Čím byl mistr Jan Hus
Jan Hus (kolem roku 1370 Husinec – 6.7.1415 Kostnice) byl český římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, vysokoškolský pedagog, reformátor a kazatel.
Archiv
Kde kázal mistr Jan Hus
Později se nechal vysvětit na kněze a zapsal se ke studiu na teologickou fakultu. V letech 1409-1410 byl jmenován rektorem celé univerzity. Od roku 1402 kázal mistr Jan Hus v kapli Betlémské a brzy zaujal široké vrstvy pražské společnosti.
Archiv
Co kázal Jan Hus v Kostnici
Dali vyslechnouti pod přísahou mnoho svědků o tom, že Hus kázal bludy o svátosti oltářní, o moci kněžské, že popouzel Čechy proti Němcům a že jeho přičiněním vyhnáni byli r. 1409 Němci z Prahy. Na rozkaz pražské kapituly odebral se z Říma do Kostnice Michal de Causis, zapřisáhlý nepřítel Husův.
V jakém jazyce kázal Jan Hus
Betlémská kaple je kaple na Betlémském náměstí pražského Starého Města zasvěcená památce betlémských nemluvňátek. Původní kaple, založená roku 1391, zde byla postavena v letech 1391–1394 a byla určena pro kázání v českém jazyce. Kázal zde mistr Jan Hus a další husitští kněží.
Kdo odsoudil husa
Husův proces u papežské kurie a odvolání ke Kristu. Husa jako první exkomunikoval arcibiskup Zbyněk Zajíc, v roce 1411 pak i pisánský vzdoropapež Jan XXIII.
Co se stalo v roce 1414
V roce 1414 byl povolán na církevní koncil do Kostnice, kde mu nařídili, aby odvolal své učení. Hus odmítl, a tak byl 6. července 1415 upálen na hranici. V průběhu staletí se Jan Hus stal mocným symbolem samostatné české národní identity.
Jak zemřel Jan Hus
Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Co Jan Hus odsuzoval
Byl proti kupčení s odpustky, odsuzoval blahobytný život vysokých církevních hodnostářů. Pražský arcibiskup zakázal v té době kázání v Betlémské kapli. Hus neuposlechl a byl dán arcibiskupem do klatby.
Kdo nechal upálit husa
Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Koho uznával mistr Jan Hus
K jeho odkazu se hlásili husité, a později i další církve a společnosti, vzešlé z české i protestantské reformace.
Co měl Jan Hus na hlavě
listopadu 1414 na údajnou poradu, poté jej zatkli, obvinili z kacířství a odvezli na blízký hrad Gottlieben na břehu Bodamského jezera. Hus se necítil dobře, bolela jej hlava a měl žlučníkové záchvaty. Zikmund, který přijel do Kostnice až o Vánocích, se pokusil u koncilu zakročit v Husův prospěch.
Co se stalo v roce 1306
Před 714 lety (4. srpna 1306) byl v Olomouci zavražděn poslední panovník z rodu Přemyslovců, český, polský a uherský král Václav III. O tom, kdo za jeho smrtí stál, historici dodnes spekulují.
Co se stalo v roce 1492
12. října – Kryštof Kolumbus doplul k ostrovům v Karibiku a objevil tak Nový svět (domníval se však, že je v jihovýchodní Asii). Tato událost se považuje za symbolický předěl mezi středověkem a novověkem.
Co se stalo v roce 1415
červenec je dnem, kdy si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Bylo to na církevním koncilu ve švýcarské Kostnici v roce 1415. Tehdy byl Jan Hus po několikaměsíčním věznění odsouzen jako kacíř a krutě popraven. Odmítl totiž odvolat své učení o nápravě církve, která tehdy zažívala obrovský morální úpadek.
Kdo odsoudil Husa
Husův proces u papežské kurie a odvolání ke Kristu. Husa jako první exkomunikoval arcibiskup Zbyněk Zajíc, v roce 1411 pak i pisánský vzdoropapež Jan XXIII.
Co je za den 6 července
červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa, 28.
Co odsuzoval Hus
Už roku 1402 začal kázat v Betlémské kapli a získal si mnoho příznivců. Na jeho kázání přicházely až tři tisíce lidí. Odsuzoval pokrytectví i obchod s odpustky, a tak už měl i řadu odpůrců – především církevních hodnostářů. Církev v něm viděla protivníka.
Co řekl Hus na hranici
Před 605 lety skonal na hranici Jan Hus. „V té pak pravdě evangelia, kterou jsem učil, psal a kázal, ze slov a výkladů svatých doktorů, dnes vesele chci zemříti. “ Těmito slovy 6.
Co se stalo v roce 1620
Po nástupu Ferdinanda II. na trůn a omezení náboženské svobody vrcholí napětí mezi Habsburky a českými stavy. Roku 1620 pak dochází k rozhodující bitvě na Bílé hoře.
Co se stalo v roce 1310
září 1310 se ve špýrském dómu konala svatba Jana Lucemburského s o čtyři roky starší Eliškou Přemyslovnou. Jan Lucemburský se stal českým králem a vládl přes pětatřicet let. Kvůli odporu Jindřicha Korutanského musel Lucemburk při vstupu do Čech použít vojsko. Za pomoci svých spojenců pronikl s vojskem do Prahy a 3.
Co se stalo v roce 1918
Vznik Československa byl proces, který vedl k ustavení samostatného československého státu. Československo bylo vyhlášeno 28. října 1918. Jeho hranice byly vymezeny mírovými smlouvami a z nich vycházejícími rozhodnutími v rámci versailleského mírového systému.
Na co zemřel Kolumbus
Leží ostatky slavného mořeplavce v Seville, Santo Domingu nebo snad na Kubě Roku 1506 zemřel po těžké nemoci ve španělském Valladolidu Kryštof Kolumbus, muž, který roku 1492 pro Evropu našel Nový svět.
Co se stalo v roce 1416
Upálením Jana Husa (1415) a Jeronýma Pražského (1416) během koncilu se stala Kostnice jedním z významných historických míst dějin husitství. PAMÁTNÁ MÍSTA, MUZEUM. Kostnice byla poslední stanicí českého církevního kritika a reformátora Mistra Jana Husa.
Co je za den 14 března
Na této stránce jste se dozvěděli, že 14. března slaví svátek (jmeniny) Rút, Matylda, Matilda, Metaneta, Metakáva, Leon, Martyna, Mathilde, Eva, Evelyn. Už tedy víte kdy slaví svátek.
Co je za den 28 září
Tento svátek je definován jako Den české státnosti a upomíná na rok 935, kdy byl velmi pravděpodobně zavražděn kníže Václav, český světec a symbol české státnosti.