Co je to spinální?

Co to znamená spinální

Spinální anestezie neboli subarachnoidální anestezie je u některých typů chirurgických zákroků alternativou celkové anestezie. Při spinální anestezii pacient během operace zůstává při vědomí, aniž by však cítil bolest. Spinální anestezii lze použít u většiny operací od pasu dolů.
Archiv

Jak probíhá spinální anestezie

Spinální anestezie spočívá v zavedení místního anestetika na vnitř od vaku tvrdé pleny, tedy subarachnoidálně do mozkomíšního moku. Spinální anestezie je vhodná pro výkony na DKK a v podbřišku (např. totální endoprotéza – náhrada – kolenního kloubu, císařský řez, operace tříselné kýly).
Archiv

Jak dlouho působí spinální anestezie

Účinek znecitlivujícího léku podaného do mozkomíšního moku odezní během 2-3 hodin a poté dojde k úplnému návratu čití a hybnosti na dolních končetinách. Kdy je vhodná spinální anestézie Technika spinální anestézie je nejčastěji volena pro operace pod úrovní pupku, kdy je zachováno spontánní dýchání a vědomí pacienta.

Kam se píchá anestezie

Nejznámější a nejdiskutovanější jsou centrální blokády, kdy se roztok místního anestetika vpíchne přímo do prostoru páteřního kanálu nebo mezi míšní pleny v oblasti bederní páteře. Epidurální znecitlivění může být provedeno v kterémkoli úseku páteře. Tip: Nebojte se blokády, ale dobře zvažte, kdo vám ji provede.

Co je spinální stenóza

Lumbální spinální stenóza je onemocnění, při kterém dochází k postižení nervových vláken (nervových kořenů) vlivem zúžení páteřního kanálu v bederním úseku. Na tomto zúžení se podílí jednak vrozeně úzký páteřní kanál, jednak degenerativní změny páteře (výrůstky) vzniklé v průběhu života.

Co je spinální atrofie

Spinální svalové atrofie (SMA) je klinicky heterogenní skupina dědičných degenerativních chorob postihujících přední rohy míšní a často i motorická jádra hlavových nervů. Periferní nervy ani cerebrospinální dráhy nejsou postiženy.

Jak dlouho je narkóza v těle

Léky použité k anestezii zůstávají v lidském těle po dobu až 48 hodin. Proto by jste neměl(a), po dobu 48 hodin po ukončení celkové anestezie, řídit auto, kolo, obsluhovat stroje nebo dělat důležitá rozhodnutí.

Jak dlouho trvá probuzení z narkózy

Zaznamenávání do paměti má jisté zpoždění. Do plného vědomí se schopností pamatovat si se většinou pacient probere s odstupem minut až desítek minut po skončení anestezie.

Co se děje s telem při narkóze

Člověk se při celkové narkóze nachází v umělém spánku, nevnímá nic z toho, co se okolo něj děje, a necítí žádnou bolest. Prvním použitým celkovým anestetikem byl ether, který se však už pro své nežádoucí účinky nepoužívá. S lokální anestezií se setkáváme často například u zubaře.

Jak je nebezpečná narkóza

Mezi nejčastější nežádoucí účinky celkové anestézie patří pooperační bolesti svalů po relaxaci, zvracení u disponovaných osob, pocit škrábání v krku po intubaci. Vzácně může dojít při zajišťování dýchacích cest k uvolnění či vylomení viklavého zubu. Tyto nežádoucí účinky jsou nepříjemné, ale, nejsou nebezpečné.

Jak dlouho trvá operace bederní páteře

Operační výkon se provádí v celkové anestezii vleže na zádech, břiše nebo boku podle typu operačního výkonu. V některých případech při operaci hrudní páteře je nutné otevírat hrudní dutinu a u operací bederní páteře dutinu břišní. Operační výkon trvá 2-5 hodin, obvykle je nutné během výkonu podávat krevní transfuze.

Co je to Diskopatie

Pro degenerativní změny meziobratlových plotének je označení diskopatie. Jedná se o bolestivé onemocnění, kdy vyhřeznou meziobratlové ploténky. K tomu obvykle dochází mezi 25 a 50 lety, častěji se vyskytuje u mužů. Výhřez ploténky bederní páteře způsobuje bolest v oblasti bederní páteře, která se šíří do nohy.

Co je to svalová slabost

Svalová slabost neboli myastenie je nedostatek svalové síly. Myastenie má řadu různých příčin a lze ji zhruba rozdělit na „pravou“ a „domnělou“ svalovou slabost. „Pravá“ svalová slabost je primárním příznakem různých onemocnění kosterního svalstva (např. svalové dystrofie, ale i některá jiná onemocnění).

Jak se projevuje atrofie

Typickými projevy tohoto onemocnění je svalová slabost s maximem postižení v oblasti svalstva pletenců dolních končetin. Pacient má obtíže sám se posadit nebo postavit a obvykle není schopen samostatně chodit. V pozdějších stadiích nemoci je patrná i slabost polykacích a později dýchacích svalů.

Jak se chovat po narkóze

"První hodiny až den po zákroku v celkové anestezii stráví pacient na lůžku. Jsou mu podávány léky proti bolesti a po určité době je dobré, aby se napil nejlépe vlažného čaje. Naopak nevhodné jsou perlivé nápoje, protože mohou způsobovat nadýmání a dráždit žaludek," popisuje onkochirurg.

Co se deje s mozkem při narkóze

Ačkoli pojem anestezie vychází z řeckého pojmu značícího stav bez vnímání, týmu vědců z finské univerzity v Turku se podařilo zjistit, že mozek při zákroku tak úplně "mrtvý" není. Některé jeho důležité části dál fungují, člověk tak například i přes narkózu dokáže vnímat věci, které se kolem něj odehrávají.

Jak dlouho může být člověk v narkóze

Zdravotní sestra Vám poradí, kdy je bezpečné jíst a pít. Kdy mohu řídit Léky použité k anestezii zůstávají v lidském těle po dobu až 48 hodin. Proto by jste neměl(a), po dobu 48 hodin po ukončení celkové anestezie, řídit auto, kolo, obsluhovat stroje nebo dělat důležitá rozhodnutí.

Proč se nesmí pít před operací

Čas posledního stravování Vám upřesníme předem. Jde o nezbytnou podmínku podání celkové nebo regionální anestezie. Chráníte tím svoje zdraví a ve spolupráci s námi eliminujete rizika vyplývající a spojená s každým anesteziologickým výkonem. V případě opomenutí (nedodržení) této skutečnosti nás vždy, prosím, informujte.

Jak dlouho se může nosit bederní pás

Většina bederních pásů je přizpůsobená tak, že je můžete nosit po celý den. Lze je používat při aktivitách vsedě, leže, vestoje i pohybu a mnohé jsou natolik pohodlné, že vám nebudou vadit ani v noci. V našem e-shopu si vyberete z řady bederních pásů, které Vám poslouží při různých obtížích spojených s bolestmi zad.

Kdy je nutná operace bederní páteře

Stabilizační operace bederní páteře jsou prováděny v případech, kdy páteř ztrácí schopnost poskytovat oporu. K této situaci dochází v důsledku nadměrného opotřebení, vrozených dispozic, či kombinací těchto faktorů.

Co je to Kyfoza

fyziologickou kyfózu – normální zakřivení hrudní páteře (hrudní kyfóza) a kosti křížové (křížová kyfóza), patologickou kyfózu (lidově „hrb“) – nadměrné prohnutí hrudní páteře, často se vyskytující u starších žen, které trpí osteoporózou (a v jejím důsledku zlomeninami obratlů).

Co je to Schmorlův uzel

Schmorlův uzel je nález, který typicky souvisí se Scheuermannovou chorobou. Jde v podstatě o výhřez (prolaps) chrupavčitých částí meziobratlových plotének do obratlových těl, které je dobře viditelné na zobrazovacích metodách.

Co je to PSSM

PSSM je onemocnění svalů popsané u několika plemen koní, zejména u Quarter horse, Paint horse a appaloosa, ale vyskytuje se také u plnokrevníků a polokrevníků. U těchto plemen jsou však klinické příznaky odlišné a zahrnují bolestivost svalů, nechuť k pohybu, atrofii svalů zadních končetin a slabost.

Co je Myotonie

Myotonii charakterizuje perzistující svalová kontrakce a zpomalená dekontrakce, která se vyskytuje při volní kontrakci svalu (akční myotonie) nebo i jako reakce na mechanické podráždění (mechanická myotonie). Největší jsou myotonické projevy na začátku pohybu, opakovaným pohybem a rozcvičením se zmenšují a mizí.

Jak zacina Svalova dystrofie

Pacientům s DMD chybí dystrofin zcela (bílkovina na vnitřním povrchu membrány svalové buňky). Nemoc je charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Zpočátku se narodí chlapec bez jakýchkoli příznaků, ty nastupují plíživě přibližně od dvou let věku – potíže s chůzí, po čase usednutí na vozík.