Co je to tzv radula?

Co patří mezi plže

hlemýžď slimák. páskovka. plovatka. okružák. bahenka živorodáušeň ostranka. homolice. zavinutec. rapana. kotoučškeble rybničná ústřice. slávka. srdcovka. hřebenatka. perlotvorka.chobotnice. sepie. sepiová kost. loděnka. amonit. kalmar.
Archiv

Jak se dělí Mekkysi

Anatomie měkkýšů se zabývá vnitřní stavbou těla měkkýšů. Tělo se dělí na hlavu, nohu a útrobní vak. Útrobní vak obsahuje orgány a je kryt kožním záhybem tzv. pláštěm, jehož pokožka vylučuje na povrch schránku z uhličitanu vápenatého.

Jak se jmenují schránky mlžů

Schránka měkkýšů

U měkkýšů rozlišujeme ulitu, která je typická pro plže, a lasturu, která se vyskytuje u mlžů.

Jaký je rozdíl mezi mlži a plži

Mlži jsou už čistě vodní živočichové, žijící ve sladké i slané vodě, a podobně jako plži mají i mlži vápenitou schránku. Jen s tím rozdílem, že u mlžů ji tvoří ne ulita, ale tzv. lastura. Ta je složena ze dvou částí, které samotného mlže uzavírají uvnitř.

Co chrání tělo plžů

Tělo je u většiny plžů kryté vinutou vápenitou schránkou – ulitou. Ta má převážně ochrannou funkci. V ulitě je ukryta část těla, ve které jsou umístěny vnitřní orgány. Do ulity plži v případě nebezpečí zatahují svoji hlavu a svalnatou nohu.

Jak vypadá plž

Tělo se skládá ze svalnaté nohy, útrobního vaku a hlavy s jedním či dvěma páry tykadel (pár tykadel slouží jako hmatový orgán, oči jsou u jejich báze, v případě dvou párů jsou na delších tykadlech miskovitá očka, kratší mají funkci hmatovou). Měkké tělo bývá zpravidla kryto nepárovou schránkou (ulitou).

Co je Malakofauna

Věda zkoumající měkkýše se nazývá malakologie nebo též malakozoologie a odborníci na měkkýše jsou malakologové.

Jaký je největší měkkýš na světě

Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí.

Kdo žije v müsli

Může to znít jako samozřejmost, ale divili byste se, kolik lidí zapomíná, že uvnitř mušlí skutečně žijí živí tvorové. Jsou to nejrůznější měkkýši a krásné lastury a ulity jsou jejich domovy, bez kterých nemohou fungovat.

Jaký je rozdíl mezi ulitou a lasturou

Většina plžů vytváří ulitu, která je vlastně jejich opěrnou soustavou (vnější kostra) a zároveň chrání životně důležité orgány. Na rozdíl od lastur je to nepárový útvar, který se kolem pomyslné osy stáčí do spirály. Někteří zástupci plžů však o ulitu druhotně přišli (plzáci, slimáci, slimáčci ap.).

Co je to šnek

Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) je druh suchozemského plže z čeledi hlemýžďovití. Se svou velikostí 40–50 mm je to jeden z největších ulitnatých plžů žijících v České republice. Má žlutohnědou, tmavě hnědou nebo bílou schránku s tmavými pásky. V přírodě se dožívá přibližně šesti let, v zajetí až deseti až dvanácti.

Jak dycha Slimak

Dýchají plicními vaky, které jsou tvořené prokrvenou stěnou plášťové dutiny. Ta se otevírá na povrch těla dýchacím otvorem zvaným pneumostom, jehož umístění se liší u jednotlivých skupin nahých plžů, a proto může být vhodným rozlišovacím znakem.

Kdo má ulitu

Schránka plžů se nazývá ulita, která se skládá z jedné části, je většinou spirálovitě stočená a je vylučována z kožních záhybů na hřbetě. Nemají žádné končetiny. Pohybují se pomocí svalnaté nohy.

Co to je plž

Plži (Gastropoda), dříve též břichonožci, hovorově známi jako šneci a slimáci, jsou třída bezobratlých živočichů z kmene měkkýšů.

Jaký je největší MLŽ

Zéva obrovská (latinsky: Tridacna gigas) je největší žijící mlž. Dorůstá velikosti až 1,2 metru, váhy až 200 kilogramů a dožívají se více než sta let. Živí se řasami, fytoplanktonem a zooplanktonem. Zéva obrovská je jedním z nejohroženějších druhů mušlí.

Jak se jedí slávky

Vařené slávky

Na stůl by měly přijít v misce s trochou vývaru, neměly by v něm plavat. Z misky se nabírají buď rukama, nebo lžíci či kleštičkami na talíř. Vnitřek otevřené mušle můžete vybrat vidličkou anebo rukou, ale nejstylovější je použít jinou mušli jako kleštičky.

Jak chutná mušle

Pro představu, jak slávka chutná: v chuti dominuje rybí vůně a chuť, pro někoho, kdo nemá rád rybinu, může být až nepříjemná a intenzivní.

Co to je mušle

Jako mušle nebo lastury se označují všechny ulity plžů i misky mlžů. Pojmenování lastura se častěji používá pro dvojdílnou schránku mlžů. Věda o mušlích a lasturách se nazývá konchologie (conchology).

Jak jí šnek

Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Dokáže trávit celulózu. Ačkoliv je hlemýžď primárně býložravec, nepohrdne i jinou stravou. Například mrtvými těly živočichů, často jiných plžů.

Co mají rádi šneci

Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.

Co se stane když pes sní slimáka

Zvíře dokonce může zemřít na udušení. Příznaky onemocnění jsou vlhký chroptivý kašel, hlasité a namáhavé dýchání a výtok z nosu. Zvířata přitom vykašlávají larvy i vajíčka parazita. Plicní červivost nakaženého psa výrazně oslabuje a je tak náchylnější k virovým a bakteriálním infekcím.

Co je to slimák

Slimáci jsou vlastně zahradní pomocníci, kteří nikdy dřív v historii člověka nebyli „záškodníky. “ Plži, tedy hlemýždi, slimáci a plzáci nás provází celými věky a v zahradách plní svou úlohu odbourávačů rozkládajících se rostlin, hub nebo živočichů.

Co jí plži

Juvenilní stadia plžů se živí řasami na povrchu půdy (jako např. slimáčci). Vodní plži se živí vodními rostlinami a umožňují tak přístup bakteriím k rostlinným tkáním. Rostliny pak hnijí a jsou zdrojem žádané potravy.

Co je zéva

Zévy patří mezi mořské mlže z čeledi Tridacnidae vyskytující se pouze v Indic- kém a v Tichém oceánu. Jsou výjimečné jednak způsobem získávání potravy, a také svou velikostí. Zéva obrovská (Tridacna gigas), která může měřit až téměř 1,4 m na délku a vážit až 500 kg, je největším a nejtěžším mlžem na světě.

Jak se jmenuje PLZ který má největší lastury na světě

Uvádí se, že zéva obrovská (Tridacna gigas), jejíž lastury mohou měřit přes jeden metr a jejíž váha se blíží ke 300 kg, může uvěznit končetinu neopatrného potápěče.