Co je to robi maso?

Jak se vyrábí robi maso

Robi maso se vyrábí ze směsi rostlinných obilných bílkovin, včetně rýžové bílkoviny, pšeničných klíčků a červené řepy. Chutí a konzistencí se velmi podobá masu. Neobsahuje tuk, ani cholesterol, a má také nízký obsah sacharidů.

Kde koupit robi maso

Kde koupit robi maso

Robi maso zaručeně najdete přímo v prodejně značky robi v Újezdě u Brna. Kromě toho ale i v řetězcích Globus (včetně online obchodu) a Albert nebo v prodejnách zdravé výživy.
Archiv

Co je Robi řízek

Robi (neboli ROstliná BÍlkovina) patří společně se seitanem a Klasem mezi alternativy masa na bázi obilovin. Je vhodné nejen pro vegetariány a vegany, ale také ty, kteří chtějí ozdravit svůj jídelníček nebo zhubnout. Uvítat jej mohou osoby alergické na sóju, ale naopak není vhodné pro osoby citlivé na lepek.
Archiv

Jak upravit robi maso

Nejčastěji jej koupíte ve formě plátků, které stačí namarinovat. Dají se obalovat, smažit, péct nebo grilovat na přírodno. Pokud potřebujete do těstovin, wok pánví nebo rizot robi nudličky, tak prostě jednoduše plátky pokrájejte na velikost, která vám vyhovuje.

Co jíst místo masa

Mezi dnes již zcela dostupné náhražky patří sojové maso, tofu, seitan, klaso, robi maso, tempeh nebo šmakoun.

Co obsahuje robi

Robi je speciálně připravená směs z pšeničné bílkoviny, červené řepy, vody a koření, která se vyrovná masu. Robi připomíná jatečné maso podílem bílkovin, konzistencí, vzhledem i chutí.

Jak chutna robi

Robi je tepelně upravený polotovar, chutí připomínající maso, které může do určité míry nahradit. Masu se vzhledem i konzistencí velmi podobá. Z hlediska kulinářského i nutričního splňuje požadavky moderní výživy a vzhledem k masu má i výhodnější cenu.

Jak naložit robi maso

Med, kečup, česnek, sojovou omáčku, olej, semínka, oregano a skořici smícháme dohromady a vytvoříme si tak marinádu. Do vzniklé marinády vložíme ROBI maso a na kolečka pokrájenou cibuli. Necháme marinovat cca hodinu nebo dvě. Poté opékáme na nepřilnavé pánvi již bez oleje (olej je v marinádě).

Co chybi telu kdyz nejím maso

Kvůli absenci živočišných potravin však může hrozit nedostatek plnohodnotných bílkovin, vitaminu B12, železa a vápníku. Vláknina je pro organismus důležitá, makrobiotici jí ale mohou mít nadbytek, což může působit potíže s nadýmáním a zácpou či průjmem.

Jak se stravovat bez masa

Vegetariánství ve své ryzí podobě nepovoluje konzumaci masa, uzenin a ryb. Jako alternativy k masu se využívá luštěnin, obilovin a výrobků z nich. Tradiční je sója, tofu, tempeh, výbornou náhradou masa je i Robi „maso“. Mléko a mléčné výrobky jsou důležitým zdrojem plnohodnotných bílkovin a vápníku.

Co je to seitan

Seitan, známý i jako pšeničný lepek, pšeničné maso, zjednodušeně gluten anebo lepek je potravina vyrobená z pšeničného lepku. Vyrábí se vyplavením škrobu z pšeničné mouky tak, že se opakovaně proplachuje větším množstvím vody. Po ukončení tohoto procesu zůstane lepková hmota, kterou lze dále zpracovat různými způsoby.

Co jsou robi nudličky

Jedná se o rostlinnou bílkovinu, která svým vzhledem i chutí hodně připomíná maso. Tato bílkovina neobsahuje sóju a nemusí se namáčet. Je určena k rychlé tepelné úpravě a chuťově je velmi zdařilá. Společně s bylinkami a kořením můžeme vytvořit velice chutné jídlo, které bude splňovat zásady správné výživy.

Co nahradit místo masa

Mezi dnes již zcela dostupné náhražky patří sojové maso, tofu, seitan, klaso, robi maso, tempeh nebo šmakoun. V receptech je můžete nahradit všude tam, kam byste přidali maso. Hodí se do guláše i do "číny".

Čím nahradit uzené maso

Uzené lze nahradit uzeným tofu, kde o chuti vypovídá samotný název. Stejně tak se hodí ale i tofu marinované nebo uzený tempeh.

Kdy se nesmí jíst maso

V době postní se nekonzumuje maso, kromě neděle. Sice se najdou hluboce věřící, kteří dodržují čtyřicetidenní velikonoční půst, nicméně v současné době je přísný půst především na Popeleční středu a Velký pátek.

Co se stane když nebudu jíst maso

7 věcí, které se stanou, když přestanete jíst masoSnížíte zánět ve vašem těle.Hladina cholesterolu v krvi klesne.Zlepšíte stav svého mikrobiomu.Změníte, jak fungují vaše geny.Výrazně snížíte své šance na cukrovku 2.Dostanete správné množství – a správný typ – proteinu.

Jak žít bez masa

Zejména starší generace skutečně tento přístup k životu nechápe. Ale není se čeho bát: lékařské studie dokazují, že život bez masa, případně i dalších živočišných výrobků, nás na zdraví nijak neohrožuje, naopak nám prospívá. Pokud je tedy jídelníček vyvážený.

Jak chutná seitan

Seitan je velmi variabilní, můžete ho připravit podobně jako například tofu či sójové maso. Dá se využít do guláše, špízů, nudličky na „čínu“, smažit, péct, fantazii se meze nekladou. Je třeba ho dostatečně okořenit, je bez chuti. Má houbovitou a šťavnatou konzistenci.

Jak se dělá seitan

Abychom získali seitan, tedy lepek, musíme z těsta vyplavit škrob. Nejlépe je těsto položit na cedník do větší mísy, do které napustíte vodu. Zprvu opatrným pomačkáváním zvolna vyplavujeme škrob a jakmile máme pocit, že je jím voda dostatečně nasycená, vyměníme ji za novou (použitá se dá využít např. na polévku).

Co jíst bez masa

V jídelníčku by měly být zastoupeny různé druhy obilovin, včetně méně tradičních druhů a tzv. pseudoobilovin (amarant, jáhly, quinoa, čirok atp.). Významným zdrojem bílkovin ve vegetariánském jídelníčku je lepek, z něhož se například vyrábí seitan. Seitan se upravuje podobně jako maso.

Proč vegetariáni nejí maso

K vegetariánství se lidé hlásí z různých důvodů. Mnoho lidí nejí maso z etických důvodů, z úcty ke zvířatům, aby vyloučili jejich bolest a stres. Tyto etické motivace uzákoňují různá náboženská vyznání a jsou sdíleny obránci práv zvířat.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Proč je maso zdravé

Maso obsahuje především velmi kvalitní bílkoviny, železo, zinek i některé důležité vitaminy. Jistě, tyto cenné látky jsou i v rostlinné stravě. Tělu ale přinášejí menší užitek. Příkladem jsou právě bílkoviny, které s tuky a cukry tvoří základní stavební kameny lidského těla.

Proč nejíst maso

Maso jako výživná potravina se dlouho tráví. Pokud ho konzumujete často a ve velkém množství, oslabujete si trávení, v těle se hromadí toxické látky a spolu s tím přicházejí i další zdravotní potíže. Nadužívání masa a uzenin je také jedním z důvodů, proč Češi vedou ve výskytu rakoviny tlustého střeva.