Co se pije na Sardinii
Co se týče nápojů, nejznámějším a zároveň nejvíce konzumovaným je víno. Každá oblast ostrova je proslavená jiným druhem vína, obecně jsou zde ale vína červená, těžká a silná. To však nemění nic na jejich výtečnosti. Známou lihovinou je taktéž likér z myrty, v italštině zvaný licòre de murta.
Archiv
Jak se prezdiva Sardinii
„Karibik Středomoří“ je ostatně další přezdívka, kterou si Sardinie vysloužila. Ostrov má bohatou historii, střídali se tu vládci ze všech možných říší a států Středomoří. Bylo to právě střídání různých vlivů, které vytvářelo zdejší kulturu a formovalo národ Sardů.
Jak dráha je Sardinie
Náklady a ceny na Sardinii
Obecně by se dalo říct, že za hlavní chod dáte zhruba 15 euro. Co se týče pití, je vcelku levným nápojem místní víno – láhev o objemu půl litru až litr stojí přibližně 5-7 euro. Ceny kávy se pohybují okolo 1,5 eura a výše.
Archiv
Co si koupit na Sardinii
Typickým dárkem, kterým uděláte radost zejména ženám, jsou zlaté a stříbrné šperky s korálem a polodrahokamem či ručně vyráběné prsteny. V Algheru se můžete setkat s uměleckou technikou filigránu. S korkovými výrobky se setkáte po celé Sardinii, protože ve vnitrozemí roste hojně korkový dub.
Co si přivézt ze Sardinie
Chcete-li si přivézt ze Sardinie typický suvenýr či dárek, nevynechejte originální výrobky sardského řemeslnictví – tkalcovství koberců (tappeti sardi), řezbářství, šperkařství (filigrán, šperky z červeného korálu, ručně vyráběný prsten Fede Sarda), výrobky z korku, sardské nože (coltelli sardi)…
Co je typické pro Itálii
Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přátely. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.
Jaké moře je u Sardinie
Sardinie je po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři a jeden z 20 regionů Itálie. Nachází se západně od italského poloostrova, jižně od francouzského ostrova Korsika.
Jak se mluví na Sardinii
Na Sardinii je úředním jazykem italština, ale většina obyvatel mluví také místním jazykem sardštinou, která je uznávána jako samostatný románský jazyk. Sama sardština má mnohé a od sebe velice odlišné dialekty. Navíc se ve městě Alghero mluví katalánsky a na ostrově San Pietro ligurským dialektem.
Co navštívit na severu Sardinie
Severní SardinieParco Nazionale dell´Asinara. Národní park Parco Nazionale dell´Asinara se nachází na ostrově Isola dell´Asinara – Oslím ostrově.Alghero. Dříve významné rybářské město, dnes asi největší turistické letovisko severní Sardinie.Rivera del Corallo.Ozieri.
Jaká část Sardinie je nejlepší
Severní pobřeží je známé svými vysněnými plážemi a je velmi oblíbené u turistů. Jižní pobřeží je méně členité a má krásné dlouhé písečné pláže. Je to méně turistické pobřeží, méně frekventované, a proto autentičtější než severní pobřeží.
Co se nesmí vyvážet ze Sardinie
Na plážích v národním parku nenajdete bary, toaletu, a můžete narazit i na horskou policii, která chrání park od vandalů nebo přestupků. Ze Sardínie se nesmí (pod obrovskou pokutou) vyvážet proslulé bílé oblázky, které se nachází v národním parku u každé pláže.
Jaké je hlavní město Sardinie
Sardinie je druhý největší ostrov ve Středozemním moři (po Sicílii a před Kyprem) a autonomní oblast Itálie. Nachází se v západní části moře, jižně od Korsiky. Oficiální název kraje zní Autonomní region Sardinie a jeho hlavním i největším městem je Cagliari.
Co se snídá v Itálii
Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani.
Co se pije v Itálii
Typické italské nápojeItalská káva.Limoncello – tradiční italský nápoj.Aperol Spritz – osvěžující koktejl.Pivo Peroni – Nastro Azzurro.Italské víno.
Kdy jet na Sardinii
Sardinie je zemí, kterou je možno navštívit v průběhu celého roku. Díky svému středomořskému klimatu se teploty v létě vyšplhají v průměru na příjemných 28°C a v zimě neklesnou pod 10°C. Co víc, Sardinie je známá pro své šesti měsíční léto.
Kdy nejlepe na Sardinii
Nejlepší doba k návštěvě Sardinie jsou měsíce od dubna do června, tedy od Velikonoc.
Co se nesmí vozit do Švédska
„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).
Na co si dát pozor v Itálii
Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.
Jakou si dát pizzu v Itálii
Češi pizzu milují, ale je těžké přímo specifikovat, kterou mají nejraději. Lze říci, že mezi nejoblíbenější patří klasická Margherita a Capriciosa, nebo prostě klasika šunka a sýr. Dalšími velmi oblíbenými jsou pizza Messicana, Pepperoni, Calzone Primavera, Carpaccio, Diavola.
Jak se žije na Sardinii
Rozmanitost a kontrasty
Sardinie je ostrov plný protikladů. Zatímco v drsném hornatém vnitrozemí se žije velmi tradičním způsobem života a ovce a kozy se pasou takřka na každém rohu, při pobřeží se nacházejí i ta nejluxusnější letoviska, každoročně navštěvovaná společenskou smetánkou.
Kde fouká na Sardinii
Jižní pobřeží
Jih Sardinie nabízí dlouhé písčité pláže zasazené do nádherné přírody. Můžete se nechat zlákat například plážemi ležícími na západ od městečka Chia. Táhnou se dlouhé kilometry a od západu je chrání mys Capo Teulada. Písek tu často tvoří rozsáhlé duny a občas i jezírka, kde můžete spatřit plameňáky.
Na co si dát pozor ve Švédsku
Švédsko je obecně bezpečnou zemí. Tamní obyvatelé jsou velice mírumilovní, poctiví a důvěřiví, takže z jejich strany se kriminálních činností dočkáte jenom výjimečně. To spíše mezi zahraničními turisty si dávejte větší pozor na to, aby při větší koncentraci osob nedošlo k odcizení vašich osobních věcí.
Co si přivézt ze Švédska
I bez nich totiž hravě najdeme pět skvělých suvenýrů, které oceníte vy nebo obdarovaný určitě mnohem víc.DALARNSKÝ KONÍK: pro všechny generace. Koník.ŠVÉDSKÝ KAVIÁR: polechtá chuťové buňky. Švédský kaviár.SOBÍ MASO: sušené, čerstvé…VÝROBKY Z VLNY: zahřejí v mrazivém počasíLÉKOŘICE: sladká i slaná, jen jí musí být dost.
Co nedělat v Itálii
Osm věcí, které nesmíte nikdy udělat v ItáliiKapučíno po poledni. V Česku si dopřáváme kapučíno, espresso s krásně napěněným mlékem, v kteroukoliv denní hodinu.Latte.Coffee to go.Krájet knedlíky nožem.Nemračte se na „bambini“Do kostela v šortkách.Nevěřte navigaci.Nespěchejte.
Jak se tankuje v Itálii
v Itálii a Švýcarsku, jsou velmi populární samoobslužná čerpadla. Na italských pumpách jsou obvyklé stojany, jež přijímají bankovky – automat vydá množství paliva odpovídající vložené bankovce, proto je třeba se ujistit, že se nám vejde do nádrže, jinak nebudeme moci přebytek natankovat.