Co je to VIN kód?

Kde je VIN kód na autě

Vyraženo na automobilu na speciálním výrobním štítku, přičemž nejčastěji bývá v motorovém prostoru. Někdy ho najdete i pod čelním sklem na straně řidiče.
Archiv

Co se dá zjistit z VIN kódu

K čemu VIN slouží

VIN je nejdůležitější identifikátor každého vozidla. Na jeho základě je vozidlo vedeno ve všech databázích výrobce, registru vozidel, policie, autoservisů, pojišťoven atp. Je tedy potřeba jej znát pro řadu úkonů – třeba sepsání kupní smlouvy, přepisu vozu na úřadě nebo uzavření pojištění.
Archiv

Jak číst VIN kód

Auta vyrobená z Afriky tak na začátku VIN čísla mají písmeno A až H, zatímco ta asijská J až R, evropská S až Z a třeba severoamerická 1 až 5. Druhý znak upřesňuje místo výroby, pro Českou republiku jsou tak vyhrazeny kódy TJ až TP. Jmenovitě Škoda Auto využívá kombinaci TMB, zatímco Tatra TMT.
Archiv

Co je u auta VIN

VIN (Vehicle identification number – Identifikační číslo vozidla) je mezinárodně jednoznačný identifikátor motorových vozidel, zpravidla vyražený na štítku trvale připevněném ke karoserii vozu nebo vyražený do karosérie samotné.

Jak zjistit VIN z SPZ

Vzhledem k přísným právním předpisům tykajícících se ochrany osobních údajů nelze dohledat žádné údaje o majiteli vozidla na základě SPZ ani VIN vozidla. Státní orgány a některé soukromé společnosti (např. pojišťovny) tuto možnost mají, ale bez souhlasu majitele vozidla nesmějí jeho osobní údaje nikomu předávat.

Kde je VIN na technickém průkazu

V technických průkazech. VIN vozidla je vždy uveden ve velkém technickém průkazu v zadní části a i v malém technickém průkazu.

Jak zkontrolovat auto podle VIN

Kontrolu vozu pomocí VIN kódu lze provést jednoduše on-line pomocí systému AUTOTRACER na stránkách Cebia.com. Jedná se o největší databázi záznamů o ojetých vozidlech v ČR.

Jak najít díly podle VIN

Pokud si přejete vyhledat nějaký díl/y na Vaše vozidlo stačí nám zaslat VIN kód (příp. informace o vašem modelu) a požadavek na díl, my jej za Vás vyhledáme. Jakmile budeme mít díl vyhledaný, spojíme se s Vámi telefonicky, případně zašleme obrázek dílu na Váš email.

Jak zjistit typ motoru dle VIN

Zkontrolujte, jestli není pozměněn, neodborně přeražen nebo jestli někdo nemanipuloval s dílem, na kterém je kód VIN vyražen. Typ a výrobní číslo motoru Oba údaje najdete vyražené na bloku motoru.

Jak ověřit VIN zdarma

Rychlá VIN kontrola zdarma a online

Na online kontrole VIN kódu je úžasné to, že jej lze provést odkudkoliv a v základu nic nestojí. Lze ji provést online na webových stránkách www.zkontrolujsiauto.cz, rozsáhlé databázi ojetých aut v ČR.

Jaký je rozdíl mezi SPZ a RZ

Registrační značka je bílá obdélníková tabulka obsahující kombinaci písmen a čísel v černé barvě, která musí být umístěna na každém motorovém vozidle a případně i jeho přípojném vozidle. Vedle označení registrační značka (RZ) se užívá také státní poznávací značka (SPZ).

Jak zjistit vlastníka auta

Legální cestou zjistíte údaje o majiteli vozidla pouze prostřednictvím Policie České republiky. Ta má ale v případě neznámého majitele svázané ruce. Ani jedna ze zmíněných institucí nesmí poskytnout údaje o majiteli bez jeho souhlasu. Pokud neznáte vlastníka vozidla, který ujel od nehody, nahlaste proto nehodu policii.

Co obsahuje výrobní štítek vozidla

Výrobní (typový) štítek vozidla musí obsahovat kódové číselné a písmenné označení výrobce a typu vozidla – VIN (Vehicle identification number – Identifikační číslo vozidla).

Jak zkontrolovat auto zdarma

Takovým zdrojem informací může být například systém Ministerstva dopravy na stránkách www.kontrolatachometru.cz. Doplňkem těchto služeb je pak projekt VinCheck, který nabízí uživatelům informace o vozidle, které jsou získávány z vlastních zdrojů a/nebo ze zdrojů partnerů projektu.

Jak zjistit číslo dílů

Číslo může být na papírovém štítku nebo vyražené přímo na součástce. To znamená, že pokud máte poškozený nebo nefunkční díl, můžete na základě tohoto čísla dohledat a koupit nový s jistotou, že Vám bude pasovat.

Jak zjistit PR číslo

Čísla PR („Primärausstattung“ = „původní vybavení“) označují určité náhradní díly pro vozidla VAG (Volkswagen/Audi Group). Tato čísla se nacházejí na štítcích obsahujících identifikační údaje o vozidle nebo v servisní příručce k vozidlu.

Jak zjistit VIN zdarma

Rychlá VIN kontrola zdarma a online

Lze ji provést online na webových stránkách www.zkontrolujsiauto.cz, rozsáhlé databázi ojetých aut v ČR.

Jak zjistit typ auta

Registrační značka (RZ)

Mezi nejpoužívanější rejstříky poznávacích značek patří Informační středisko pro poškozené u České kanceláře pojistitelů. Po zadání RZ a data, ke kterému chcete informaci vyhledat, získáte tyto informace: druh vozidla, o který se jedná (osobní, nákladní, motocykl apod.)

Co znamená C na SPZ

Registrační značky pro veterány

Dvoučíslí před písmenem V znamená kód kraje (podle písmen v abecedě, která kraj označují: tedy 01 – A – Praha, 02 – B – Jihomoravský kraj, 03 – C – Jihočeský kraj atd.). Čtyřčíslí vpravo pak pořadové číslo registrace.

Co je F na SPZ

Na maskovaných automobilech (nejen) Škoda si občas můžete všimnout také registrační značky s písmenem „F“ na začátku – viz třeba na této fabii. To je tzv. registrační značkou pro zkušební účely, která se používá na automobilech při testování před uvedením na trh, respektive jejich homologací.

Jak zjistit majitele vozidla podle VIN

Vyhledání majitele vozidla podle SPZ

Vzhledem k přísným právním předpisům tykajícících se ochrany osobních údajů nelze dohledat žádné údaje o majiteli vozidla na základě SPZ ani VIN vozidla.

Kdo je majitelem auta

V řeči zákona rozlišujeme mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla. Definice vlastníka je přitom nabíledni – vozidlo fyzicky vlastní a ve velkém technickém průkazu je zapsaný jako vlastník. Vedle toho provozovatel vozidlo fyzicky nevlastní, ale aktivně se podílí na jeho provozu.

Kde je kód motoru

Na novějších motorech bývá uveden pouze model a typ, čísla označující code hledejte na samolepce s čárovým kódem (většinou bývá nalepená na plastovém krytu motoru nebo na nádrži). Když znáte model a typ motoru, napište čísla do vyhledávače rozkresů motorů.

Co je potřeba k převodu vozidla

Jaké dokumenty jsou potřeba k převodu vozidla:osobní doklady obou smluvních stran (popř.velký technický průkaz,malý technický průkaz (osvědčení o registraci vozidla),platná zelená karta,protokol o evidenční kontrole – na základě novelizace zákona č.uhrazený správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč.

Co je to OEM číslo

OEM číslo využívají často výrobci automobilovém průmyslu. Při montáži automobilu v továrně, musí mít každý díl svůj originální kód výrobce, tedy i autobaterie. Tyto kódy pak uvádějí všichni další druhovýrobci dílů. Díky opsaním OEM čísela z Vaší původní autobaterie je možné dohledat požadovaný typ.