Jak správně napsat reportáž
6 tipů, jak napsat reportáž. Vtáhněte čtenáře do děje!Text logicky čleňte. A to nejen u reportáže.Nezapomeňte na důležité informace. CoV reportáži používejte přímé řeči.Přemýšlejte při volbě jazykových prostředkůV reportáži miřte na všechny čtenářovy smysly.Nebojte se být subjektivní6 tipů, jak napsat reportáž.
Archiv
Jak se píše vyprávění
Nejjednodušší způsob je rozdělit si text do třech základních částí, které můžete dále členit. V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení.
Co má obsahovat zpráva
Každá novinová zpráva by měla obsahovat sedm hlavních bodů: kdo, co, kdy, jak, proč a zdroj informací. Květnatých slovních spojení a tzv. vycpávkových slov by se autor zprávy měl spíše vyvarovat, určitě by však neměl vyslovovat svůj osobní názor na věc a už vůbec by neměl nějakým způsobem ovlivňovat úsudek čtenáře.
Jak má vypadat popis
POPIS: Cílem popisu je v logicky uspořádaném pořadí vyvolat ve čtenáři představu o předmětu, osobě, ději nebo třeba krajině. Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky.
Jak má vypadat reportáž sloh
Reportáž se snaží ve čtenáři vyvolat názornou představu prostředí i s podrobnostmi. Přibližuje mu konkrétní místo, seznamuje jej rovněž s lidmi, kteří v místě žijí nebo pracují. Reportáž bývá často doplněna rozhovorem (interview). Téma reportáže se většinou týká místa nebo události, které se účastnil sám autor.
Jak zakoncit reportáž
Obdobně důležitý je i závěr reportáže. Autor buď opakuje a rekapituluje informace, nebo konstatuje. Pravidlem při tvorbě reportáži je použití fotografií, především ke zvýšení autenticity a dokumentárnosti.
Co musí být ve vypravování
Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.
Co musí mít Vypravovani
Vypravování zachycuje poutavým a napínavým způsobem děj. Každé vypravování by mělo mít uvedení do děje, zápletku, stupňování přecházející ve vyvrcholení a rozuzlení. Vypravování používá ve své jazykové stránce především slovesa, citově zabarvená slova a také nespisovné výrazy.
Jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámení
Co mají a společného a jaký je rozdíl mezi zprávou a oznámením ▫ Obě informují o nějaké události, zpráva podává informaci o tom, co se stalo, oznámení o tom, co se teprve stane, o události, k níž teprve dojde.
Jak napsat spravne zprávu
Tipy pro psaní tiskové zprávy
Titulek zprávy musí novináře zaujmout a vystihnout hlavní myšlenku sdělení. Titulek tiskové zprávy by měl obsahovat sloveso. Neměl by obsahovat netypické znaky a složitá souvětí. Jazyk tiskové zprávy by měl být stručný, čtivý, výstižný a gramaticky bezchybný.
Co obsahuje popis
Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.
Jak napsat popis prosty
Popis prostý
Na popisu prostém není nic těžkého – nejčastěji budete popisovat nějakou budovu nebo předmět. Důraz je kladen zejména na srozumitelnost. Neměli byste skákat sem a tam. Ideální je například začít popisem budovy jako celku a postupně mířit k jejím částem.
Jak zacit napsat zpravu
Začátek zprávy by neměl navazovat na titulek. Na začátek patří to nejdůležitější, tedy odpověď na základní otázku co. Autor by si měl také na začátku rozmyslet, jaký má daná zpráva přínos pro čtenáře. Pokud dospěje k závěru, že žádný, pak by se tomuto tématu neměl věnovat.
Jak se píše zpráva
Zpráva patří mezi základní žurnalistické útvary. Měla by v sobě zahrnovat odpovědi na otázky co, kdo, kdy, kde a jak. Zpráva čtenářům přináší ucelené informace, rozšiřuje zprávu krátkou, dále uvádí další podrobnosti, skutečnosti i citace. Jedná se o útvar, kde by měla být dodržena objektivita, a to bez debat.
Co má obsahovat vyprávění
Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.
Jak se píše osnova
Co má obsahovat osnova
Jak tedy dobře napsat osnovu slohové práce Měla by být stručná a vypichovat ty nejdůležitější body či události z celého díla. Text by měl být rozdělen do tří základních celků, kterými jsou úvod, stať a závěr.
Jak napsat popis místa
O daném místu vždy uvádíme nápadné a podstatné vlastnosti, které dané místo charakterizují, a to ve vhodném pořadí. Popis místa je tedy vždy psán logicky a dané místo popisujeme postupně podle zmíněných vlastností, jak se říká od A do Z.
Co má obsahovat oznámení
U zprávy a hlavně u oznámení nesmí chybět název akce, místo konání, datum, bližší časová informace, kým je akce pořádána aj. stručné informace. Nesmíme zapomínat na heslovitost a grafickou úpravu. Oba útvary patří do postupu informačního, a to do stylu prostě sdělovacího.
Jak se tvoří zpráva
Titulek zprávy musí novináře zaujmout a vystihnout hlavní myšlenku sdělení. Titulek tiskové zprávy by měl obsahovat sloveso. Neměl by obsahovat netypické znaky a složitá souvětí. Jazyk tiskové zprávy by měl být stručný, čtivý, výstižný a gramaticky bezchybný.
Kdo by měl mít v tiskové zprávě citace
Nepatří sem citace, ale měl by zaznít název firmy nebo instituce, která zprávu vydává. Citace. Přímá řeč zástupců firmy, kteří mají k tématu co říct, text opepří a navíc je v ní prostor na mírné (ale opravdu jen mírné) chlubení nebo vyjádření názoru v první osobě.
Jak psát popis postavy
Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.
Jak psát postup
Popis pracovního postupu se skládá z úvodu, vlastního pokusu a závěru. Všemu předchází nadpis. Ten by měl obsahovat stručnou větu o tom, o čem postup bude. Prostřední část se pak dělí na další části, a to popis vstupu, popis výstupu, pracovní podmínky a poté jednotlivé kroky postupu.
Jak zakončit popis
Závěr. Text pak musíte ukončit závěrem, kde můžete vyzdvihnout ty nejdůležitější vlastnosti předmětu, případně dodat nějaké nové podstatné informace, které se do těla z nějakého důvodu nevešly.
Jak ukončit reportáž
Obdobně důležitý je i závěr reportáže. Autor buď opakuje a rekapituluje informace, nebo konstatuje. Pravidlem při tvorbě reportáži je použití fotografií, především ke zvýšení autenticity a dokumentárnosti.
Co obsahuje osnova
Význam slova, co znamená pojem, termín, heslo. Osnova představuje plán, podle kterého se řídíme při psaní určitého slohového útvaru v podobě například vypravování, popisu, úvahy, fejetonu apod. Osnova se zpravidla skládá ze tří základních částí: Jedná se o úvod, vlastní stať a závěr.