Co je typické pro Severní Irsko?

Co je typické pro Irsko

Irsko se pyšní nádhernou zelenou přírodou, díky které se mu přezdívá „Smaragdový ostrov“. Všude se pasou ovce, z jejichž vlny se pak v Irsku vyrábějí typické svetry, čepice a teplé kabáty. Zaujmou také divoké útesy při pobřeží omývaném Atlantským oceánem.
Archiv

Co je hlavní město Severního Irska

BelfastSeverní Irsko / Hlavní město

Belfast (irsky Béal Feirste) je město ve Spojeném království a hlavní město Severního Irska. Je zároveň největším městem Severního Irska a provincie Ulster, po Dublinu je druhým největším městem na Irském ostrově. V roce 2015 zde žilo přes 333 000 obyvatel a patřilo tak mezi 15 největších měst Spojeného království.

Čím je zajímavé Irsko

☘️ Populární trojlístek není hlavním symbolem Irska. Jeho nejhlavnějším symbolem je harfa. Zajímavostí je, že Irsko je jedinou zemí jejíž státním znakem je hudební nástroj. ☘️ Dalším symbolem Irska je whiskey a pivo Guinness, ale i keltský kříž, jetel a irský vlkodav.
Archiv

Co se jí v Irsku

Příklady irských pokrmůIrish stew (irsky stobhach), irské národní jídlo, dušená směs skopového masa, brambor, mrkve a cibule.Coddle (irsky cadal), hustá polévka z vařených brambor, slaniny, párku a cibule.Shephard's pie, koláč z mletého skopového masa s vrstvou bramborové kaše posypané sýrem.

Co vědět o Irsku

Irsko má nejvyšší míru porodnosti v Evropské Unii (a po Albánii druhou nejvyšší v Evropě) a naopak nízkou míru úmrtnosti. Podle posledního sčítání z roku 2006 se tak Irská republika řadila na první místo v žebříčku ročního přírůstku obyvatelstva v rámci zemí EU, k čemuž však přispěla také imigrace.

Jak se prezdiva Irsku

Ostrov si vysloužil přezdívku „Smaragdový ostrov“ díky bujné vegetaci, která je zde díky mírnému klimatu a častému jemnému dešti.

Co se vyrábí v Irsku

V současné době se rozvíjí hlavně služby (49 % HDP). Těží se nerosty: olovo, zinek, měď, stříbro, také zemní plyn a rašelina. Rozvíjí se průmysl chemický, petrochemický, elektronický, kovozpracující, nábytkářský a potravinářský. Vyrábějí se tady počítače a dopravní prostředky.

Jakou řečí se mluví v Irsku

Úředními jazyky v Irsku jsou irština a angličtina. Irštinou hovoří asi 38 % obyvatelstva a pro cizince se zdá býti nesrozumitelná, nicméně patří k jazykům s nejstarší dochovanou lidovou slovesností. Anglicky hovoří převážná většina obyvatel. Jejich krajový přízvuk pěkně zamotá hlavu i rodilým mluvčím.

Co se pije v Irsku

Irsko nejvíc proslavilo pivo, káva a whiskey. Pouze whiskey z Irska se může označovat za pravou a je třikrát destilovaná (skotská jen dvakrát). Nejznámější značky jsou Tullamore Dew a Jameson. Velmi vyhlášenou je značka Bushmills ze Severního Irska.

Co si vzít s sebou do Irska

Oblečení do vody

Až pojedete do Irska, nezapomeňte hlavně na kvalitní větrovku, a to jak v zimě, tak v létě. Dobré nepromokavé boty se také hodí. Dokonce i když chcete jen chodit po městě, místo slušivých letních šatů si vezměte jeden pár suchých ponožek navíc. Irské počasí je zrádné a mění se každou minutou.

Jak se chovat v Irsku

Neformálnost a praktičnost Irů

Mají rádi neformální chování, okázalost považují za prohřešek. Ve skutečnosti je při jednání s nimi možné všechno, za přátelskou otevřenost se mnohdy skrývají lstivý chytráci s velmi tvrdohlavým a neústupným přístupem k řešení problémů.

Co vyváží Irsko

Nejdůležitějším odvětvím zemědělství je tradiční chov ovcí, ovčí vlna je vyvážena do jiných zemí. Dále se také pěstují brambory.

Jak se zdraví v Irsku

An bhfuil Bearla agat Na zdraví! Sláinte!

Jak se říká Irsku

Irsku se také říká Smaragdový či Zelený ostrov. Latinské pojmenování pro Irsko je Hibernia.

Co si koupit v Irsku

Pořídit si můžete jak hořčici, marinádu, karamely, směs na výrobu chleba či čokoládu. Pokud pak budete chtít suvenýr, který vám vydrží déle, proč si nekoupit třeba triko s některým z reklamních maskotů, typickou Guinness pintu nebo aspoň otvírák

Jaké oblečení do Irska

Za sebe Ti mohu doporučit vzít si méně kousků oblečení, ale univerzálních, ať je můžeš vrstvit. Irové chodí oblékaní méně než my, jsou dost otužilí. Určitě využiješ i nějaké outdoorové kousky oblečení, například termotriko apod., to nezabere moc místa a jistě ho oceníš, dále šátek/šál, čepici, rukavice atd..

Co žije v Irsku

Častěji se setkáte s liškou, jezevcem, lasicí, hranostajem a rejskem. Pobřeží Irska si oblíbili ornitologové. Kromě racků se zde vyskytují kormoráni, buřňáci, rybáci a papuchalky. Ve sladkých vodách se brouzdají labutě, kachny a husy.

Co se těží v Irsku

Irsko má nepříliš významné nerostné bohatství. Těží se především olovo a zinek, dále měď, rašelina, stavební materiál, stříbro a zemní plyn. Rozvíjí se především průmysl chemický a petrochemický, elektronický, kovozpracující, nábytkářský a potravinářský.

Co se pěstuje v Irsku

Zemědělství v Irskuv živočišné výrobě jsou nejdůležitějšími sektory chov dobytka a navazující mlékárenský průmysl.hlavními plodinami jsou ječmen, pšenice, cukrová řepa, brambory a houby.důležitý je též mořský rybolov (mořeká treska), poslední dobou často také pěstování ryb v pobřežních farmách, tzv. akvakultura. Odkazy.

Jaké náboženství je v Irsku

Irsko patří k tradičním katolickým zemím Evropy, ke katolicismu se v něm hlásí více než 90 % obyvatel. Jsou zde i protestanti, především z Irské církve, která je místní odnoží církve anglikánské. Dalšími protestanty jsou metodisté a presbyteriáni.

Jak se platí v Irsku

V roce 2002 bylo v Irsku zavedeno euro a dnes je jedinou oficiální měnou. Dříve se platilo irskou librou, kterou si dnes prohlédnete jen v muzeu. Vyměňte si dostatek hotovosti před odjezdem z České republiky. Místní směnárny mívají vyšší kurzy.

Jaké jsou zásuvky v Irsku

Velká Británie a Irsko

Napětí pro velkou Británii a Irsko je 230 V, přičemž většina elektrických spotřebičů používá napětí 220 –240 V. Zásuvky ve Velké Británii a Irsku vyžadují jedinečný typ zástrčky se 3 plochými obdélníkovými kolíky.

Kdy nejlépe do Irska

Za hlavní turistickou sezónu platí léto a pozdní jaro, tedy květen až srpen, kdy je největší šance – nikdy však garance – solidního počasí.

Co roste v Irsku

V rašeliništích rostou vřesy, masožravé rostliny, orchideje a rákosy. Na pastvinách dominují traviny, jílek, psárek, medyněk, bojínek, pryskyřníky, hluchavky, prvosenky či vzácný asfodel. S údivem se v zemi nachází i rostliny typické pro Středomoří: vavříny, myrty a planiky.

Jaká je měna v Severním Irsku

Britská libraSeverní Irsko / MěnaLibra šterlinků, nebo též britská libra je zákonné platidlo Spojeného království. Oficiální ISO 4217 kód měny je GBP. Značka pro libru je £ a v angličtině se dává před sumu. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti, až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Wikipedie