Co může být v závěti
Závěť je úřední dokument, který stanovuje, jak bude po smrti zůstavitele zacházeno s jeho majetkem. Jinými slovy, obsahem závěti je nejčastěji určení dědiců a jejich dědických podílů. Často se závěť označuje jako poslední vůle. Dědictví se podle zákona dělí do šesti dědických tříd, ke kterým se musí přihlížet.
Archiv
Kde se dá sepsat závěť
Závěť u notáře
Pokud chcete mít skutečně jistotu, že vaše poslední vůle je napsána správně, můžete si ji nechat sepsat notářem. Můžete být pak ubezpečení, že bude vyhovovat zákonným požadavkům, a zároveň že ji nikdo nikam neuklidí. Testament bude uložen do centrální evidence závětí.
Archiv
Kdo dědí když není závěť
Není-li závěti, dědí se podle zákona a to podle tzv. čtyř dědických tříd. V první dědické třídě dědí zásadně manžel zůstavitelky a její děti, a to společně rovným dílem. Jestliže tedy zůstavitelka měla v den úmrtí manžela a alespoň jedno dítě, rozdělí se o dědictví rovným dílem a dědické nároky jsou vypořádány.
Archiv
Kdy sepsat závěť
V případě, že chcete odkázat svůj majetek někomu jinému, kdo nemá na dědictví ze zákona právo, nebo určit konkrétní majetek, který dědicovi připadne, čeká vás sepsání závěti. Poslední vůle je dědickému zákonu nadřazená a zákonní dědicové ji musí respektovat.
Archiv
Koho lze vydědit
Koho lze vydědit Vydědit je možné pouze děti, nikoliv manžela či manželku, popřípadě jiné příbuzné, které mají ze zákona právo na dědictví. Pakliže nechcete, aby dědili jiní rodinní příslušníci, odkažte svůj majetek někomu jinému. Pozor, toto řešení ale neplatí pro potomky, ty jsou nepominutelnými dědici.
Jak zjistím jestli je závěť
Je možné zjistit, zda u Vás můj příbuzný sepsal závěť a zda mi něco odkázal Není, notář je vázán mlčenlivostí. Více se dozvíte až po zahájení dědického řízení příslušným okresním či obvodním soudem.
Jak lze zrušit závěť
Zůstavitel má právo závěť kdykoli zrušit. Závěť lze zrušit buď pořízením nové závěti, nebo odvoláním závěti. Odvolat závěť lze mlčky například zničením listiny anebo výslovným prohlášením o odvolání závěti učiněným v takové formě, jaká se vyžaduje pro pořízení závěti.
Jak dlouho trvá než se ozve notář po úmrtí
Notář si na první schůzku pozve osobu, která měla k zesnulému nejblíže a zná jeho majetkové poměry (velmi často se jedná o osobu, která zajišťuje pohřeb). Většinou je to zhruba měsíc po úmrtí.
Kdo dědí jako první
Pokud je ve stejné dědické třídě více dědiců, dědictví se mezi ně dělí zpravidla rovným dílem. První dědická třída: Přednost mezi dědici mají přímí potomci a manžel, případně registrovaný partner zemřelého.
Jak někoho vydědit
Prohlášení o vydědění můžete, stejně jako závěť, sepsat buď vlastnoručně, nebo ve formě notářského zápisu. I tentokrát doporučuji využít služeb zkušeného notáře. Platně vydědit dítě je po právní stránce celkem komplikované. Myslete i na to, že potomek může po vaší smrti napadnout listinu o vydědění žalobou u soudu.
Co vše spadá do dědictví
Co spadá do dědictví
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.
Jak dědí manželka a děti
Děti, manžel, manželka: Tyto osoby dědí rovným dílem, v případě, že některé z dětí nemůže dědictví převzít, dědictví připadá jeho potomkům. Je ale dobré mít na paměti, že manžel nebo manželka nemůže dědit v této skupině sám, to znamená, že výše zmíněné pravidlo platí jen v případě, že zemřelý měl děti.
Kdo sepisuje závěť
Originál závěti sepsané notářem zůstává vždy uložen u notáře a údaj, že závěť byla sepsána, notář zapisuje do elektronické Evidence právních jednání pro případ smrti vedené Notářskou komorou České republiky.
Kdo platí notáře při dědictví
Částku hradí dědicové podle poměru toho, co z dědictví nabyli. Je jasné, že notář nebude pracovat zadarmo, proto se i ve chvíli, kdy je hodnota převáděného majetku téměř nulová, platí poplatek minimálně 1 000,- korun.
Jak se dozvím o dědictví
Každý, kdo zná skutečnosti významné pro řízení a rozhodnutí o pozůstalo, je na výzvu notáře sdělí. Každý, kdo má u sebe pořízení zůstavitele pro případ smrti nebo jinou listinu významnou pro řízení a rozhodnutí o pozůstalosti, ji na výzvu vydá soudu.
Co dělat když Zdědím dluhy
Do jaké výše potom dědic odpovídá za dluhy zůstavitele V případě, že dědic dědictví přijme, odpovídá za dluhy nejen do výše nabytého majetku, ale v plné výši. Pokud by se chtěl odpovědnosti za dluhy vyhnout, musel by se zříci pozůstalosti jako celku anebo uplatnit právo výhrady soupisu.
Kdy můžu vydědit
Možné důvody vydědění
Pokud vám vaše dítě neposkytlo potřebnou pomoc v nouzi, zejména v situaci, kdy se nedokážete sami o sebe postarat z důvodu nemoci nebo ve stáří. Když o vás vaše dítě neprojevuje opravdový zájem, jaký by mělo, ale vy o kontakt s ním opravdu stojíte.
Jak lze zjistit majetek po zemřelém
Hodnota majetku vychází z prohlášení dědiců
„Obecně totiž platí, že hodnota majetku připadajícího do dědictví se zjišťuje ze společného prohlášení dědiců nebo z ocenění provedeného tím, kdo pozůstalost spravuje,“ vysvětluje Radim Neubauer.
Na co má nárok nepominutelný dědic
Hmotněprávní postavení nepominutelného dědice
To vyplývá především z § 1654 odst. 1 věty první, kde je stanoveno, že nepominutelný dědic nemá právo na podíl z pozůstalosti, nýbrž jen na peněžní částku rovnající se hodnotě jeho povinného dílu. Z toho lze dovodit, že nepominutelný dědic dědicem není.
Proč sepsat závěť
Závěť má přednost před děděním ze zákona. Jestliže zůstavitel sepíše platnou závěť a pořídí v ní o celé své pozůstalosti, nedojde k dědění ze zákona. Pořízením závěti může zůstavitel předejít majetkovým sporům mezi dědici po jeho smrti.
Co nespadá do dědického řízení
Předmětem dědictví bývají nejčastěji věci movité (předměty) a věci nemovité (domy, byty, pozemky), ale mohou do něj spadat také například autorská práva. V dědickém řízení je ale třeba vyřešit vše, co zemřelý vlastnil, a to jak výlučně (byl jediným vlastníkem), tak v podílovém vlastnictví.
Jaká je daň z dědictví
Dědictví je nyní chápáno jako bezúplatné nabytí a zákon o daních z příjmů je vyjímá také z daně z příjmů. Dědicové tak neplatí skutečně žádnou daň z nemovitosti po zemřelém, hradí pouze odměnu notáři, případně další nutné výlohy jako odměnu znalce apod.
Jak zjistit jestli je závěť
Je možné zjistit, zda u Vás můj příbuzný sepsal závěť a zda mi něco odkázal Není, notář je vázán mlčenlivostí. Více se dozvíte až po zahájení dědického řízení příslušným okresním či obvodním soudem.
Jak se zjistí všechny dluhy po zesnulém
Jak vysoké jsou dluhy zesnulého Výše zděděných dluhů pro vás nemusí být dlouho záhadou. Existuje totiž způsob, jak zjistit, jak vysoké dluhy po zesnulém jsou. O pomoc můžete požádat soudně pověřeného notáře, který poskytne soupis majetku i dluhů zůstavitele.
Jak zjistím že jsem Vyděděná
Pokud chcete zjistit, jak se věci mají, doporučuji požádat o nahlédnutí do soudního spisu s odůvodněním, že jste syn zemřelé matky a že informace ze spisu potřebujete pro případnou obranu, pokud jste byl zkrácen na svém dědickém právu.