Čím krmit vodní želvy
Vodní želvy se přirozeně krmí ve vodě, proto i mláďata neučíme nic jiného. Podávat můžete rybí maso, moučné červy nebo kobylky a mouchy. Vždy ale musí být velikostně vhodné pro aktuální velikost želvičky.
Archiv
Co potřebují vodní želvy
Musí mít i nějakou souš Želvy v přírodě žijí u vody, ale potřebují i místo, kam se chodí vyhřívat a odpočívat. Někdy stačí kámen nebo dřevo, ale hlavně musí mít zvíře bezpečný vstup do vody. Když si ji přineseme domů, je lepší ji položit na souš, aby si sama našla cestu do vody.
Archiv
Co dát vodní želvě do akvária
Běžně se pro vodní želvy používají i větší akvária do kterých lze vložit velký kámen, kořen či ostrůvek na který si mohou želvy pohodlně vylézt a odpočinout si. Mláďata lze chovat v nádrži o objemu cca. 45 litrů, ale dospělé jedince je vhodné chovat ve větší nádrži objemu zhruba 250 litrů.
Jak casto se krmi vodní želvy
Živočišná strava
Malé želvy do 1 roku: živočišné krmivo každý den. Želvy 1–3 roky: dva dny v týdnu bez masa. Želvy od 3 let: maso každý druhý den. Starší želvy od 7 let: živočišné krmivo 2-3krát týdně
Archiv
Co může jíst želva
Želva zelenavá je býložravec. Její jídelníček tvoří především luční rostliny, květy a listy keřů. V přírodě však nepohrdne hmyzem nebo šneky a slimáky, v domácích podmínkách však nedoporučujeme živočišnou složku podávat.
Jak udělat jezírko pro želvu
Nadzemní ohrádku lze vytvořit například z málo nápadného zeleného pletiva, nebo jakýkoliv ji zakrýt pomocí rostlin. Vodní želvy nešplhají tak dobře, jako suchozemské, i tak by měla ohrádka přesahovat jejich délku dvakrát. Pokud se v okruhu několika kilometrů příhodná vodní plocha nenachází, želvy jezírko neopustí.
Jak dlouho vydrží vodní želva bez jídla
Vodní želvy:
Musíte za sebe najít náhradu, která se nebude bát zvířete, a dokáže se o želvu postarat, jako vy samy. Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět. Zástupce by měl vědět: Jak má o želvy pečovat (čím kdy a jak krmit).
Jaké ovoce může želva
Ovoce dáváme jen občas jako pamlsek kvůli vyššímu obsahu cukru. Vhodný je meloun, borůvky a jablka. Jako zpestření ocení květy lučních rostlin, přidávat můžeme také jemnější seno. Granulemi pro suchozemské želvy můžeme přikrmovat jednou za čas, nicméně pro želvu je nejvhodnější její přirozená potrava.
Jak si hrát s želvou
Všechny želvičky lozí po čtyřech nebo klečí na zemi (nesmí ležet!) a lovci se je snaží převrátit na záda. Převrácená želva se stává lovcem. Kdo zbyde nakonec, vyhrál. U nás tato hra je velmi oblíbena a vetšinou se to zvrhne v takovou melu a vyhraje nejaký silný kluk.
Jak spí vodní želva
Velmi snášenlivý druh, jak vůči vlastnímu druhu, tak s želvami jiných druhů. V zimním období želva hybernuje (spí zimním spánkem) – buď na souši nebo ve vodě (dokonce i pdo ledem). Když je příliš horké nebo příliš suché období, kdy vysychá voda, želvy estivují (spí letním spánkem).
Jak zimují vodní želvy
Podle počasí, obvykle však počátkem října, je přemístíme z venku do místnosti, kde je ještě několikrát vykoupeme ve vlažné vodě, čímž jim pomůžeme při vyprazdňování trávicí soustavy. Potom je koncem října zazimujeme. Optimální teplota pro přezimování želv by měla být od +4 do +7 st.
Jak dlouho vydrží pod vodou želva
Mořské želvy vyplouvají na hladinu, aby se nadechly. Jak často, závisí na jejich aktivitě. Mohou pod vodou vydržet i několik hodin zejména v noci, když spí, a to díky zpomalení tepové frekvence. Karety mají své podvodní příbytky, kde se v noci zdržují, jsou to převisy nebo jeskyňky v útesech a korálových věžích.
Co se želvou o dovolené
Nejlepší varianta a zde nemusíme řešit prakticky nic. Pokud ve výběhu roste něco zeleného, co želva může v pohodě pojídat, můžeme bez obav vyrazit klidně na měsíční dovolenou. Želva si bude žít přirozeným životem dle nálady a počasí. Jediné, co hrozí za nebezpečí, je během dovolené příchod silnějších mrazů.
Jak dlouho vydrží želva bez jídla a vody
Vodní želvy:
Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.
Jakou si pořídit želvu
Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá Testudo hermanni boetgeri, maximálně 25 cm velká, vetšinou 12 a 15 cm. Jsou velmi přizpůsobivé. Želva vroubená Testudo margianta může dorůstat až 40 cm, má pěkný tvar a zbarvení, během života tmavne, až zčerná.
Jak slyší želvy
Sluch:Ušní boltec chybí. Bubínek leží,často jako viditelný kruhový terčík,někdy ale také zakrytý šupinami,za očima po stranách hlavy. Želvy lépe rozeznávají hlubší tony. Registrují také chvění půdy(kroky,spadlý kámen),a to tak,že se chvění přes nohy a krunýř přenáší do vnitřního ucha.
Jak želva pije
Ve volné přírodě želva pije dešťovou vodu a rosu, ale v domácích chovech se ne každá želva naučí pít vodu z misky. V tom případě je třeba dávat šťavnatá krmiva, nebo např. listy pokropit vodou. Prevence měknutí krunýře je krmení potravinami se správným obsahem vápníku a fosforu.
Jak se pozná že má želva nedostatek vápníku
Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.
Kdy probudit želvu
Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března.
Jak dlouho může želva bez jídla
Dospělný jedinci vydrží bez potravy, 14 dnů, ale mláďata nemohou dlouho hladovět.
Jak dýchá želva pod vodou
Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.
Jak je rychlá želva
Želva je symbol pomalého zvířete, to však platí jen pro suchozemské druhy. Urazí průměrně 200- 500 m za hodinu. Naproti tomu mořské želvy jsou hbité-plavou rychlostí až 35 km/h .
Jak poznat že je želva spokojená
Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.
Proč se želvy zahrabávají
Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.
Co znamená když želva píská
Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.