali maso. Hodí se do guláše i do "číny".

Co je to tempeh

Tempeh nebo také tempe je javánský potravinový produkt, který je tvořen sójou a vzniká fermentací. Uvařené sojové boby jsou naloženy do kultury Rhizopus oligosporus nebo Aspergillus oryzae a ta jimi proroste, spojí je a vytvoří tvrdou konzistenci bílé barvy.

Jak chutná tempeh

Nejznámnějším druhem tempehu je tempeh ze sójových bobů, který má klasickou zemito-oříškovou chuť. Kromě něj najdete v naší nabídce tempeh z cizrny, který je jemnější a v chuti ještě více oříškový.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Co se stane když nebudu jíst jeden den

Krátkodobé hladovění

U zdravého jedince vede hladovění v prvních 2-3 dnech hlavně ke ztrátě glykogenu a vody asi 2-3% tělesné hmotnosti (na 1 g glykogenu se váže přibližně 4 g vody). V této době se také vyprázdní trávicí trakt, díky kterému může váha klesnout o 1-3 kg. Tato fáze nemá vliv na funkci jednotlivých orgánů.

Co chybi telu kdyz nejím maso

Kvůli absenci živočišných potravin však může hrozit nedostatek plnohodnotných bílkovin, vitaminu B12, železa a vápníku. Vláknina je pro organismus důležitá, makrobiotici jí ale mohou mít nadbytek, což může působit potíže s nadýmáním a zácpou či průjmem.

Co to je tofu

Tofu (čínsky: 豆腐 pinyin: dòu fu, japonsky: 豆腐 tófu) je jídlo vyráběné srážením sojového mléka s potravinářskou sádrou (síran vápenatý), případně jinými prostředky. V některých publikacích se setkáme i s variantami názvu toufu (dle Švarného), či tou-fu.

Jak se jí tempeh

Druhy tempehu – způsob konzumace

Smažený tempeh – není třeba nijak ohřívat, ani dochucovat, dá se jíst přímo z obalu, ale když se osmahne, je chutnější. Marinovaný tempeh – není třeba nijak ohřívat, ani dochucovat, dá se jíst přímo z obalu, ale když se osmahne, je chutnější.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Kdy se projeví hubnutí

Zdravý člověk začne hubnout ve chvíli, kdy je jeho energetický příjem nižší než výdej. Jedno kilo tělesného tuku odpovídá zhruba 7000 kcal. Pokud tedy každý den správnou úpravou jídelníčku a pohybem ušetříte 500 kcal, jedno kilo shodíte za dva týdny. To je základní princip hubnutí.

Jak dlouho se dá vydrzet bez jídla

Prvotním zjištěním byl časový údaj, po který dokáže člověk bez jídla přežívat. Podle odborníků je možné přežít zhruba tři týdny až 70 dní. Dopady jsou ale devastující. Tělo využije veškeré zásoby glukózy, tuků a také svalů, aby mělo z čeho čerpat energii.

Co se děje s tělem bez jídla

Podle odborníků je možné přežít zhruba tři týdny až 70 dní. Dopady jsou ale devastující. Tělo využije veškeré zásoby glukózy, tuků a také svalů, aby mělo z čeho čerpat energii. Výsledkem bude ubývání na váze, strádání, vyčerpání a následně nevyhnutelná smrt.