Co musím delat jako zivnostnik
Kromě daňového přiznání podávají OSVČ také přehledy o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Vždy do měsíce ode dne, kdy mělo být podáno přiznání. TIP: Pokud nestíháte podat daňové přiznání, platí tzv. liberační lhůta.
Archiv
Co vše se platí při živnosti
Týkat se vás budou 3 povinné platby: odvody na sociální pojištění, zdravotní pojištění formou záloh a daň z příjmu. Minimální záloha na sociální pojištění: 2 944 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 841 Kč). Minimální záloha na zdravotním pojištění: 2 722 Kč měsíčně (v roce 2022 to bylo 2 627 Kč).
Archiv
Co potrebuji k zalozeni vedlejsi živnosti
Jak na založení živnosti vedlejší
Připravte si doklad totožnosti a 1 000 Kč. Protože budete podnikat při zaměstnání, vaše živnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Z toho plynou výhody jako například nižší odvody na důchodové a zdravotní pojištění.
Archiv
Co je potřeba k volné živnosti
Provozovat volnou živnost může každý, kdo splní všeobecné podmínky pro provozování živnosti a ohlásí živost na živnostenském úřadě. Všeobecnými podmínkami jsou: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Skupina volných živností obsahuje širokou škálu činností.
Kdy zacina platit živnost
Druhy živností
Většinu živností, při splnění stanovených podmínek, lze provozovat na základě ohlášení živnostenskému úřadu a zaplacení správního poplatku. Živnost pak vzniká dnem ohlášení (tzn., že živnost se může provozovat ihned po ohlášení, i když podnikatel nemá ještě „v ruce“ živnostenské oprávnění).
Jak funguje vedlejsi živnost
Během podnikání na vedlejší činnost máte povinnost odvádět daně a každoročně podávat daňové přiznání. Na rozdíl od hlavní činnosti ale nemusíte platit zálohy na zdravotní pojištění, a pokud nepřekročíte takzvanou rozhodnou částku, tak ani na sociální pojištění.
Jak platí daně živnostník
Sazba daně z příjmu pro OSVČ a právnické osoby je stanovena na 15 % ze základu daně. Ten se v tomto případě vyjadřuje veškerými příjmy, které přesahují výdaje na jejich dosažení. Stane-li se, že v účetnictví uvidíte, že výdaje přesáhly příjmy, jedná se o ztrátu.
Kdy zacina platit Zivnost
Druhy živností
Většinu živností, při splnění stanovených podmínek, lze provozovat na základě ohlášení živnostenskému úřadu a zaplacení správního poplatku. Živnost pak vzniká dnem ohlášení (tzn., že živnost se může provozovat ihned po ohlášení, i když podnikatel nemá ještě „v ruce“ živnostenské oprávnění).
Na co si dát pozor při podnikání
4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikáníCash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.Nesolventnost obchodních partnerůPotřeba vlastní provozovny.Množství administrativy.
Kdo může mít živnost
Podnikat může kdokoliv, kdo:
je starší 18 let. je způsobilý k právním úkonům (prokazuje se platnou občankou) je bezúhonný (výpis z Rejstříku trestů si Živnostenský úřad vyžádá sám)
Jak funguje práce na živnost
Živnosti volné mohou být provozovány na základě pouhého ohlášení libovolnému živnostenskému úřadu. Pro jejich provozování živnostenský zákon nevyžaduje prokazování žádné odborné ani jiné způsobilosti. Živnost volná existuje pouze jediná, a to Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona.
Kam se prihlasit po zalozeni živnosti
KDE SE PODÁVÁ PŘIHLÁŠKA K REGISTRACI Přihlášku k registraci jste povinen podat u svého věcně a místně příslušného správce daně, tj. na příslušném finančním úřadě, resp. územním pracovišti.
Jaké jsou druhy živnosti
Základní přehled: zorientujte se v živnostech
Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle druhu poznáte, jaké podmínky musíte splnit pro úspěšné získání živnostenského oprávnění.
Co je příjem pro OSVČ
Do Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ se zahrnují: veškeré příjmy ze samostatné výdělečné činnosti daného roku uvedené v § 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů veškeré výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu za daný rok.
Kdy OSVČ neplatí daň z příjmu
Které OSVČ (ne)musí podat daňové přiznání za rok 2022
Naopak od povinnosti podávat daňové přiznání jsou osvobozeny ty OSVČ, které byly po celý rok 2022 přihlášeny k paušální dani. Druhou výjimkou jsou OSVČ, jejichž příjmy ze samostatně výdělečné činnosti za rok 2022 nepřesáhly 15 000 Kč.
Kdy je nutne mít OSVČ
Kdy lze začít podnikat a kolik to stojí
U ohlašovacích živností (volná, řemeslné, vázané) může živnostník začít podnikat už dnem ohlášení živnosti, tj. dnem, kdy na úřadu podal ohlášení živnosti. U živností koncesovaných může dotyčný začít podnikat, když nabude právní moci udělení koncese.
Jak zaměstnat OSVČ
OSVČ může pracovníka zaměstnat jak na hlavní pracovní poměr, tak i na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Mimo to samozřejmě může i navázat spolupráci s dalším živnostníkem. OSVČ nemohou zaměstnávat manžela/manželku nebo partnera/partnerku.
Kdy musím Ohlasit živnost
U daní z příjmů (§ 39 až § 39b zákona o daních z příjmů) musíte podat přihlášku k registraci: jako fyzická osoba (tzn. podnikající pod svým vlastním jménem) do 15 dnů ode dne, kdy jste začal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné činnosti, nebo jste přijal příjem ze samostatné činnosti.
Kde si můžu zalozit živnost
Živnost si založíte osobně na kterékoli pobočce živnostenského úřadu, nemusí jít o úřad v místě Vašeho bydliště. Zaměstnanci úřadu s Vámi formulář vyplní a zodpoví Vám také případné dotazy. Za ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi na úřadě zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Kdy se plati živnost
Minimálním vyměřovacím základem OSVČ se rozumí dvanáctinásobek 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. V roce 2022 činí minimální měsíční záloha na pojistné 2 627 Kč. Tuto částku musíte platit od měsíce zahájení činnosti do konce prvního kalendářního roku své činnosti.
Jak přejít na živnost
Pokud začínáte s podnikáním, je potřeba si vyřídit živnostenské oprávnění. Na živnostenském úřadě vyplníte jednotný registrační formulář, kterým se přihlásíte zároveň ke zdravotním a sociálním pojištění, a také k dani z příjmu fyzických osob. Počítejte s tím, že zaplatíte poplatek 1 000 Kč.
Jak si přidat živnost
Na živnostenském úřadě vám stačí průkaz totožnosti. Na místě vyplníte registrační formulář a zaplatíte správní poplatek 1 000 Kč. Jestliže se během svého podnikání rozhodnete činnost rozšířit o další obory, nemusíte už platit nic. Stačí tuto skutečnost nahlásit osobně nebo elektronicky úřadu.
Kdy musí živnostník platit DPH
Kdy se stáváte plátcem DPH Plátcem DPH se stáváte v okamžiku, kdy ve dvanácti po sobě jdoucích kalendářních měsících překročíte obrat 2 miliony korun. Plátcem DPH se stáváte od prvního dne druhé měsíce, jenž následuje po měsíci, kdy byl stanovený obrat překročen.
Kdy se vyplatí jít na IČO
Výdajový paušál je vhodné využít tehdy, kdy jsou reálné náklady nižší než 60 % příjmů. Pro většinu IT specialistů platí, že tak vysoké výdaje pro svou činnost nemají. Tím pádem daní pouze zbylých 40 % svých příjmů po odečtení výdajového paušálu, a to daní z příjmu, která činí 15 %.
Kde si zalozim živnost
Živnost si založíte osobně na kterékoli pobočce živnostenského úřadu, nemusí jít o úřad v místě Vašeho bydliště. Zaměstnanci úřadu s Vámi formulář vyplní a zodpoví Vám také případné dotazy. Za ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi na úřadě zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.