Co jsou monokulární vodítka?

Co řadíme mezi tzv monokulární vodítka

Monokulární vodítka

lineární perspektiva – přibližování rovnoběžných linií ve větší vzdálenosti. atmosférická perspektiva – vzdálené objekty vidíme méně jasně a v bleších barvách (kouř, prach, smog). relativní velikost – u 2 známých předmětů – menší vnímáme jako vzdálenější.
ArchivPodobné

Co se rozlišuje u vnímání

Vnímání se obvykle dělí podle smyslové modality: zrakové (percepce barvy, jasu, tvaru, prostoru, vzdálenosti, pohybu), sluchové (percepce hluků a tónů, výšky, síly, a zabarvení zvuků), kožně svalové (percepce doteku, tlaku, bolesti, chladu a tepla), kinestetické (percepce polohy a pohybu organismu), chuťové (percepce …
Archiv

Čím je podmíněno správně vnímání

Výběrovost je podmíněna objektivně (nápadností, velikostí) nebo subjektivně (zájem, potřeba). Zaměřenost se projevuje tím, že vnímavý objekt (figuru) odlišujeme od pozadí. Čím více daný předmět kontrastuje s pozadím, tím je lépe vnímán.

Co je výsledek vnímání

Vnímání je subjektivním odrazem objektivní reality v našem vědomí prostřednictvím receptorů. Umožňuje základní orientaci v prostředí, respektive v aktuální situaci. Výsledky vnímání jsou počitky a vjemy.

Co je myšlení

Myšlení je v psychologii pojímáno jako nejsložitější kognitivní proces, díky kterému můžeme chápat vztahy mezi předměty a pracovat s jejich mentálními reprezentacemi. Myšlení je tvořeno několika procesy, jedná se o usuzování, posuzování, rozhodování, řešení problémů, tvořivost a tvorbu pojmů a kategorií.

Co je to figura a pozadí

Jeden ze základních pojmů gestaltismu (celostní, tvarové psychologie), vyjadřující celostní dynamiku vnímání; obecná vlastnost vjemového pole, které se vždy rozpadá na komponentu figura (tvar nalézající se v centru pozornosti vnímajícího) a pozadí (vizuální pole, z něhož vystupuje figura a jež vyvolává pozornost …

Jaký je rozdíl mezi Čitím a vnímáním

Čití je proces zdola nahoru, díky kterému zrak, sluch a čich přijímají a předávají vnější podněty. Vnímání je zase proces shora dolů, kdy naše mozky informace organizují, tlumočí a uvádí do kontextu.

Jak probíhá vnímání

Proces vnímání je složen ze dvou fází:

První z nich je fyziologická a spočívá v přijetí informací z okolí, jejich transformaci a přenos prostřednictvím nervových drah do příslušného centra mozku. Druhé je stadium psychického zpracování, kdy jsou takto prezentované informace uvědomovány a interpretovány.

Jaké je nejpřesnější vymezení pojmu introspekce

Introspekce je pozorování a zaznamenávání povahy vlastního vnímání, myšlení a cítění. Pečlivé zkoumání vlastních subjektivních zkušeností.

Co to je Čiti

Čití je psychický proces, který podává nejjednodušší a nejzákladnější informace z vnějšího i vnitřního prostředí a uskutečňuje se prostřednictvím analyzátorů. Počitek je výsledkem čití, je to odraz jednotlivé vlastnosti (předmětu, jevu), který působí na náš receptor.

Co je to vjem

Vjem, patřící mezi poznávací (kognitivní) psychické procesy, je celistvý smyslový odraz jevu či předmětu ve vědomí jedince. Je to spojení mezi naším vědomím a objektivním materiálním světem. Na rozdíl od počitků, vjem vyžaduje předchozí zkušenost, která umožní rozpoznat o co se jedná.

Co to je kognitivní

Kognitivní funkce člověku umožňují vnímat svět kolem sebe, jednat, reagovat, zvládat různé úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se neustále se měnícím podmínkám okolního prostředí.

Co je to induktivní myšlení

Induktivní metoda je značně odlišná. Začíná pozorováním, ve kterém pátráme po pravidelnostech, vzorcích, které snad existují v objektivní realitě. Objevené pravidelnosti popíšeme ve formě předběžných závěrů. Ty pak ověřujeme dalším pozorováním.

Co je to zraková diferenciace

Zraková diferenciace (rozlišování)

Konstantnost vnímání se rozvíjí s chápáním trvání objektů. Z počátku je dítě schopno odlišit výrazněji jiný prvek. S věkem se stává schopnost zrakového vnímání diferencovanější a dítě dokáže postřehnout i méně vyzrálé rozdíly.

Co je to počitky

vnímat počitky vyvolané působením podnětů na smyslové orgány; Přičemž počitek jako: jednoduchý odraz předmětů a jevů ve vědomí člověka. Jedná se o odborné a knižní výrazy, které mají určitým způsobem postihnout vnímání a pociťování.

Co patří mezi kognitivní procesy

Kognitivní systém čili soubor všech kognitivních procesů zahrnuje vnímání, paměť, učení, představivost, myšlení (a v rámci něj usuzování, posuzování, řešení problémů, rozhodování se, tvoření nových myšlenek a spolu s tím tvořivost) a také pozornost a řeč.

Na jaké procesy navazuje vnímání

Vnímání je založeno na 3 základních procesech:rozlišováníurčování vzdálenosti.určování pohybu.

Co je chování člověka

Chování je soubor vnějších (pozorovatelných) projevů člověka, živočichů a jiných organismů. Slovo může označovat nejrůznější změny, postoje, pohyby, gesta a další projevy, ale také jejich celek.

Co to je kognitivní disonance

Kognitivní disonance („poznávací nesoulad“) je stav mysli, který vzniká rozporem mezi dvěma kognicemi, například mezi postoji (znalostmi, vírou, chováním) a skutečným stavem věci. Kognitivní disonance, jak ji popsal Leon Festinger, je vlastně snaha o udržení konzistentního příběhu o sobě.

Co to je vjem

Vjem, patřící mezi poznávací (kognitivní) psychické procesy, je celistvý smyslový odraz jevu či předmětu ve vědomí jedince. Je to spojení mezi naším vědomím a objektivním materiálním světem. Na rozdíl od počitků, vjem vyžaduje předchozí zkušenost, která umožní rozpoznat o co se jedná.

Jaké máme vjemy

Forma vjemů se může lišit a být odlišná pro každý organismus. Zjednodušeně se dají rozdělit na vjemy z vnějšího (exoreceptory) a na vjemy z vnitřního prostředí (interoceptory). Vjemy z vnějšího prostředí jsou například koncentrace určitých látek, přítomnost světla, nebo vlnění vzduchu.

Co jsou kognitivní problémy

Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.

Co to je exekutivní funkce

Exekutivní funkce (v souvislosti s neurologií či psychiatrií) jsou kognitivní procesy, které zahrnují schopnost člověka organizovat své myšlenky a činnosti, stanovovat priority, efektivně hospodařit s časem a rozhodovat se.

Jaké jsou druhy myšlení

Druhy myšlení

myšlení názorné – v mysli operujeme s představami (nejčastěji vizuálními) myšlení abstraktní – provádíme operace se znaky (symboly), př. matematickými, verbálními, logickými. pojmové myšlení – nejběžnější, manipulace s verbálními znaky (pojmy)

Co to je divergentní myšlení

Divergentní myšlení označuje myšlenkový proces, který vede ke vzniku většího množství originálních řešení problému. Jedná se o myšlení rozbíhavé, kdy stimulus v podobě předloženého problému vyvolá hledání a vytváření různých alternativ.