Co je ve vajíčku
Vejce jsou tvořena vodou (74 %), kvalitními bílkovinami (13 %), tuky (12 %), dále obsahují některé vitamíny a minerální látky. Obsah sacharidů je ve vejcích nevýznamný. Průměrné vejce o hmotnosti 55 g má energetickou hodnotu 340 kJ.
Archiv
Která vejce jsou nejlepší
Při koupi se zaměřte na kvalitu skořápky, která by měla být pevná a bez výrazných prasklin. Po rozbití by pak mělo vejce obsahovat pevný nezakalený žloutek a průzračný bílek. Vejce, která na prodejních pultech najdete, se liší především typem chovu slepic.
Proč jsou Dvoužloutková vajíčka
Dvoužloutková vejce se mohou objevit tehdy, když se z povrchu vaječníku uvolní dva zralé žloutky najednou. Poté se také zvětší objem a hmotnost vajíčka. Ojediněle mohou vzniknout vajíčka se třemi žloutky. Někdy je třeba nadměrně velké vajíčko pomocí oleje opatrně uvolnit z kloaky.
Kdo má největší vejce
Největší vejce snáší pštros, ale největší vejce v poměru ke své tělesné velikosti snášejí novozélandské kiwi. Pro lepší představu – vejce pštrosa tvoří pouze 2 % jeho váhy, dítě 5 % hmotnosti matky a vejce kiwi má až 20 % hmotnosti samičky. Nejtěžší slepičí vejce vážilo 454 g.
Jak se pozná oplodněné vejce
Oplozené vejce nepoznáte, jen pokud se v něm před vařením nebo smažením objeví červený terčík, lze pak tvrdit, že je vejce oplozené.
Kdo klade vejce
Mezi ně patří například vlaštovka obecná, špaček obecný, medozvěstky, sýkořice vousatá, některé druhy kachen, dále vdovky, snovač kukaččí, kachna kukaččí nebo i peřovec kukaččí. Ale nejenom ptáci parazitují v hnízdech jiných druhů. Také některé druhy včel, mravenci či ryby.
Kdo snáší modrá vejce
Araucana (araukana)
Bezocasé slepičky, jejichž předky byly slepice chované indiány v oblasti Araucanía v Chile. Snášejí modrá, zelená či modrozelená vejce.
Kdo má zelené vejce
Nazelenalé skořápky mají slepice křížené s druhem chilského kura araukana, který snáší tyrkysově zelená, někdy až namodralá vejce. Zmíněný odstín, pro nějž se mu přezdívá „velikonoční slepice“, má na svědomí zelené barvivo biliverdin obsažené ve žluči.
Kdy prosvítit vejce v líhni
Tmavá vejce je proto nutné kontrolovat již 4 – 5 den inkubace. Světlá vejce je možné prosvítit 7 – 10 den, později to již není možné, pod lampou není nic vidět.
Co je to Balut
Balut je pokrm pocházející z jihovýchodní Asie a rozšířený především na Filipínách jako cenově dostupné pouliční občerstvení. Připravuje se z ptačího vejce (nejčastěji kachny divoké), které je oplodněné a udržuje se dva až tři týdny v teple, aby se v něm vyvinul zárodek.
Kdo snáší bílé vejce
Leghornka. Kuřice bílá Leghorn je doslova přebornicí ve snášce bílých vajec. Ta jsou k užitku nejen v období Velikonoc. Tato kuřice má navíc nízkou spotřebu krmiva.
Kdo snáší bílá vejce
Leghornka. Kuřice bílá Leghorn je doslova přebornicí ve snášce bílých vajec. Ta jsou k užitku nejen v období Velikonoc.
Jak zjistit zda je vajíčko oplodněné
a chcete zjistit, zda jsou násadová vejce oplozená, dobře Vám k tomu poslouží prosvěcovačka vajec. Prostřednictvím prosvěcování vajec od sebe již po pár dnech líhnutí jednoduše rozpoznáte oplozená a neoplozená vajíčka.
Jak často otáčet vejce v líhni
Vejce se otáčí ručně, jedno po druhém, minimálně dvakrát denně, o 180°, maximálně se otáčí jednou za hodinu. První otočení se provede třetí den inkubace, a poslední otočení se provádí tří dny před uplynutím inkubačního období podle instrukcí k líhnutí dle typu vajec.
Jaké je nejlepší jídlo na světě
První místo v žebříčku nejlepších světových jídel roku 2022 na TasteAtlas obsadilo japonské jídlo kare. Je to japonská verze curry a obvykle se podává ve třech variantách: s rýží, s udon a karē-pan.
Jak využít kachní vejce
Kachní vejce jsou v zahraničí velmi populární potravinou a v některých částech světa dokonce nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Například v Anglii se z nich pečou buchty, v Thajsku z nich dělají výborné kachní taštičky a v Číně zase pokrm nazývaný „stoleté vejce“.
Kdo snáší černé vejce
Když vyrazíte do obchodů, najdete zde buď žlutá nebo bílá. Existuje však ještě jeden unikát. Tím jsou černá vejce.
Kdo snáší zelená vejce
Nazelenalé skořápky mají slepice křížené s druhem chilského kura araukana, který snáší tyrkysově zelená, někdy až namodralá vejce. Zmíněný odstín, pro nějž se mu přezdívá „velikonoční slepice“, má na svědomí zelené barvivo biliverdin obsažené ve žluči.
Jak stará vajíčka do líhně
Vejce starší než 8 dní mají sníženou šanci na vylíhnutí, která se blíží nule, pokud je vejce starší než 15 dní. Vybírejte vejce s normálním tvarem. Skořápka nesmí být měkká, prasklá, tenká nebo s modrým bodem (stará vejce). Před umístěním vajec do líhně je pomalu ohřejte ze skladovací na pokojovou teplotu.
Kdy dát vejce do líhně
Vejce mají nejlepší míru líhnutí, pokud jsou skladována po dobu nejvýše 7 dnů před zahájením inkubace a před umístěním do líhně nechána malinko ohřát a pokojovou teplotu, protože náhlé zahřátí může způsobit kondenzaci vlhkosti na skořápce vajec, což může vést k onemocnění a sníženému počtu vylíhnutých mláďat.
Jaké je nejzdravější jídlo na světě
100 nejzdravějších potravin světa
100 nejzdravějších potravin světa | |
---|---|
1. | Mandle |
2. | Čerimoja |
3. | Okouník mořský |
4. | Platýs |
Proč se nejí husí vejce
Husí vejce
Samotná vařená vejce ale nezachutnají každému. Jsou sice méně tučná a celkově jemnější oproti těm kachním, přesto v nich zůstává olejnatá příchuť. I u husích vajec ale platí, že bychom je měli vařit déle. Stejně jako u všech vodních ptáků, i u nich totiž hrozí vyšší riziko nákazy, třeba salmonelou.
Jak často se otáčí vejce v líhni
Důležitou součástí líhnutí kuřat v líhni je otáčení vajec, s kterým začneme třetí den. Násadová vejce musí být otáčena, aby se zabránilo přilepení vyvíjejícího se embrya na skořápku. Vejce se doporučuje otáčet pomocí páčky minimálně 2x denně – ráno a večer.
Jak svítit kuřatům
První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.
Jak zvýšit vlhkost v líhni
Vlhkost v líhni zajišťuje odpařování vody z plochých táců na dně líhně nebo ponorná topná tělesa. Lze ji zvýšit kropením vajec teplou vodou, mlžením nebo zavěšením vlhkých textilií; její hodnoty kontrolujeme vlhkoměrem.